געגועים לפצצה האיראנית

| 11 באפריל 2016

האם ייתכן שהפצצה האיראנית נעלמה מחיינו? אחרי 15 שנה של תופי מלחמה, חייבים להודות שכבר קצת התרגלנו לפצצה, אפילו למדנו טיפה לחבב אותה. סידרנו את המערכת הפוליטית שלנו לפיה, יצקנו משמעות גורלית לכהונות חסרות תוכן, התרגלנו כבר שאנשים רציניים בחליפות היו מורידים את קולם ללחישה ומסבירים לך כל דבר ביקום באמירה – אני לא יכול להרחיב, אבל לא סתם נתניהו נראה רציני יותר לאחרונה. חיינו בכלל התנהלו מ'שנת הכרעה' אחת לשנייה ופתאום, באחת, פוף, נעלם.

לפני קצת יותר מחצי שנה ראש הממשלה הלך לנאום באו"ם. העולם כולו חגג את ההסכם שנחתם חודשיים וחצי קודם לכן ועל נתניהו הוטל התפקיד כפוי הטובה, שהוא כל כך אוהב, להסביר לגויים המטומטמים כמה הולך להיות פה רע. כל כך רע, עד שנתניהו באחת המחוות המגוחכות ביותר אי פעם שתק על הבמה למשך 40 שניות. אחר כך הוא הסביר כמה אמיץ התפקיד שלו: "זה לא קל להתנגד למשהו שהתקבל על ידי המעצמות הגדולות בעולם. תאמינו לי, יהיה הרבה יותר קל להישאר בשקט. אולם לאורך ההיסטוריה, העם היהודי למד את המחיר של להיות בשקט. כראש הממשלה של המדינה היהודית, אני מסרב להיות בשקט". מיד לאחר הנאום, נתניהו הודיע לבית הלבן שמעתה ואילך הוא יהיה בשקט ובמקרה הייחודי הזה, הוא אפילו קיים. בחצי השנה האחרונה, "עסקת המאה" האיראנית (עפ"י נתניהו) וה"טעות ההיסטורית" של המעצמות (עפ"י נתניהו) מתממשות ונתניהו שותק. תראו מה רה"מ אמר שיקרה אחרי ההסכם באותו נאום באו"ם:

"איראן מקימה עשרות תאי טרור כאלה מסביב לעולם…כשהיא ניסתה לשכנע את העולם להסיר את הסנקציות. רק תארו מה איראן תעשה לאחר שיוסרו הסנקציות – איראן חסרת רסן 'תטרוף' כל מה שבדרכה".

ובכן, הנה מה שקרה עד כה, לפי בכיר במערכת הבטחון. העברות הכספים של איראן לחיזבאללה ולחמאס לא גדלו, בינתיים, למרות שאותם מאה מיליארד דולר איראניים מפורסמים כבר הופשרו בינואר. איראן עומדת בהסכם עם המעצמות. תוכנית הגרעין הוסגה לאחור. היא הוסגה לאחור באופן כזה שמערכת הבטחון שלנו לא מתכוננת אפילו לאפשרות של תקיפה צבאית ב – 2016. במילים אחרות, גם אם האיראנים יפרצו לעבר פצצה, תוך הפרה גסה ומאוד לא הגיונית של ההסכם עם המעצמות, ייקח להם, לפי מערכת הבטחון שלנו, יותר זמן להגיע לשם מאשר לולא נחתם ההסכם.

אה, כן ובינתיים, דגש על בינתיים, הדיבורים על כך שביום לאחר ההסכם, תתחיל תחרות מטורפת של חברות מערביות לעשות עסקים באיראן התבררו כמוגזמים מאוד (להבדיל מעסקים עם רוסיה). על הדרך, תוצאות הבחירות לפרלמנט האיראני החדש הביאו את ההרכב האנושי המתון ביותר שהרפובליקה האיסלמית הקיצונית, יכולה להנפיק.

לא, האיראנים לא שינו את עורם. הם עדיין נותנים כ – 60 מיליון דולר לחמאס ו 800-900 מיליון דולר סיוע לחיזבאללה. הם עדיין שולחים מיליציות להילחם בסוריה ובוודאי לא זנחו את היומרות שלהם גם בתחום הגרעיני, אבל על זה לא היה הדיון. הדיון היה אם מצבנו טוב יותר או טוב פחות בעקבות ההסכם. כל המערכת הפוליטית הישראלית מבוגי יעלון ויאיר לפיד ועד איווט ליברמן ובוז'י הרצוג הסבירו לנו שההסכם הזה הוא איום ונורא וסכנה לקיומנו. בארץ ה'אסור לעולם להעריך שמשהו חיובי ייצא ממשהו', כולם העדיפו ללכת עם נתניהו על תרחישי האימים. אף אחד לא שילם אף פעם מחיר פוליטי בישראל על שנבואת זעם לא התגשמה.

נכון, זה מוקדם מדי לקבוע שההסכם הוא הצלחה, גם אני צריך לכסות את ישבני, אבל טיעון אחד של מבקרי ההסכם, ממש מוציא מהדעת. ההסכם נותן לנו 10-15 שנה הפוגה, הם טוענים, אבל אחר כך איראן תוכל להגיע לפצצה בקלות. מדינה שהשקיעה מיליארדי דולרים, זמן, אנרגיה וכל הון מדיני פנוי כדי לייצר אופציה צבאית, שבמקרה הטוב הייתה מרחיקה את האיראנים 3 שנים מפצצה, מזלזלת בהרף עין ההיסטורי הזה, 10-15 שנה. רואי השחורות שלנו, מסתבר, לעולם לא ישנו את התקליט. תמיד יש איזה 'טווח ארוך' יותר שבמסגרתו הנבואה שלהם תתממש.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

13 thoughts on “געגועים לפצצה האיראנית

 1. מושיק

  ביבי שרף 10 מיליארד שקל, בלי אלוהים, על הכנות להפצצות באירן (זה היה האומדן בעיתונות) המגלומן הזה הוא אסון למדינה, מזל גדול היה לנו שמאיר דגן+אשכנזי+דיסקין עמדו על הרגליים האחוריות שלהם והתנגדואך ביבי לא יתן דין וחשבון לאיש! הוא התנהג עם כספנו בדיוק כמו שהוא נהג עם הכספים "שלקח" לביתו, כמו הכביסה המולכלכת ששרה שלחה ללונדון לכבס…כמו החלפת רהיטי הגן של בית ראש הממשלה הציבורי – לבית שלה בקיסריה…כמו היחס המחפיר שלה לעובדי הציבור…והלו, פרשת "ביבי טורס" הולכת ברגל?
  אבל, היום שביבי ואישתו עומדים לעוף לנו מהחיים הולך וקרב, אני מרגיש בכל פינה את מיאוס הציבור מהם..זה הולך וקרב ביבי…מהר יותר ממה שאתה חושב…ואז תשבו לכם בשקט בבית שלכם בקיסריה ושלא נשמע ממכם לעולם…! אמן.

 2. oren29at@gmail.com'אורן29

  לפעמים, כשמשהו הוא כל כך מטומטם ולא הגיוני, מתגנבת השאלה האם בכל זאת לא היה כאן איזה עניין מתוכנן, שת"פ אמריקאי-ישראלי במסגרתו הוחזקה ישראל כ"כלב השוטה" עם הקולר הרופף, ושימשה כשוט תיאורטי בידי ארה"ב והמעצמות. משהו בנוסח: "כדאי לכם, האיראנים, ללכת על הסכם, אחרת הפסיכים מישראל (שגם ככה קשה לנו לרסן אותם) יעשו מה שהם רוצים, ויהיה לכם לא נעים בכלל".

  ויכול להיות שהנתניהואיזם הזה, של "איראן היא אותה איראן, ואסור לסמוך עליהם בכלל", עדיין משרת את ארה"ב והמעצמות בתור אופציה מלחמתית קלושה אך קיימת, למקרה שהאיראנים יחליטו על קו קיצוני יותר ומתון פחות.

 3. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  פעם זו איראן, פעם המתווה, פעם הדסה, המעונות, הנסיעות, ישראל היום , שרה, התקשורת, ההסתה ,ההתנחלויות ,מקלט המס, ועוד עשרות פינות אפלות- והוא נותר על כיסאו ואפילו מתחזק. לנצח נזכור אותו כעכבר מפוחד בפריז כאשר עמד בתור לאוטובוס כאחד האדם חשוף למפגע פוטנציאלי כשהוא עושה במכנסיו. זה ותשדיר האוטובוסים.

 4. אריקו

  סבלנות, רביב, קצת סבלנות.
  אין כמו נתניהו לקחת נושא כל שהוא ולעשות ממנו ITEM.
  היה לנו את אירן. היה לנו את מתווה הגז.
  קצת סבלנות ונתניהו יבוא עם עוד נושא זה או אחר.

 5. אפי

  מושיק, לדעתי יש לך טעות קטנה, הוא לא ישב בשקט בקיסריה.

  אחרי שירד מכיסאו, מספיק רק אחד שיפתח את הפה ואז תבינו שאולמרט היה גנב קטן…..

 6. a.h@hotmail.com'אסף

  ישראל צריכה לנצל את 10-15 השנה הללו כדי לייצר מציאות אחרת במזרח התיכון. מציאות של שלום. אבל עם ביבי זה לא יקרה. גם בעוד 10-15 שנה הסכסוך עדיין יהיה שריר וקיים.

 7. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אורנר

  מתי כבר "מר ישראלי" יבין שנתניהו "עובד" עליו

 8. משה מרמת גן

  הבלוג הזה הוא לאנשים חולים, חולים במחלה קשה שנקראת "ביבי".
  מזל שיש לנו אנשים בריאים בארץ.
  יש תרופה למחלה וקוראים לה, קצת ביקורת עצמית.
  עוד דרך. להסתכל במראה, מצויין!

 9. sheffi39@walla.co.il'שפי

  ההתבטאות הבלתי נסלחת ביותר שלו לא היתה בעניינים "מעשיים" כאלה אלא הסיפור על המופתי שהשפיע על היטלר. הכוונה שלו הרי היתה שקופה, להסית את הציבור להאמין שערביי ארץ-ישראל יותר גרועים מהנאצים, ה"נוהרים באוטובוסים" היה משחק ילדים לעומת השטניות הזאת. גם אחרי שהוא חזר בו (והוא חזר בו לא בגללנו אלא בגלל מרקל) היה צריך להמשיך לטחון את זה עוד ועוד (לא פחות משאיילה חסון טחנה את פרשת הרפז…), לעורר הפגנות. בכל שנותיו בפוליטיקה לא היתה עילה לדרוש את התפטרותו שהיתה יותר משמעותית מזאת. עדיין ואף פעם לא יהיה מאוחר לחזור ולהעלות את הזוועה הזאת.

 10. עודד

  הפחד תמיד עובד.
  יש מספיק מטומטמים שמאמינים לקריאה "זאב זאב."
  והם לא מתמעטים הם מתחלפים.
  וביבי ? הוא אלוף בזה. יודע בדיוק מה להגיש לבוחרים שלו.

 11. non@biz.com'אחד

  זוכרים לפני הבחירות? ביבי: "אירן, אירן, אירן." יום אחרי הבחירות – כלום, ומאז לא שמענו כלום.

 12. Katzirron@gmail.com'רון קציר

  אנחנו העם הכי חכם? אז איך נבין שנתניהו מצליח לעבוד עלינו כל פעם מחדש? אז אולי הוא ויועציו חכמים מאוד וכולנו רק אגדה של חכמים? הבן אדם מצליח להפחיד אותנו פעם אחר פעם ואנחנו בוחרים בו. טוב.. נכון החליפים ממש לא ניראים טובים יותר.

 13. aronyaffe@gmail.com'אהרן

  ביבי רחוק מלהיות הפייבוריט שלי, עם זאת אני עדיין מתקשה לסמוך על מקורותיך באיראן…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.