כמה סיפורים על אבי בניהו

במהלך שנותיו של אבי בניהו כדובר צה"ל ספק אם דיברנו פעם אחת. בטוח לא נפגשנו. עוד לפני כן זרם בינינו דם רע, תוצאה של הדרך בה הוא התנהג כשעזבתי את גלי צה"ל והוא היה מפקד.

כשהוא היה דובר, נהגתי לרדת על המניפולציות שלו, האינסופיות, הקשרים המחבקים עם הכתבים,  הדרך בה תפקד בסיפור המרמרה ומה לא. יום אחד היה נדמה לו שהוא תפס אותי.

שימשתי כמגיש ב"לונדון קירשנבאום". שעה קלה לפני כן התפרסם תחקיר צה"ל על הירי הרצחני לעבר משפחת ד"ר אבו אל עייש בעזה, ירי בו נהרגו שלוש מבנותיו במהלך מבצע "עופרת יצוקה". התחקיר הודה, שלא היה ירי מכיוון ביתו של אבו אל עייש, לפני שצה"ל המטיר עליו אש ואני, כמגיש, מתחתי ביקורת על יחידת דובר צה"ל, שהזדרזה לטעון כך, מיד לאחר הירי ב – 16.1.09.

בניהו השתולל. הוא תבע ממנכ"ל חדשות 10 דאז, ראודור בנזימן, שאתנצל וטען שתוקף שאף נציג של היחידה שלו מעולם לא אמר כך. אני זכרתי אחרת. התקרית קרתה ביום שישי בערב, לא הרבה לפני שעפר שלח ואני עשינו עוד תוכנית של "שישי". ראיתי מול עיניי את אלון בן דוד משוחח עם מה שנשמע היה כמו נציג דובר צה"ל ומגיע לשידור עם הטענה הזאת. עד כמה שאני זוכר עכשיו הוא אמר שגורמים צבאיים אומרים שקדם לירי שלנו, ירי מכיוון ביתו של אבו אל עייש. אמרתי את זה לראודור. הוא הלך וחזר אליי בטענה שאלון אומר שזה לא נאמר על ידי אנשי דובר צה"ל. נכנסתי לפינה. אמרתי לראודור שאם כך, אני מוכן לתקן, אבל בניהו עמד על צעדי עונשין והתנצלויות. התחיל מו"מ די מכוער, שהידרדר לויכוח ביני לבין ראודור. שבועות שלא דיברנו.

בסופו של דבר, החלטתי לבדוק את הנושא עם כמה כתבים צבאיים. הם אישרו לי באופן חד ובהיר שנציג דובר צה"ל תדרך את כל הכתבים באותו ערב, שהיה ירי מהבית של אבו אל עייש. הם ידעו לנקוב בשמו ובדרגתו של הנציג ומתי בדיוק התקיימה השיחה. התנצלות כבר לא הייתה, אפילו לא תיקון. היחסים עם בניהו לא ממש שופרו כתוצאה מהסיפור הזה. בניגוד לחבריי, לא זכיתי לפגישת רקע אחת עם הרמטכ"ל הפופולרי במהלך כל כהונתו. כשעשינו (יחד עפר שלח ומואב ורדי) תחקיר ביקורתי על אשכנזי, אפרופו פרשת הרפז ופרסמנו את התגייסותו המוזרה של אשכנזי לטובת מאחז העיניים, זומנתי לפגישה עם גורמים בכירים בפרשה. בניהו דפק כניסה, כאילו במקרה, שהה שלוש דקות בחדר ונעלם.

פעם אחת קיבלתי פתאום שיחת טלפון מאשכנזי. זה היה לפני שפרסמתי שהוא לא דייק, בלשון המעטה, בעניין מכתב האזהרה ששלח לדרג המדיני לפני שייט המרמרה. "אתה טוען שאני משקר?", הוא פתח את השיחה. לך תגיד לרמטכ"ל 'כן' על כזו שאלה. פרסמתי.

רק אחרי שבניהו סיים את תפקידו עשינו מעין סולחה.

כל ההקדמה הארוכה הזאת נועדה להגיד שלא הייתי אמור להתבאס ממה שקרה לו עכשיו, אבל אני כן. אני לא יודע מה הוא בדיוק עשה, שמעתי קצת ממה שאמור להיות בשיחות המוקלטות ואסור עדיין בפרסום. אם זה נכון, זה בוודאי לא בסדר, אבל כמו רבים אחרים, אני מנסה להבין – למה היה דחוף לעצור אותו? למה ביקשו חמישה ימים? אילו פעולות חקירה נעשו ביממה וחצי הזאת שהוא בילה במעצר? אני מוכן לנחש שאף אחת מהפעולות הללו (בוודאי עוד חקירות שלו ושל וינר), לא הייתה משתבשת, אם הוא היה יוצא לביתו בלילה מחדר החקירות וחוזר על הבוקר. לא כל כך נתפס, בעיניי, שפרשה שהתחילה ב – 2010, ששמועות על חקירת המשטרה מסתובבות (ומשודרות) כבר חודשים, נזקקת למעצר. אם בניהו היה רוצה להעלים או לתאם משהו, הוא צריך את היממה הזאת?

מילה על היועץ המשפטי לממשלה. עוד מעט אנחנו 4 שנים בתוך הפרשה הבלתי נגמרת הזאת. הימשכותה האינסופית קשורה לא מעט להחלטותיו של ויינשטיין. הוא זה שהחליט בתחילתה לצמצם את החקירה רק לעניין הזיוף ולחזור הביתה בשלום. זה מה שקורה כשמנסים לטייח. בסוף הוא גם נאלץ לספוג ביקורת של מבקר המדינה לינדנשטראוס, הוא גם גרם לשנים של סירחון בכל המערכת, כתוצאה מהעובדה שהדברים לא בוררו עד תום ובסופו של דבר, הוא כן נאלץ לחקור הכול. הזמן שחלף בטח לא משפר את הסיכוי להגיע לאמת. מתי כבר יהיה אפשר לשבח את ויינשטיין על החלטה נכונה בכהונתו?

תגובות

תגובות

16 thoughts on “כמה סיפורים על אבי בניהו

 1. pinilahav@gmail.com'פיני להב

  ההקדמה הארוכה של דרוקר — ליתר דיוק: המופלגת באורכה — מובנת מאליה למי שעמד על כך שדרוקר רק על עצמו לספר ידע. אשר לאמתלה ששימשה את דרוקר לגולל עוד פרק מרתק מהביוגרפיה שלו — כלומר לטענה שלא היה מקום לעצור את השקרן והתככן הפתולוגי אברהם בניהו (רב"ט בדימוס) — אני מסכים לכך עקרונית. אכן, יד המשטרה והשופטים קלה על הדק המעצרים של חשודים בפלילים. מעשית, לעומת זאת, מעצרו של בניהו ושל המנוול השני, וינר, היה מעשה נכון בגלל עיקרון השיוויון. כול עוד אנשים מושלכים למעצר בסיטונות, אין שום מקום ליחס מועדף למי שהחזיקו בעבר או מחזיקים בהווה בעמדות בכירות. אני בעד רפורמה יסודית בנושא המעצרים, אבל הרפורמה הזאת צריכה להתחיל מאנשים מן השורה.

 2. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  לרביב היקר ולקוראי הבלוג , שלום,

  ניתן לכולנו, לכל בעלי העניין ובכלל זה לעיתונאים , איש איש במעמדו ותפקידו, ללמוד את הלקח "העתיק" של השיר בהמשך
  (שפורסם במסגרת הבלוג שלי: "באלה האח"מ ננוחם ?!" ב NEWS1), כאשר לאף אחד אין את "הזכות" המוסרית,
  לטעון "לא ראיתי / לא שמעתי / לא ספרתי (כי…), להלן:

  "סוֹף כֹּל קוֹף"
  מאת אשר וינשטיין

  בּוועדוֹת החקירה
  בֵּין העדים
  והמומחים
  בולטים
  לרוב בעדותם
  אותם
  שלושה קופים
  "חָפִים":

  זה האוֹטם
  את שתי אוֹזנַיו
  ולא שמע
  מה שקרה,
  זה הסוֹגֶר
  את שתי עֵינַיו
  וכמובן כלל
  לא ראה
  ואחרון
  (הלֹא חָבִיב)
  אשר סוֹתם
  תמיד –
  את פִּיו…
  את ששמע
  את שראה
  לא יגלֶה
  בשוּם צוּרָה

  וכך
  נשכח
  כל דבר מִרמה
  אין אחראי
  למהוּמה
  והגרוּע מכוּלם
  רק בקוֹרבָּן
  נוֹפֵל אשָם…

  אֵיך נִלמֵד
  כֹּל קוֹף
  וקוֹף
  שבּתוֹרו
  ייפּוֹל בּסוֹף?!

  הבהרה אישית: כל דמות נרמזת המוצגת בשירי זה היא פרי דמיוני הקודח בלבד! וכל המזהה עצמו אישית בטעותו, הנו בעל דמיון מפותח מדי, ונדרש להמשך טיפול!
  תאריך: 20/03/2014 | עודכן: 20/03/2014

 3. ypanet@gmail.com'יאיר

  וינשטיין הוא אדם מושחת מן היסוד והדין עוד ימוצה איתו, אחרי שינוקו האורוות. עד שהוא לא יעזוב את תפקידו, מערכת המשפט הישראלית תישאר פוליטית ופושעת. על תפקידו בתיק ליברמן אפשר לכתוב עונה של "בית הקלפים".

 4. נועה

  כהרגלו דרוקר מצטרף כמובן לעדר שמשום מה מתרעמים
  רק על מעצרו של הפרשן המקורב של ערוץ 10.

  ומה עם הדוס עם הכיפה שנעצר יחד איתו,הוא לא משלכם ?

 5. ymarder@outlook.com'יואב

  בניגוד לדעתך רביב, אני חושב שאחת ההחלטות הטובות יותר שעשתה משטרת ישראל היא להעמיד את השקרן הזה לדין. חייב להודות שאני לא מכיר את האיש אךיצא לי לא מעט לראות את עשייתו מקרוב, ומעולם מפגש ביננו לא הסתיים בתחושה טובה. תמיד הצטייר כשקרן שיותר מעצם הייתו שקרן הוא חפפן.

 6. l@gil.com'רוני

  ויינשטיין הוא הפודל של ביבי. איך הוא יעשה החלטות נכונות ?
  אני לא אופתע שהסיבה שהתיק הזה באוויר היא כי ביבי עושה לאשכנזי זובור תקשורתי כדי להוריד את הפופולריות שלו

 7. רביב דרוקר Post author

  כמובן שמה שאני כותב על המעצר של בניהו, חל גם על ארז וינר.

 8. urikkr@gmail.com'יוריק קרמר

  רביב, יפה שסיפרת. לא כל פוסט צריך לכלול מוסר השכל וציונות. הסיפור הוא סיפור וראוי להיספר.
  אשר לתגובות, לבי לבי לאלה השופטים מטעם עצמם. המשטרה עצרה (פעולה שנויה במחלוקת), המשטרה חוקרת (זה תפקידה9. הטוקביסטים שופטים (כך הם רואים את תפקידם). טוב שהטוקבקיסטים אינם השופטים…

 9. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  וטוב שיש לנו אותך יוריק היקר, הנותן גם "ציונים" למגיבים 🙂 והפעם במעט יותר רצינות:
  כך ניבנה שיח ציבורי (לא מצונזר) ראוי, וטוב שכך !!! .
  המשך יום טוב לך ולכולנו = המגיבים ! .

  בברכה,
  אשר וינשטיין

 10. arie17@netvision.net.il'אריה

  פלונטר לא קטן יצר כאן מישהו. אולי הרפז? אולי מישהו אחר?

 11. yoav_tar12@gmail.com'יואב

  בלי קשר מי עשה ומה בלשכת הרמטכל, דבר אחד חייבים לזכור כל הזמן, בלשכת שר הבטחון אהוד ברק דאגו *להשמיד* את ההארדיסקים עם כל ההקלטות. להשמיד זה לקחו את ההארדיסקים ושברו אותם עם פטיש. למישהו היה מספיק חשוב לגשת למחשבים שהקליטו את השיחות, לפרק מהם את ההארדיסקים, לצאת לחצר, להביא פטיש מהאוטו, ולרסק את ההארדיסקים לפני שהמשטרה תגיע אליהם.
  רק על זה הייתי משחרר את כל הצד של הרמטכ"ל על חוסר אשמה

 12. בועז

  רביב- אם פעם תקיים חקירה על מאות החוקרים והמשאבים ביחא"ה, שרובם ככולם שלא עוסקים בראשי הפשע, תבין שהיחידה ודומיה חייבות לייצר כותרות.
  סיירתי שם והייתי המום.
  מאות קצינים רובם בדרגת רפ"ק.
  חברים סיפרו על שיעמום וחוסר יעילות משווע.
  אין מספיק פושעים לכזאת כמות של חוקרים.
  אז מייצרים כותרות. במצרים יש יחידה דומה העוסקת בתפיסת מרגלים ישראל ואחת לשנה היא מייצרת כותרת.
  גם המשטרה שלנו בדגש על יחא"ה.

 13. Pingback: “For the first time in history, Jews can take part in war from home” | Independent Australian Jewish Voices

 14. דורון

  לא הבנתי מה אתה רוצה להגיד בפוסט הזה??!!!

 15. דורון

  אם מי זה מעניין מה הרגשת ומה לא הרגשת?
  אתה בסך הכל עיתונאי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.