כן, גם עפר שלח אשם

בשבוע שעבר נטפלתי לציפי לבני על השתתפותה בנשף המסיכות שקרוי המשא ומתן המדיני. לאחר מכן האשמתי בייאושי את האמריקנים בכשלון. טענו כלפיי – רגע, אבל יש עוד שותפים לזה ואחד מהם אתה מכיר מצוין. צודקים (אלה שטענו). יו״ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד ויו״ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, הם שותפים לא פחות בכירים בכישלון המהדהד.

לשמוע את לפיד מדבר על המו"מ המדיני זו כמעט חוויה כואבת. זה ברור שידיעותיו בתחום רדודות. הוא חוזר על מנטרה משנות התשעים שהשמאל תמיד עשה את אותה טעות, גילה מראש על מה בדעתו לוותר. זה נותן לו תירוץ לא לנקוט בשום עמדה. נתקלתי בזה שוב כשניסיתי לחלץ ממנו שביב של עמדה בראיון ב"שישי", לפני כמעט שבועיים. אתה תומך בהקפאת הבנייה בהתנחלויות? "השמאל תמיד התנדב לתת ויתורים…". מי שמכיר את תולדות המו"מ הישראלי – פלשתינאי יודע שזה טיעון שנשלף היישר משנות התשעים הלא מוצלחות. מזמן כל הויתורים בחוץ, הכול כבר ידוע, ולא מעט מומחים (ממליץ ללפיד על שיחה עם עמי איילון) כבר מזמן הבינו שזה בדיוק הפוך. כדי לסמן לצד השני ששווה לו להסכים לויתורים, צריך להגיד לו עכשיו שהוא יגיע לנקודת סיום שהוא יכול לחיות איתה.

ב"יש עתיד" יש מישהו שאמור להבין בתהליך המדיני. השר יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר. מחוץ לפוליטיקה הוא היה שותף ליוזמות חוץ פרלמנטריות, שנועדו להפעיל לחץ על הקברניטים לעשות משהו, לנוע. הוא תמיד הצהיר על מחוייבות לרעיון 2 המדינות, אפילו בעיצומה של האינתיפאדה באותו ראיון מפורסם של ראשי השב"כ לסימה קדמון ב"ידיעות אחרונות", הרעיון שהיווה בסיס ל"שומרי הסף" המצוין של דרור מורה. אבל כל זה היה פעם, מזמן, כשהיו בכנסת פוליטיקאים חלשים. היום יעקב פרי בכנסת, מטעם "יש עתיד" (הוא ניסה "קדימה", אבל לא הרגיש מספיק מחובר לאידיאולוגיה של המפלגה) והוא כבר יודע לספר שאבו מאזן הוא סרבן, שהפלשתינאים בעייתיים.

מעניין על סמך מה גיבש שר המדע את עמדותיו. האם הוא מודע לעובדה שראש הממשלה לא הסכים בכול חודשי המו"מ להציג את עמדתו לגבי גבולות הקבע של מדינת ישראל? האם חמקו מעיניו הדיווחים ששר הבטחון של ישראל בעצם הודיע שאין סידורי בטחון שיספקו את ישראל? שמבחינתו עצם ההקמה של מדינה פלשתינאית, לא משנה איזו הגבלות ביטחוניות יהיו עליה, היא סיכון בטחוני שהוא לא מוכן לחתום עליו? האם יעקב פרי מודע לעובדה שממשלת ישראל הקודמת בהובלת נתניהו ואהוד ברק, הציגה עמדה פשרנית יותר בנושא בטחון ושהממשלה בה הוא יושב החריפה את העמדה? אבו מאזן, אגב, הציג בתחילת ובסוף המו"מ את אותן עמדות מוכרות שהפלשתינאים מציגים 25 שנה. אם יעקב פרי רואה בהן סרבנות היום, איך לא ראה בהן סרבנות עד כניסתו לפוליטיקה.

עפר שלח הוא היחיד בסיעה הדיקטטורית של לפיד, שמעז לחרוג קצת מן השורה. הוא אפילו אמר בפומבי שלא יהיה הסדר עם ירושלים מאוחדת ובכך סתר את הקו של היו"ר לפיד (שגם לא מאמין בזה, אבל החליט פופוליסטית שזה נכון לו להגיד את זה). פרי, אגב, לא מעז לומר זאת וגם לא רונן הופמן, עוד יונה צחורה, שמתעסקת פתאום רק במשילות ושאר פרפראות. שלח גם מנסה בעקביות לחרב את הברית עם בנט, שלא בדיוק מסייעת לתהליך המדיני, אבל כל זה הם בקושי טיעונים לעונש. בסוף בסוף, כל השמאלנים האלה היו שותפים להחמצה אדירה – שר חוץ אמריקני סופר מחויב, שקט בטחוני חסר תקדים ושותף פלשתינאי, שנלחם באלימות. כשישאלו את לפיד, פרי ושלח מה הם עשו בשנה הזאת כדי שהמו"מ לא ייכשל, הם יצטרכו איזה שלוש מאות שעות להסביר מה זה סנקציות פליליות ולמה השחיתו על זה את כול ההון הפוליטי והאנרגיה שלהם.  

 

תגובות

תגובות

24 thoughts on “כן, גם עפר שלח אשם

 1. danny566@gmail.com'דני גבע

  אתה צודק בהחלט למעט דבר אחר. לפיד הכריז על מפלגתו באריאל ולא שכח לדבר על ירושלים המאוחדת בכל אספת בחירות.
  מי שחושב שהשגת הסכם בראש סדר העדיפויות לא הצביע עבור יש עתיד שדיברה על שוויון בנטל ומעמד הביניים.
  כלומר, בסך הכל זו מפלגה שמגשימה את המצע שלה ושהמשך הסכסוך עם מיליארד מוסלמים כמו גם המשך הכיבוש , לא ממש מטרידים אותה.
  עניין אחר: שתיקת הכבשים שלך בעת מופע האימים של ירון לונדון מביכה ומבישה. תחשוב איך לתקן את הביזיון הזה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רביב , אתה צודק אבל יש עוד נעלמים . האם אלו הסיבות היחידות שההסכם לא מתממש. הסיבות האמיתיות טמונות בתורת המשחקים ובמשחקים שכל צד משחק בתורו. כך או כך עושה רושם שלא יאיר לפיד ולא עופר שלח אשמים באי ההגעה להסכם .

 3. hadas1@gmail.com'הדס

  הבעיה עם עפר שלח הרבה יותר מורכבת.
  מי שקרא והאזין לעפר שלח העיתונאי במהלך שנות עבודתו בכלי התקשורת השונים יודע ששלח הפוליטיקאי מתנהל בשנה האחרונה באופן שבעבר עורר אצל שלח העיתונאי תחושות של בוז ולעג.
  אפשר להכנס ל – nrg ולקרוא את הטורים שבהם עפר שלח התייחס לאשליה שקיימת אצל מי שסבורים שבאמצעות חקיקה אפשר יהיה להגביר את יכולות המשילות של הממשלה,את הטורים שבהם עפר שלח טען בעד שיח אזרחי שיחליף את השיח הביטחוני,את הטורים שבהם עפר שלח תבע לחדול מהדרת הציבור הערבי ודרש לשתף אותו בשיח הישראלי.
  יעקב פרי ועפר שלח יודעים היטב עד כמה החברה הערבית מגוונת ועד כמה גדולים ורבים ההבדלים בין המפלגות והתנועות הפוליטיות במגזר הערבי.זה לא הפריע להם להצביע בעד העלאת אחוז החסימה.
  עפר שלח (שפעם קרא להפיכת צה״ל לצבא מקצועי) יודע שהצבא לא זקוק לחרדים ולא רוצה לגייס חרדים.עפר שלח יודע שאם הרמטכ״ל גנץ יכול היה להתבטא בנושא באופן חופשי הוא היה אומר זאת.
  האם היתה הצבעה אחת במהלך השנה האחרונה שבה עפר שלח הצביע בהתאם למצפונו ובניגוד לעמדת קואליציית הימין של נתניהו שבה הוא חבר בכיר ?
  עפר שלח הוא הגורם שמאפשר ליאיר לפיד לקיים את הדיקטטורה המבישה ב״יש עתיד״.
  בעבור הנאמנות הזו הוא יזכה להיות שר בממשלה הבאה.
  וכדאי להזכיר בהזדמנות הזו גם את שני אנשי ״השמאל״ עמיר פרץ ועמרם מצנע שמשום מה לא זוכים לביקורת הנוקבת שהם ראויים לה לנוכח היותם משת״פים נאמנים של קואליציית הימין של נתניהו.

 4. Raphael.schutz@gmail.com'סנטו רוחו

  שתי מילים מסכמות לגבי עפר שלח: ייאוש ואכזבה.

 5. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  קןדם כל האסון של מדינת ישראל כיום הוא העדר אופוזיציה לוחמת. בראשות מפלגת העבודה יש אנשים חכמים שיודעים להתבטא אבל אין כיום מי שיוביל את המפלגה כראש האופוזיציה הלוחמת. עד הבחירות שלי היתה כלואה בתפיסה אנרכיסטית כלכלית וסרבה להעלות את הנושא המדיני. נבחר בוג'י שסיפר שאמא שלו אמרה שהוא היפר אקטיבי. זה הסיפור העצוב היום. אם הוא היפר אקטיבי אז אנחנו במצב מאד קשה. יוצא מדי פעם עם נאום מוצלח, עשה תרגיל מוצלח מאד ביציאה מהכנסת כשדנו בחוקים פשיסטים אבל זה כמו לקחת אספירין כשיש חידק טורף. האופוזיציה הזו לא מתפרצת יום יום ושעה שעה למדיה הישראלית וזה האסון.

 6. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  לגבי אני יש עתיד כמו לפיד – רדוד בכל תחום שהוא מרצה היום – חושב עצמו לכלכלן, פוליטיקאי, מחליף את המסרים שלו בערך כמו את הגרבים וכו
  עופר שלח – איש איכותי שלכוד בתוך מפלגה שיש לה שליט-מייסד ,שראשו מסוחרר מההישג בבחירות אבל השכל, הצניעות והלמידה – ממנו והלאה.
  יעקב פרי – איש איכותי שגם כן לכוד תחת השלטון של לפיד ולכן נעשה "ממוסד" אצל לפיד
  אגב, "לזכותו" של לפיד יש לציין שכאשר הקים את המפלגה הוא הודיע שהוא יהיה המחליט והקובע היחיד במשך 7 שנים. אז כל מי שהצטרף אליו אמור היה להזהר מלהכנס למלכודת הזו. האורות האדומים הבהבו וחובה היה לראותם.
  גם שלח, גם פרי וגם יעל גרמן ועדי קול יכלו בקלות להצטרף לתנועה של לבני ולהיות משוחררים מסגידה לפוליטיקאי מחמד שראשו הסתחרר.
  אגב, לדעתי ציפי ליבני עושה הכל כדי לשמור עדין על האופציה של המשך השיחות והתקוה תבוא אם ג'ון קרי ואנגלה מרקל יחברו ויפעלו בתקיפות נגד ההשתוללות של ההתנחלויות והחוקים הניאו לאומנים של הקואליציה הזו.

 7. ybayba@hotmail.com'יוסי

  מהרגע שנודע לי ששלח חבר נפש של אדם כה בינוני, כה לא רציני, וכה חסר השכלה כמו יאיר לפיד נדהמתי והפסקתי להבין את שלח. מאז הכל התהפך ואני כבר לא מצליח לאתר בשלח, מעשיו ודבריו את התבונה שפעם ייחסתי לו.

  אגב, אני מצטרף למגיב מוקדם יותר לגבי האכזבה בתפקיד שלקחת במופע של לונדון. מה שעלה משם זה שכל שאר הגברים, הכתבים והפרשנים, לא יודעים להסביר ללונדון איפה הוא טועה, ומגכחים במין אינפנטיליות בלי להבין שיש כאן נושא רציני ושאין להשאיר את דבריו של לונדון ללא מענה. הלא אם היה טוען ששוחד שלקח שלום לפני 15 שנה הוא סיפור חסר חשיבות, כל אחד מכם היה יודע להסביר לו מדוע הוא בעל חשיבות. לגרום לאישה צעירה למצוץ לך כי אתה הבוס שלה זה מעשה הרבה יותר מכוער, מכאיב ובזוי מלקיחת שוחד. אני מקווה שאתה מבין את זה ומתחרט על כך שלא הוכחת את לונדון על כך באותו הרגע.

 8. anon@gmail.com'אחד

  כרגיל, כלל הברזל של הפוליטיקה – הכסא הכי חשוב. הם אומרים לעצמם, נתפשר כדי להיכנס לכנסת ואז נשנה. אבל זה אף פעם לא קורה והם פשוט מתעסקים בהישרדות פוליטית והידבקות לכסא כל הקריירה הפוליטית שלהם.

  כרגע כל חברי יש עתיד הם ריפוד ועלה תאנה ליאיר לפיד המשיחי שעושה מה שהוא רוצה ולעזאזל העובדות או אנשי המקצוע, כי "מה הם כבר עשו בשבילנו לאחרונה?"

 9. porat.aop@gmail.com'זיו

  או סוף סוף יש לנו תשובה למי אשם ב 120 שנות סכסוך. עופר שלח ויעקוב פרי:
  – אין פרטנר בצד השני.
  – ממשלת ישראל היא ממשלת מרכז ימין. (מוכנה להסדר אבל בתנאים מאוד נוקשים).
  – העם שלנו גם הוא מרכז ימין ולצערי לאט לאט אפילו את המרכז הוא נוטש.
  – אבו מאזן מכריז שהוא לא מכיר ולא יכיר במדינה יהודית.
  – החמאס מאיים על אבו מאזן שאם אמירות כאלה (סעיף קודם) הוא עדין בן מוות.
  – החמאס מאיים ומבצע פיגועים ויורה טילים לעבר מדינהת ישראל
  – "הסתיו הערבי" יוצר חוסר יציבות מפחיד. החמאס הם המתוניםמי ערב לנו שיום אחרי ההסכם לא יגיעו הסלפים
  ובסוף עופר שלח אשם ווואללללא

 10. אסף כ"ץ

  אכן מזעזע, עפר שלח כפר בעיקר העיקרים של השמאל – הטענה שישראל אשמה, על כך אין כפרה ואין מחילה

 11. s.affias@gmail.com'Shabtai Affias

  עצוב מאוד. אבל כל זמן שהפליסטינים ימשיכו לסרב להכיר בישראל כמדינה יהודית, ויעמדו על זכות השיבה וישראל לא תתחייב על הפסקת התרחבות ההתנחלויות ועל מחוייבות לגבולות 1967. עם תיקונים קלים. אין שום סיכוי. קרי יכול להתרוצץ כפליים ודבר לא יקרה. הדבר החיובי היחידי הוא הסדר מעשי – לא התנחלויות נוספות ולא אינתיפדות ולא יוזמות באו"ם.

 12. mgali@inter.net.il'גולדבלט משה

  מכל המהומה השאלה היא פשוטה-האם אתה מעריך שקיים גורם פלסטיני שמסוגל להסכים למתווה הידוע ולאכוף אותו? האם אנחנו לא מהמרים על כל עתידנו עם מי שאינו פרטנר מחמת העובדה שאין לו בכלל סמכות ועצמה הנדרשים להסכם?
  כל עוד לא ענית על השאלה הזאת לא ענית על כלום

 13. lempel@gan.eden.gov'יוסף למפל

  עופר שלח אשם מהרגע שחבר לנוכל הנבער, תאב הבצע, נטול הערכים וחסר העקרונות, השקרן הפתולוגי, הקומבינטור בעל תאוות השררה והשאיפות הדיקטטוריות — הלא הוא הגמד לפיד. השותפות בפרוייקט מפלגת הלא-כלום "אין עתיד עם יהיר לפיד" מעידה כאלף עדים על טיבו של שלח ועל תכונותיו.

 14. roeyshafir@gmail.com'רועי

  עפר שלח אשם מהרגע שנכנס לברית עם לפיד. ירד למחתרת, נכנס למשרד, והפך להיות יד ימינו של הקיסר לפיד,
  בלי שמץ של אידיאולוגיה, בלי שמץ של יוזמה, בלי ביקורת, בלי שמץ של שלח שלפני הכניסה לפוליטיקה.

  אז הוא סתר את הקו של לפיד בנושא ירושלים? איך זה שהוא לא קיבל על זה "נו, נו, נו" כמו עדי קול? אה נכון, הוא זה שנותן את העונשים במפלגה. כמו שאמרנו, יד ימין או לא יד ימין?

  הפוטנציאל של שלח בכניסה לפוליטיקה היה אדיר לטעמי,
  אך לאחר שנה ניתן להכתיר אותו כאכזבה גדולה, ואת הכתם שיהיה עליו לאחר הסיבוב הנוכחי עם לפיד יהיה קשה מאוד למחוק.

 15. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  חסן חמוד
  המילה שמאל איננה רלוונטית בהקשר לשלום עם הפלסטינים. ביום בו נרצח רבין נקבר השלום עם הפלסטינים ועם העולם הערבי והמוסלמי גם יחד. עם ישראל החליט ואמר את דברו ישר בבחירות אחרי הרצח. זה היה מבחנו של שמעון פרס, הימין היה בהלם, המתנחלים היו בהלם. רצח ראש ממשלה בישראל איננו דבר פשוט, מדובר בלא סתם ראש ממשה, זה יצחק רבין, מר ביטחון. שמעון פרס לא ניצל או ליתר דיוק לא רצה לנצל את ההזדמנות שנפלה לידיו. עם ישראל קלט את התמונה האמתית ואמר כן לסרבני השלום. לא יעלה על הדעת שיגאל עמיר יצליח לשנות את ההיסטוריה המזרח תיכונית בלי תמיכה רחבה מהעם, העובדות מדברות בעד עצמן. סרבני השלום האמתיים, דווקא , הם נמצאים בכל המפלגות שמתיימרות לזהות את עצמן כמפלגות מרכז-שמאל. לדעתי הגענו למצב האל חזור. אין ולא תהיה מדינה פלסטינית עצמאית. קיימות רק שתי אפשרויות: או מדינה דו-לאומית דמוקרטית או מדינת אפרטהייד , בעיניי האפשרות השנייה היא הסבירה ביותר, זה רצון הפוליטיקאים, זה רצון העם. ההתרפסות וההתחנפות למתנחלים היא כרטיס הכניסה החזק ביותר לחיים הפוליטיים בישראל. לא צריך גאוניות מיוחדת כדי להגיע למסקנה זו. מבט חטוף אל הכנסת בשלוש הקדנציות האחרונות מספיק לאישוש עובדה זו.

 16. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  תגובה לגולדבלט משה:
  האם יש גורם ישראלי מוסמך מוכן להכיר במדינה פלסטינית עצמאית וריבונית על המעברים בים, באוויר וביבשה?
  האם יש גורם ישראלי מוסמך מוכן לפנות את ההתנחלויות הבלתי חוקיות? החוק הבינלאומי אומר אין התנחלויות חוקיות בכלל.
  האם יש גורם ישראלי מוסמך מוכן לטפל בטרור היהודי כמו שהוא מטפל בטרור הפלסטיני?
  מה יש לפלסטינים לתת?
  עזה במצור ותישאר במצור לנצח.
  הגדה משוסעת שתי וערב ותישאר משוסעת לנצח.
  הפליטים יישארו פליטים לנצח.
  המעברים יישארו ביד ישראל לנצח.
  המתנחלים ימשיכו לגדול ולהתעלל בפלסטינים לנצח.
  הישראלים לא מסתפקים שהפלסטינים הכירו במדינת ישראל , הם רוצים מהם גם שיכירו במדינת היהודים, משמעות ההכרה במדינת היהודים אומרת שכל מה שעשתה ישראל בפלסטינים במשך הדורות היה לגיטימי וזכותם לעשות כך ,כי הפלסטינים בעצמם מודים שהמדינה שהיו בה אינה להם, והם צריכים להיות אסירי תודה על כל פירור שתתן להם ישראל.

 17. porat.aop@gmail.com'זיו

  תשובה לחסן
  אני לא יכול לדבר בשם הישראלים אבל אני לא צריך הכרה של הפלסטינים.
  אני מוכרח להיות מסוגל להאמין להם שהם רוצים לחיות בשלום. אני מאמין שאתה ישראלי כמוני ואם כן אתה בטח מבין למה קשה לי כל כך להאמין בסיום הסכסוך. כששוב ושוב אני שומע ורואה את החדשות
  – הטילים מעזה לאחר הנסיגה, (כתושב הדרום….לא כיף)
  – הכחשת השואה ודברי שינאה נוראיים (לפחות לאזניי שלי) שמשמיע חדשות לבקרים יו"ר הרשות אבו מאזן
  – ההסתה בבתי הספר והאוניברסיטאות הפלסטינים,
  – ההפגנות "הירוקות" והריקודים על דגל ישראל עולה בלהבות
  – הקריאות לג'יהד. ולרצח יהודים
  – האנדרטאות למחבלים המתאבדים
  כמו שהטבת לתאר כלכך יפה רק לישראל יש מה לתת (מה להפסיד). הפלסטינים מוכרחים לפחות לעשות כאילו שהם רוצים לחיות בשלום.

 18. תשבה נוספת לחסן

  משמעות ההכרה במדינת היהודים אומרת שכל מה שעשתה ישראל בפלסטינים במשך הדורות, היה מעשה של הגנה עצמית, מול מי שקרא להשמיד את מדינת היהודים, מהמופתי חאג' אמין אל חוסיני, דרך אחמד שוקרי וכלה במחבלי הפת"ח והחמאס.
  וכן, זכותה של לעשות כך מול הקמים והקוראים להשמידה.
  ואם רוצים לדעת של מי הארץ הזאת ולמי היא ניתנה ועל ידי מי, התשובה נמצאת בכל עותק של הקוראן הקדוש:
  1) "בני ישראל! זיכרו את החסדים שהענקתי לכם ושבחרתי בכם מכל העמים" (הקוראן, בשורת הפרה, פסוק 116 ).
  2) "זיכרו עת אמר משה לעמו:'עמי, אל תשכחו את חסדי אללה לכם בהקימו נביאים ומלכים מקרבכם שהעניק מה שלא העניק לעם אחר מכל העמים ועת ציווה לכם : התקדמו בדרככם אל הארץ הקדושה אשר הבטיח לכם" (הקוראן, בשורת השולחן, פסוקים 23-25)
  3) "אחר כך הורשנו לעם המעונה את הארץ הקדושה, את מזרחה ומערבה, ונתיימו כל ההבטחות של ריבונך לעם ישראל" (הקוראן, בשורת הרכסים, פסוק 133-134)
  4) "ואחר כך אמרנו לבני ישראל:'התנחלו בארץ ישראל וביום האחרון תופיעו בפנינו יחדיו" (הקוראן, בשורת בני ישראל, פסוק 105)
  ואם תטענו שהיה מדובר על בני ישראל של פעם ולא על היהודים שעלו לארץ מכל הגלויות, גם לזה יש תשובה בקוראן הקדוש:
  בסורה 17 (המסע הלילי),המתיחס לאחרית הימים נכתב: פסוק 104 "אחרי (פרעה) אמרנו לבני ישראל, שבו בארץ, וכאשר תתקיים ההבטחה לאחרית הימים,נקבץ את פזוריכם".
  הבנת חסן, "נקבץ את פזוריכם" מה שאומר שאנחנו ממש לא קוליניאליסטים זרים בארץ הזו, אלא בעלי הבית שקובצו לארצם ע"י בורא העולם.
  וכל הכתחב לעיל, אינו "פרופוגנדה ציונית" אלא דברי אללה כפי שנכתבו בקוראן. ועל הדברים האלו, מסרב לחזור אבו מאזן!

 19. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  תגובה לזיו
  גם אני לא יכול לדבר בשם הפלסטינים, אני ישראלי לכל דבר כמו כל ערביי ישראל , הישראלים והפלסטינים הוציאו אותנו באופן רשמי מהסכסוך הישראלי פלסטיני, וטוב שכך.
  אני כערבי ישראלי מסתכל מקרוב ורואה את התמונה מזווית ראייה שונה ממך, אתה צריך להקשיב לי. אתה מדבר על הסתה מהצד הפלסטיני ומתעלם מן המבול של ההסתות של רבני ישראל במשך דורות. זרועות הביטחון הגיעו לכל מקום בעולם וחיסלו כל אדם שלטעמם הוא בן מוות, אבל קצרה ידם מלעצור מפגעי ה"תג מחיר" שפועלים במשך שנים מתחת לאף של זרועות הביטחון ובחסותם, אפילו לא היה מי שיעז לכנות אותם טרוריסטים על פי חוק, אלתרו כל מיני הגדרות מפוקפקות, רק לא טרוריסטים. האנדרטאות שאתה מדבר עליהם מתגמדות מול האנדרטה של ברוך גולדשטיין. אתה גם מתעלם מעובדה מאוד עקרונית, אתה כמו רוב העם מתייחסים אל המתנגדים לכיבוש כאל מחבלים. לפלסטינים אין מטוסים ואין טנקים ואין צוללות והם נטבחים בהמוניהם עד כדי כך שהפסיקו לספור כמה עשרות אלפים נטבחו מהאוויר, מהים ומהיבשה בנוסף למאות הרציחות הספציפיות, שמכנים אותם במילים המכובסות סיכולים ממוקדים. ההבדל הוא ויזואלי, רואים רק מי שמשתין מעל המקפצה. כשמדברים על מחבלים עם דם על הידיים לא מדברים על דם הפלסטינים שנשפך ולא מדברים על הידיים ששפכו אותו.
  מה שאני מצפה הוא, שאני ואתה נתייחס אל המצב כפי שהוא, מצב של מלחמה ומאבק על שתי ישויות, שהגיע הזמן לשבת ולשים קץ לשפיכות הדמים משני הצדדים. האחריות מוטלת על הצד החזק בכל סכסוך בעולם.‭‮

 20. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  תגובה נוספת לזיו
  לא ציפיתי לתשובה כזו. בעצם אתה אומר אלוהים יצר את הבעיה הזו, רק הוא מסוגל לפתור אותה.
  אני נוטה להאמין לאמירה זו.‭‮

 21. sou@012.net.il'מיכאל

  כולנו מסתובביבם סביב עצמנו סחור סחור.הפיתרון לדעתי לכלהבעיות הביטחון שלנו ושל הפלסטינאים להעביר את השטחים לירדן .

 22. porat.aop@gmail.com'זיו

  תגובה לחסן
  שוב אנחנו מתנצחים בנוגע למי הרג יותר ולמה
  במהלך עופרת יצוקה נהרגו בין 1400 פלסטינים (עפ"י מקורות פלסטינים בחמס). במהלך עמוד ענן עפ"י מקורות פלסטינים נהרגו 139 פלסטינים ברור לי שכל הרוג זה עולם ומלואו, ועבור האימא האחת המספר אינו חשוב אבל זה כן חשוב. המספרים שאתה מציין, והמילים הבוטות כלפי צה"ל וישראל מצביעים על עומק ההסתה וחוסר האמון. ואתה עוד ישראלי. תאר לך מהי רמת השנאה בשטחים עצמם.
  מפחיד ומסוכן לוותר לאנשים ששונאים אותך בכזו רמה. אני שונא את הפושעים הנתאבים מתג מחיר אבל בנתיים הם לא רוצחים, הם לא מתפוצצים בתוך אוטובוסים והם לא יורים רקטות וטילים אל מרכזי אוכלוסייה. אני לא יודע מתי בהיסטוריה חולשה צבאית הפכה לרישיון לרצוח ולשנוא בכזו עוצמה אבל זה מה שקורה לצערי בעולם הערבי. שנאה חסרת גבולות עד כדי אובדן של כל גרעין של מוסר.
  הלוואי והשלום היה בין אנשים כמוני וכמוך. אני מאמין שתוך 10 דקות היה נחתם הסכם.
  אבל לצערי זה לא המצב. אין לי בעיה להחזיר שטחים. גם את הכותל הייתי הופך לרחבת ריקודים גדולה. הייתי בלי חשש מחלק את ירושלים ויוצר מצב של שתי בירות זו לצד זו אם הייתי מאמין שהצד השני רוצה שלום. אילו הייתי מאמין שהצד השני מכיר בי כמו שאני באמת ורוצה לחיות איתי כמו שאני.
  אבל אני לא מאמין. עוד פשרות ועוד וויתורים כבדים במצב הנוכחי מפחיד וחסר הגיון. ישראל חייבת במצב האמון הנוכחי לשמור על גבולות ביטחון ועל פירוז מוחלט (לדעתי כמובן).
  ולגבי אלוהים, אני מציע לך לא לבנות עליו לצערי הוא כנראה לא קיים. גם אם הוא היה קיים ההיסטוריה (לפחות שלנו) מוכיחה שאסור לסמוך עליו.
  מה שאני מציע (בלב כבד) זה להשאיר את העניין לילדים שלנו ולנכדים בתקווה שלהם יהיה יותר שכל. לזנוח את דרך האלוהים, הג'יהאד והדת וללכת בדרך של אמון אחווה ושלום.
  בנתיים אני מציע שאנחנו היהודים הישראלים ואתם ערביי ישראל נפעל ביחד כדי שיהיו לנו דירות זולות יותר, אוכל זול יותר, יותר עבודה ומשכורות יותר גבוהות. נדאג יחד שכולם יוכלו להשכיר דירות בכול מקום, שהחינוך יהיה ברמה גבוהה ושווה לכול, שיפסיקו הצעקות מוות לערבים במגרשי הכדורגל, או צעקות השמחה על גגות הבתים כאשר חיזבאללה יורה טילים על הצפון.
  אני לא רוצה להיות קטנוני אבל אני לא מרגיש מחוייב ליהודי ארה"ב, והלוואי ואתם הייתם יכולים להפגין קצת יותר סולידריות, ולהיות קצת יותר נאמנים למדינת ישראל , על החסרונות והיתרונות שבה.

 23. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  תגובה לזיו
  גם אני לא רציתי להיכנס למלכודת הזו של כמות הדם שנשפך משני הצדדים, כל טיפת דם היא יקרה מכל דבר.
  יש הרבה מן המשותף ביני לבינך בקשר לקיומו של אלוהים ובקשר למקומות הקדושים, בכל פורום אמרתי את דעתי על ירושלים ועל הר הבית, לא מזיז לי גם אם הר הבית ייהרס ועל חורבותיו תיבנה שכונת מגורים או קרית חינוך.
  נאמנותם של ערביי ישראל למדינה אינה מוטלת בספק, צריך להפסיק להתייחס אליהם כגייס חמישי. אילו ממשלות ישראל יישמו את דברי ז'בוטינסקי בקשר לשילובם בכל מוסדות המדינה באותו אחוז שלהם באוכלוסיה, ערביי ישראל היום היו מדברים רק עברית. הם כל כך רוצים להיות ישראלים והממסד כל כך מכיר בקיפוחם הכרוני והמתמשך אבל עושה מעט מאוד.
  אם יטילו עליי ועליך לשבת ולחתום על הסכם שלום, אני בטוח היינו עושים זאת טוב יותר ומהר יותר מאלוהים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.