ברוכי קרא וחיים רמון ביחד, ובכן, לא באמת, אבל שניהם במאמרים על ירושלים ״המאוחדת״

הערב נשדר את החלק השני על ׳ירושלים המאוחדת׳ בו יצאנו לפגוש, בין השאר, את האנשים ששמו להם למטרה שלעולם אי אפשר יהיה לחלק את העיר. הנה מה שיש לברוכי להגיד בעניין ולאחר מכן מאמר מעניין של חיים רמון באותו עניין.

המאמר של ברוכי

בקריאת הטקסט הבא, אנא הצטרפו אליי להנחה שהנטייה של רוב הציבור לימין הפוליטי לא נובעת מאמונה דתית בדבר קדושת הקרקע, אלא מתוך התפישה שבג'ונגל במזרח התיכון, צריכים להפגין כח ולא הססנות, ותרנות, הפגנת חולשה, וכו'. רק המיעוט בימין הפוליטי בישראל מונע מחזונו של הנביא יחזקאל על הבית השלישי.

אחרי שבתקווה סיכמנו על ההנחה הזאת, בואו נדמיין כי, לפתע, בלי ששמנו לב, צמח לידינו מנהיג ימין פרגמטי עם חזון, כזה שמותיר את דמותו של מנחם בגין (מנהיג הימין הגדול האחרון), כדמות מעורפלת באבק ההיסטוריה. ואז, המנהיג הזה, מתוך כוח ועוצמה פוליטית, מחליט לסיים את הסכסוך עם השכנים ולהגיע להסדר מדיני עם הפלשתינאים, שכולל הסדרים חדשים בירושלים. מה עושים? עכשיו באמת צריך (ואני לא יכול להוציא את המלים האלה מבלי להיזכר בזכוכית המנופצת של פרס וערפאת שליוותה את מערכת הבחירות ב-96') לחלק את ירושלים. אפשר?

זו בדיוק השאלה שרביב, אני ומערכת המקור מעמידים בפרק השני של הפרויקט "שבויים בחלומה". לשם כך אנחנו מגיעים הפעם לנקודות החיכוך הכי קשות שנוצרו בירושלים מאז 67', ובעיקר להתיישבות היהודית בלב השכונות הערביות – סילוואן, ראס אל-עמוד, והרובע המוסלמי. סך הכל כ-2,000 יהודים בקרב אוכלוסיה של 45 אלף מוסלמים. רק לשם המחשה עלות האבטחה של היהודים הללו היא יותר ממאה מיליון שקלים בשנה.

אנחנו פוגשים בעיר העתיקה את מוביל ההתיישבות היהודית באזורים המוסלמיים בירושלים, מתי דן (סרבן ראיונות עיקש). הוא מתגאה, בצדק מבחינתו, בהצלחה הכבירה של עמותות הימין. קחו לדוגמה את עמותת אלע"ד שנחשבה בתחילת המילניום כעמותת ימין קיצונית (היו כאלה שראו אותה כסהרורית). היום היא בלב הקונצנזוס. אין יותר מגן לאומי "עיר דוד" כדי להוכיח זאת; היא מספקת טיולים מדהימים, בין השאר באמצעות סגווי, בירושלים הקדומה. הטיול אגב הוא נהדר ומעשיר, אלא שהבעיה קצת יותר מורכבת – גם שכונת סילוואן הסמוכה, שהיא שכונת מגורים מוסלמית צפופה, הוכרזה באופן מניפולטיבי כגן לאומי; הכל כדי לקבע עובדות בשטח.

אז אפשר בכלל להעלות על הדעת חלוקה? אנחנו שומעים בפרק עמדות מפתיעות. דני תרזה, שחתום על הקמת גדר ההפרדה, שכוללת את פרויקט "עוטף ירושלים" (החומה בין ירושלים לפלשתין, וכפי שראינו בפרק הקודם גם חילקה בפועל את ירושלים המאוחדת), סומן בעבר כאיש ימין. הוא איש דתי שחי בכפר אדומים שטוען שאפשר וצריך לחלק את ירושלים, או יותר נכון, עכשיו עוד אפשר. אפשר למצוא פתרון לשכונות המבודדות (פסגת זאב ונווה יעקב); אפשר ליצור מסופי מעבר; אפשר הכל. אלא שלדבריו ככל שעובר הזמן עמותות "עטרת כהנים" ועמותת "אלע"ד" יוצרות מציאות שאי אפשר יהיה לחזור ממנה, וכך הסיכוי של אותו מנהיג (שעוד לא הבחנו שצומח בקרבנו) להגיע להסדר מדיני, הולך ופוחת.

מצד שני האולטרה שמאלן, מירון בינבנישתי מתנגד נחרצות לחלוקת העיר. ירושלים, הוא אומר, לא שווה את שמה אם תהיה מחולקת. העיר, לדבריו, לא תוכל להתקיים אם תהיה מחולקת. כל מי שטוען שיש לו פתרון, הוא אומר, הוא לא יותר משרלטן.

אז מה השורה התחתונה? אין אחת! אבל אחרי שהערב תסתובבו יחד אתנו במעלה זיתים בראס אל עמוד, ברובע המוסלמי וגם תחשפו ליום בחיי יוסי וזוהיר שכנים קרובים בשכונת סילוואן הצפופה, שרחובותיה כבר מלאים בצלבי קרס ובכתובות של דאעש, יהיה לכם מעט יותר ידע כדי לגבש עמדה.

המאמר של חיים רמון

כך נציל את ירושלים היהודית/ חיים רמון
התנועה להצלת ירושלים היהודית" מציעה את הפתרון האפשרי היחידי למציאות הבלתי נסבלת בירושלים"השלמה": הוצאת הכפרים הפלסטינים המסופחים מריבונות ישראל אל הגדה המערבית, במעמד שווה לכפרים השכנים שמחוץ לירושלים והקמת גדר הפרדה בטחונית מלאה. על ידי תיקון "חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל" יובטח רוב יהודי גדול בירושלים, תצומצם חדירת מחבלים לירושלים היהודית, בכפרים האלה יתקיימו פעולה חופשית של צה"ל ושיתוף פעולה עם שירותי הביטחון של הרשות, ויתפתח מירקם חיים פלסטיני רציף של כל הכפרים בציר רמאללה – אבו-דיס – בית-לחם .

הסדרה הטלוויזיונית של "המקור", "האמת מאחורי 'ירושלים המאוחדת' ", ששודרה בערוץ 10, נתנה ביטוי מיוחד במינו למציאות הבלתי נסבלת בירושלים, שיצר ב-1967 הסיפוח הבהול והבלתי מרוסן של כפרים פלסטיניים לירושלים הבירה. החלטת "ממשלת הליכוד הלאומי" בראשות אשכול ומפלגת העבודה באה מתוך שכרון הכיבוש וקוצר ראות נורא. ברבות השנים הלכה הוויית "ירושלים השלמה" והחמירה. היום אין ספק שהמציאות הזאת איננה יכולה להימשך כך, וכך חושב רוב מוחלט של הציבור היהודי לפי סקרים שנערכו בחודשים האחרונים.
קודם כל, בגלל האיום הדמוגרפי המתגבר על בירת ישראל. בירושלים של היום, מתוך כל 10 תושבים, 4 הם פלסטינים. בין גילאי 0 עד 18, מתוך כל 10 צעירים, 6 הם פלסטינים,. האם זאת ירושלים, בירת ישראל? זאת ירושלים של ישראל היהודית? כ- 320,000 הפלשתינים הם בעלי תעודת זהות "כחולה", יש להם זכות לבחור ולהיבחר לעיריית ירושלים. יום חשוך אחד, ייתכן כבר ב-2020, נופתע כולנו, כשלראשות העיר ייבחר פלסטיני.
שנית, בגלל האיום המתמשך על בטחון ירושלים, תושביה והתיירים והאורחים הרבים שרוצים לבוא אליה, ובמעגל הרחב – האיום על מרחבי ישראל ותושביה. מאז ספטמבר 2015 60% מהחשודים שנחקרו בגין פיגועים בירושלים מוצאם היה בכפרים הפלסטיניים המסופחים, אלה שבריבונות ישראלית. יותר מזה, ירושלים ה"מאוחדת", הפרוצה כמעט לכל עבר, משמשת תחנת מעבר למפגעים שבאים מחברון ומשכם לפגע בישראל.
שלישית, בגלל הנטל הכלכלי על מדינת ישראל ועל ירושלים בפרט, שצפוי לגדול ולהכביד. הנטל הזה יילך ויגדל, כשיגבר הלחץ להשקיע בכפרים האלה הון עתק כדי לפתח אותם ולהבטיח מינימום סביר של תנאי חיים. משלם המיסים הישראלי משלם כיום, מדי שנה בשנה, 2-3 מיליארד שקל כדי לממן את זכויותיהם של הפלסטינים המסופחים לירושלים על פי חוקי הביטוח הלאומי, ביטוח בריאות, החינוך ועוד..
עוד לפני שנים רבות, ובייחוד בעת כהונתי כשר הפנים וכשר לענייני ירושלים, עמדתי על הסכנות, שהפכו למוחשיות ולממשיות יותר ויותר ברבות השנים. בשנה שעברה החלטתי לעשות מעשה, וחברו אליי רבים וטובים להקים תנועה ציבורית, שתפעל כדי להציל את ירושלים, פשוטו כמשמעו.
"התנועה להצלת ירושלים היהודית" שהקמנו מציעה את הפתרון המעשי האפשרי היחיד לבעיות כבדות משקל אלה והבעיות הנוספות להן.
1. ירושלים בירת ישראל תהפוך שוב לעיר יהודית ש-80% מתושביה הם יהודים ו-20% הם ערבים, בדיוק כמו ביחס הדמוגרפי בכל מדינת ישראל.
2. בניית גדר הפרדה משוכללת ומתוחכמת עם מעברים משוכללים ומבוקרים בטחונית, בין הכפרים הפלסטיניים לבין ירושלים היהודית והאגן הקדוש, תצמצם למינימום את איומי הטרור על ירושלים, ותמנע את היותה עבור מחבלים תחנת מעבר לרחבי ישראל.
3. ניתוק הכפרים הפלסטיניים מירושלים הריבונית יהפוך אותם ואת תושביהם לבעלי מעמד בטחוני ואזרחי זהה לזה של הכפרים השכנים להם, השייכים לגדה המערבית, דוגמת נבי סמואל או אבו דיס. צהל וזרועות הביטחון יהיו רשאים ויוכלו לפעול בשועפט, קלאנדיה או ג'בל מוכאבר בדיוק כמו שהם פועלים ברחבי הגדה להדברת הטרור ומקורותיו.
4. הרשות הפלסטינית תוכל לפעול בכל הכפרים האלה, ובייחוד זרועות הביטחון שלה, המשתפות פעולה עם ישראל, כי הריבונות הישראלית תוסר מכפרים אלה.
5. הנטל הכלכלי הנוכחי והעתידי יוסר בהדרגה מעל כתפי ישראל ואזרחיה. תקופת מעבר תבטיח, כפי שמחייב החוק, שמירת הזכויות הסוציאליות של התושבים הפלסטינים הזכאים להן בהווה, אבל מכאן ולהבא לא יוענקו זכויות סוציאליות נוספות לתושבים נוספים של כפרים אלה על חשבון תקציב מדינת ישראל .
6.מובן מאליו שתושבי הכפרים האלו יחדלו מלהיות תושבי ירושלים בעלי תעודות זהות כחולות ולא יוכלו להצביע בבחירות בירושלים.
סקר שנערך לאחרונה הראה שייותר מ- 70% מהציבור תמכו בהוצאת הכפרים האלה משטחה המוניציפאלי של ירושלים ומריבונות ישראל. 63% מתושבי ירושלים תומכים בהוצאת הכפרים האלה.
כדי להפוך את כל הדברים שמניתי למעשיים ובני-ביצוע, יש לעשות מעשה עיקרי ראשון לאלתר: לתקן את "חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל" ולהוציא את 22 הכפרים האלה מריבונות ישראל. יישום ההצעה של יו"ר מפלגת העבודה, להפריד את הכפרים מירושלים מבחינה מוניציפלית בלבד, רק יחמיר את המצב במקום לפתור אותו. ההצעה מעידה על קוצר הבנתו של המציע כמו גם על היעדר אומץ הלב להתמודד עם הצורך לוותר על ריבונות ישראל בכפרים. רק תיקון חוק יסוד: ירושלים יהיה הבסיס לשיפור דרמטי של המציאות העגומה והמסוכנת.
הטענה הנשמעת כאילו תוכניתנו "לא ישימה" מזכירה את הטענה שנשמעה בעבר נגד תוכנית גדר ההפרדה כאילו היא "לא ישימה" ו"תיאורטית". אין לי ספק שאם תתקבל החלטה אסטרטגית לבצע את מתווה התוכנית, יהיו מספיק דרכים יצירתיות ליישם אותה.
טענה משונה יותר היא הטענה ש"ההצעה אינה מוסרית". אם יש משהו לא מוסרי זהו המשך המצב הקיים, שיוליך להידרדרות מוגברת, כפי שתיאר בצורה מרתקת רביב דרוקר בתוכנית "המקור". כיום הפלסטינים הגרים בכפרים אלה נתונים לחסדי כנופיות הפשע וארגוני הטרור. ושלטונות ישראל, שהזניחו את הכפרים ויושביהם והפקירו אותם במשך 50 שנה לשלטון הפשע והטרור, ימשיכו להזניחם עוד 50 שנה.
צריך להציל את ירושלים היהודית.

תגובות

תגובות

11 thoughts on “ברוכי קרא וחיים רמון ביחד, ובכן, לא באמת, אבל שניהם במאמרים על ירושלים ״המאוחדת״

 1. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אור-נר

  מאמרים חשובים. כדאי ש"מר ישראלי" יקרא, יחשוב, ויגבש עמדה. כדאי מאד שיטרח גם להגשימה

 2. מהום סנטר

  חיים רמון לא ראוי לאף במה ציבורית.
  לא רק משום שהוא סוס מת בפוליטיקה אלא משום שהציבור צריך להוקיע אותו על מעשיו, גם אם הם אינם פליליים.

 3. ארז

  מה הסיכוי לשלום לאור העובדה שברוכי בכתבה הזאת מוריד את הכיפה כשאתם מסיירים בשטח? זה אמר הרבה יותר מכל המלל שלכם בכתבה. שלום שלום, חלומות באספמיה.

 4. אורי

  קל מאוד לדבר על נסיגות, כאשר אתה לא נמצא בסביבה, וכאשר הידע שלך עליה מגיע מביקור קצרצר וממפות של שאול אריאלי או אחד ממקביליו.
  חיים רמון, כהרגלו בקודש, מדבר באוויר. הגיע הזמן שיראה מפה ויסביר לנו מה הפצתרונות שלו לרבבות ישראלים (שאינם מתי דן, אותו הפכתם לשטן הגדול, בגלל שהוא רוצה לגור בשכונה שבמקרה יש בה רוב ערבי. אני מניח שאפםשר לצפות לכתבות עויינות שלכם על ערבים שמעזים לגור בשכונות עם רוב יהודי, או שמא לכתבות שרואות כל הסתייגות יהודית ממהלך כזה, כזענות שמלמדת על תהליכים נאציים למיניהם?…).
  בכלל, נחמד לראות איך חיים רמון זוכה אצלך לקידום מכירות ססגוני, בהתחשב בעובדה, שבניגוד לצווחות שלכם נגד ביבי, רמון הוא עבריין מין מורשע.

  הגיע הזמן שיפסיקו לשקר לנו על חלוקות אפשריות (אתם תחסמו כניסה של של תושבי עיסאויה לגבעה הצרפתית? איך תשמרו על גישה חופשית להר הצופים? איך תגנו על תושבי גילה, פסגת זאב, נווה יעקב? האם תקימו חומה באמצע שכונת אבו תור? באיזה של הכביש היא תעבור? מה תעשו לגבי העיר העתיקה?

  בקיצור, קשקוש אחד גדול של אנשים שנורא קל להם לדבר על עקירת יהודים למען הסדר מדיני, אבל צורחים "פאשיזם" נגד כל הצעה כזו לגבי עקירת ערבים, או אפילו סתם הזזת הגבול באופן שיוציא ערבים מתחומי המדינה.

  אגב, בכוונה לא התייחסתי לעניין הפעוט שערביי מז' י-ם יחוללו מהומות רצח אם באמת תנסו לעשות התנתקות בינם לבין הביטוח הלאומי, או שמא אתם מתכוונים להמשיך לשלם להם גם כשיהיו חלק ממדינת פלסטין המשוחררת?

  שני המאמרים האלה מוציאים למילה "חלטורה" שם רע…

 5. Lioragb@gmail.com'ליאורה

  חיים רמון הוא המנוע העיקרי מאחורי הקמת גדר ההפרדה בשטח הכבוש והמחסומים בגדר. גדר זו, גם לדעת בכירי מערכת הבטחון, היא לא הסיבה להפסקת האינתיפאדה השנייה והפסקת הפיגועים הקשים. יש לכך סיבות אחרות. אבל הגדר והמחסומים הם הסיבה הישירה והמיידית לסבל מתמשך ובלתי נסבל הנגרם יום יום למאות אלפי פלסטינים שלא חטאו ולא פשעו ואשר זכות היסוד שלהם לחופש תנועה נפגע אנושות. על כן, כל עוד חיים רמון לא ישקיע מאמצים ואנרגיה לתיקון העוול והנזק שהוא אחד מהאחראים המרכזיים לו, אין לו זכות להטיף לציבור על פתרונות במרחב הירושלמי.

 6. אריקו

  היות והסיכוי שיקום לנו מנהיג בעל שיעור קומה כמו של מנחם בגין הוא אפסי
  ובלי מנהיג כזה אין מה לדבר על שינוי כל שהוא בירושלים,
  כל התכניות הנ"ל הן טובות ל'אקדמיה' בלבד.
  אנחנו נשאר תקועים עם בני הדודים שלנו, לא לבלוע ולא להקיא.
  מה יהיה בעוד עשר שנים? בעוד עשרים שנה? הניחוש של הקוראים טוב כמו שלי.

 7. משה מרמת גן

  "אחרי חקירת 60 מיליון שקל שביזבז הנשיא פרס ללא רשות ובהפקרות.
  תדברו איתנו על נתניהו.
  אתם רודפים סלקטיביים מנסים לגנוב לנו את השילטון.
  לא יעזור לכם כלום אפסי השמאל". (תגובה שמצאתי האתר אחר).

  דרוקר, תגמור קודם את השחיתות בשמאל.
  הקרן החדשה להחרבת ישראל ,שוברים שתיקה, פרס, רמון, דליה,
  ברק ועיתונאים (כמוך!) ועוד…
  שם תמצא בעצמך את השמות הנוספים השחיתות, שם גדושה מוגלה וסירחון.

  ועל תגיד שלא אמרנו לך.

 8. yw11@soas.ac.uk'יאיר ולך

  אני חושד שצלבי הקרס בסילוואן צוירו בידי המתנחלים.
  הכיתוב ״דעאש״ הוא שגיאה נפוצה בעברית. התעתיק הנכון הוא דאעש. (דולה אסלאמיה פי אלעראק ואלשאם).
  זו שגיאה שדובר עברית יעשה בקלות, וממש לא סביר שדובר ערבית, שמכיר ויודע שהשם הוא דאעש, יכתוב כך.

 9. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  קראתי את המאמר בנושא ביביטורס במוסף הארץ.
  השאלה שלי:
  מדוע רביב לא העביר את החומר מהתחקיר באופן חד צדדי למשטרה. בלי "בעילום שם" ובלי לבקש רשות מהמשטרה.
  פשוט לגשת לחוקר ולהניח בפניו את כל החומר וללכת.
  מה היה קורה?
  החוקר היה מעז להתעלם?
  אם היה מתעלם היה מסתכן בכך שגרם לעיוות החקירה.
  אני חושב שזה היה המהלך הנכון לעשות.
  פעם שמעון פרס התייחס לנושא השחיתות בארץ.
  הוא אמר שבישראל אין שחיתות, כי אם שחיתות מתגלה היא נחקרת לעומק , אנשים עומדים לדין ונענשים.
  והוסיף , לעומת ישראל יש מדינות שבהם יש שחיתות שלא נחקרת והמושחתים לא נענשים, ואז זו שחיתות אמתית.
  אם זה הקריטריון , אז לפי קריטריון זה ולדעת שמעון פרס, ישראל מדינה מושחתת.
  אני באופן אישי מתקשה להבין התנהגות מסוג זה.
  בסופו של דבר, אף אחד מאתנו לא לוקח כלום לעולם הבא.
  מה זה משנה לביבי אם לאחר מותו ולאחר מות רעייתו, ישאיר 50 מיליון ש"ח ליורשיו, או 49.5 מיליון ש"ח?
  בכל מקרה, כמעט כולנו לאחר מותנו משאירים רכוש אחרי מותנו.
  אותי זה מה שמנחה.
  כאשר אני מתלבט אם להוציא כסף, אני חושב על עמותת פכ"ל
  "פחות כסף לילדים"
  אני עוד זוכר שדן בן אמוץ סיפר פעם לחבריו , וזה קרה אחרי שביבי חזר מהשהות בחו"ל (1988) ורצה להיפגש עם עיתונאים ליצירת יחסי ציבור, "מי זה הביבי הזה שהתקשר אלי , ביקש להיפגש איתי , נפגשנו בבית קפה, ופתאום הוא קם אמר שלום והשאיר לי לשלם את החשבון"

  מציע לביבי לעבור אימון אישי עם מאמן אישי בעל יכולת על מנת לשנות את הגישה שלו לכסף.
  ירגיש הרבה יותר טוב.

 10. Kshihabi@gmail.com'חאלד

  שלום רביב, בנית גדר נוסף רק תחמיר את המצב… תוכנית גדר ההפרדה ב 2003 הרסה כלכלית את כפרים שלמים כמו אבו דיס ואל ראם והפכה את הכפרים הללו למרכז איום נגד ישראל… בשלבים מסוימים גם ניסו תושבי הכפרים הללו להרוס את הגדר…
  תדמין לעצמך שהאנשים בעלי תושבות ישראלית כמו (בית חנינה צור באהר ו גבל מוכבר) -עם זכויות סוציאלית וחופשת תנועה יחסית יותר טובה מהכפרים שנשראו מחוץ הגדר כמו אבו דיס ו אל ראם (בעלי תעודת זהות פלסטינית) – יהיהו מחוץ גדר ההפרדה? מה יקרה? האם האכלוסיה הזאת תהפוך לאוכליסיה יותר עוינת או לא? במקרים מסוימים המרחק בין בית תוך הגדר ובית מחוץ הגדר הוא 5 מטרים… האם ישראל תוכל למנוע את המנהרות באזור שהיא פי 10 מרצועת עזה?

  אני עדיין לא מבין את החשיבות האזורים מבחינה דתית לאומית… למשל כח אבו דיס שהיא פחות מ 2 קילו מטר מהר הבית ופסגת זאב שהיא לפחות 7 קילו מטר מהר הבית… למה פסגת זאב נחשבת ירושלים ריבונית ואבו דיס לא?

  חסימת דרכים שלמים כמו דרך ירושלים יריחו ( דרך 417)על ידי דני תרזה כרס את התקוה ואת החלום של השלום של מאות אלפי אנשים? בבקשה האם אתה יכול לשאל אותו על התחושה שלו ברגע שהוא חסם את התנועה אני בדרך! ירושלים יריחו בלי להקים מעבר… הוא גם הרס את השיר ״נשוב נרד אל ים המלח בדרך יריחו".

  תודה

 11. גדי

  ירושלים מחולקת נקודה .22 הכפרים הם עול מיותר על המדינה .אבל בגלל הצהרות מטופשות של המנהגי הימין .הכפרים עדין ב "שטח" ישראל ..עולים ים כסף .אבל לא תורמים כלום לעיר .וגם לא מטופלים ע"י העיריה .אז הגיע הזמן של מנהגנו הימנים .בראשות נתניהו ולהפטר מ 22 הכפרים .כמו שמציע מר חיים רמון. ואז תישאר עיר יהודית עם מעוט ערבי קטן ונסבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.