האם לברקת ומרגלית מותר לממן לעצמם קמפיין? מתי ברקת יגיד לנו את האמת על "ירושלים המאוחדת"?

| 18 באפריל 2016

לקראת הבחירות המקומיות של 2008 העסיק המועמד דאז לראשות עיריית ירושלים, ניר ברקת, את יועצי הבחירות ארתור פינקלשטיין וג'ורג' בירנבאום. הם הכינו עבורו ספר באנגלית של איזה 500 עמודים, אולי יותר, שחוקר מה חושבים תושבי ירושלים כמעט בכל נושא אפשרי. פינקלשטיין ובירנבאום עושים את המחקר הזה בתחילת כל קמפיין שלהם. זה עולה בדרך כלל כמה מאות אלפי שקלים התענוג הזה. מה זה בשביל האיש והאקזיט, ניר ברקת.

"נו, מה השורה התחתונה שלהם?", היה נשאל ברקת על ידי הנייטיבס חסרי הכוח לקרוא את הטירוף הזה. "בלי תמיכה של הדתיים לאומיים אי אפשר לנצח בירושלים", השיב ברקת. עם התשובה והזאת והמחקר ההוא נולד, לדעתי, ניר ברקת שאתם מכירים היום, ניר ברקת הימני – לאומי, הליכודניק.

מהמחקר הזה ואילך, ברקת, שרק נראה בשר ודם, אבל הוא בעצם סוג של בינה מלאכותית משוכללת, התאים את עצמו במדויק לדנא של בוחרי ירושלים. הוא, למשל, בעד "ירושלים מאוחדת". לא משנה לו המציאות. הוא לא ביקר שנים במחנה הפליטים שועפאט או בכפר עקב, כמעט 100 אלף תושבי ירושלים  שגרים שם לא מעניינים אותו. הם אומנם חלק מ"ירושלים המאוחדת", אבל הם הרי לא הולכים להצביע ולעשות להם טוב זה עלול חלילה לעשות רע לסיכוייו להיבחר לראש ממשלה, היעד הבא במירוץ לפיסגה של ניר ברקת.

בשנים האחרונות, תוכנת הקמפיין ברקת הבינה שחייבים איכשהו לא להביא את הפלשתינים שמעבר לגדר למצב שהם יפגעו בפופולאריות של ברקת, כלומר, יבצעו פעולות טרור. בשקט בשקט, אבל בהרבה עקשנות, ניסה ברקת לקדם תוכנית במסגרתה הרשות הפלשתינית תספק שירותים עירוניים לאותם פלשתינים שמעבר לגדר (אבל בתוך ירושלים). ברקת זימן את מתאם הפעולות בשטחים באותה תקופה, האלוף איתן דנגוט. מה אומר אדוני האלוף על הרעיון? תן לי לחשוב, אמר האלוף. מצד אחד, איך אפשר? מה, ניתן לרשות הפלשתינית דריסת רגל בבירתנו הקדושה? מצד שני, הרי נוצרת שם ביצת טרור, המשטרה ומג"ב כמעט לא נכנסים וכשיש משחק פלשתיני כדורגל בא-ראם, כבר מאפשרים לכוחות המשטרה הפלשתינית לעמוד לא רחוק מהאיצטדיון, כדי שאם תתחיל מהומה, הם אלו שיסכנו את צווארם.

במקביל, ברקת הפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו. אולי ניקח להם את תעודות התושב. מי צריך אותם בכלל. אולי הרשות תשליט שם חוק וסדר. נתניהו די אהב את הרעיונות הללו, אבל אתם יודעים, יש לו את בנט וליברמן ויריב לוין על הראש ובכלל, איך הוא יכול לקדם משהו כשהרגע הוא סנדל את עצמו בחוק יסוד, שמכריח אותו לעשות משאל עם על כל ויתור של מטר ריבוני ממחנה הפליטים שועפאט.

עכשיו, ברקת החל בהסתערות על ראשות הליכוד. כרגיל, בקמפיינים שלו, עושה רושם שהרבה כסף מעורב. פוקדים אנשים, מופיעים בכנסים, יש אתר אינטרנט להתפקדות. גם תאומו ההייטקיסטי של ברקת מצד שמאל, אראל מרגלית, פועל בצורה דומה. סביב מרגלית יש שורה של יועצים חדשים, סופר יקרים – משה קלוגהפט (לפי פרסומים, שהוא הכחיש, הוא קיבל 1.2 מיליון שקלים על הקמפיין שעשה ל"בית היהודי"), הפרסומאי ספי שקד (שקיבל  750 אלף שקלים מקופת ש"ס הריקה על הקמפיין בבחירות)  ועוד אין ספור אחרים. נניח שברקת ומרגלית מממנים את זה מכיסם הפרטי. זה מותר? אם כן, המשמעות היא שהחוק הישראלי נותן עדיפות היסטרית לאנשים עשירים. שניהם הרי נבחרי ציבור. לו היו רוצים לגייס תרומות, היו מוגבלים בסכום, בזהות התורם ובגובה ההוצאה. למבקר המדינה אין עמדה בעניין? אולי לשם שינוי המבקר מוכן להודיע את פרשנותו המוסמכת לחוק בזמן אמת ולא לחכות ליום שאחרי. אולי אם יאסרו על ברקת להשתמש בכסף שלו כדי לממן סקרים יקרים, אז הוא יתחיל באמת לעשות פעולות אמיצות בירושלים.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

10 thoughts on “האם לברקת ומרגלית מותר לממן לעצמם קמפיין? מתי ברקת יגיד לנו את האמת על "ירושלים המאוחדת"?

 1. בני כהן

  איזה מזל שהם לא באים להצביע. או אולי זו טפשות מצידם. כי אם היו באים להצביע, מועצת העיר ירושלים היתה מורכבת מאחוז משמעותי של נציגים שלהם, וראש העירייה היה חייב להתאים את עצמו.
  או שמא לא – הצבעה שלהם היתה הופכת את ירושלים לעיר דו לאומית אמיתית ואז מתנגדי "שתי מדינות לשני עמים" היום מבינים מה צפוי לנו אם לא נפרד מהפלשתינאים.

 2. sinayg@outlook.com'קיפוד

  קצת תמימות מצדך רביב,
  "אקסיטיסטים" מביאים כסף מהבית לקמפיין כמו ש…
  ראשי ועדים/ערים מביאים מנגנון משומן
  עיתונאים מביאים קשרים

  הציפיה שיקום בבוקר אלמוני עם ערכים ויגיע להשפעה פוליטית בלי מימון או סוג של "פרוטקציה" היא תמימה.

  מצד שני מצער הדבר שהסקרים קובעים את העמדות של הפוליטיקאי ולא להפך.

 3. manzur.tamir@gmail.com'תמיר

  אני לא מתומכיו הגדולים של ברקת, אבל זה לא נכון לומר שהוא מתעלם ממזרח ירושלים.
  את החומה באמצע העיר לא הוא הקים. לתושבי הפלסטינים שבצד שלנו של החומה הוא משתדל להעניק שירותים, לחנוך גנים ומוסדות ציבור, להסדיר תכניות פיתוח ובינוי ולהשוות את רמת השירותים לזו הניתנת במערב העיר. נכון, לא מספיק, אבל יותר ממה שהיה בעבר.

  אומר את זה כמי שעובד עם העירייה ועם ערבים ממזרח ירושלים.

 4. amiram47@netvision.net.il'עמירם ברוטמן

  ברקת ולפיד יכולים להתחתן. יש להם טכניקה משותפת ללבישת המסכה המתאימה לבוחרים. כמעט תמיד ישנם פינקלשטיינים בשמות שונים למרבית המועמדים המתחרים על משרה פוליטית בכירה. כנראה שזה שווה כל גרוש, למועמד המנצח.

 5. דני איילון

  העובדות הם דבר מעצבן. למה שניתן להם לבלבל אותנו?

  אז בואו ונשאל את זה ככה: לאחר שכבר כ 5 שנים אין אישור לשום בניה יהודית ברחבי ירושלים למי אישר ראש העיר בנית שכונה של 7000 יח"ד? מי אישר "על הדרך" הלבנה באותו אזור של 1000 מבנים לא חוקיים? (ומי ישים לב אם בסופו של דבר זה יגדל ל 3000?).
  אז זה מי שרביד קורא לו איש ימין? אם כן אז אני לא מבין בכלל מה הם ימין ושמאל

 6. משה מרמת גן

  נתונים מאד יפים, מאד מעניינים, מאד חשובים.
  הברקן הזה הוא עכשיו ימני. יוצאים למלחמה!
  "הארץ" משתמש בנייר עיתון (למזלנו מעט מאד) כדי
  שידעו כל "החמורים" שמשנים את דעתם/עמדתם שלא כדאי להם.
  אנחנו כאלו מין שוחטים שעושים עבודת קודש.
  רביבי, חג פסח כשר ושמח.

 7. guy.elram@gmail.com.com'גיא

  רביב, ברקת עשה את כספו, כמו מרגלית – בצורה הגונה. אלה לא דנקנר ותשובה. אם אתה דורש להגביל שימוש שלהם בכסף פרטי שמקורו ביזמות מוצלחת, אז אני דורש מכל אדם מצליח לא להשתמש בכספו למטרות שאני אחליט שהן לא ראויות. ראית מה עשיתי שם? בעיה. אני מאוד סוציאליסט בדעותיי הכלכליות, אבל אפילו אני מבין שמה שאתה מציע הוא מדרון חלקלק.

  כל עוד מרגלית וברקת עושים את זה עם כספם הפרטי, אין עם זה שום בעיה. אתה לא יכול למנוע מאנשים מצליחים להכנס לפוליטיקה, גם אם אתה לא מסכים אצ דעותיהם הפוליטיות, וטוב שכך.

 8. אחד שחי את הנושא

  גיא אני תומך בברקת מאוד למרות שאני מצביע מחנה ציוני, אבל חייב להעיר שהעובדה שעשה כספו ביושר (ואכן זו עובדה) לא אומרת שמותר לו להשתולל (אם אכן יעשה כך) בכספו לקידומו הפוליטי. לא סתם יש חוק מימון בחירות בישראל שמגביל את ההשקעה הכספית של מועמד – יש בכך רציונל רציני ביותר כי הוא מאפשר גם לפוליטקאים שאינם עשירים להבחר. אם לא היה חוק כזה, הכנסת כולה הייתה בית המיליונרים וממש לא היית רוצה שזה מה שיקרה. זו חוסר שוויוניות קיצונית.

  הלאקונה היחידה היא שהחוק מתייחס ל-"תקופת בחירות" כמו תקופות פריימריס במפלגות או זמן מסוים לפני בחירות כלליות. מה שאומר שכרגע שזו אינה תקופה כזו, מועמדים עתידיים יכולים חוקית להשתולל עם כספם כמה שהם רוצים.

 9. זאב

  חוק מימון מפלגות לא בא כדי שהבחירות יהיו שוויוניות אלא כדי למנוע מימון ע"י טייקונים מבחינת שלח לחמך על פני המים או טובות הנאה אחרות ששלטון יכול לתת למי שהוא חפץ ביקרו
  לראיה חוק מימון מפלגות נותן יותר כסף למפלגות גדולות מאשר לקטנות ואכן לעשיר יש יתרון על העני כמעט בכל תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.