תחקיר קרן קיימת לישראל – כספי העם היהודי

| 3 באפריל 2014

לצפייה בתחקיר בווידאו לחצו כאן.

יצאנו לצלם את אירוע נטיעות בט"ו בשבט ביער אשתאול, והחלפנו כמה מילים עם עובדי קק"ל במקום:

רביב: מה קק"ל עושה תגיד את האמת?

עובד קק"ל 1: הרעיון הוא בעצם להטמיע את הנושא של הטבע והריאות הירוקות.

רביב: אבל לא בשביל זה יש את המשרד להגנת הסביבה? רשות הטבע והגנים החברה להגנת הטבע?

עובד קק"ל 2: מהנהלת קרן קיימת תפנו את המקום.

רביב: אבל זה נטיעות של טו בשבט אסור לנו לצלם נטיעות?

עובד קק"ל 2: נכנסים לפי רשימה אתה לא רשום.

רביב: אה אני יכול להירשם באתר עכשיו?

עובד קק"ל 2: תתקשר ל- "1-800" ואל תצלם בבקשה (יד על המצלמה).

רביב: בוא (צלם), קק"ל לא רוצים שיצלמו אותם בוא .

קק"ל – קרן קיימת לישראל. מה הדבר הראשון שקופץ לכם לראש? אמרתם קופסא כחולה? אתם בטח דינוזאורים שלא התעניינו בארגון הזה כמה עשרות שנים. קק"ל הוא הארגון עם הכי הרבה נדל"ן במדינת ישראל. 2.5 מיליון דונם. קק"ל הוא גם הארגון הציבורי העשיר ביותר במדינה – כארבעה מיליארד שקלים בקופה. קק"ל, אנחנו נטען פה, הוא הארגון הכי בזבזני במדינת ישראל, וקק"ל, הוא ארגון שעושה הרבה כדי שלא תדעו עליו את האמת. המאזן חסוי, התקציב סודי והפרוטוקולים בכספת.

קרן קיימת נוסדה ב – 1901. המטרה הייתה לרכוש אדמות בפלשתין כדי שיהיה מספיק נדל"ן יום אחד למדינה היהודית.

מתוך דברים שאמר לנו יוסי ביילין, שר המשפטים לשעבר:

"זה ארגון ששכח שקמה המדינה. איש לא היה מעלה בדעתו בשישים ושש השנים האחרונות להקים אותו אם הוא לא היה קיים".

בקק"ל לא אוהבים שמזכירים להם ששני שליש מהקרקעות שלהם בכלל נרכשו בזול מהמדינה היהודית, אחרי שהיא נוסדה,

ביילין:

"המדינה העבירה לקרן הקיימת חלק מאדמותיה כדי שאפשר יהיה להצדיק את זה שהאדמות האלה לא ניתנות ללא יהודים".

והנה מה שאמר לנו עדי ניב, לשעבר בכיר בקק"ל:

"מרבית קרקעותיה היום, והם שלוש עשרה אחוז מקרקעות המדינה, מצויות במרכז הארץ, קרי, בין גדרה לחדרה. האנשים שמנהלים אותן היום עושים מה שבא להם ללא כל ביקורת וללא כל פיקוח".

הנה ציטטה של יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר (מתוך פרוטוקול ועדת כספים של קק"ל, יולי 2012):

"אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. אנחנו מדברים על תקציב של העם היהודי למען מדינת ישראל. נקודה."

אפי שטנצלר מנהל את הארגון שלו רחוק מאור השמש, אבל במהלך התחקיר השגנו את התקציבים של קק"ל, המאזנים, הפרוטוקולים, המסמכים הפנימיים, ראיינו הרבה אנשים ואנחנו רוצים להראות לכם מה עושים בעשרות מיליונים מ"כספי העם היהודי למען מדינת ישראל. נקודה".

הכנסות קרן קיימת לישראל

הכנסות קק"ל מפיתוח קרקעות המדינה

בחמש השנים האחרונות קק"ל קיבלה מהמדינה על מכירת קרקעותיה כששה מיליארד שקלים.

תחקיר קק"ל

אז יש מי שנהנה מהעלייה הגדולה במחירי הנדל"ן. איזה עוד ארגון אתם מכירים שעבור כתשעים אחוזים מהכנסותיו צריך לעשות מעט מאוד, אם בכלל?

מתוך שיחה עם עדי ניב, לשעבר בכיר בקק"ל:

תשעים אחוז מההכנסות קק"ל הן כסף שמה מידת המאמץ שקק"ל צריכה לעשות כדי להגיע אליו?

כלום. זה עובר אוטומטית.

אז אלו כאמור כספי העם היהודי, וזה הזמן להראות מה עושים איתם.

הוצאות קרן קיימת לישראל

ממלא מקום משרד החוץ – שליחי קק"ל ברחבי העולם

ללא ספק הטירוף הגדול ביותר נמצא בחטיבה לגיוס משאבים. ההצדקה הרי בקק"ל לבזבוזי עתק היא הצורך לגייס תרומות. אז בואו תשמעו לראשונה את המספרים ותשפטו בעצמכם:

בשנת 2013 עלתה החטיבה לגיוס משאבים יותר מ – 51 מיליון שקלים מכספי העם היהודי. פעמיים וחצי התקציב שהקרן הקיימת הקצתה באותה שנה למאגרי מים, 20 מיליון שקלים בלבד. לאן הולך כל הכסף? קק"ל מחזיקה בחו"ל כ – 25-20 שליחים, הם עלו לארגון בשנת 2013 יותר מעשרים מיליון שקלים.

תחקיר קק"לכל שליח בגרמניה עולה מאתיים אלף דולר לשנה, יש שליחת קק"ל באוקראינה עכשיו. כל שליח בגרמניה עולה מיליון ורבע שקלים, ויש שניים. כנ"ל בצרפת. בארה"ב יש ארבעה וגם באוסטרליה ואמריקה הלטינית ואיפה לא. תקציב השליחים הוא פי שניים וחצי ממה שמקצה קק"ל לשיקום נחלים, 8 מיליון שקלים ב- 2013.

לא מזמן מונה שליח חדש לאיטליה, שריאל גון, אקס לשכת אולמרט, רק ששכחו להודיע לשליח המכהן באיטליה שכהונתו הסתיימה. הוחלט שיהיו שני שליחים באיטליה. עלות שליח באיטליה לשנה, 850,000 שקלים. אז מה? כסף הרי יש כמו מים.

מתוך שיחה טלפונית עם רפי עובדיה, שליח קק"ל באיטליה:

זה נכון שאתה קיבלת בהפתעה את המינוי שלו?

עודכנתי בדיעבד, זה נכון. לא התייעצו איתי והיו צריכים להתייעץ איתי אני חושב, אבל אני חושב שזה היה צעד נכון… בחור חמוד, בחור חביב.

אמרו לי שהוא לא יודע איטלקית בכלל.

הוא מגמגם עוד באיטלקית.

ההצדקה המרכזית לכאורה לקיום השליחים היא כאמור גיוס כספים.

באוקראינה מונתה לא מזמן שליחה חדשה של קק"ל, תוצר של ההשפעה החזקה של איווט ליברמן על הארגון. ב 2012 היא תוקצבה ב – 200 אלף שקלים למרות שעוד לא הגיעה לשם בכלל.בשנת 2013 היא תוקצבה בעוד מיליון שקלים. כמה כסף היא הצליחה לגייס? אפס. מסתבר שעל פי החוק באוקראינה, אסור לה והיא כבר שנה ורבע שם.

הנה מה שאומרת לנו על כך בשיחה טלפונית ילנה קוסטינה, שליחת קק"ל באוקראינה:

לא יודעת בכלל על מה אתה מדבר, אסור לגייס כסף…

מותר לשאול רק כמה כסף גייסת?

תשמע, זה נגיד ככה… סודות הארגון.

השליח בבריטניה עלה בשנים 2010-2011 יותר מ – 2 מיליון שקלים, אבל היקף התרומות שהגיעו משם הגיע לחצי מיליון שקלים בלבד. בקק"ל אומרים שזו הייתה תוצאה של סכסוך עם קק"ל בריטניה. גם השליח בבלגיה עולה הרבה ולפי המאזן של קק"ל, לא הביא כסף. ישנן גם מדינות שמגיע מהן הרבה יותר כסף, אבל הכסף היה יכול, כנראה, להיאסף על ידי אותם יהודים טובים, שמייצגים את קק"ל בחו"ל, בלי כל כך הרבה שליחים ונסיעות.

משהו מהדיוטי? – נסיעות ממומנות על-ידי קק"ל

אנשי קק"ל גם אוהבים מאוד לטוס לחו"ל. לפי דו"ח מבקרת הפנים בשנת 2010 היו 67 נסיעות על חשבון קק"ל לחו"ל. בשנת 2011 המספר עלה ל– 88 נסיעות. לא מעט. לטעמי האישי? אפילו קצת מוגזם. תחקיר "המקור" מגלה שבשנת 2013 המספר עלה ל– 230 נסיעות על חשבון כספי העם היהודי. רובם אנשי קק"ל, מיעוטם אישי ציבור שנוסעים על חשבון קק"ל , ניחשתם נכון, לגייס משאבים.

אורי בנק, לשעבר דירקטור בקק"ל:

"בשביל שיתנו לעגלה הזאת להמשיך הלאה את כל הפינוקים האלו זה… אז צריך לפנק ולפנק כדי שאף אחד לא יזעק שהמלך הוא עירום".

היו"ר אפי שטנצלר בילה 76 ימים בחו"ל על חשבון קק"ל בשנת 2013. 20% מהשנה. איפה לא היה יושב הראש? ארגנטינה, ארה"ב, קנדה, אוסטריה. ספק אם שר החוץ של ישראל היה כל כך הברה זמן בחו"ל. סגנו בפועל, אלי אפללו, שהה 49 ימים על חשבון העם היהודי בחו"ל באותה שנה.

בחזרה לראיון עם צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון קק"ל מכהן:

יכול להיות שבכלל לא ידענו והם קנו קרקעות לעם היהודי בחו"ל?

תראה, יש הרבה בעלי קרקעות שגרים בחו"ל (צוחק).

הארגון גם יודע לפנק אנשים נוספים. בסוף אוקטובר הוא הוציא משלחת מעניינת לאוסטרליה. השר יעקב פרי שהה עשרה ימים על חשבון קק"ל. איתו היה גם הזוג קהלני, אביגדור ודליה, שניהם שהו 20 ימים על חשבון קק"ל באוסטרליה ועל כולם האפיל ראש הטקס בקק"ל, כן, יש פונקציה כזאת – הוא התייבש המסכן באוסטרליה 31 ימים על חשבון הקופסה הכחולה.

אגב, כשהם טסים כל כך הרבה, הם בטח נהנים לראות במטוסי אל-על סרטונים על קרן קיימת לישראל. קק"ל שילמה לאל-על כמעט חצי מיליון שקל על התענוג הזה.

אירוע קק"ל, שהתרחש בפברואר 2014 בפריז, הוא דוגמה טובה לכמה מהדברים שאנחנו מדברים עליהם. קרן קיימת מימנה ביותר ממיליון שקלים ועידה בארמון בפריז. שימו לב כמה אנשים יצאו על חשבון קק"ל לפריז:

ארבעה-עשר מאנשי הארגון, כולל, היו"ר שטנצלר, סגנו אפללו, שבאותו חודש שהה 20 ימים בחו"ל, כמה מהדירקטורים שאמורים לפקח על ההנהלה וכשמונה עיתונאים שפונקו בנסיעה לפריז על ידי קק"ל. מתישהו אתה שואל את עצמך, אבל למה? קרן קיימת לא אמורה לנהל יערות? איך זה נהיה המפלצת הזאת?

צבי ורשביאק, דירקטור בקק"ל:

"זה גוף שיש לו הרבה כסף, ויש בעיה עם זה".

אלו שכבר תורמים לארגון? כדאי לספר להם מה קורה עם כספם. המבצע הכי ידוע של קק"ל הוא כמובן נטיעות. בעולם אתה יכול לקנות עץ, ב – 18 דולר. האם ייטעו עץ על שמך? אם אתה לא מארה"ב, לא ממש.

את התורם לארי ויקר לקחו בשנת 2010 לנחל אלכסנדר, ואמרו לו שבכסף שיתרום, יקימו WETLAND.

מתוך שיחה טלפונית עם לארי ויקר, תרם לקק"ל:

"אני הפניתי את המימון לפרויקט הזה. אין לי שום סיבה להאמין שהכסף לא הלך לאן שהוא היה אמור ללכת".

ובכן, אין WETLAND ולא נעליים, ולפי רשימת הפרויקטים, גם לא יהיה. בקק"ל אומרים" "היו בעיות חוקיות, אנחנו מחפשים פרויקט חליפי".

אבל האם סך התרומות שווה בכלל את השליחים, הנסיעות לחו"ל ועשרות המיליונים שיוצאים על זה?

בשנים האחרונות הממוצע של קק"ל עומד על כ – 110 מליון שקלים בשנה.

שכל העולם יידע – תקציב פרסום ויחסי הציבור של קק"ל

פעם לקרן קיימת הייתה מחלקת דוברות צנועה יחסית. אחרי הכול מה יש לפרסם? עם מי בדיוק מתחרים?

צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון קק"ל מכהן:

"להאדיר את השם של ראשי קק"ל, גם זה ככה בתוך העסק".

הנה דברים שאמר שלומי וייזר, אחד מחברי מועצת המנהלים של קרן קיימת בישיבת מועצת המנהלים של קק"ל, באפריל 2013:

"מגיע שאפו אדיר באמת למערך הדוברות ובראש וראשונה לך אפי, כפרזנטור שלנו. אני חושב שכולם מרגישים את השינוי האדיר הזה בכל מקום. מה שקורה בתקשורת מבחינת קק"ל זה דבר מדהים, אני לא חושב שיש צורך לפרט כי כולנו מרגישים את האויירה הזאת, אפי ובאמת תודה תודה".

הפרזנטור אפי שטנצלר ענה:

"אני יכול לומר לכם שבעבר לפני שש-שבע שנים, התקציב של הפרסום היה הרבה יותר גדול מהתקציב היום".

איך להגיד את זה בעדינות, שטנצלר לא מדייק. וזה ממש בעדינות.

בשנת 2009 תקציב הדוברות ויחסי הציבור של קק"ל הוא 6.1 מיליון שקלים. קצת הרבה, אבל יאללה. מאז הוא ממריא. בשנת 2014 דוברות והסברה תעלה לקק"ל כ – 45-50 מיליון שקלים. תקציב ההסברה של מדינת ישראל עומד על 40 מיליון שקלים, פחות מזה. רוב הציבור מכיר את קק"ל מטיולים ביערות, שמתוחזקים על ידה. התקציב השנתי לתחזוקה הזאת בשנת 2013 הוא 40 מיליון שקלים, פחות מתקציב הדוברות וקשרי הציבור. בקק"ל אומרים – בסה"כ אנחנו מוציאים על יערות הרבה יותר, כ – 100 מיליון שקל בשנה.

לקק"ל יש שורה של יועצי תקשורת ודוברים. חוץ מהדוברות הפנימית יש למשרד יועץ תקשורת חיצוני, אבירם בלזר. יש עוד משרד יועצי תקשורת חיצוני, "עדן תקשורת", שהרוח החיה בו היא אלי קמיר, בעבר ראש לשכתו של שאול מופז. המשרד מקבל כמעט חצי מיליון שקל בשנה, ותפקידו: התמודדות עם בעיית הבדואים וההסברה בחו"ל. איזו בעיית בדואים? עוד מעט.

לפני שנתיים הומצא תפקיד חדש גם בארגון, מנהל הסברה בחו"ל, אותו ממלא עכשיו שמואל דהן, לשעבר דובר "קדימה".

בחודש יוני 2013 קק"ל גם שכרה את דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו. ועדת הפטור של קק"ל אישרה תקציב להתקשרות איתו של שלוש מאות אלף שקלים. המטרה: התמודדות עם הכעס התקשורתי על כך שקק"ל מימנה את הבאת קלינטון לישראל. הוא נשכר כל כך בבהילות, שההתקשרות אתו נעשתה אחרי שהוא כבר החל לעבוד.

באוקטובר האחרון החליטו בקרן קיימת להעביר בבהילות לקבוצת ידיעות אחרונות סכום של קרוב לחמישה מיליון שקלים. בתמורה קיבלה קק"ל חסות על פרויקט גיבורי הסביבה של ישראל, מה אתם יודעים, יו"ר קק"ל אפילו יהיה בוועדה שתבחר את הגיבור, קק"ל זוכה לסיקור חיובי ומפרגן ב"ידיעות" ובאתרYNET. חשוב לומר, היו גם כתבות ביקורתיות על קק"ל בקבוצת "ידיעות".

קק"ל גם חתמה הסכם עם גלובס. קרן קיימת משלמת לעיתון חצי מיליון שקלים, ובתמורה קיבלה חסות בוועידת גלובס לעסקים . ההסבר של מנכ"ל קק"ל: ועידת גלובס לעסקים היא אירוע יחיד מסוגו. באמת? והמנכ"ל גם לא התבייש להסביר שמעבר לאירוע, תהיה פעילות ענפה עד סוף 2014 שתהיה מגובה במאמרים ובכתובים.

לפי שורת הפרסומים שבדקנו, עושה רושם שהמנכ"ל יודע על מה הוא מדבר. עם זאת, חייבים לציין ש"גלובס" הוא גם העיתון שפרסם את הידיעה הביקורתית לפיה קק"ל שכרה ליו"ר אפללו דירה בעשרת אלפים ש"ח לחודש כולל מס, שממש לא אהבו בקק"ל.

לאחרונה עשתה קרן קיימת הסכם יוצא דופן עם חברת החדשות של ערוץ 2. קרן קיימת תשלם כמיליון שקלים וחצי, ותקבל מהדורות מיוחדות שתפיק חדשות 2 עבורה במיוחד, באנגלית, צרפתית וספרדית. בכירי חדשות 2 יקריינו במיוחד עבור קק"ל את המהדורות הללו, שאמורות להישלח במייל לידידי קק"ל בעולם.

שיתוף הפעולה השני בין שני הגופים לא עוגן בהסכם רשמי, אבל מנהל ההסברה של קק"ל בחו"ל הסביר אותו בישיבת הנהלה: חדשות 2 יצלמו אייטם בחו"ל, שקשור לקק"ל. החומר יועבר תוך עשרים דקות לקק"ל, שתוכל להפיץ אותו. זה כבר קרה פעמיים, הסביר דהן, כל פעם שילמנו לחדשות 2 כשלושים אלף שקלים ויו"ר קק"ל הוא שיחליט על איזה אירועים ישלמו. הכתבה בערוץ 2 בסוף השבוע לא נפלה מהשמיים, כעס מנהל ההסברה. ככל הנראה דהן דיבר על הכתבה החיובית שהתפרסמה ב"סדר עולמי" בחדשות 2.

ככה זה נמשך מכלי תקשורת אחד למשנהו. אין כמעט כלי תקשורת שלא מקבל משהו. העיתון ג'רוזלם פוסט למשל מקבל המון כסף לפרסום. הדוברת הסבירה שאין עוד כלי תקשורת כמוהו. באמת? זכייניות ערוץ 2 וערוץ 10 קיבלו לפחות 4 מיליוני שקלים לפרסומות "דקה לשמונה".

באוקטובר 2013 קק"ל הוציאה על חשבונה משלחת עיתונאים לקנדה. הסיקור בהתאם.

קק"ל רכשה עותקים רבים של הספר "המבצעים הגדולים של צה"ל", שאחד ממחבריו הוא העיתונאי ניסים משעל. קק"ל נתנה 350 אלף שקלים לאירוע בשם "צבע גלילי", לבקשת העיתונאי חיים הכט, שהרדיו שלו הוא ממפיקי האירוע. קק"ל אפילו משלמת 300 אלף שקלים בשנה ליועץ תקשורת, טוביה פיקרש, שאמור לסדר תקשורת טובה אצל כלי התקשורת החרדים. בנוסף, הוא מקבל סכום מיוחד של 17 אלף שקלים לחודש, כדי להעביר לעיתונאים חרדיים. ככה זה עובד במגזר הסבירה הדוברת.

הנה דוגמא אחרונה ומייצגת: בט"ו בשבט 2013 ערכה קק"ל סוף שבוע במלון ליאונרדו בירושלים למעצבי דעת קהל במגזר הדתי לאומי. קרן קיימת שילמה 320 אלף שקלים על השהות של בכירי התקשורת במגזר הדתי לאומי לחברת הפקות בשם אשדיר. אחד הבעלים של אשדיר, אלי עציון, הוא אדם חשוב בפוליטיקה של הכיפות הסרוגות.

סוף השבוע עצמו כלל בעיקר "גוד טיים", וכובד בנוכחותו של הרב הראשי דאז, יונה מצגר. טוב, כובד בהקשר הזה נשמע קצת מוזר. מייד לאחר מכן התפרסמו כתבות מחמיאות על היו"ר שטנצלר וקק"ל בחלק מכלי התקשורת הללו.

כל הכסף שנשפך על כלי התקשורת לא עצר את הביקורת הציבורית על קק"ל, כשהתברר שהארגון משלם חצי מיליון דולר כדי לעזור במימון הבאתו לארץ של ביל קלינטון לחגיגות יום ההולדת ה – 90 של פרס.

בעקבות הביקורת הודיעה קרן קיימת שהיא לא תשלם את הכסף. ובכן, תחקיר המקור מגלה שכרבע מיליון דולר לא חזרו. בקק"ל אומרים: אנחנו מנהלים בוררות כדי להחזיר את הכסף. אבל בהודעה שהם הודיעו שהכסף יוחזר, הם אמרו שהמרכז האקדמי פרס בכלל מוכן להחזיר אותו. יתרה מזאת, ההתמודדות עם הביקורת הציבורית עלתה לעם היהודי הרבה כסף.

חוץ מבניהו, שכבר הוזכר, עשרות אלפי שקלים הלכו לעו"ד אלון גלרט, שייעץ בימי המשבר התקשורתי. עשרות אלפי שקלים הלכו לחברות ההפקה שהבטיחו להם את האירוע של קלינטון ולא קרה. איך משלמים להם על משהו שלא קרה? מאוד פשוט. קק"ל הוציאה לאחרונה כמעט מיליון שקלים וחצי על שני אירועים בביקורו האחרון של ראש ממשלת קנדה. מה הבעיה לדחוף חלק מזה להוצאות שם?

טוב, אתם אומרים, אז לקק"ל יש איזו אובססיה עם תקשורת, מה לעשות? לא נורא. אז תנו לי לקחת אתכם למחילה התקציבית שנקראת שכר עורכי דין – הוצאות משפט.

מרוב עורכי דין לא רואים את היער – ההוצאות המשפטיות של קק"ל

תחקיר קק"לבשנת 2009 יצאו קצת פחות מ – 6 מיליון שקלים מכספי העם היהודי על הוצאות משפטיות. בשנת 2013 קק"ל עברה כבר את ה – 13 מיליון שקלים.

הרבה מאוד מעורכי הדין הבכירים שלנו עושים מיליונים מקק"ל ובטח עושים עבודה מופלאה. חלקם גם נחשבים מקורבים לצלחת.

עו"ד חיליק גוטמן, שמקושר פוליטית. ב – 4 ומשהו השנים האחרונות גוטמן השתכר מקק"ל יותר מחמישה מיליון שקלים.

יש גם סכומים קטנים יותר, שבכל זאת קפצו לנו לעין: עו"ד יוסי כהן, שמשמש גם כעורך הדין של הזוג נתניהו, הוא עשה 68 אלף שקלים בשנת 2013.

מתוך ראיון עם אורי בנק, לשעבר חבר דירקטוריון קק"ל:

"הם משתמשים בקופת קק"ל כאילו שזה הארנק שבכיס האחורי שלהם. זה כספים פרטיים של אפי שטנצלר, שהוא יכול לעשות איתם מה שהוא רוצה בשביל להגן על עצמו, על הכיסא שלו, על הג'וב שלו, ואף אחד לא פוצה פה עד הדבר הזה".

עו"ד דני כהן, שמוכר היטב לאנשי מפלגת העבודה כפעיל פוליטי, הוא קיבל לא מזמן תעודת עורך דין. בסוף 2013 הוא כבר קיבל מקק"ל שישים אלף שקלים על "ייעוץ בנושא עזבונות".

עו"ד חובב ביטון מעפולה הוא עורך דינו של אלי אפללו, מספר 2 בארגון, ומייצג אותו ממש עכשיו בתביעה רגישה. בשנת 2013 התחיל ביטון לקבל תיקים מקק"ל. באותה שנה הוא קיבל יותר מ – 100 אלף שקלים מכספי העם היהודי.

מתוך שיחה טלפונית עם עו"ד חובב ביטון, עורך דינו של אלי אפללו:

זה קשור לקשרים שלך עם אלי אפללו?

מה זאת אומרת?

האם התחלת לקבל תיקים מקרן קיימת מכיוון שאתה עורך דינו של יו"ר עמית בקרן קיימת אלי אפללו?

אני מקווה מאוד שלא.

דיברתי גם עם עוברי אורך בנטיעות בט"ו בשבט, יער אשתאול, ינואר 2014:

את יודעת שיש עורכי דין בארץ שעושים 4-5 מיליון שקל בשנתיים שלוש מקרן קיימת?

לא.

בתשלום של 1,500 שקל לשעה.

חזור שנית!

1,500 שקל לשעה.

הנה דוגמא לדרך בה מתומחרות ההוצאות המשפטיות בארגון הנדיב: בדצמבר 2010 פרסם הכתב שוקי שדה בעיתון "דה-מרקר", כתבה ביקורתית על קק"ל. הארגון החליט לבדוק אפשרות של תביעת לשון הרע. 3 משרדי עורכי דין שונים התבקשו להתמודד עם התחקיר. המרכזי שבהם הוא זה של עו"ד גדעון פישר, שנחשב מקורב לשטנצלר. על הטיפול בתיק הוא קיבל 220 אלף שקל. לפי הדרישה שלו, שמונה עורכי דין טיפלו בנושא הזה, לרבות שופט המחוזי לשעבר אליהו וינוגרד. רק בינואר פברואר הושקעו בתיק הזה 140 שעות. כל שיחה מתומחרת, כל פגישה, כל מייל. אגב, הם הכינו גם טיוטא של כתב תביעה, אם זה חשוב, אז בסופו של דבר כלל לא הוגשה תביעה נגד העיתון.

יצאתי לטייל ביער עם שוקי שדה, כתב TheMarker, לשוחח איתו על המקרה:

אתה יודע מה אפשר לעשות ביער הזה אם אתה היית מפסיק עם השטויות שלך? משרד עורכי דין גדעון פישר, לדעתי, שבת מפעילותו כדי להתמודד עם שוקי שדה. לפי החשבון שהם הגישו, שמונה עורכי דין עבדו על להתמודד איתך, כולל עורכי דין סופר מכובדים, פנינה גיא, פרקליטה בכירה פעם בפרקליטות המדינה, השופט וינוגרד, גדעון פישר עצמו. הם עבדו בשלושה חודשים האלה על התחקיר שלך לפני ואחרי, יותר מ-200 שעות עבודה הושקעו בך.

200 שעות עבודה זה פחות ממה שאני עבדתי על התחקיר.

זה עלה לקק"ל, אתה שוקי שדה, עלית לקק"ל משהו כמו מאתיים עשרים אלף שקלים, רק ממשרד גדעון פישר, לא כולל גוטמן ואברמזון.

וואי, וואי.

מאות אלפי שקלים. היו נותנים לך את זה, היית יורד מהתחקיר, לא?

טוב, לא להגזים, אבל זה… תראה, קודם כל אני לא יודע מה זה יותר, אם זה כבוד גדול בשבילי או שזה בושה גדולה בשביל קק"ל, אבל אני בשמחה הייתי תורם את הכסף הזה למישהו.

הוגשה תביעה בכלל?

לא, לא הוגשה תביעה.

פרסמתם תיקון, הבהרה, התנצלות?

לא, שום דבר.

עשית להם יפה עם הראש? חייכת אליהם? משהו? כלום? כל הכסף הזה ולא עשית כלום בסוף בשבילם?

כלום. אני לא… תראה, הם גם לא…

אתה קצת כפוי טובה.

הם הזמינו אותי לסיור עם אפי שטנצלר, נסעתי איתו באוטו, עשינו יום שלם סיור בדרום. הזכרתי לו את הלחץ שהם הפעילו עליי, הוא רק חייך, הוא לא אמר כלום. אחרי זה מבחינתי, אני לא יודע מה קרה.

טוב, רק להבא, בשביל קרקעות העם היהודי, בקטנה עם התחקירים האלה שלך.

טוב. אני אקח את זה לתשומת ליבי

כמה מחשבונות שכר הטרחה של עורכי הדין טילטלו לפני שנתיים את קק"ל. היו"ר שטנצלר עמד אז בסכנת הדחה פוליטית והוא ניהל מאבק ההישרדות משפטי יקר ומפותל, שהעסיק מספר רב של עורכי דין בכירים. לקרן הקיימת, שהייתה גם היא צד לעתירה, החלו להגיע חשבונות תפוחים. משרד עו"ד של גיורא ארדינסט, פרופסור אירית חביב סגל זיכרונה לברכה, ופרופסור אוריאל פרוקצ'ה.

מנכ"לית קק"ל דאז ומנהל אגף הכספים סרבו לשלם. לדבריהם, הם הוזהרו שאסור לשלם את הוצאותיו הפרטיות של יושב הראש. שטנצלר הפעיל לחץ.

מתוך שיחה טלפונית עם יעל שאלתיאלי, מנכ"לית קק"ל לשעבר:

"היו הרבה חשבונות של עורכי דין, משהו בסביבות מיליון שקל, ובסופו של דבר קיבלתי החלטה שאם אפי יאשר בחתימת ידו שהשירות ניתן לקרן קיימת ולא שירתו את המאבק שלו, אז אין בעיה. הבעיה היחידה שהייתה שאפי לא חתם על החשבוניות, והחשבוניות לא שולמו. הן שולמו אחרי שאני עזבתי את קרן קיימת".

בקק"ל אומרים ששילמו לעורכי הדין הללו בצדק, וששאלתיאלי בכלל סירבה לשלם כי הזדהתה עם שלום שמחון, יריבו של שטנצלר.

משרד עורכי הדין המרכזי שייצג את שטנצלר בתביעתו הוא משרד קסוטו–נוף. שטנצלר שילם למשרד קסוטו נוף מכיסו הפרטי. לאחרונה קק"ל החל להעביר למשרד תיקים. משרד עורכי דין נוסף, משרד ציוני-פילרסדורף, ייצג חברי דירקטוריון שתמכו בשטנצלר. גם המשרד הזה נשכר לאחרונה על ידי קק"ל.

איך אף אחד לא אומר משהו, אתם שואלים? ובכן, מבקר המדינה באמת רוצה לפרוש את ביקורתו על קק"ל, אבל הארגון מתנגד בכול תוקף.

מתוך ראיון עם צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון מכהן בקק"ל:

אתה יודע שקק"ל שכרה עורכי דין כדי שיפעלו מול מבקר המדינה שלא תחול הביקורת שלו על קרן קיימת?

אתה מדבר לי כאילו זה גוף אחר, זה לא קק"ל, כי אני לא יודע.

באוקטובר 2012 ראשי הארגון ביקשו משני עורכי דין בכירים – עורכי הדין אלון גלרט ואהרון אברמוביץ', שייעצו איך להרחיק את המבקר מהם. המבקר, כנראה, לא השתכנע ובאוקטובר 2013 שכרה הקרן הקיימת עו"ד אחר, שיעבוד מולו וישכנע אותו לרדת מהם. מיהו אותו עורך הדין שיכול לעשות את הקסם הזה? עורך דין אשר אקסלרוד, שבמקרה כמובן מקורב אל המבקר והיה מעורב במאמצים הפומביים לבחירתו של שפירא.

הנה מה שאמר עו"ר אשר אקסלרוד, מקורב למבקר המדינה שפירא, מאי 2012:

"באופן מקצועי וחד, אני מאמין שהוא יכול לבקר טוב יותר מרוב המועמדים האחרים".

והנה מה שאומר לנו בשיחה טלפונית עו"ד אקסלרוד:

"בהתחלה רצו שאני אתעסק בזה, אבל אני ממש לא מתעסק בזה".

לפי התחקיר שלנו, ההתקשרות עם אקסלרוד נעשתה עבור נושא מבקר המדינה ואפילו שקלו בתחילה לתת לו בונוס אם יצליח לשכנע את המבקר.

צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון מכהן בקק"ל:

"קק"ל הוא גוף שלא מבוקר מספיק. צריך למצוא איזו מערכת שתבקר אותו".

מאז קום המדינה קק"ל מתמודדת עם טענה שאולי אולי פקעה העילה לקיומה, שאפשר לסגור את השאלטר.

מתוך ראיון עם יוסי ביילין, שר המשפטים לשעבר:

"קק"ל עצמה קיימת בגלל האינרציה. המדינה מאפשרת לה להתקיים בגלל האפליה".

ההצדקה שמצאו ראשי קק"ל כדי להתמודד עם הביילינים למיניהם היא: "אנחנו ארגון ירוק". יערות, מאגרי מים, פארקים, פריפריה, אתם יודעים, כמו בפרסומות.

תחקיר "המקור" מגלה שדווקא התקציב לחלק הזה, ליבת הפעילות של הקרן הקיימת, החלק היפה שבה, לא גדל יותר מדי בשנים האחרונות, למרות העלייה העצומה בהכנסות.

רון בלב ואת ביד – תקציב הפרויקטים של קק"ל

קק"לבשנת 2011 התקציב לפרויקטים עמד על 407 מיליון שקלים. בשנת 2012 הוא עלה ל – 439 מיליון שקלים, ובשנת 2013 ירד ל – 412 מיליון שקלים. באופן יחסי, הוא ירד מ – 49% מתקציב קק"ל ל – 39% בלבד.

ולאיזה פרויקטים הולך הכסף? עכשיו קק"ל בונה לא מעט בשטחים. משפצת ישיבה באלון מורה, מקימה פארק בחברון, אולי כי שר השיכון הימני עושה לה בעיות. הקרן גם נתנה בעבר הלא רחוק 1.6 מיליון שקלים לבניית בית מדרש באיתמר.

הדרג המקצועי בארגון מתנגד באמת לפרויקט, אבל שטנצלר מאוד רצה. למה? לא יודע, אבל יו"ר המועצה האזורית, גרשון מסיקה, שבתחומה נמצא איתמר, הוא אדם חזק פוליטית וגם חבר האסיפה הכללית של קק"ל, הגוף שבוחר את היושב ראש.

מתוך שיחה טלפונית עם גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון:

"אני חבר באסיפה מטעם הליכוד. הסכימו לעזור, לצערי הרב הם לא עוזרים הרבה פה".

בחזרה לראיון עם צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון מהכן בקק"ל:

בלי להיכנס לפוליטיקה, זה מה שקרן קיימת צריכה לעשות?

לא. לא, אבל שוב פעם, אתה לא רוצה להיכנס לנושא הפוליטי, אבל יש פה פוליטיקה.

קרן קיימת מימנה בשלושה מיליון שקלים את הגינה בבית הנשיא. זה מוסד ממלכתי, הוא צריך את הכסף של קרן קיימת?

והוא היה צריך מיליון ליום הולדת 90 להביא את קלינטון? גם לא היה צריך.

למה בית נשיא שעולה 60 מיליון שקל צריך את כספי קק"ל? ולמה קק"ל נתנה? גם פה הדרג המקצועי לא ממש תמך, אבל ראשי הארגון כן, אולי בגלל הקרבה בין אפי שטנצלר לשמעון פרס. קק"ל גם נתנה 500 אלף שקלים כדי לקבל חסות לועידת הנשיא.

העברות הכספים הכי מוזרות של קק"ל מתחילות בתומר אורני. אורני היה פעם עוזר של אריאל שרון, אחר כך בסוכנות, היום הוא איש עסקים פרטי שחי בלונדון. אורני, שמיודד עם יושב ראש קק"ל, מכר לקק"ל בשנה האחרונה 4 פרוייקטים. לעניות דעתי, כל אחד יותר מוזר ממשנהו, אבל את כולם דחפו ראשי הארגון בעוצמה ובבהילות, בפטור ממכרז, באופן שלי קצת קשה להבין מנין הוא נובע.

צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון מכהן בקק"ל:

תומר אורני, שמעת עליו אי-פעם?

לא

קק"לבנובמבר-דצמבר 2012 העביר אורני מצגת מפוארת לקק"ל, שמטרתה לשכנע את הארגון לחתום חוזה עם משרד לובינג בלגי. למשרד, פרומוטינג טולרנס שמו, אושרו 6 מיליון שקלים בשנים 2013-2014. במצגת שלו הובטח עולם ומלואו. מאתר אינטרנט לקק"ל באירופה דרך ייסוד אגודת ידידים באיחוד האירופאי, ועד 5 ביקורים הובטחו של חברי הפרלמנט האירופאי בישראל. לפי הבדיקות שלנו, מעטמזה קרה. כן מצאנו ביקור אחד של חברת פרלמנט בולגרייה, גם היא, אגב, ממש לא בביקור ראשון בישראל.

מתוך שיחה טלפונית עם אנטוניה פרבנובה, חברת פרלמנט אירופאי מבולגריה:

הוזמנתי הרבה פעמים.

חשבתי שהם הראשונים שהזמינו אותך. אני רואה שאת חברה של ישראל כבר הרבה שנים.

לא, הם לא הראשונים שהזמינו אותי לישראל.

אבל זו קבוצה של אירופאים שנפגשים כדי לעזור להם, כמו לובי?

לא. זה לא עובד ככה בפרלמנט.

שימו לב בבקשה גם להתחייבות הבאה: ייצור דו"ח של ארגון זכויות אדם ללא גבולות על העבודה של קק"ל עם מיעוטים. עוד נחזור להתחייבות הזאת.

לקק"ל יש שליח בבלגיה. עולה הרבה כסף. למה צריך לשלם עוד מיליונים למשרד יחסי ציבור בבלגיה?

דיברנו עם השליח. למרבה ההפתעה, למרות שזה פועל לידו ובמקביל אליו, אין לו מושג מכלום.

מתוך שיחה טלפונית עם אוליבייה רפוביץ, שליח קק"ל בבלגיה:

יש להם משרד יחסי ציבור בבלגיה בשם "פרומוטינג טולרנס" (קידום סובלנות). אתה מכיר את המשרד הזה?

אין לי מושג.

תומר אורני והשדולה בפרלמנט האירופי, לא שמעת על כל הדברים האלה?

תומר אורני אני מכיר, בסוכנות היה פעם. אני מכיר.

אבל אתה לא מכיר אותו מבלגיה ומהפעילות שם?

לא, לא.

צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון מכהן בקק"ל:

האם לדעתך זה מסוג המידע שהדירקטוריון היה צריך להיות שותף לו?

כן, אני חושב שאם בוחרים חברה כזאת, צריכים להביא את זה לידיעת הדירקטוריון.

אורני דחף לקק"ל שני פרוייקטים בעת ובעונה אחת. בשני הוא ביקש, וקק"ל אישרה, עוד 8 מיליון שקלים עבור ערוץ טלוויזיה יהודי בשםJN1 , שמוחזק בידי שני אוליגרכים אוקראיניים יהודיים, ודים רבינוביץ ואיגור קולומויסקי.

נשוב לצבי ורשביאק:

אתה יודע שקק"ל נותנת לערוץ טלוויזיה שנקרא ג'יי-אן-1 שמונה מיליון שקלים בשנים 2013-2014 כדי שיכסו אותה?

לא.

זה מסוג המידע לדעתך שחבר שדירקטוריון צריך לדעת?

אני חושב שכן.

לפי אורני, הערוץ משדר בינלאומית באמצעות לווין, כבלים וברשת. כרגע הערוץ מגיע ליותר מ – 56 מיליון בתים באירופה, צפון אמריקה והמזרח התיכון. בכיר בקק"ל הסביר לחברים שאין עוד ערוץ כזה בעולם, לכן אין טעם במכרז ושהוא קיים בכל בית בלון ובכל שדה תעופה.

הערוץ קיים. הוא גם משדר חדשות על קק"ל. אולי פוטנציאלית הוא יכול להגיע לבתים של 56 מיליון צופים, אבל צופים בו במקרה הטוב הרבה הרבה פחות. אייטמים עליו ביו טיוב זוכרים לעשרות צפיות ביום ומאות אלפים באופן כללי.

מתוך שיחה טלפונית עם אוליביה רפוביץ', שליח קק"ל בבלגיה:

Jewish News 1, שמעת על ערוץ הטלוויזיה הזה?

הערוץ אני מכיר, כן.

אתה מכיר את שיתוף הפעולה של קק"ל איתם?

לא, לא… אני שליח קטן.

לאחרונה אורני החליט לשווק לקק"ל עוד שני פרויקטים. תכירו את בזילה, חברה לניטור ברשת האינטרנט. שימו לב מה ארגון הקרקעות שלנו קנה מבזילה: הקמת מרכז בקרה עם ארבעה אנליסטים. אחד קורא בעברית ואנגלית, השני בספרדית וערבית והשלישי בצרפתית וגרמנית והרביעי איטלקית.סה"כ 42 אלף שקלים.

הבקרים של בזילה אמורים לדווח על כך אזכור של קק"ל באינטרנט בכל 6 השפות, ואני שואל: זה קק"ל או משרד החוץ של ישראל? ועוד דבר, השליחים של קק"ל בכל העולם לא אמורים לבדוק מה קורה באינטרנט? אגב, בדירקטוריון בזילה יושב אחד, אהוד אולמרט שמו.

אורני לא נח. לאחרונה הוא מכר לקק"ל פרויקט רביעי. ארגון זכויות אדם עצמאי, "יומן רייט ויטאוט פרונטירס", יעשה מחקר לקק"ל בנושא הבדואים, שוב הבדואים. המחקר העצמאי, עצמאי? יראה שקק"ל ממש זכאים ולבנים והארגון יגן על קרן קיימת בכל מקום. "נשק יום הדין" קרא לזה אורני, לא פחות, ועל הנשק הזה הוא ביקש, וקק"ל אישרה כמובן, 380 אלף יורו. כמעט 2 מיליון שקלים למחקר.

מתוך שיחה טלפונית עם ווילי פוטרה, יו"ר ארגון "זכויות אדם ללא גבולות":

אתה מכיר משרד יחסי ציבור ששמו "פרומוטינג טולרנס"?

לא. ממש לא.

אתה מכיר את תומר אורני?

לא. לא.

שמעתי שאתה כותב דוחות על זכויות הבדואים בישראל.

(צוחק) אתה אומר לי דברים שאני אל יודע, אפילו על עצמי.

הציעו לך כסף כדי לכתוב את הדו"חות האלה?

אני מופתע מאוד לשמוע את מה שאתה מספר לי.

אם יו"ר הארגון בכלל לא יודע מכלום, על מה אישרו לאורני את הכסף, כבר לפני כמה חודשים? לא ברור. חדי הזיכרון שביניכם אולי זוכרים שאורני כבר מכר לקק"ל בסוף 2012 את שיתוף הפעולה עם הארגון הזה. כשהוא קיבל ארבעה מיליון למשרד יחסי הציבור הבלגי, הוא הבטיח שאחת מפעולותיו תהיה שאותו ארגון ייצר את אותו דו"ח.

אם קק"ל כבר שילמה על זה, למה שוב? כשמכירים את קק"ל צריך לשאול – למה לא? באחת מישיבות ההנהלה האחרונות הגיע אחד מאנשי השטח במחוז הצפון. הוא הסביר שהכסף נגמר השנה לפעולות ייעור.

מתוך שיחה טלפונית עם ישי סוקר, סגן מנהל מרחב צפון בקק"ל:

"במסגרת העבודה שלי בצפון, אני צריך להתריע כדי שלא נצטרך לחרוג מתקציבים".

הנה גם קטע ממכתב של בכיר בקק"ל (מנהל מינהל פיתוח הקרקע) בפניה למ"מ מנכ"ל קק"ל מינואר 2013:

"קיים פער ניכר בין הפרויקטים שאושרו לביצוע, לבין מקורות התקציב".

יכול להיות שלפרויקטים נגמר הכסף? אולי צריך להגיד לאנשי הפרויקטים, שלמיזמים של אורני קק"ל אמורה לשלם בין 16 ל – 17 מיליון שקלים בשנים 2013-2014 על פעילויות שרק אלוהים יודע למה כספי העם היהודי צריכים לשמש להם.

רמי לוי היה בעבר בכיר במשרד התיירות. גם הוא יודע לכתוב מצגות וגם הוא הביא שני פרוייקטים, שנדחפו ישירות על ידי היושב ראש שטנצלר. פרויקט אחד הוא מיפוי שוק התורמים בשוק הנוצרי. קק"ל אישרה לו על זה 200 אלף דולר.

הנה מה שאמר לנו על כך בשיחה טלפונית רמי לוי, ששיווק פרויקטים לקק"ל:

זה המון כסף.

תשמע, ההישגים שנעשו בחשיפה, בצינורות שיווק ובפרסום חינם שקיבלנו על ידי תכניות טלוויזיה שנעשו הוא עצום.

רמי לוי שיווק עוד פרויקט לקק"ל. ייעוץ בענייני תורמים חיזוק מותג קק"ל, אה, כן ועזרה עם עניין הבדואים. מה היינו עושים בלי הבדואים? נדמה לכם שכבר יש מי שמטפל בנושאים הללו עבור קק"ל? בקק"ל לא חשבו כך, גם לרמי לוי אישרו עוד 200 אלף דולר למשימות הללו, אגב, הוא עצמו לא יודע מזה:

"הנושא עוד לא נחתם ולא נסגר".

בשביל זה יש חברים

כדי לשרוד בראשות קרן קיימת, צריך היושב הראש שטנצלר רוב פוליטי. כל העניין של קק"ל זה בוכלטריה בין הסיעות הפוליטיות השונות, אלא שהארגון כל כך עשיר כאמור, שאפשר בעיקרון לשמור את כולם כל הזמן שמחים ומרוצים.

בשביל התמיכה של "קדימה", בזמנו, היה צריך את אלי אפללו. לשני יושבי הראש הבכירים של קק"ל יש לשכה בירושלים, לשכה בתל אביב ולשכה חדשה באמצע הדרך, בפארק שרון. לראש המוסד אין כל כך הרבה לשכות. אפללו גם ביקש וקיבל מקק"ל דירה. הקרן שוכרת עבורו דירה בתל אביב באלפי שקלים למקרה שהוא יצטרך לישון בעיר אחרי עוד ישיבת חירום לילית.

בחזרה לראיון עם צבי ורשביאק, חבר דירקטוריון מכהן בקק"ל:

קרן קיימת שוכרת דירה עבור אלי אפללו, היו"ר העמית של קרן קיימת, בתל אביב.

אני לא מאמין לך.

אתה לא יודע את זה כדירקטור?

לא. לא רק שאני לא יודע, אני עד כמה שאני יודע לא… אין דירות שרד בקק"ל ובתל אביב? תל אביב זה
גם לא המשרדים הראשיים של קק"ל שבירושלים עד כמה שידוע לי.

שטנצלר גם היה צריך את המפד"ל. נציג המפד"ל עומד בראש ההסתדרות הציונית. במשך שנים תמכה קרן קיימת בהסתדרות הציונית ב – 7 מיליון דולר לשנה. לפי ההסכם החדש, קק"ל תעביר 60 מיליון דולר ב- 4 שנים, יותר מפי שתיים. שטנצלר, שהתנגד בתחילה להעלאת הסכום, קיבל שקט יחסי מיריבו העיקרי.

שטנצלר גם היה חייב את איווט ליברמן, איש המפתח בקרב ההישרדות הפוליטי שניהל. לא מזמן מונתה אישה חדשה לתפקיד נחשק בקק"ל. בטח רק במקרה זו הבת של פאינה קירשנבאום. על שולחן קק"ל נמצא עוד חוזה לאישור. מקורבו האולטימטיבי של ליברמן, עו"ד יואב מני, אמור לקבל, אם ההתקשרות תאושר, מאות אלפי שקלים על "פיקוח".

במהלך התחקיר שלנו דיברנו עם עשרות אנשי קק"ל בעבר ובהווה. כולם דיברו על כסף שנשפך כמים, אז הנה רשימה של אנשים שמקבלים לא מעט כסף מקק"ל, ותנסו אתם, אנשים יקרים, לפצח מה הקשר שלהם ולגאולת קרקעות.

ח"כ לשעבר ראלב מג'אדלה קיבל בפטור ממכרז מאות אלפי שקלים מקק"ל. הנימוק: מג'אדלה יעזור לנו במו"מ מול בדואים שצריך לפנות מאדמותינו. הבדואים המסכנים בטח לא יודעים כמה ריטיינירים שמנים רוכבים על גבם: אלי קמיר ותומר אורני ורמי לוי וראלב מג'אדלה, שבשיחה איתנו אמר בכלל שזה לא תפקידו.

לפני שלוש שנים נפטר חבר הכנסת זאב בוים, איש "קדימה". קק"ל החליטה להקצות להנצחתו של בוים יותר מ – 800 אלף שקלים באמצעות טיילת בבנימינה. ח"כ לשעבר דני בן לולו קיבל לא מזמן ג'וב נחשק. הוא שליח קק"ל נודד, שיושב במארסיי, אבל אמור לטפל במרוקו והסביבה. בשנת 2013 הוא כבר היה שם 25 ימים על חשבון קק"ל, וכן, הוא מקבל משכורת חודשית. מה לקק"ל ולמרוקו? שאלה מצוינת.

לאחרונה גם אושר תקציב למיזם חדש של חברת הכנסת לשעבר, אורית זוארץ, גם היא אקס קדימה. חברה בה שותפה זוארץ תקבל עשרות אלפי שקלים על מציאת פרוייקטים לקק"ל באפריקה ובארצות חבר העמים.

והנה מה שאמרה לנו על כך אורית זוארץ, לשעבר חברת כנסת ב"קדימה":

אני לא קשורה לשום אדם פוליטי מקק"ל. החברה שלי עוסקת בתחום הזה.

מלבד אלי אפללו?

גם לא אלי אפללו. ממש לא.

רק לפנק לפנק – מימון ארגונים על ידי קק"ל

לקק"ל יש תקציב לא ברור עבור 'תמיכה בארגונים אחרים'. פעם, לא מזמן, זה היה תקציב צנוע. ככה בקטנה. בשנת 2011 הוציאו על זה פחות מ – 700 אלף שקלים, אבל בשנתיים האחרונות כבר הוציאו 32 מיליון שקלים כל שנה. נותנים לארגונים ראויים לכאורה: 17 מיליון שקלים בשנה לארגון "נפש בנפש", שמביא עולים מארצות רווחה לישראל. פרויקט מבורך, אבל מה הקשר לקק"ל?

פעם קק"ל לא תמכה בבתי חולים. הנימוק היה שזה חשוב, אבל לא קשור לקרן קיימת. עכשיו היא נותנת 5.4 מיליון שקלים לשביל הליכה בבית חולים העמק בעפולה ו- 1.6 מיליון שקלים לבי"ח איכילוב. האם התרומות הללו היו מתבצעות ללא הקשר של ראשי קק"ל לאותם בתי חולים?

קק"ל גם התחילה לתת כסף לתנועת עלייה מארצות חבר העמים "עזרא". היא החליטה לאחרונה לשפוך מיליונים על תנועת "בני עקיבא" והחליטה גם לתמוך בתיאטרון "גשר". הכול נהדר, אבל האם היו עושים את זה אם שטנצלר לא היה רוצה בתמיכת הפוליטיקאים הסרוגים והרוסיים לשעבר בהמשך כהונתו? ועוד יותר חשוב, על חשבון מי זה בא?

מתוך ראיון עם עדי ניב, לשעבר בכיר בקק"ל:

מחירי הדירות בישראל כולם בידי קק"ל, ולא בידי אף אחד אחר.

למה?

היום קק"ל זקוקה לקרקעות במכרז המדינה? לשם מה? לקבלת שמונה מאות מיליון עד מיליארד שקל לשנה מתקציב מנהל מקרקעי ישראל לקופתה שלה? קח מקק"ל את הכסף הזה, תעביר אותו לאן שצריך, פתרת את בעיית הדיור במדינת ישראל. כי ממשלת ישראל אם יעמדו לרשותה היום חמישה מיליארד שקל פנויים לחלוטין מכל שעבוד, מכל דבר, אתה יודע מה היא יכולה לעשות עם הדבר הזה?

בישיבת דירקטוריון במאי 2013 התרעם אחד החברים, גם היו"ר, שהמדינה נתנה הנחות על קרקע, ולכן קק"ל הפסידה חצי מיליארד שקל מהכנסותיה. ואני אומר, כשרואים מה קק"ל עושה עם הכסף שלה, אתה שואל אולי באמת אפשר להוזיל קצת את הקרקעות?

לקק"ל יש דירקטוריון, שאמור לפקח על הבזבוז העצום. איפה הדירקטוריון? אוהו, כמה הייתם רוצים להיות דירקטורים קק"ל, אבל בשביל זה מן הסתם תצטרכו קשרים טובים במערכת הפוליטית. לא פחות מ – 37 דירקטורים יש לקק"ל. הדירקטורים לא מקבלים שכר על פעולתם, אבל הפינוקים לא רעים. הדירקטוריון נסע כולו יחד לפולין על חשבון הארגון. זה עלה לקק"ל 365 אלף שקלים. הם גם יצאו בשנה וחצי האחרונות לסופי שבוע מפנקים בים המלח, באילת וצפון הארץ. שלחנו את יובל אגסי שלנו להבין איך נראה סוף שבוע כזה.

מתוך שיחה עם ויקטור דובין, חבר דירקטוריון קק"ל (צולם במצלמה נסתרת):

לילה טוב.

לילה טוב.

זה לא כל אחד נהיה בדירקטוריון של קק"ל, צריך להיות משהו רציני בשביל זה, לא?

זה כמו להיות חבר במפלגה הקומוניסטית, או בעל פנקס אדום לפני… בשנות ה-50'. איך אומרים? אם יש קשרים, לא צריך כבר פרוטקציה.

ויש עימותים בין הדירקטוריון וההנהלה?

לא.

חלק מחברי הדירקטוריון מרבים בנסיעות לחו"ל על חשבון כספי העם היהודי. הנה רשימה חלקית של נסיעות.

קק"לאור קרסין, ריו דה ז'נרו 19.6.12-24.6.12

מנחם לייבוביץ, ניו יורק 5-12.7.12

אלון טל – 7-25.10.12 ארה"ב

גאל גרינוולד 4-9.11.12 ארה"ב

ארנן פלמן 23.11-9.12 גואטמלה

שלומי וייזר 17-28.12 ארה"ב

מנחם לייבוביץ 19.11-5.12 ניו זילנד ואוסטרליה

זאב נוימן 15-20.11.12

בנצי אזצ'י 18-19.12 גרמניה

מתוך דברים שאמר לנו אורי בנק, לשעבר חבר דירקטוריון בקק"ל:

"אני הצהרתי לפרוטוקול, מה זה כל המתנות והפינוקים האלה שאתם נותנים לנו? קמו את כל הכסף הזה ותעשו איתו פרויקטים, בשביל זה אנחנו כאן. והבנתי שבדירקטוריון שלי זה עוד היה רע, וזה נהיה רע עוד יותר".

מתוך ראיון עם צבי ורשביאק, יו"ר מרכז מכבי והוועד האולימפי, חבר דירקטוריון מכהן בקק"ל:

יו"ר הקרן הקיימת שטנצלר מתגאה בדירקטוריון שהם נותנים הרבה כסף גם למכבייה שהיא יקרה ללבך, וגם לאירוע של הוועד האולימפי לקראת אולימפיאדת לונדון.

אני לא רואה בזה, כי אני חושב שקיבלו תמורה. כל כפר הנוער היה כולו של קק"ל. חלק מהם הספיקו לנטוע עצים, אני רציתי שכולם ייטעו עצים.

אתה הרגשת שהם נותנים את הכסף הזה כדי לקנות את הרוח הטובה של צביקה ורשביאק?

זה לא יכול לעבוד עליי, ואני מניח שהם יודעים שזה לא יכול לעבוד עליי.

יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, הצליח בקרב הקודם להאריך את כהונתו עד תחילת 2014. אחר כך הוא הצליח לדחות את הבחירות ליו"ר קק"ל עד לסוף 2015. עד לא מזמן הוא עבד על דחיית הבחירות לקק"ל ל – 2017. אבל מסתבר שלמרות שהוא היה כל כך נדיב לחברים, הוא לא הצליח לשכנע אותם לתת לו כך סתם עוד שנתיים.

כתבתו של רביב דרוקר

בימוי ועריכה: רפי אבולעפיה

צילום: שי פוני

צילום נוסף: נאדר בגדסאר, דודו בוקר

מקליטים: קובי כהן, אלי סבא, ירון סודרי

סיוע בתחקיר: קרן שמש, יובל אגסי

תגובות

 תגובת קק"ל:

צר לנו שתכנית המקור בחרה להצטרף למסע מתוזמר ומתוכנן של גורמים שונים המבקשים לפגוע בעצמאות הקרן הקיימת לישראל באמצעות טענות סרק מגמתיות, חלקיות ושטחיות. תכנית המקור הפכה לשופר של גורמים אנטי ציוניים ופוסט ציוניים בציבוריות הישראלית הפועלים לפגוע ולחבל בזרוע האפקטיבית ביותר של התנועה הציונית בישראל.

בשנים האחרונות קק"ל עברה תהליכי התייעלות מרחיקי לכת שהפכו אותו מארגון על סף חדלות פירעון לארגון בריא. קק"ל פועלת בשקיפות מלאה, באחריות תקציבית ומתוך ראיה ציונית וחברתית רחבה. בשנים האחרונות ביצעה קק"ל למעלה מאלף פרויקטים בתחום הייעור והפארקים, בדגש על אזור הפריפריה – הנגב והגליל וזאת לצד שיקום רחב היקף של נזקי השריפה בכרמל.

קק"ל נאלצת בשנים האחרונות להתמודד מול חזית קשה ועוינת שנפתחה מולה בזירה הבינלאומית בשל פעילותה הציונית. מעל למאה ארגונים, חלקם פלסטינים, חלקם אנטי-ציונים מובהקים וחלקם ארגונים המסונפים לארגוני חבלה משקיעים מאמצים כבירים לפגוע במעמדה הייחודי של קק"ל ברחבי העולם, ולפגוע במדינת ישראל. קק"ל ניצבת בראש מורם בחזית המאבק הזה.

קק"ל היא ארגון יציב, מאוזן ומנוהל היטב, שאינו לוקח שקל מכספו של האזרח משלם המיסים. כל התרומות המגיעות מחו"ל הינן תרומות "מיועדות" לטובת מאות פרויקטים שנמצאים ב"מאגר" הפרויקטים של קק"ל. כל שקל צבוע. לכל דולר יש כתובת. קק"ל אינה משתמשת בתרומות המיועדות לטובת הוצאות שוטפות של הארגון – הכל קודש לקידום פרויקטים.

תגובת ידיעות אחרונות:

פרויקט "גיבורי הסביבה של ישראל" הוא פרויקט לאומי שיזמה קבוצת ידיעות אחרונות. קק"ל מממן אך ורק את המודעות המסחריות שקשורות בו, ואין לארגון כל נגיעה לתוכן הכתבות המתפרסמות בעיתון. ידיעות אחרונות דוחה על הסף כל טענה ורמיזה בנוגע לאופן סיקור קק"ל, שנעשה בדרך מקצועית ביותר. רק נזכיר תחקיר גדול שהתפרסם ב"ידיעות אחרונות" לפני כמה חודשים – במקביל לתחילת העבודה על פרויקט "גיבורי הסביבה" – ובמרכזו עמדה ביקורת קשה נגד קק"ל.

תגובת חדשות 2:

טענה כי ההתקשרות בין קק"ל לבין חדשות ערוץ 2 נעשתה על מנת "לקבל סיקור חיובי" הינה משוללת כל יסוד. חברת החדשות מפיקה את המהדורות עבור קק"ל על פי שיקול דעתה המקצועי. אין כל הסכם בין חדשות ערוץ 2 לבין קק"ל בעניין סיקור האירועים של קק"ל בחו"ל.שירות "כוכבית 22" סיפק לקק"ל שירותי הפקה וצילום בשני אירועים שלה בחו"ל. לא היה כל קשר בין שירותי ההפקה והצילום האמורים לבין שידורינו.

תמוה בעינינו מאוד כיצד ערוץ 10, אשר חתם על חוזה עם קק"ל, הכולל התחייבויות ברורות ומפורשות לפרסום תוכן שיווקי תמורת תשלום בשידורי חברת החדשות שלו, מעלה טענות כלפי חדשות ערוץ 2.

מהנהלת חדשות ערוץ 10 נמסר בתגובה לטענות חדשות 2:

אכן היו מגעים עם קק"ל לפני למעלה משנה, ואולם שיתוף הפעולה לא יצא לפועל לאחר שנפסל על ידי חדשות 20 שראתה בעיה אתית בשיתוף פעולה מסוג זה.

תגובת "גלובס":

ההתקשרות ברובה היא לוועידת ישראל לעסקים 2013-2014, שהיא כידוע ועידה בינלאומית. מיותר לציין שכל הפרסומים בנוגע לקק"ל הינם בהתאם לשיקולי מערכת גלובס.

תגובת השר יעקב פרי:

מטרת נסיעתו לאוסטרליה הייתה קידום מתקן התפלת מים לטובת תושבי שער הנגב. נסיעת השר קיבלה אישור מוקדם של היועצת המשפטית של המשרד.

תגובת עו"ד חובב ביטון, עורך דינו של אפללו:

היועצת המשפטית של קק"ל פנתה אליי בבקשה למתן שירותים משפטיים לקק"ל לאחר שהכירה את יכולת המשרד שלנו במסגרת הליך משפטי בו ייצגתי תובעת נגד קק"ל. הליך שהסתיים מצידה של מרשתי בהצלחה מרובה.

תגובת ערוץ הטלוויזיה JN1:

לערוץ יש מאות אלפי צופים בטלוויזיה ביום בארבע יבשות. הערוץ גאה לתמוך בארגונים ציוניים בימים בהם מתנהלים בעולם קמפיינים גלובאליים אגרסיביים נגד מדינת ישראל וקק"ל, תוך סיקור שגרתי של החדשות. לערוץ אין פרסומות כרגע, אבל הוא מתכנן לעשות זאת בעתיד.

תגובת פאינה קירשנבאום:

מעמדתכם עולה, כי ילדיהם של נבחרי ציבור אינם יכולים להיות מועסקים באף גוף מחשש לניגוד עניינים. בתה של סגנית השר התקבלה לעבודתה בהליך מסודר ותקין על פי חוק.

תגובת עורך הדין גדעון פישר:

משרדנו לא קיבל את הסכומים המוזכרים על ידך כשכר טרחה. משרדנו ליווה את קק"ל בפרשה זו במשך שלושה חודשים בהם נדרשנו להתנהל מול העיתון, מה שהצריך ביצוע בדיקות משפטיות ועובדתיות נרחבות. הטענה כי שמונה עו"ד עבדו על כך היא שקרית.

תגובות

תגובות

2 thoughts on “תחקיר קרן קיימת לישראל – כספי העם היהודי

 1. uri.av@mail.com'uri

  חזק! חזק ואמץ מר דרוקר!

  ארוך אבל שווה קריאה והטמעה. שום דבר לא חדש תחת השמש.
  המדינה הזו נמכרה עוד בהווסדה ואחר כך סיפרו לנו סיפורים כדי שנשפוך עוד דם (כי בגרמניה לא הספיק…)

  תמשיכו ללחכץ לבחירות
  תמשיכו להתגייס לצבא
  תמשיכו לשלם מיסים

  תמשיכו…

  עבדים

 2. iad5@bezeqint.net'גבריאל אלוש

  די לחשוב על מאות אלפי ילדים הישנים רעבים כל ליילה ומקורבי קק"ל חוגגים בכסף, לא יאומן כי יסופר, מר דרוקר אתה חייב לעלות את בעיית הילדים הרעבים ולאלה שמתים בחורף מרוב קור, תסלח לי אבל אביך ועוד יותר סבך ומעל הכל בורא עולם יראה את מעשיך למען ילדים מסכנים שאין להם אוכל { והאמן לי המון כאלה וגם עבדך עובר..} אני אדם חולה ונכה וסובל וכותב לך בקושי עם עיניים ממש בוכות על המסכנים האלה שאני לא יכול לעזור להם בבקשה עשו משהו למען השם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.