דן מרגלית מתפכח

| 21 בספטמבר 2009

דן מרגלית קרא לספרו החדש "התפכחות", התפכחות מחברו הטוב אולמרט, התפכחות מהמחשבה שהאיש נקי כפיים. זו החלטה אמיצה, אבל מרגלית לא הסיק את המסקנה המעשית המתבקשת – לא צריך להיות חבר של פוליטיקאים.

דן מרגלית הוא עיתונאי הגון וישר. הוא לא ציני באופן מעורר הערצה. יש לי הערכה וחיבה אליו. אני זוכר לו את טלפון העידוד אחרי ש"ידיעות" כתבו עליי מה שכתבו. זה היה באמת טלפון מלב אל לב, עם מסרים כל כך חמים ומחזקים, שאני מתקשה לחזור עליהם בפומבי. הוא גם אחד העיתונאים הכי מפרגנים שיש בתקשורת הישראלית: תמיד נותן קרדיט, מוכן לגדל תחתיו עיתונאים חדשים. הלוואי עלינו הרבה עיתונאים כמותו.

דווקא בגלל זה, חשוב בעיניי הוויכוח איתו על נושא הקשר בין עיתונאים למושא הסיקור שלהם. כהערת פתיחה אני רוצה לומר – זה רחוק מלהיות ויכוח בין עיתונאי נטול אתיקה לצדיק גדול. כאמור, אני מכיר את מרגלית לא רע ויש לו אינטגריטי פנימי ומצפן מוסרי, שהלוואי על כולנו.

גישת מרגלית היא שאין פסול ביחסיו עם פוליטיקאים. הוא היה חבר מאוד קרוב של אולמרט והוא עדיין מקורב מאוד לברק, מרידור ואחרים. מבחינתו, הוא מספיק ישר כדי להגיד על אותם בכירים את האמת, גם כשהיא לא נוחה להם. ההוכחה האולטימטיבית שלו היא שהוא היה מוכן לזרוק את החברות הקרובה והמענגת שלו עם אולמרט, לטובת הביקורת העיתונאית. החלק הזה בספרו החדש הוא מעניין ומשאיר הרבה טעם של עוד. מרגלית נשען על תקדימי עבר מפוארים מהארץ ומחו"ל. הוא צודק. המו"ל של הוושינגטון פוסט הוא זה שתיווך לקנדי את לינדון ג'ונסון כסגנו. לשמעון פרס בכהונתו הראשונה כראש ממשלה היה פורום עיתונאים סודי. פרס היה מתדרך אותם. רק אותם. מרגלית היה חבר בפורום. אלא שגם כאן העולם השתנה.

יצא לי להתווכח לפני כמה חודשים בפאנל פומבי עם בן כספית מ"מעריב" על הנושא הזה. גם כספית מאמין שמותר לעיתונאים להתקרב למושאי הסיקור שלהם. "אני רוצה להימצא בכל מקום שנמצא הסיפור שלי, גם אם זו שמחה של הפוליטיקאי או אירוע פרטי אחר שלו", טען כספית.

אין ספק. קירבה גדולה למושאי הסיקור שלך מביאה יותר מידע. מי שבא לחתונה של גלעד ארדן יכול לקבל שם מידע, שלא יקבל בטלפון. מי שיגיע לארוחת ערב בביתם של סילבן וג'ודי יפגוש אנשים שספק אם יוכל לפגוש בהתנהלות רגילה וישמע דברים שלא ישמע בנסיבות אחרות. כספית, מן הסתם, יאמר לכם שזה לא מנע ממנו למתוח ביקורת על סילבן שלום, כשזה היה שר חוץ ונכנס לעימות קשה עם שגריר ישראל בארה"ב דאז, דני איילון.

הבעיה היא שקירבת יתר הזו היא מה שהופך את התקשורת הישראלית לכל כך לא עניינית בכל כך הרבה מקרים. הכל יותר מדי אישי. צרכני התקשורת הרגילים לא יודעים שהסיקור נובע מיחסי הקרבה. הם לא יודעים שהפרופיל על ראש הממשלה אולמרט לפני בחירות 2006 "שוכתב בכבדות" על ידי עורך "מעריב", אמנון דנקנר, שהוא גם חברו הקרוב של אולמרט (ההגדרה "שוכתב בכבדות" שייכת לדנקנר. עמרי אסנהיים, שכתב את הפרופיל במקור, בטח ימצא לזה שם אחר). המסר הוא – ניתן לכם יותר מידע, אבל תצטרכו לסמוך על האינטגריטי שלנו. תסמכו עלינו שלא הושפענו מהקירבה.  מניסיוני, זה גם לא עובד. אתה מקורב לפוליטיקאי, אתה עושה לו הנחות. זה טבע האדם, זה טבעו של עולם וזו בדיוק הסיבה שהפוליטיקאי (או הכדורגלן/איש העסקים/עורך דין) מקרב אליו את העיתונאי.

בספר שלו מרגלית מספר איך תוך כדי המלחמה התקשרו אליו בנפרד שרת החוץ לבני ושר הבטחון פרץ. הם ביקשו, כל אחד מסיבות אחרות, שידבר עם "החבר שלך". אתם מבינים, מספר 2 ומספר 3 בצמרת הישראלית מתקשרים לעיתונאי שמכסה אותם, כדי לבקש שידבר עם מספר 1, שהוא חבר שלו. אנחנו הצרכנים שומעים על זה שלוש שנים באיחור. בעיניי, לא ייתכן שרוב המידע שעיתונאי מחזיק לא יפורסם. חובתו הראשונית של העיתונאי היא לציבור. ברור, לא תמיד אפשר לפרסם הכל, אבל צריך לשאוף כן לפרסם. בפעם הבאה שנראה את מרגלית, האם נוכל להניח שהוא מספר לנו את מה שידוע לו? רק דמיינו איזו כותרות ראשיות היה יכול העיתונאי מרגלית לעשות משיחותיו עם פרץ ולבני תוך כדי מלחמת לבנון, שלא לדבר על שיחותיו הליליות עם ראש הממשלה.

יתרה מזאת, עיתונאים, בעיניי, הם אנשי ציבור. לא פורמלית, אבל אנחנו מתפקדים במגרש הציבורי ולא פעם תובעים הטבות על כך. חיסיון מקורות או המשך קיומו של ערוץ  10. אם מוחלים עלינו כללים של אישי ציבור, אנחנו צריכים לחשוב על מושגים כמו "נראות" ו"ניגוד עניינים". תייר ישראלי שראה את מרגלית בחופשה משפחתית באיטליה עם אהוד ברק, יתקשה לקבל את דבריו על ברק כאובייקטיביים. מרגלית יוכל לטעון 24 שעות ביממה שזה לא משפיע על שיקול דעתו ואני אפילו מוכן להניח שהוא מקרה ייחודי וזה אכן לא משפיע. אבל הישראלי הזה חוזר הביתה והוא יודע רק את מה שראה. הוא גם מדבר עם חבריו ומשפחתו וכולם מאבדים אמון בתקשורת הישראלית. הכל קומבינה.

פעם הזמין אותי גדעון סער ליום הולדת 40 של אשתו שלי. אני מכיר את אשתו ומחבב אותה. רציתי לבוא, אבל היה ברור לי שאני לא יכול. אפילו לא העזתי לומר לו את זה. אמרתי לו שבטח, אני אשתדל וכל הקישקושים האלה. אחרי שלא באתי, הוא אמר לי – לא התכוונת לבוא. למה לא אמרת? צודק. למה לא אמרתי? כי זה לא נוח לפעמים להציב את הגבולות. אתה כאילו רומז שבהזמנה שלו היה משהו לא בסדר, בעוד אתה בעצם רוצה שימשיך להרגיש נוח איתך. יש גם בהצבת הגבולות משהו מאוד מלאכותי. דרינק בפאב לא, אבל פגישה בארוחת צהריים כן? ואם זו ארוחת ערב? ואם הנשים מעורבות? ואם ברגע האחרון, הפוליטיקאי שקבעת איתו, אומר – עשה טובה , בוא ניפגש בבית שלי. זה לא בסדר? אני לא טוען שיש לי תשובות לכל השאלות האלה, אבל אני יודע מה צריכה להיות השאיפה. השאיפה צריכה להיות שהפוליטיקאי ירגיש שאין לך בעיה לתקוף אותו, שאתה תרגיש כך ושהציבור לא יחשוב אחרת.

באחת הפרשיות הראשונות של אולמרט כתב דן מרגלית מאמר ב"מעריב". כותרתו הייתה "אולמרט לא מושחת". הוא העיד מתוך עשרות שנות החברות שלהם על ניקיון הכפיים של האיש. אחרי הקרע הגדול, כתב מרגלית כמה עשרות מאמרים על עומק המושחתות של אולמרט. מה קדם למה, ההכרה שהוא מושחת לקרע בידידות או הקרע בידידות להכרה במושחתות? זו שאלה קצת לא הגונה, כי אני יודע שמרגלית התענה לפני שניתק את הקשר ואני משוכנע שמרגלית התכוון והאמין בכל מילה שכתב. הטובות והרעות, אלא שאתם לא יודעים את זה כי אתם לא מכירים את מרגלית וכעיתונאי אתה לא יכול להניח שהציבור מראש מאמין בתומתך, בדיוק כשם שאתה ממליץ לפוליטיקאים לקבל על עצמם דינים מחמירים כדי למנוע ולו חשש של מראית עין.

דן מרגלית מגיב:

בגלל הערכתי למר מרגלית, שלחתי לו את הפוסט טרם פרסומו. דן ביקש להגיב במכתב אליי והנה הוא:  

רביב החביב,

שנה חדשה, עדיין עשרת ימי תשובה, וכבר אני חוטא. בחטא היוהרה. שכן בתגובה לדבריך אני פותח בעשרת ימי תשובה את תש"ע בשבח עצמי: העובדה כי למרות חברותי העמוקה כל כך עם אהוד אולמרט תקפתי אותו בחריפות כה רבה, תחילה על כישלונו בניהול מלחמת לבנון השנייה ולאחר מכן עם גילויי שחיתותו האישית ברמה של אישום פלילי, היא הסותרת את טענתך כאילו עיתונאי ופוליטיקאי אינם יכולים להיות חברים. זה לחוד, וזה לחוד. בעיקר כשהחברות החלה בימים בהם אולמרט היה לוחם בשחיתות, גלגול קודם של אליעד שרגא מ"התנועה לאיכות השלטון".

אני מאמין בכל לבי כי איני יחיד; שיש עוד עיתונאים רבים אשר כוחם יעמוד להם לנהוג כמוני.

אתה, כמובן, יכול לשאול מדוע התפכחתי באיחור. לכך ייתכנו שתי תשובות: איני חד ושנון ומהיר; וישנה אפשרות אחרת בה אני נוטה לדבוק: העובדה היא כי במשך כ-30 שנים כל הביקורות עליו הסתיימו בסגירת תיקים כי שום יועץ משפטי לא מצא הוכחות של ממש (לבד מתיק בלי טובת הנאה אישית בפרשת החשבוניות של הליכוד, והוא זוכה), אבל אחרי מלחמת לבנון השנייה אנשים העזו לפתוח את פיהם, ובעיקר – לראשונה מיכה לינידנשטראוס ויעקב בורובסקי העזו לחדור לגופו של עניין למחשבים במשרדו – ונמצאו ההוכחות. העובדה היא שבשלב בו אנשים "התוודו" גם בפניי על התנהלותו הפסולה – הסתיימו החקירות (לראשונה) בשלושה כתבי אישום (או ארבעה) שהגיש נגדו היועץ המשפטי מנחם (מני) מזוז.

ועוד: אין טעות גדולה יותר מאשר להדיר את הרגל ממקום בו נפגשים ההון-שלטון. עיתונאים צריכים להיות במקומות האלה (כמו גם בקריית שמונה ושדרות בעת הפגזתן, גם כשהם בכירים) כדי להבין היטב ולדווח בשעת הצורך ולעמוד מקרוב כיצד מתנהלת המדינה. לדעתי היית צריך ויכול להשתתף במסיבת יום ההולדת ה-40 של רעיית שר החינוך גדעון סער. אם היא שוב תהיה בת 40 – כדאי שתלך.

גדולי העיתונות האמריקנית – וולטר ליפמן, בד בראדליי וג'יימס ראסטון התארחו ואירחו את ואצל ראשי הממשל, ודבר לא קרה לטוהר הדיו בעטיהם. גם במקורותינו: רבי זירא היה אומר, שכאשר שולחים לו מתנות מבית הנשיא, השלטון – הוא מחזירן; אך כשמזמינים אותו לבית הנשיא – הוא הולך. מה שהבין אוהב ארץ ישראל זה, שעלה אליה בתשוקה כה גדולה עד כי חצה את הירדן ובגדיו לגופו מפני שאצה לו הדרך – נכון גם לגביך ולגביי.

עיתונאי אינו צריך להדיר רגליו מאירועים כאלה אלא אם הוא חושש מפני עצמו שמא לא יעמוד בפיתוי. אגב, באירועים אלה פגשתי שופטים בבית המשפט העליון וכמובן עיתונאים ואקדמאים בכירים, ואיני מאמין כי היושרה שלהם, האינטגריטי, נפגעה.

גמר חתימה טובה,

דן מרגלית    

תגובות

תגובות

One thought on “דן מרגלית מתפכח

 1. mknossow17@gmail.com'מיכאל קנוסוב

  הבעיה חריפהיותר כאשר פוליטיקאי מושחת עושה דברים טובים וחשובים עבור המדינה. הדוגמה הטובה ביותר היא: ארירל שרון שכול מי
  שהיכיר אותו היטב מדבר על שחיתותו אבל ( לדעתי ) ביציאה מהרצועה היציל פעם שניה את מדינת ישראל. היום אנו מתמודדים עם פוליטיקאים
  מושחתים יותר ( אנשים שיושבים בכנסת ותוך בגידה בעם תופרים חוקים אישיים לטובתם ) מבלי שיעשו ולו דבר קטן למען המדינה.
  החיים פרקטיים. בתור איש זקן הגעתי למחשבה שאני מוכן לסבול פוליטיקאי מושחת ואפילו אם הוא מאד מושחת בתנאי שהוא יכול " להציל " את המדינה.
  אסור לנו לשכוח שבמידה מסוימת מדינת ישראת נולדה בחטא. אילו לא היינו מגרשים\מבריחים מסות של פלסטינאים במלחמת השחרור לא היתה לנוהיום מדינה. בחיים הפרקטיים ( לצערי ) יש לכול דבר מחיר. כמו שאנו מפצים בכסף אנשים שאבדו אבר ניתן להשלים עם שחיתות אם היא מביאה תמורה מספיק גדולה למדינה. אני מוכן הייתי לחוקק חוק שיתיר לראש ממשלה לגנוב מיליון דולר בחודש בתנאי שיפתור את כול הבעיות הגדולותשל המדינה ( בינתיים יש מי שעושה זאת מבלי לפתור שום בעיה ).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.