צוק איתן – מבצע מוצלח? השוואה לעופרת יצוקה

| 6 באוגוסט 2014

בוא ננסה להתעלם רגע ממכונת יחסי הציבור ולהסתכל על העובדות. מבצע "צוק איתן" בכל פרמטר שניתן למדוד אותו נראה כמו מבצע לא מוצלח. השוואה קצרה ל"עופרת יצוקה" אולי תספר את הסיפור.

לכאורה שני מבצעים די דומים. עופרת יצוקה 22 יום, 3 אזרחים הרוגים, כניסה קרקעית ביום השמיני. צוק איתן – 29 ימים, 3 אזרחים הרוגים, כניסה קרקעית ביום התשיעי, אבל רק תראו את ההבדלים. בעופרת יצוקה הכניסה הקרקעית הייתה לעומק הרצועה, עד פאתי העיר עזה, כבר החלו דיווחים על חמאסניקים שמגלחים את הזקנים והמחיר הישראלי היה 10 חיילים הרוגים. ב"צוק איתן" הכניסה הקרקעית הייתה שטחית, רק קילומטר שניים לתוך הרצועה, המחיר 64 חיילים. בעופרת יצוקה דובר על 700 חמאסניקים הרוגים. בצוק איתן, ככל הנראה, פחות או יותר אותו מספר. המשמעות מיחס של הרוג שלנו ל – 70 שלהם בעופרת יצוקה, הגענו להרוג שלנו על כ – 11 שלהם.
תראו גם את החמאס. בעופרת יצוקה הוא שיגר 39 רקטות ביום בממוצע בשבוע הראשון. בצוק איתן כמעט פי ארבעה 144 רקטות ליום בממוצע בשבוע הראשון. בעופרת יצוקה הוא השבית את ישראל עד לגבול אשדוד – אשקלון.  בצוק איתן הוא כבר פגע בשגרה של תושבי תל אביב, השרון, ירושלים ואפילו חיפה, שני שליש מדינה. בעופרת יצוקה ככל שנמשך המבצע קטן משמעותית קצב השיגור. בשבוע השלישי כבר שיגר החמאס 15 רקטות ליום בממוצע, 60% ירידה מהשבוע הראשון, שיוחסה גם למבצע הקרקעי המוצלח. בצוק איתן בשבוע הרביעי החמאס שיגר יותר מבשבוע השלישי, אומנם ירידה של 32% בממוצע היומי לעומת השבוע הראשון, אבל עדיין ממוצע של 97 רקטות ביום כשצה"ל עם עשרות אלפי חיילים בתוך הרצועה.
יש שיאמרו שהסיבה להבדלים היא שחמאס התחמש והתעצם בחמש וחצי השנים שעברו בין המבצעים. אז ראשית, צריך לזכור שגם ישראל השתכללה. ב"עופרת יצוקה" לא הייתה כיפת ברזל וכל אזעקה הורידה את אלי ישי לשכיבה על הקרקע. בצוק איתן ההישג שאנחנו באמת צריכים להתגאות בו הוא היכולת להתעלם כמעט מהרקטות. נכון, בצוק איתן נולדו מנהרות התקפיות שלא היו ב"עופרת יצוקה" ומחמאות מוצדקות ניתנות ללוחמים שנלחמו כדי לנטרל אותן בלי שהייתה שיטה מובנית לעשות את זה, אבל גם אי אפשר להתעלם שכמעט מחצית מחללי צה"ל נהרגו במהלך מה שנראה כמו התנהלות מבצעית לא אופטימלית. בין השאר איבדנו חיילים בנגמ"ש לא ממוגן, שלא הוכנס לרצועה בעופרת יצוקה, בפילבוקס, שבעבר לא אוייש, פעמיים נהרגו חיילים בשטחי כינוס, שבעבר הורחקו מטווח הפצמ"רים ושתי תקריות כואבות קרו ברכבים לא ממוגנים שנסעו על גדר המערכת ונתקלו בחמאסניקים שיצאו ממנהרות. בכל מלחמה יש תקלות, זה ברור ומובן. גם בעופרת יצוקה נהרגו חיילים מאש כוחותינו. נדמה שהפעם היו קצת יותר ממה שניתן היה לצפות.

גם מדינית, לא ברור על אילו הישגים מדובר. חמאס הציג שני יעדים מרכזיים לעימות. פתיחת מעברים וקבלת משכורות. הוא, כנראה, יקבל את שניהם. ישראל הציגה יעד, שקשה לראות איך הוא לא היה מושג – שקט. כל עימות מסתיים בשקט. בכך בעצם אותת נתניהו, שהוא מעוניין בהמשך הסטטוס קוו מול חמאס. זו החלטה שנויה במחלוקת. האם מדינה מערבית, נורמלית, יכולה לקבל סטטוס קוו ששלוש פעמים בשש שנים חלק גדול מהמדינה מושבת לכמה שבועות? האם סטטוס קוו במסגרתו תושבי היישובים בעוטף עזה מצטמררים מכל דפיקת פטיש, הוא משהו שצריך להיאבק כדי לשמר? בדרך, נתניהו נקלע לעימות מיותר עם ארה"ב, אחרי שבחר להעמיד את הצעתו של מזכיר המדינה להצבעה בקבינט וביזה אותו, ממשלת הפיוס המושמצת של אבו מאזן, הפכה פתאום למפתח לפתרון העימות ושליח האו"ם, רוברט סרי, שאויים על ידי שר החוץ שיגורש מישראל, הפך לשחקן מפתח בהפסקות האש ההומניטריות שביקשה ישראל. פירוז, מיותר כמעט לציין, לא ייצא מהעימות הזה ונטרול המנהרות הוא הישג שניתן יהיה למחוק תוך שנה וזה עוד לפני שדיברנו על הנזק העצום שספג המשק הישראלי, השיתוק התקדימי של חלק מרכזי בפעילות נתב״ג ועל ההתמודדות בשנים הקרובות עם הטריבונלים השונים שיבקשו להעניש את ישראל ומפקדיה על מאות האזרחים ההרוגים בעזה. בנסיבות האלה, באמת שמתבקש לשאול – מה בדיוק ההישג הגדול?

הטקסט שודר במסגרת כתבה שלי הערב במהדורה המרכזית

תגובות

תגובות

46 thoughts on “צוק איתן – מבצע מוצלח? השוואה לעופרת יצוקה

 1. שמחה

  אני מניחה שסמי אהו זוהירי (דובר חמאס) בלחץ על מקום עבודתו.

  עם ניתוח כמו שלך, אתה עדיף עליו בהרבה !!!

 2. שם

  כל מה שההשוואה הזו מראה היא שהחמאס התעצם והתחזק, שיפר את המערך הרקטי ולחימת הפירים שלו. זה לא אומר שצה"ל נחלש. האוייב הוא לא אותו אוייב.
  גם השיפור ביכולותיו הצבאיות של החמאס הם לא כזה גליק גדול – תשפוך מאות מיליוני דולרים (מתנת השוגר דאדי הקטארי) מספיק זמן ויצטברו אצלך מספיק תחמושת וכלי לחימה להסב נזק.
  אין פה שום פואנטה מעניינת במיוחד או לקח חשוב במיוחד.
  אם לא יהיה הסדר מדיני בעזה במבצע הבא הכח של החמאס יהיה גדול יותר וכך הלאה. בכל מקרה מדובר במרחק רב מ"סכנה קיומית" על בטחון המדינה אבל סכנה ממשית לשיגרת החיים הנורמלית במדינה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  למגיב הראשון

  חבל שאין לך מספיק אינטליגנציה להבין מה אתה קורה ולהבין שביקורת ציבורית אמיצה כמו של רביב היא העוצמה האמיתית של מדינת ישראל

  תמשיך לאכול את בכפית כל מה שמאכילים אותך יחצנים ועיתונאים בסגנון יינון מגל שטרם החליטו אם הנאמנות שלהם היא לאמת העיתונאית ולקוראים שלהם או לדובר צה״ל

 4. eladatt@gmail.com'אלעד

  החמאס בהחלט התחזק אבל היו לו גם כמה פעולות לחדירה מהים או האוויר שכשלו, אם נתייחס להשתפרות הלחימה שלהם במהלך השנים כעקומת למידה, אפשר להניח שבפעולה הבאה בעזה חלק מהניסיונות הללו יצלחו ונגלה עוד כמה הפתעות שאף אחד במודיעין לא חשב עליהן.
  ובכלל, בהסתכלות אובייקטיבית, לחמאס יש צבא קטן, עני, הפועל בתחכום ומציב לעצמו מטרות שקשה מאוד להשיג ולעיתים אף עומד בהן, מזכיר את ארגוני המחתרות הישראלים וצה"ל בתחילת דרכו (מינוס האכזריות והזלזול בחיי אדם).

 5. Raphael.schutz@gmail.com'צור שפי

  הלקח העיקרי הוא שליברמן ובנט צדקו ושהיה צריך להמשיך במבצע כי הפעם הבאה תהיה עוד יותר כואבת. לא צריך להיות חמום מוח ימני כדי להבין את זה, די בהגיון בסיסי.

 6. KLIGER@KLUGER.COM'ראומה חובב

  דרוקר: "שני שלישים," בור שכמוך, לא "שני שליש."

 7. חווה

  את הדבר המרכזי שהמלחמה הזו השיגה אתה לא מציין, ולכן כל ההשוואה שלך הופכת לשגויה מהיסוד. החמאס יותר מבודד אחרי המבצע הזה משהיה אי פעם. הוא סגור מכל הכיוונים, ישראל ומצרים. ייפתחו המעברים? בבל״ט. אם כן, רק בפיקוח בינלאומי. החמאס אולי קיבל נקודות בדעת הקהל העולמית ברחוב. אצל רוב ממשלות העולם בוא גמר סופית. וזה ההישג המדיני של המבצע הזה.

 8. shimbar@gmail.com'שמעון בר

  לא הייתי מגיב, אם לא היו התגובות. התגובות הן שמייצגות את העובדה, של עד כמה ניתוח תבוני – עובדתי של סיטואציה ששנויה במחלוקת רגשית, הופך מיד להתנצחות אישית, לתיקוני סגנון ובעיקר…לבריחה מן העיקר. השאלה של מי ניצח, מקבלת תשובה במה שקורה היום בעוטף עזה. שם אנשים מצביעים ברגליים. הצורך הזה בוודאות של הניצחון, כאשר "המנצחים" מדברים על שקט ל4 שנים, עד לענן או לצוק או לעופרת הבאה, רק מלמד אמת ישנה…אין מנצחים במלחמות. רק מפסידים. ההפסד הנורא מכול הוא של אותם שמשלים עצמם שניצחו… עד "לניצחון" הבא.

 9. ד

  עיתונאי חריג באיכותו ובעומקו בנוף התקשורתי הרדוד שלנו.

 10. segev@sympatico.ca'רון שגב

  רביב, אני מסכים עם הניתוח שלך ב 100%.
  מכונת היחצנות של שקרניהו עובדת שיות נוספות.

 11. גה דול

  המגיב הראשון חושב שהריסת מסגדים הוא הישג צהלי. וואו

 12. kt@ktkt.com'לא ממש

  קצת מצחיק הזילזול בחמאס. החמאס הינו ארגון טרור אשר יעבור אדפטציה עם כל מערכה כדי לפגוע בישראל. יתחיל בפיגועי התאבדות. יש חומה? טילים. יש כיפת ברזל? מנהרות. תפתור את זה והם יביאו משהו אחר. לא יודע – מנהרה מהים שיורה פצמר שהופך לטיל ומשייט. לא יודע – זה לא משנה.

  מבחינה צבאית זה היה ניצחון מוחץ. קצת מצחיק שיש אנשים שחושבים אחרת. באמת? "מחיר חיילים"? זה המדד? אפשר לבוא לממשלה ולבקש מבצע ב-14 חיילים הרוגים? ככה מלחמה עובדת? רק "גאונים" שיושבים במשרד ממוזג עם אגו מפה ועד הירח חושבים שככה זה עובד.
  מספיק להזכיר שהיום רוב תושבי ישראל היו בקניונים, מסעדות וניהלו את חייהם עם סושי, אספרסו וכו'.
  לא נראה לי שהעזתים כ"כ ברי מזל.

  לגבי הסיבוב הבא. אני לא חושב שאפשר למנוע את סיבוב הבא בכלים צבאיים בלבד. אם היינו חכמים כנראה שהיינו מפתחים פעילויות נוספות – שהן לא רק צבאיות – כדי להתמודד עם זה.

  אבל לפחות נוכל לשפר ולעמוד בסטנדרטים של עד 11 חיילים הרוגים בסיבוב הבא.

 13. KLIGER@KLUGER.COM'אלון לקח

  הצד השווה לכול ה"מיבצעים" ה"הרואיים" נגד רצועת עזה, על שלל כינוייהם המרהיבים, הוא שבכולם טבחה ישראל באוכלוסיה האזרחית ללא הבחנה. אך "חזוק איתן" עלה על כולם בברוטליות שלו, באכזריותו וברצחנותו. הסטטיסטיקה מחרידה: יותר מ-1,800 הרוגים, רובם המכריע "בלתי מעורבים," כלומר חפים מפשע; מתוכם למעלה מ-400 ילדים ותינוקות. אלפים, אם לא רבבות, פצועים. כחצי מיליון עקורים, חסרי בית. שכונות שלמות הרוסות לחלוטין, ועוד גוויות מסתתרות בין ההריסות. הקהילה הבינלאומית מזועזעת מפשעי המלחמה הישראליים כפי שלא הייתה מעולם. ישראל עשתה צעד גדול נוסף לקראת הכתרתה כמדינה מצורעת כדוגמת דרום אפריקה הגזענית בתקופת האפרטהייד. זה הסיכום הנכון של "חזוק איתן." ידיהם של גנב הרהיטים ביביהו, הבוס שלו שרה המשוגעת, וחברי כנופיית הקיבינמט-מדיני ביטחוני מגואלות בדמם של החללים הפלסטיניים כמו גם בדם החיילים הישראלים שנהרגו בשל מדיניותם הנואלת.

 14. ybayba@hotmail.com'יוסי

  חמאס מנוולים, אבל חוסר המעש של נתניהו וחוסר הנכונות של קודמיו לוותר על השטחים הכבושים גם תרמו לכך שאנחנו כיום מוחקים משפחות שלמות בעזה כדי להגן על עצמנו. זו טרגדיה נוראה, וזה עוד יתנקם בנו. עצוב מאוד.

 15. jomaayan@outlook.com'רעמסס 1

  הניתוח שלך נכון. חמאס יוצא מן המלחמה בהישגים שלא היו לו קודם. פתיחה (קטנה או גדולה אבל בכל זאת פתיחה) של הסגר ומשכורות. ישראל חוזרת בדיוק למצב שהיה קודם. בעצם לא בדיוק. הישג זמני של הרס מנהרות וצימצום מלאי הרקטות. ובעיות בינלאומיות רבות.

  אבל השאלה היא מה היתה הברירה? באשר לצימצוך המלחמה – ישראל הציעה והיתה מוכנה לכל הפסקת אש עלי אדמות. החמאס לא היה מוכן.

  האם ישראל היתה צריכה להסכים מייד, אולי ביום הראשון, לכל דרישות החמאס (פתיחת הסגר, נמלי תעופה וים, שחרור משוחררי שליט, שחרור אסירי פעימה רביעית ודרישות שכלל לא היו בסמכותה – פתיחת מעבר רפיח ותשלום משכורות), להשאיר את המנהרות ואת הרקטות?

  האם היתה צריכה להרחיב את המלחמה לכיבוש עזה?

  אלה היו פחות או יותר האלטרנטיבות.

  לכל אחת היו מחירים. נראה שנתניהו בחר באלטרנטיבה עם מינימום מחיר לעומת הישיגים והפסדים מוגבלים. כאשר אחד המחירים הוא שהיציבות היא לזמן לא ארוך במיוחד (שנתיים, שלוש).

  הבחירה לגיטימית אם כי אפשר כמובת להתווכח עליה. הוויכוח הוא יותר שאלה של סדר עדיפויות אישי ושיקלול אישי של מחירים ותמורות מאשר אפשות לבחירה אובייקטיבית.

 16. akilahav@gmail.com'עוזי

  אלון לקח, תיזהר עם השקרים שלך, אתה מתחיל להיות דומה לערבים אהובי נפשך.
  למה תה כותב: 1800 הרוגים רובם המכריע "בלתי מעורבים"? כאשר לכולם ברור שמדובר לכל היותר בחצי מהם?

 17. akilahav@gmail.com'עוזי

  בסיסית, רביב דרוקר צודק.
  וההבדל העיקרי בין המבצעים הוא הפיקוד על המבצע.
  את עופרת יצוקה הגה וניהל יואב גלאנט.
  אתה רואה את זה על כל צעד ושעל, בתעוזה, התנופה, הנחישות, היצירתיות. כל מה שהיה כל כך חסר בצוק איתן.
  עם היכולות החדשות של צה"ל ופיקוד הולם, ניתן היה לחסל את החמאס בחצי הזמן.

  אני בטוח שגלאנט היה מתעקש לעזוב עכשיו את המנהרות ולשעוט למרכז עזה.
  כבר בבה"ד 1 למדנו את עיקרון המלחמה הפשוט הזה, שיושם בהצלחה ע"י כל הגדולים (החל מאלכסנדר מוקדון דרך חניבעל, סקיפיו אפריקנוס, יוליוס קיסר ונפוליאון)
  אצל גלאנט גם לא היו שטחי כינוס בטווח פצמ"רים. טעות שמעיפים עליה מקורס קצינים ובצדק.
  הייתי מוסיף לועדת החקירה סעיף שיבדקו למה לעזאזל אשכנזי כל כך התנגד למינוי של גלאנט כרמטכל. ומדוע התעקשו הוא וברק לעצור אותו יום יומיים לפני קריסת החמאס

 18. KLIGER@KLUGER.COM'אלון לקח

  אם עוזי צודק (הוא לא), ישראל טבחה 900 חפים מפשע "בלבד." אכן, זו ההוכחה הניצחת שצק"ל (צבא קלגסים לישראל) הוא "הצבא הכי מוסרי בעולם."
  האם עוזי באמת כול כך טיפש?

 19. LDR

  מה זה ״עומק הרצועה״ בעופרת יצוקה ?
  צה״ל ביתר את הרצועה פעמים רבות במבצעים השונים ובעופרת יצוקה זה לא היה יותר מאשר מעשה סימלי נטול ערך מבצעי ממשי.
  בצוק איתן לא היתה סיבה לבצע את המהלך הפשוט הזה משום שלא היתה תכלית מבצעית לכך. אם מח״ט גבעתי היה מגיע לים עם כוחותיו – מה הוא היה עושה שם ?
  בעופרת יצוקה חמאס כמעט ולא נלחם והסיפורים הגדולים שהתקשורת עסקה בהם במהלך המבצע היו קשורים לזירות מטענים בבתי ספר או בסמוך למסגדים.
  בצוק איתן חמאס נלחם ואיתגר את צה״ל בשטח הבנוי באמצעות מנהרות, מילכודים, צליפות ומארבי נ״ט.
  בהקשר של הלחימה אי אפשר להשוות בין עופרת יצוקה לצוק איתן.
  רק במבחן הזמן, כמו בלבנון 2, אפשר יהיה לגלות את השפעת המבצע על יכולת ההרתעה של ישראל כלפי חמאס.
  רביב דרוקר לא הסתיר את התנגדותו להפסקת האש וטען שצה״ל לא היכה בעוצמה מספיקה במערך הצבאי של חמאס. כמו פוליטיקאי מיומן דרוקר לא טרח להבהיר מה צה״ל היה צריך לעשות על מנת להשיג הישגים גדולים יותר.

 20. LDR

  שאלה לעוזי :
  כמעריץ של גלנט – מה לדעתך הוא היה עושה במרכז הרצועה ? מה היתה התכלית של מהלך כזה ?
  עופרת יצוקה היה מבצע כוחני נטול תחכום והברקות אלא אם הפצצה אכזרית של מסדר סיום של קורס שוטרים נחשב כמהלך יצירתי.
  גלנט כזכור לא מונה לרמטכ״ל בגלל מעשיו ובגלל יהירותו.

 21. KLIGER@KLUGER.COM'זלמן-קלמן (ק')

  ל-LFR: גלנט לא מונה לרמטכ"ל בראש ובראשונה כי התנחל על קרקע שאינה שלו. בעברית פשוטה, הוא גנב קרקע.

 22. אורי

  מצד שני ההרתעה עבדה מצוין ואפילו התגברה לעומת עופרת יצוקה: צה"ל פחד יותר הפעם. ולא התקדם לתוך הרצועה.

 23. hamas@gmaul.com'רביב דרעקר

  יש להמתין ולראות האם יהיה הישג מדיני בעיקר על הפיקוח aל מה שנכנס לרצוע אבל, כרגיל דרוקר מונע מאג'נדה מאד מתוחכמת … שאומרת שכל מה שנתניהו עושה זה רע. כך שהפרשנות שלו היא כרגיל היא לא משהו להתפאר בו. יש להניח שאם היו נכנסים פנימה היתה היום פרשנות של דרוקר שמסבירה לנו שבכלל היינו יכולים לקבל הכל אם היינו מפסיקים באמצע. אולי נתחיל מזה שדרוקר היה בעד אוסלו וההתנתקות מה שהביאנו עד הלום כך שבכלל המצב היה נחסך מאיתנו אם לא היינו מקשיבים לפרשנויות מהסוג שלו בתחילת הדרך. נמשיך אם כך שעובדתית התיאור בכתבה לא נכון. בעופרת יצוקה לא נכנסו לתוך השטח הבנוי פחות אפילו מצוק איתן. אלא תפסו אחיזה בקצה השטח הבנוי. והעיקר והחשוב מכל בעופרת יצוקה במצרים היה מורסי כך שכל מה שלא היינו עושים אחכ הייתה התעצמות של החמאס בגלל ההברחה מן המנהרות. כיום יש סיכוי מסויים שהמצב יפסק כי סיסי באמת עצר את ההברחות והשמיד את המנהרות. במצב כזה יש היגיון שלא ללכת למבצע קרקעי רחב ולנסות לעצור את ההתעצמות או החזרה עי הסדר ופיקוח בשיתוף פעולה עם מצרים. דווקא הקושי של חמס להגיע להסכמות מראה עד כמה הוא מבין את מה שדרוקר לא מבין. פיקוח רציני עשוי להביא לחוסר רלוונטיות שלו.

 24. אשדודי איכפתי

  נקודות להתייחסות:
  1. תחת עיניו הפקוחות של מובארק הוברחו רקטות עוד לפני ההתנתקות.
  2. לא בטוח שא-סיסי רחוק מזה כל-כך, וגם אם הוא רוצה ב-100% -לא בטוח שאין עדיין הברחות.
  3. אין לספור הרוגים כמדד בלעדי להצלחה/כישלון של מבצע [ואין אני מזלזל בחיי-אדם של כוחותינו].
  4. רביב, בצדק, טוען שברגע שתנאי-השכר של הפוליטיקאים דווקא ישופרו -אז יגיעו לשם הטובים ביותר…תוסיפו לזה את העובדה שבמדינתנו אין אקדמיה צבאית אמיתית -כזו שלא תיתן למ"כ צעיר עם הכשרה של 13 שבועות לפקד על 8-12 חיילים [דמיינו כמה שנים לוקח להכשיר רופא מנתח כדי ל'פקד' על ניתוח של פציינט בודד[1] -והליקוי הזה ממשיך עד לרמטכ"ל [זוכרים שגלאנט היה אמור להיות במקום גנץ,כן?!]. העובדה שהצבא שלנו לא עובר טלטלה עם הכשרות כאלה מעידה על עליבות אויביינו [ מ48' עד היום, כולל עכשיו ].
  5. אלון בן-דוד אמר היום שהצבא שלנו עדיין מתכונן למלחמת יום-כיפור… אני מקווה שצה"ל יותר גמיש במחשבתו.
  6. חמאס נהנה ממים-חשמל-מזון-תקשורת ציוניים [ובחובות של מיליארדים לח"ח]… אין שום דרך להשתמש בזה כמנוף? -אולי איום ויישום של הפסקתם?! -פחות הרג היה יוצא מזה וגינויים אנחנו מקבלים גם ככה.
  7. כשלטורקיה היו חסרים מים לשתייה היא חסמה את הסכר לסוריה. האו"ם עשה קולות של שטיח. סתם שתדעו.

  רביב, בהצלחה.

 25. אשדודי איכפתי

  הבהרה לגבי סעיף 4:

  צבא רציני יותר, עם הכשרה ומשמעת ברזל, ושימוע בכנסת לפני מינוי, היה מרתיע קצין מלהתעסק עם נדל"ן, והיינו מקבלים מינויים יותר נקיים וללא רבב.

  לא התכוונתי לשפוט בין גלאנט לגנץ, חלילה. כל הליך מינוי הרמטכ"ל [הרפז ושות' ] ליכלך את הצבא כולו, גם את הטהורים שבהם.

 26. segal1956@gmail.com'Ami Segal

  שכחת לציין את הדבר העיקרי והוא מידע צופה עתיד. בעופרת יצוקה נכנסנו יצאנו והצפי היה פחות או יותר שכעבור מספר שנים נגיע למבצע הנוכחי. במבצע צוק איתן המידע צופן עתיד הוא שהוכשרה הקרקע על ידי ממשלת הימין להקמתה של מדינה פלשתינאית עצמאית תוך כדי יצירת שבר עצום במחנה הימין ואולי גם בקרב עם ישראל.

 27. zigfried.mr@gmail.com'זיגי

  בעולם מתוקן בו העיתונות עושה את תפקידה, זה היה נחשב כפוסט טריוואלי, אבל כל העיתונים חוץ מ"הארץ" עסוקים בלמרוח את "לחיי העם הזה" בגרסאות שונות על 24 עמודים , והארץ" מוקצה מחמת מיאוס כי הוא מתעקש להתייחס לקוראיו כאנשים תבוניים.
  ההתעלמות מנושא המנהרות (מודיעינית, תו"ל, אמל"ח); קרבת שטחי הכינוס ופגיעותם לפצמ"רים; עניין הכלים הלא ממוגנים (ועוד בכניסה הראשונה! רק על זה צריך להתגלגל ראש של המפקד שחתום על פקודת המבצע) – צריך להעלות את כל הנושאם האלה (ואחרים) על מנת להשתפר לקראת המערכה הבאה.

 28. glmnzeev@gmail.com'זאב גלמן

  יש גבול לחטטנות לניסיון להוריד את המורל ולהביא עובדות נכונות עם ניתוח מכוות. גם במלחמתלבנון צקצקת יחד עם בןדוד ובסוףהתברר שטעיתם כנ״ל במקרה הזה. הדאחייה סאגייה היא סמן לערבים אנחנו נמעך אתכם. אתה שבמשך 29 יוםנ. חפרת יחד עם כל החבובותוהמומחים של נעלייך מעל רגלייך על גבורת החיילים . על השימוש בנשקמתוחכםועל הטמטום הבלתינסלח של ניסיוןלאגוע בחפים מפשע ש מגיוון שלךולאלון בןדוד אין מטשג במהלכים צבאייםהייתם מבינים שאם החינו רוסיה מספר הנפגעים היה רבע והשיגורים היו נעלמים אחרי שבוע בהפצצות שטיח.

  אז תפסיק לחפור נכשלת ב2006וכנל היום

  זאב גלמן י

 29. KLIGER@KLUGER.COM'זלמן-קלמן (ק')

  את "ההישגים" הישראליים סיכם בצורה מזעזעת ומדוייקת המגיב אלון לקח. מחריד ומזעזע שרביב דרוקר כלל לא התייחס ל"הישגים" האלה, שהם ההרג ההמוני של אזרחי עזה וההרס הנרחב. זה בעצם ה"הישג" של התיקשורת הישראלית שהעלימה מאזרחי ישראל את הוונדליזם הקטלני שנעשה בעזה בשמנו. כמה סמלי שאחד המגיבים (עוזי) האשים את אלון לקח בשקר משום שלדבריו "רק" מחצית מ-1800 הקורבנות העזתים היו "בלתי מעורבים", ולא רובם כפי שכתב אלון. כלומר, השמדת 900 ילדים, נשים, זקנים, נכים ואנשים שלא חטאו – זה בסדר. shit happens. כאשר רביב דרוקר ודומיו מתעלמים מכל אלה (או שמא תומכים?) לא פלא ש-85% ניצבים איתן מאחורי ממשלת הדמים בראשות פושע המלחמה נתניהו.

 30. dror@winograd.name'דרור

  רביב שלום. אני חושב שעוד מוקדם מדי לעשות סיכום כלשהו של הסבב/מבצע/מערכה/מלחמה האחרונה. בוודאי מהבחינה המדינית (עוד יש משא ומתן שמתנהל בדקות אלה בקהיר ולך תדע מה יצא ממנו) ואפילו מהבחינה הצבאית.
  מהבחינה הצבאית – סיכומים שנובעים רק מהשוואה של מספרים נוטים להיות פשטניים (זה לא תמיד נורא כל כך) אבל לפעמים חוטאים לאמת (וזה כבר סיפור אחר). נדמה לי שאנחנו יודעים היום פחות מדי נתונים כדי לעשות השוואה אמיתית בין צוק איתן לעופרת יצוקה. אני לגמרי איתך בתחושה שצריך (תמיד) לקבל בספקנות את מה שמלעיטים אותנו דוברי הצבא והממשלה, אבל כשאני לא בהכרח מאמין לנתונים שנותנים לי אחרים, זה לא תמיד אומר שיש לי נתונים משלי שמאפשרים לי להגיע למסקנות נחרצות. בלית ברירה אני נאלץ להודות ש"אני לא יודע". נדמה לי שזה המקרה גם הפעם.

 31. נועה

  כהרגלו האובססיבי דרוקר רואה הכול רק דרך
  הפגיעה האפשרית בנתניהו,הוא רואה בעיניים כלות במשך
  חודש שלם כיצד מקבל ביבי תמיכה מקיר לקיר,אפילו מחבריו של דרוקר לשמאל הקיצוני
  וזה עולה לו בבריאות..

 32. חסן חמוד

  רביב, אין צורך בהשוואות, ממשלות ישראל אינן חושבות במונחים של מנצח ומנוצח במבצעים נגד חמאס, השגת המטרה היא העיקר. המטרה היא לשמור על חמאס כנכס אסטרטגי לממשלות ישראל. ישראל היא אשר המציאה את חמאס בעזה כדי להחליש את פת"ח ואת אש"ף כמו שהמציאה את חיזבאללה בדרום לבנון כדי להחליש את הפלגים הפלסטיניים שם. שרון לא התנתק מעזה מטעמים אנושיים, הוא התנתק מעזה כדי לחנוק אותה ולהרוס אותה מתי שהוא רוצה ובדרך שהוא יבחר, ההישארות בעזה מגבילה את הצבא, מבחוץ קל יותר מבחינה צבאית ומבחינה מדינית. למה חמאס הוא נכס אסטרטגי, כי ממשלות ישראל לדורותיהן אינן מאמינות בשלום עם הפלסטינים ומתייחסות לכל נכונות פלסטינית לשלום בחשדנות. ממשלות ישראל לא מאמינות שהפלסטינים יוותרו על החלום על פלסטין השלמה ולא מאמינות שהפלסטינים יסלחו על האסונות שעשתה להם ישראל במשך יותר מששים שנה. ממשלות ישראל לא יכולות לומר לעולם אנחנו לא מאמינים להם, צריך עילה חזקה יותר, צריך "חמאס", כל עוד חמאס נושם ובועט דיו לסכל כל אפשרות לשלום ולא צריך יותר מזה. המחשבה למוטט את חמאס זה קו אדום בעיני נתניהו ואלה שקדמו לו. חמאס זה נכס יקר מפז. המנהיגים במודע הם מטמטמים את העם ומלעיטים אותו בססמאות ריקות מתוכן כמו: " חמאס רוצה להשמיד את מדינת ישראל" הם יודעים שחמאס יכול להשמיד רק את עצמו. האמת היא, שישראל יכולה להשמיד את המזרח התיכון תוך שעות. לדעתי, כל עוד הפלסטינים והעולם הערבי חלשים וארה"ב קיימת בישראל ימשיכו לדבר על שלום וימשיכו לטרפד כל סיכוי לשלום ללא הגבלת זמן.

 33. akilahav@gmail.com'עוזי

  לזלמן – קלמן (גם LDR וכל השאר)
  אלון לקח לא טען שרוב ה 1800 הם בלתי מעורבים אלא ש"רובם המכריע" בלתי מעורבים. יש הבדל גדול.
  זהו שקר אופייני ליפי הנפש הסמולנים, אבל בעיקר שקר סתם, וזה העיקר.
  הזהרתי את לקח מפני תכונת השקרנות שהיא בפני עצמה פסולה ומסוכנת, ולא משנה לאיזה צד פועל השקר.
  וחשוב להבין: נכון שהשקרנות מאפיינת גם את החמאס ושאר קיצוני האיסלאם, אבל אצלם אפשר להבין, בגלל חולשתם וחוסר האונים שלהם. פשוט אין להם ברירה והם משקרים.
  אצל לקח זה מקרה חמור בהרבה
  יושב לו סמולן יפה נפש בתוככי הוילה בג'ונגל, נהנה ממנעמי הבועה המערבית המתקדמת, מוגן בחירוף נפש ע"י חיילי צה"ל ה"רוצחים", הולך לקונצרטים והצגות תיאטרון, שותה בירה בפאבים, נוסע לאירופה ואמריקה דרך נתב"ג המשוחרר, אבל כל זה לא מספיק לו.
  נוסף לכל אורח החיים הזה, שנקנה במאמצים אדירים ודם ישראלי רב, הוא רוצה גם להרגיש יפה-נפש.
  עד כדי כך רוצה שהוא מוכן גם לשקר לשם כך

  תפסת את הנקודה?

 34. KLIGER@KLUGER.COM'שיקל גרובר

  אל עוזי: אלון לקח ענה לך וציין כי לפי גירסתך ישראל טבחה 900 חפים מפשע "בלבד", וכי בעיניך זה בסדר. על כך לא ענית, ולא פלא – איך תוכל להצדיק טענה כ"כ בלתי מוסרית?
  טענת שהערבים/חמאס/אלון הם שקרנים. נניח. ומה עם ראש הממשלה שלך? שר החוץ? שר האוצר? רשימת השקרים שלהם רק בחודשיים האחרונים, החל ב"חטיפה" של שלושת המתנחלים הצעירים, ארוכה יותר מרשימת ההרוגים בעזה.
  ודבר אחרון, על אלון ושאר ישראל לא הגנו חיילי ישראל "בחירוף נפש" אלא כיפ הברזל. התרומה של הפעולה הקרקעית לביטחון ישראל הייתה אפס (יותר נכון שלילית), ואילו התרומה שלה לרשימת חללי מערכות ישראל הייתה 64 חיילים (פלוס מאות רבות של פצועים).

 35. גלעד

  אני מציע לדרוקר לקרוא באתר הארץ עכשיו
  מאמר בשם ״ מה קורה במוחם של אנשים אובססיבים ״
  אולי שם תוכל למצוא מרפא לאובססית נתניהו…

 36. akilahav@gmail.com'עוזי

  וליעל: תודה רבה על הקישור
  my point exactly

  ולכל מי שחוזר כתוכי על "גניבת הנדלן" של גלאנט. כאילו זאת הסיבה שהוא לא רמטכל כיום.
  טעות בידכם! זאת לא הסיבה אלא התירוץ.
  כדאי לשים לב שאשכנזי והחונטה הפוליטית-תקשורתית שלו (כולל בן כספית וכו') התנגדו בכל כוחם למינוי גלאנט הרבה לפני שהתיק הזה גולגל לידיהם.
  מן הסתם שמתם לב שגם גנץ סגר מרפסת בלי רישיון, ועם זה אין לאף אחד בעייה, ובצדק.
  לצערי, אם אני עושה אחד ועוד אחד, יוצא לי כל פעם שתיים, וכך אני מוצא את עצמי חושש שגלאנט ב"עופרת יצוקה" נעצר לפני קריסת החמאס כדי שלא יצליח יותר מדי בדרכו לרמטכלות.
  עד לפני זמן מה היה לי ברור שהכל סתם תאוריית קונספירציה מופרכת, אבל כשאני שומע על הממצאים האחרונים בתיק הרפז, אני כבר לא יודע מה לחשוב.

  חבל שלא מצאו את תיק הנדלן של גלאנט קודם לכן ונאלצו לחרב את מבצע עופרת יצוקה מחשש שגלאנט יהפוך לרמטכל.

  נ"ב: אני ממש לא מעריץ של גלאנט.
  סתם מסתכל על האקוואריום שלנו ושואל שאלות

 37. akilahav@gmail.com'עוזי

  גרובר היקר
  עניתי גם עניתי, אלא שצריך גם לדעת לקרוא
  הבהרתי שטענתי היתה כנגד השקר כשיטה פסולה ותו לא.
  כמובן שאני יכול להסביר גם מדוע 900 הרוגים בלתי מעורבים הם "בלבד", במקרה שלנו, אבל לא לשם התכנסנו,
  אני גם יכול להסביר מה לדעתי משרת הביטוי הדמגוגי הזה בנפשו של כותב כמו לקח, ונתתי לכך רמז בפוסט המקורי שלי.
  לדוגמא: אילו האמריקאים באפגניסטן/ עיראק/ קוסובו וכו' היו הורגים "רק" 900 בלתי מעורבים, היתה לנו הצדקה מלאה להסיר את המרכאות מה"רק".
  אבל, כאמור, כל זה חורג מדיוננו.
  אני "רק" מציע לא לשקר. זה פשוט מכוער.

 38. KLIGER@KLUGER.COM'שיקל גרובר

  ואני מציע, עוזי, שתאמץ את הצעתך ותחדל משקריך, ובעיקר השקרים שאתה משקר לעצמך.

 39. gabayd@yahoo.com'דודי

  השוואה לא רצינית.

  בעופרת יצוקה הכניסה הקרקעית היתה שטחית, כמעט לא היו קרבות קרקע עם החמאס, ונכנסו הרבה פחות מאשר בצוק איתן לאיזורים מיושבים בצפיפות. זו הסיבה העיקרית לכך שהיו פחות הרוגים לצה"ל. הסיבה השנייה היא אימונים מוגברים של חלק קטן ממחבלי החמאס.

  רוב מכריע של הרוגי חמאס בעופרת יצוקה נהרגו מהתקפות מהאוויר. 250 שוטרים מהמשטרה של חמאס נהרגו בהפצצה מייד בתחילת המבצע (ונמנים עם 700 הרוגי חמאס) ורוב ההרוגים האחרים נהרגו מהאוויר . הם היו הרבה פחות מבוצרים אז.

 40. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2661

  קטאר משחדת גורמים בארה"ב בקניית נשק ממנה, השוחד הקטארי עובד…נראה שלכל אחד יש מחיר…גם לפיפ"א ולמונדיאל…
  עזה קיימת ותוקפת במימון ותמיכה קאטרית ואירנית שיעית וחיזוק מאובמה וקרי, משרתי CFR והאילומינטי, תומכי אירן השיעים, והאחים המוסלמים.טורקיה חלק מהאחים המוסלמים.. לתקשורת בינ"ל הנשלטת על ידי האילומינטי ולשמאלנים מקבלי כספים ולאידיוטים השימושים…
  אין מדינה אחת בעולם,פרט לישראל, שלא הייתה מגרשת את האויב העזתי תומך החמס לסוריה, מוחקת את עזה ומספחת את רצועת עזה לישראל. ארה"ב ואירופה תומכות באירן השיעית מ1979.יונתן פולארד כלוא תקופה חסרת תקדים על מידע שארה"ב התחייבה להעביר על אירן! http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2646 לא לבזבז חיי ישראלים שחוטפים אלפי רקטות מחמס ומאוכלוסייה אנטישמית ותומכת טרור בעזה, כאשר חיילי צה"ל פועלים בלחימה בפינצטה – יש לגרש את האויב מעזה לסוריה! ולמחוק את עזה. ב"ה עזה שדה תיחרש! חוקיות המעשה מבחינת האו"ם http://dc.fresh.co.il/Scoops/77463.html "חוקיות של המעשה: אמנת ז'נבה מחייבת כל צד במלחמה ללבוש מדים ולבנות בסיסים מחוץ לאזורי אוכלוסין צפופים. זאת כדי שצד אחד ידע להבדיל בין חייל לאזרח בקרב הצד השני. אך מה לעשות כאשר צד אחד מצפצף על הוראות החוק הבינלאומי ומחליט להלחם מתוך האוכלוסייה האזרחית, כשהוא לובש בגדים אזרחיים? במקרה של לוחמים המסתתרים בקרב אוכלוסייה אזרחית, אומר הסעיף 28 הנ"ל שעליהם לדעת שזה שהם מסתתרים בין אזרחים, לא הופך את השטח בו הם נמצאים לשטח חסין בפני התקפת הצד השני. הסעיף 29 הולך עוד יותר רחוק וקובע שאם ייפגעו אזרחים, האשמה על מותם לא נופלת על מי שתקף אלא על מי שהסתתר בין האזרחים.
  על ממשלת ישראל חלה החובה החוקית להגן על תושבי המדינה…" השמאל הבטיח שלא יירו רקטות מעזה… http://www.youtube.com/watch?v=lcQujRWQjzI
  מדינת ישראל עמדה בפני סכנה קיומית לראשונה מאז מלחמת השחרור: פלישת עשרות אלפי מחבלים מחופשים לחיילי צה"ל מעזה דרך מאה מנהרות. זה לא יגמר אם את הערבים בעזה לא נטרנספר..במדבר לג,פסוק נה וְאִם-לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת-יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ, מִפְּנֵיכֶם–וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם, לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם; וְצָרְרוּ אֶתְכֶם–עַל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ. נו וְהָיָה, כַּאֲשֶׁר דִּמִּיתִי לַעֲשׂוֹת לָהֶם–אֶעֱשֶׂה לָכֶם. {פ}
  איילה חסון בשידור חי: האמריקאים משלמים ללשעברים במערכת הביטחון שיתבטאו ברוח עמדותיהם. בנוסף אמרה שהשתדלה לנסח בזהירות. מעולם לא נאמר דבר כזה בצורה כל כך מפורשת ופומבית. עד היום רק ימניים "הזויים" דברו בצורה כזאת……התוכנית עלתה לאתר רשות השידור דקה 1:52:10
  http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1680095
  תמליל השיחה:
  אילה חסון- "לא נעים לי להגיד… אממ… מבלי לנקוב בשמות… גם האמריקנים, מחזיקים כל מיני 'לשעברים' בצה"ל, באופן כלכלי, כדי שהם יתאימו את עצמם לעמדות האמריקניות."
  אילה חסון לאמיר בר שלום (כמדומני)- "איזה ניסוח זהיר זה היה?"
  אמיר בר שלום- "מובילי דעת קהל, שצצים בכל פעם שצריך כאן הגנה על העמדה האמריקאית."
  אמיר בר שלום לאילה חסון- "ואמרתי הרבה כבר, לא?"
  מזל טוב אח יקר.
  יונתן פולארד חוגג 60 היום, עדיין בכלא.
  אנחנו מישראל שולחים חיבוק חם, לא שכחנו אותך.

 41. ejjj3@hotmail.com'אזרח

  ניתוח חלקי וטקטי של העיתונאי:
  1. הסיבוב הזה עוד לא נגמר
  2. הסיבוב הזה לא קשור רק בעזה אלא גם בגדה ועתידה
  3. זוהי מערכה הקשורה במו"מ עם אירן, או בכשלונו
  4. הלחימה קשורה מדינית במאזן העוצמה והבריתות באזור לטווח ארוך
  5. התוצאה תמדד גם בשיפור היכולות הצבאיות בהקשרים רחבים יותר, כולל איום הטילים, המנהרות, האיסלמיסטים

  כל השוואה בין האזור כיום לאזור לפני האביב הערבי נטולת ערך.
  כל תזה שמבוססת על חלופה מדינית וללא לחימה מחייב הוכחה בדמות הנהגה עם מצע רלוונטי שנבחרת להוביל שינוי.

 42. רן, עמק יזרעאל

  רביב אתה עיתונאי או דובר השמאל?
  אתה כבר לא רלבנטי והסגנון שלך הוא כשל בלוגר
  שמאלני מצוי.
  אתה ודומיך מנסים כבר שנים לשטוף את מוחינו בדיעותיכם
  המנותקות מהמציאות, והנה אתה ממשיך להטיף
  ולהגיד כמה אתה חכם ויודע יותר טוב מכולם.
  רביב, עדיף תיקח חופשה ותבין שאין לך הרבה שכל ולכן
  אתה בעיקר כותב שטויות.
  או שתרוץ לפוליטיקה באיזו מפלגת שמאל קיקיונית ועזוב אותנו לנפשנו.
  עם ישראל חי והאלטרנטיבה של הימין היא להמשיך ולהשקיע בהתיישבות בכל רחבי הארץ
  ובהגברת הילודה היהודית. ככה שבעוד שלושים שנה תבין מה עשינו.

 43. learaa@gmail.com'אלון ליר

  השוואה כמו זו שעושה דרוקר אינה נכונה . פשוט מפני שאי אפשר להשוות את מצבו של חמאס היום לזה של אז. כנ"ל לגבי עומק הכניסה ואופייה.
  בהתאם לנסיבות המבצע מוצלח. בקשר להרוגים בתוך ישראל אולי אפשר היה לצמצם אותם עם מאט יותר משמעת ופחות זחיחות.
  לגבי האלון האחר פה.
  אמרו את זה יפה מאוד מגיבים אחרים אבל אני חייב לחזור על זה בגלל לחץ הדם שכאלה עושים לי.
  אין שום בעיה ,בנסיבות ,עם הקורבנות ששילם העם בעזה. כל תשלום קטן יותר היה פוגע בחיילי צה"ל, באזרחי ישראל ובעתיד המדינה. למעשה גם הכמות שנהרגה (שהרבה מהם היו לוחמים) הושגה במאמצים רבים, טכנולוגיה מדהימה, אומץ, חוכמה ומוסריות מעבר לכול מה שמדינה אחרת מסוגלת להפגין. כל דרישה של יפהפיי הנפש לצמצם את הפגיעה היא "בלתי מוסרית" והיא בעצם זו שגובה את מירב הקורבנות.
  בעצם יפהפיי הנפש הם הרוצחים הגדולים של המאה הזו. יפהפיי הנפש כמו אלון לקח הם האופק המבצעי של קבוצות כמו החמאס. עליהם החמאס בונה את כל האסטרטגיה שלו!!
  הרי החמאס חלש בהרבה מישראל ולא מצפה לעשות לנו נזק צבאי משמעותי. הוא מכוון לתגובת יפהפיי הנפש ,בארץ ובעולם, שגם יעצרו אותנו מלגרום לו הרס מוחלט וגם יגרום לנו נזק תדמיתי ומדיני שיגרום להם לצבור הישגים.
  החמאס אינו תנועת שחרור לאומית!!! כי אם זרוע בצבא החליפות האסלאמית. העם המומצא (שאינו יודע לבטא את שמו ולכן נאלץ להתאים אותו ל פ רפויה) לא יקבל מדינה מחמאס, לא לצד ישראל ולא במקום ישראל. כל מי שאינו מבין שחמס הוא הגיהינום עלי אדמות מכול בחינה. ואין שום אפשרות למשא ומתן אתו, גורם נזק עצום לכול האזור, יהודים וערבים. בעצם אנו חייבים להציל גם את הפלסטינאים מחמאס. צריך לעשות עבורם מה שהמצרים היו מספיק חכמים ואמיצים לעשות בזמן ,כשאחיהם, האחים המוסלמים, שלטו על מצריים. הפלסטינאים לא מספיק אמיצים ואולי גם במצב בעייתי יותר כדי להיפטר מהם בעצמם. אלון לקח מעוניין לשמר את המצב ולהתעלם מהעובדות ולטפח את המצפון המפונק שלו והאגו המנופח שלו והוא גם מוכן שאחרים ישלמו את המחיר. ועושה זאת גם ע"י הפצת שקרי האויבים שלנו.
  הבן שלי נלחם בעזה בצוק איתן אלון לקח מוכן לסכן את שלומו וגם את חייו כדי לטפח את המצפון הרקוב שלו. ואני אומר, ללא בושה וכאחד שמגדיר את עצמו "שמאל שפוי", אני מוכן שכל עזה תמות כדי לשמור על בריאותו . אי פגיעה באזרחים בעזה הייתה מסכנת אותו.
  אלון לקח הוא אידיוט שימושי http://en.wikipedia.org/wiki/Useful_idiot
  אלון לקח הוא רוצח, פושע מלחמה ופושע נגד האנושות וגם שקרן. ילדים נהרגו בעזה ובישראל ואלון וחמאס הם הרוצחים שלהם. שיתוף הפעולה של שניהם גרם להרג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.