בין אנדרדוגיות ללוזריות, המקרה של הרצוג ורצונו מכמיר הלב 'לנסות' את נתניהו

ביום שישי פרסם יוסי ורטר ב"הארץ" את הסיפור הכי מדכדך של השבוע החולף. ב – 30.3, מסתבר, בא איתן כבל למעון ראש הממשלה. "אני בא אליך בחוסר אמון גורף", אמר כבל לנתניהו, לדבריו. בסוף הפגישה, כך כבל, הוא כבר השתכנע שנתניהו רציני. שנים על שנים של חוסר אמון התפוגגו בפגישה אחת. כבל, כנראה, אפילו לא מבין כמה תמימותו מבאסת, כי הוא מספר לורטר. "הייתי קם בלילה ואומר לנועה, אשתי: לא ייאמן מה שהוא מוכן לתת לנו".

חבל להשחית מילים על כל מה שאמרו כבל את הרצוג בעבר על נתניהו. די להזכיר שב 2009 נתניהו פגש את כבל בניסיון לשכנע אותו לתמוך בכניסת העבודה לממשלה. אז כבל, כנראה, היה פחות מיואש והוא ידע לסרב. זה לא מנע מאהוד ברק להיכנס. גם הוא בטח אמר לנילי אישתו שהוא לא מאמין מה נתניהו מוכן לתת. זה נגמר בפרישה של ברק. נתניהו לא ספר את העצות של ברק על היפרדות חד צדדית או מו"מ מדיני.

במאי 2012 שאול מופז, גם בצעד של ייאוש פוליטי, החליט "לנסות" את נתניהו. הוא שכח שכינה אותו "שקרן" והתחייב לא להיכנס לממשלתו. גם הוא בטח אמר לאורית אשתו, שהוא לא מאמין מה נתניהו מוכן לתת. נתניהו התחייב לחוקק חוק גיוס לכול ולשנות את שיטת ממשל ("עד דצמבר!"). זה נגמר בלי חוק גיוס ובלי שינוי שיטת ממשל.

בין לבין נתניהו שלח את הנשיא פרס לסבב שיחות סודי עם אבו מאזן. פרס רץ וחזר, כשהוא לא מאמין כמה רחוק נתניהו מוכן ללכת. כשהגיע הזמן להביא מפה לאבו מאזן, נתניהו ביקש לדחות את הפגישה. היא לא התקיימה עד היום.

ב – 2013 נכנסה ציפי לבני לממשלת נתניהו. גם היא בטח אמרה לנפתול שלא היא לא מאמינה כמה רחוק נתניהו מוכן ללכת, כל כך רחוק שהיא הסכימה לשכוח את כל הנאומים שלה למה אסור להאמין לנתניהו, אלו שבאמצעותם היא הסבירה למה לא נכנסה לממשלה ב – 2009. זה נגמר בעוד התרסקות (איכשהו לבני הצליחה להאשים דווקא את אבו מאזן) והיא פוטרה מהממשלה.

אנשי הרצוג בטוחים עד עכשיו שנתניהו היה רציני. באותה נשימה הם מתארים אותו כ"חולות נודדים", "לחיץ מאוד", הם מתארים סיטואציות בלתי נתפשות במו"מ. לנתניהו, מסתבר, לא היה שום עיקרון קדוש. הוא היה מוכן לזרוק את חוק העמותות לפח, יחד עם חוק וי 15 וחוקים נוספים. כמה ימים לאחר מכן, הוא חזר בו. לא כי זה חשוב. הוא טען שלא יוכל להעביר את זה. כנ"ל מתווה הגז, אותו מתווה שנתניהו כל כך נלחם עליו, נזרק ברגע (כבל היה אמור לגבש מתווה חדש). לפני שבוע הוא הודיע להרצוג שלא יוכל לעמוד בזה. למחרת הוא חזר בו והסכים ואז התברר שבכלל רקם מתווה גז חדש מאחורי גבם. הוא היה מוכן לוטו של הרצוג על בנייה בהתנחלויות (לא כולל הערים היהודיות שבשטחים), כשיריב לוין לצדו, כאילו לא נלחם כאריה עד עתה, שלא תהיה הכרזה פומבית כזאת.

את האיש הזה הרצוג וכבל באמת חשבו שיוכלו לשנות?

מאז התרסקות המו"מ, הרצוג וכבל מסבירים שהיו חייבים לנסות ומי שמוכן לדבר עם הפלשתינאים, בוודאי יכול לנהל מו"מ עם ראש ממשלת ישראל. סוג של אנדרדוגים. רומנטיקנים כאלה. מנסים. אני אוהב אנדרדוגים. אני מודה. אם אני נקלע במקרה לשידור של משחק בין שתי קבוצות שאני לא מכיר, אני אוטומטית בעד זאת שבעמדת הפסד. אנדרדוגיות זה קול. לוזריות, ייאוש ורמאות זה כבר דבר אחר. האם היה איזשהו סיכוי שהמו"מ הזה 'יצליח'? פוליטית, כל ממשלות האחדות הסתיימו בהתרסקות המפלגה, שאינה מחזיקה במשרד ראש הממשלה. הליכוד, כידוע, מעולם לא נכנס לממשלת אחדות חוץ מ 1984 בה קיבל ברוטציה את ראשות הממשלה. מהותית, העבודה מעולם לא הצליחה לשנות בממשלת אחדות את כיוונו של ראש הממשלה, לא שמיר, לא שרון ולא נתניהו.

בעת העימות הגדול בעבודה, שלי יחימוביץ' השוותה את הרצוג לכלב. זו הייתה אמירה אומללה והיינו צריכים לצאת נגדה בזמן אמת ועדיין, הרצוג צריך באמת להתפטר. באומללותו הוא לא יכול לייצג אף אחד שרוצה להחליף את ביבי.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

14 thoughts on “בין אנדרדוגיות ללוזריות, המקרה של הרצוג ורצונו מכמיר הלב 'לנסות' את נתניהו

 1. םם

  רביב עזוב אותך מפרופוגנדה ואפולוגטיקה.

 2. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  יותר חשוב שאבו שפם שביבי הצניח מהשב"כ למשטרה סיפק לו את הסחורה. לא יאמן. רביב הגיש להם תחקירים כולם אמת טהורה מגובים ומדויקים על מגש כסף, שנים גלגלו את העובדות עד שהעלו אבק, ואותה משטרה שהיכתה באכזריות אזרח בעיבורה של עיר קובעת שדרוקר שיקר.

 3. נעמה

  על זה נאמר: כבר כשהוא הבטיח הוא לא התכוון לקיים.

 4. ארי

  דרוקר,
  יחימוביץ לא אמרה על בוזי' שהוא כלב. היא תיארה את ההתנהגות בינו לבין נתניהו כך ש"נתניהו זרק לו עצם מרוטה" (ע"פ ווינט).
  זה לגיטימי לגמרי לתאר כך התנהלות בין צדדים, גם כאשר אחד הצדדים הוא ראש ממשלה והשני ראש מפלגה.
  בוז'י תפס על זה טרמפ וניסה כך בספין פתאטי להסיט מעצמו את האש.

  ממך אני מצפה ליותר דיוק. אל תשכח – חיים ומוות ביד הלשון

 5. טלי

  כרגיל שאפו לדרוקר,
  אבל איך ממשיכים עם הקרקס של הביבי?
  נמאס נמאס ממנו,נגמרו שקיות ההקאה……..

 6. רביב דרוקר Post author

  ארי, מילותיי המדויקות הן "השוותה אותו לכלב". יחימוביץ' כתבה: "לפני הרצוג לא הונחה הצעה לממשלת אחדות. בפועל זה דומה יותר לעצם מרוטה שנתניהו השליך, וקרא להרצוג לחזור על ארבע עם העצם בפה. זה מה שעשה נתניהו". נדמה לי שהטקסט של יחימוביץ' הוא בדיוק השוואה לכלב.

 7. דני איילון

  דרוקר, עד היום הצגת את עצמך כאיש מרצ. אז מה לך ולכל העניינים הפנימיים של מפלגת העבודה?
  אתה גם רוצה להצביע מרצ וגם לקבוע מי יהיה בראשות העבודה?

 8. משה מרמת גן

  מה שחשוב לדרוקר?
  האם הוא מדייק בנוסח ההגדרה של "העצם"!

  זה בדיוק מה שמאפיין את התחקירים של רביב!
  העובדות המשמעותיות הם לא העניין.
  דרוקר אחד מהמצוינים שבתחקרנים, הוא גדול, הוא מופלא. אתה משהו…!

  הבלוג שלך הוא לצורני מח.

 9. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אכן, ההתנהגות של נתניהו מוזרה ביותר.
  איש אשר מפריח אין סוף הבטחות שווא, אשר אומר מה שלא חושב וחושב מה שלא אומר, בצורה כל כך קיצונית , קשה להסבר.
  כך התנהג נתניהו גם בקדנציה הראשונה שלו בראש ממשלה.
  הבטיח את תפקיד השגריר באו"ם לשישה אנשים שונים (ביניהם יוסי אולמרט), ולבסוף נתן לאדם שביעי.
  אבל,
  עדיין יש קבוצה לא קטנה של אנשים ומפלגות שכן מקיים את מה שהבטיח.
  כך למשל המפלגות הדתיות, שאולי מידי פעם מנסה להתנער מהבטחות אבל בסוף מקיים.
  על כל הפרת הבטחה לגורם מסוים, יש גורם אחר אשר כן מקיים הבטחות , אחרת לא הייתה לו ממשלה כל כך הרבה זמן.
  השאלה למה?
  יתכן ונהנה לשחק עם אנשים ולבלבל אותם, יתכן ומקבל ברגע האחרון רגליים קרות מסיבות פוליטיות,
  ויתכן שיש אנשים שהוא רוצה ויש אנשים שהוא פשוט לא רוצה.
  למשל את ציפי לבני הוא לא רוצה,
  אז מדוע לחץ עליה חזק שתצטרף לממשלה ב2009 ? האם גם הקדנציה שהחלה בשנת 2009 הייתה מסתיימת קודם בפיצוץ בגלל שלא רצה אותה באמת?
  האם עושה את זה כדי לשחוק אותם פוליטית?
  צריך פסיכיאטר שיענה על השאלה הזו.

 10. ארי

  השוותה את ההתנהגות שלו לאיך שמתנהגים לכלב. יותר נכון לכלבלב. אבל שיהיה.
  בכל מקרה גם כלכלב זו מחמאה בשבילו. צריך לשים תמונה של בוז'י במילון ליד ההגדרה סמרטוט, עם הצירופים: סמרטוט מטונף, סמרטוט נאלח, אהה וגם סמרטוט שומר על זכות השתיקה

 11. s.affias@gmail.com'Shabtai

  מלכתכילה זה היה אסון להדיח את שלי ולהמליך את הרצוג. נער\גבר מפונק שעלה בגלל אביו, סבו ואמו העשירה. באופוזיציה לא מקבלים כיבודים כמו שר. ואז כמו שתיארה שלי הוא הגיע לרגליו של נתניהו. צריך ללכת, אבל מפחיד כמה כרישים מחכים לכך.

 12. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  התגובה שלי התבססה על הפוסט של יואב יצחק. הלוואי ונתבדה.

 13. 3135022@gmail.com'אבי;

  הזוי אבל מסביר רק דבר אחד

  שאת מה שנתניהו שכח הם עדיין לומדים… ולא מצליחים להגיע להבנה

 14. Katzirron@gmail.com'רון קציר

  עכשיו הבנתי איזה טמבל אני. לא ידעתי שאת המהלך הראשון ביצע כבל ובתמימותי פניתי אליו שירסן את הרצוג ויפסיק את תהליך ליקוק הרגליים של ביבי. כמובן שהתהליך הופסק אבל לא ביוזמת כבל והרצוג. ואגב שלי תותחית וחבל שהפודל אינו מסוגל להודות בטעויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.