מי משרי הממשלה הסכים לבוא איתנו לסיור בשכונות מזרח ירושלים? לקראת "המקור" הערב

יצרנו קשר עם נפתלי בנט. הוא הרי מדבר הרבה על "ירושלים מאוחדת". הוא ממש עיקש בעניין. אפילו כשהתפרסם שנתניהו שוקל אולי אולי להזמין עבודת מטה לא מחייבת לבדוק שלילת תושבות מחלק מתושבי השכונות הפלשתינאיות, בנט ישר אמר שלא, בשום פנים ואופן לא. אם כל כך חשובות לו השכונות הפלשתיניות, חשבנו לעצמנו (טוב, לא באמת חשבנו), אולי כבוד השר יהיה מוכן לבוא אתנו לסייר שם, לראות איך נראית ירושלים שלו?

פנינו גם לראש העירייה, ניר ברקת. גם הוא הרי תומך מובהק של "ירושלים מאוחדת". מי לא בעד?  אולי מר ברקת, זה שמסתובב עם אקדח בעיר ומסתער בגופו לעצור מחבלים, מוכן למצוא בעצמו אומץ לבוא אתנו למחנה הפליטים שועפאט, לבקר את 80 אלף תושבי העיר שלו שנמצאים שם?

ביקשנו גם מזאב אלקין, השר האחראי על ירושלים. אולי אדוני השר יסכים לבוא אתנו לכפר עקב, הכפר שרק אלוהים יודע כמה אנשים באמת גרים בו והוא חלק בלתי נפרד מירושלים המאוחדת לנצח נצחים.

ובכן, לא הסתייע. זה לא בא טוב לבנט, לא זרם לברקת, לא הסתייע לאלקין. אלקין, לדעתי, באמת היה רוצה לבוא אתנו, אבל הוא אפילו לא העז לבדוק עם המאבטחים. הוא ידע מה תהיה התשובה. גם ברקת ובנט ידעו. מפקד היחידה לאבטחת אישים היה מתאבד לפני שהיה נותן לאחד מהם לנסוע לשכונות הללו, שהן חלק אינטגרלי, בלתי נפרד מ"ירושלים המאוחדת לנצח נצחים". איך הגענו למצב ששרים לא מעיזים אפילו לבקש לבקר בשטח ריבוני, שהוא חלק מבירת ישראל?

למעשה, כשהתחלנו לתכנן צילומים באותן שכונות No man's land  שבירושלים, הבנו שאנחנו נכנסים למיזם שאפתני, כאילו מדובר בצילום בשטחי דאע"ש (בעול נשאה בעיקר התחקירנית קרן שמש). צריך למצוא מקומי חזק שיפרוש עלינו חסות ואיך להגיע בלי למשוך תשומת לב, העיתונאי הפלשתיני מבקש מברוכי להוריד את הכיפה ולא לשכוח לדבר עברית בשקט או בצד וכמובן להביא איתנו את נאדר בגדסאר, שהוא גם צלם מחונן וגם דובר ערבית וכל זה כדי לצלם שכונות ירושלמיות טהורות, כאלו שכדי לוותר על מטר מהן צריך משאל עם. כן, כן, משאל עם.

אז איך הגענו למציאות המטורפת הזאת שישראל משלמת ביטוח לאומי למאה אלף ויותר פלשתינאיים שנמצאים בירושלים, אבל לא מעיזה לשלוח לשם אנשי עירייה או משטרה? האם יש דרך להבין את האבסורד הזה שממשלה ימנית מקדשת גבולות של עיר הבירה שכוללים שכונות עויינות לישראל עם דגלי חמאס וצלבי קרס?

לא נעים להודות, אבל זה אחד הסיפורים שהכי נהניתי לצלם. ככל שהאיוולת גדולה יותר, כך העניין להסתובב שם גדול יותר. בחלק הראשון של פרויקט ירושלים שלנו, ברוכי ואני (יחד עם התחקירניות איכראם חוג'יראת) ראינו דברים שאין בשום מקום בארץ והכול מטר ממרכז ירושלים, במחנה הפליטים שועפאט, בכפר עקב, ראינו מה קורה באזורים שאין בהם שליט יותר, שאתה יכול לרצוח ולמחרת להסתובב ברחוב, כשכולם יודעים שרצחת, שאתה יכול לבנות איפה שבא לך, כמה שמתחשק לך ואף אחד לא יגיד לך כלום ומצד שני יש שם גם אנשים דוברי עברית, מחוברים לישראל, עובדים אצלנו, עושים עסקים, מכירים אותנו לא רע ורואים לא פעם את הטלוויזיה שלנו. מדהים.

תגובות

תגובות

11 thoughts on “מי משרי הממשלה הסכים לבוא איתנו לסיור בשכונות מזרח ירושלים? לקראת "המקור" הערב

 1. avi.zahavy@gmail.com'אברהם זהבי

  רביב, ניטשה הסביר מדוע הוא נגד דמוקרטיה. הוא אמר שבדמוקרטיה, הרוב הטיפש והבור שולט במיעט המשכיל. היות שבנערותי גדלתי בימין, אני יודע שהחלוקה האומרת שהשמאל משכיל והימין בור, איננה נכונה, אבל יש בכל זאת משהו בחלוקה הזו. הנה שוק מחנה יהודה הפך עם השנים מסתם שוק של ירקות ופירות, למקום בילוי ותיור של כולנו. במילה אחת, השתדרג. כך גם נציגת הבסטונרים, שרת התרבות חסרת התרבות שלנו. בעניין ירושלים, יש הבדל גדול בין הסמל למקום המוחשי, הבדל שלרבים בעם יש בעיית אמת להבין. ואם העם מתקשה, מה ציפייתך מהפוליטיקאים המוסטיקנים, שעבורם, הכול רק סמלים? הצרה היא שאותם מיסטיקנים הם גם גזענים איומים (לא שאנחנו לא) וממאנים להכניס כסף ולשפר את תנאי החיים של ערבים, בלי קשר אם הם חיים בטיייבה או בירושלים.
  הדואליות הזו איננה נחלת הממשלה של ביבי, גם המערך זכה להזדמנות לעשות אחרת, ולא עשה.
  לכן אני מתפלא מאד על מסע העיתונות שלנו – ואתם בתוכו, להעלות הנושא על סדר היום. במזרח ירושלים כולל הכפרים שמסביב, חיים כ-200000 איש ואישה, חלקם הלא מבוטל עובדים בירושלים. בינתיים אף חכם מהשמאל או הימין, לא הצליח לשרטט מפות חלוקה שיאפשרו באמת כניסה ויציאה מאיזור לאיזור בבקרים ובערבים. נו, נניח המסע יצלח, מה אז?

 2. SARA@MESHUGAAT.com'רותם רפטור

  דרעקער מגלה את אמריקה. הדברים ידועים בכל העולם ופורסמו בארה"ב, בקנדה, בבריטניה, בצרפת, באיטליה, בספרד, בנורבגיה, בשבדיה, בדנמרק, באוסטרליה, בניו זילנד, בדרום אפריקה (רשימה חלקית). בשביל יושבי תבל ("העולם כולו נגדנו", זוכרים?) אין שום חידוש בבשורה שיש בירושלים שכונת ענק עם בניינים בני שש קומות ויותר שנבנו ללא היתר בניה, והעיריה העלובה בראשות ניר ברקת המזויין (במיני תמ"ק) וקודמיו מסתפקת בגביית ארנונה ואינה מספקת שום שירותים — ולכן זה אחד המקומות הכי מסריחים במזה"ת משום שהביוב זורם ברחובות: נהרות של שפכים מצחינים.
  בכל זאת, נחמד שבמלאת יובל שנים לכיבוש היודו-פשיסטי המקולל תשודר סוף סוף תוכנית על אנדרטת החרפה הזאת.

 3. יעלי

  אין חדש תחת השמש – הימין+הדוסים שבשלטון היו תמיד חבורת פחדנים.
  הקשקוש של האבטחה ממש לא מעניין – אם רוצים אז מגיעים!
  סמרטוטים.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מסכימה עם כל מילה לגבי האיוולת והטימטום דבהתעקשות הימין ההזוי

 5. אורי

  אין כמו עקביות אמיתית:
  מצד אחד מביעים התנגדות לכל פעולה נחרצת לחיסול הטרור ולאכיפת חוק במקום כלשהו – ואז מתלוננים על כך שישנה בעייה ביטחונית שמונעת משרים להגיע לאותו המקום.

  למרות שזה לא סטארט-אפ רציני (אתם עושים את זה כבר שנים, ומשוכנעים שזו עבודת עיתונאות חוקרת מזהירה – עובדה, כל החברים שחושבים בדיוק כמוכם, מלאי התפעלות מכם), אי אפשר להכחיש שזה עוזר במילוי זמן אוויר בטקסטים נגד ביבי וממשלתו. בעתיד אפשר להתלונן על כך ששרים מסרבים להגיע לביקור בהתנחלות נגוהות (שאוסלו הותיר כיישוב מכותר בשטח של הרש"ף), אפשר לארגן כתבה שהכיפות הסרוגות מציפות את בה"ד 1 (אחרי שאחוזי הגיוס לקרבי בקרב נאורי-הנאורים יורדים משנה לשנה), אפשר לארכן תחקיר מסעיר על כך שבטירה יש המון מקרי אלימות (אחרי שכל יוזמה לפעולות אכיפה של המשטרה שם, הוצגו כגזענות נפשעת).

  אין ספק, עיתונות חוקרת רצינית בהחלט יכולה לנעוץ שיניה בממשלתו של ביבי, באמצעות עיסוק באותם נושאים שלו פעלה הממשלה לגביהם – הייתם עורכים תחקיר הפוך בדיוק המציג אותה כממשלת פושעי מלחמה שמנסים לגרום לעולם כולו להתנפל עלינו.

 6. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אור-נר

  יישר כוח לכתבות האמורות לפקוח את עיני "מר ישראלי". האם יעזור? התשובה לצערי, לא

 7. םם

  ולכן צריך לפנות את המקום הזה מיידית ולהעביר אותו ישירות לאיראנים שיפתחו בו לשכת גיוס למשמרות המהפכה ובית ספר ללוחמת גרילה. וזה מה שישפר את הביטחון בכל ירושלים

 8. י.

  לגבי המהלך האחרון של נתניהו. ראיתי עכשיו את רביב דרוקר אומר שלא ברור לו למה נתניהו מציע לליברמן את תפקיד שר הביטחון.

  לא התייחסתם כמעט לתוצאות סקר הבחירות השבוע במחנה הימין.
  התוצאות הראו מעבר מהליכוד לבית היהודי ולישראל ביתנו.
  צירוף ליברמן לממשלה יכול לייצב את נתניהו והליכוד כמובילי הימין.

 9. אריקו

  אין מילים. ממש אין.
  האם זה יכול להמשך ככה?
  לא יאומן.

 10. avner@comtecglobal.com'אבנר

  מה שקצת מפריע בכתבה, זה שלאורך כל אורכה אתה מסתובב צוחק ומבסוט ונראה כנהנה מכל רגע.
  בסופו של דבר הטמטום והאבסורד הם אכן גדולים ויכולים לעורר גיחוך אבל כמו שאמא שלי ז"ל היתה אומרת :" אם האידיוט הזה לא היה שלי גם אני הייתי צוחקת".

 11. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  ראיתי את התכנית.
  מה שקורה בכפרים הערביים שסופחו לירושלים מהווה בעיה קשה לירושלים ולמדינה.
  אני לא יודע מה התוכן של חלק שני, אבל מניח שגם חלק שני יתעסק במזרח ירושלים והשכונות הערביות.
  יחד עם זאת, הבעיה הקשה הזו עדיין אינה הבעיה הקשה ביותר של ירושלים.
  אני ירושלמי לשעבר שנולד בירושלים וחי שם 60 שנה.
  לפני 8 חודשים עברתי לתל אביב.
  הבעיה הגדולה של ירושלים זה בריחת הצעירים, נטישת המבוגרים יותר אחר ילדיהם למרכז הארץ ולתל אביב.
  קבוצת הגיל 25-45 נמחקה כמעט כליל מירושלים.
  אולי נשארו בודדים בשכונות כמו פסגת זאב או גילה, אבל כבר שנים שלא רואים בירושלים זוג חילוני בני 35 עם 3 ילדים.
  אין בירושלים זוגות צעירים חילוניים שמטיילים בעיר ובמרכז העיר.
  בימי שבת העיר הינה עיר רפאים. פקקי התנועה הגדולים כבר אינם בתוך כבישי העיר אלא בכניסות וביציאות של העיר.
  האוכלוסייה שנותרה בעיר הינה אוכלוסייה מבוגרת וקשישה.
  במרכז העיר מסתובבים רק חרדים או ערבים.
  סטודנטים לרפואה שלומדים בבית הספר לרפואה בהדסה, כבר לא משתמשים במעונות אלא חוזרים כל יום לתל אביב.
  סטודנטים שלומדים בירושלים וכן גרים בירושלים עוזבים את העיר מיד לאחר סיום התואר.
  בערבים הרחובות יחסית שוממים.
  מרכז העיר שלפני 20 שנה היה מלא חיים במד רחוב בימי שישי , כעת שומם.
  לעירייה אין כסף. הרבה כסף הולך לחינוך ולא נשאר כסף לשיפור פני העיר, לסלילת כבישים או לאירועי תרבות.
  העיר גוססת. החרדים מטרפדים כל ניסיון של העירייה לארגן אירוע.
  לפני כמה שנים העירייה ארגנה יריד אוכל בעיר העתיקה. החרדים התנגדו אבל לא הצליחו לטרפד.
  כדי להרוס את האירוע, חרדים שפכו חומרי חיטוי וניקוי מסריחים מאוד מתחת לדוכנים וגרמו להרס היריד.
  השכונות יותר ויותר מתאכלסות בחרדים. יש שכונות שהיו בעבר חילוניות לחלוטין, והיום הם 90% חרדים. שכונה כמו רמות כולה כבר חרדית. שכונה כמו קריית יובל שהייתה חילונית לגמרי , היום כבר אולי מחצית חרדית.
  כמעט אין מסעדות או בתי קפה שפתוחים בשבת. פתחו את מתחם הרכבת פתוח בשבת אבל תמיד מלא, אבל משעמם שם מוות.
  בקיצור ירושלים עיר עניה , מזדקנת, מסתגרת ונסגרת, עסקים חלשים, ועליית מחירי הדירות פחות מאשר בתל אביב.
  עיר רפאים בימי שבת, מלאה חרדים ש"סניקים שנראים עניים ועלובים.
  עיר מלוכלכת, כבישים משובשים, מחירי ארנונה גבוהים כי החרדים והישיבות לא משלמים ארנונה.

  למה אני כותב את כל זה?
  כי אני מצפה המקור יכינו תכנית המשך על ירושלים המערבית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.