מי צריך משטרה, פרקליטות ובימ"ש כשיש לנו את סטיב אדלר, הפוליגרף האנושי?

| 7 בנובמבר 2016

אני ממש מנסה לדמיין את הסיטואציה. יושב החוקר-פרקליט-שופט, סטיב אדלר ומקיים הליך שלרשויות אכיפת החוק אורך חודשים. המתלוננת אומרת לו שהישקו אותה במכוון בעוד ועוד אלכוהול, שציון קינן עשה בה מעשים מיניים חמורים בחדרו במלון, שהיא אמרה 'לא' וזה נמשך. אדלר יודע, חייב היה לדעת, שזו לא "הטרדה מינית" ולא "התנכלות" או שאר הקשקושים שהוא כותב בדו"ח שלו (ודוברת בנק הפועלים מצטטת, כמובן, בשמחה בתגובה שלה). אני יכול למצוא שורה של עבירות חמורות, בהן ניתן לקטלג את התלונה הזאת. 'הטרדה מינית' זה לא. הרי לאדלר בכלל יש סמכות לדון בסיפור הזה רק אם מדובר במעשים מהקצה החלש של סקאלת העבירות המיניות, מה שמכונה "הטרדה". במקום להפסיק את ההליך מיד, אדלר שומע את הכחשתו של קינן (זה לא שיבוש חקירה?) ומשתכנע. "הוא אף עשה רושם רציני, זהיר ובעל הופעה מכובדת", הוא כותב. קצב, כנראה, בא עם גופיה לחקירה שלו. "העדים", כתב אדלר (ופרסמה רויטל חובל באתר האינטרנט של התאגיד), "שאינם חבריו הטובים של ציון, העידו כולם שלא נראה להם שציון יסכן את הקריירה שלו באירוע חריג נגד העובדת. הוא נראה בעיני העדים כאדם זהיר במיוחד". לא יאומן כי יסופר. למשה קצב, איציק מרדכי וחנן גולדבלט לא היה, מסתבר, מה להפסיד. ברוך הבא לעולמנו, מר אדלר. לא תאמין אבל לא פעם אנשים חזקים, שיש להם המון מה להפסיד, הורסים את עצמם במעשה אחד. מדהים, אה?

הפוליגרף האנושי אדלר גם ראיין אנשים באותה משלחת של בנק הפועלים שהייתה יחד עם קינן באותו ביקור בקזחסטאן. גם לאנשים הללו זה לא נראה הגיוני. וואלה. חתיכת "אקדח מעשן". זה נשמע כמו בדיחה, אבל אשכרה שופט מכובד (בדימוס) חתם על הקשקוש הזה. כמה בנק הפועלים היה צריך לשלם לשופט אדלר כדי שיזרוק ככה את האינטגריטי שלו לפח? לקינוח השופט המכובד ממליץ לתת למתלוננת, מעל ומעבר לחוזה העבודה שלה. הוא מוצא סיבות מתחת לשטיח לעשות את זה. היה למתלוננת קר והיא הייתה בודדה במקום אליו נשלחה. זה שווה מיליונים. אין ספק.

עוד נקודה מרתקת בפרשה הזאת היא איך עובדת צמרת הבנק הזה.  ברור שבכל צמרת ארגון מתערבבות להן גם שנאות ונקמות קטנות בתוך היחסים, אבל פה זה מגיע לקיצוניות בלתי נתפסת. זה מתחיל הרבה אחורה. במחוז המרכז של בנק הפועלים צמחה חבורה של בנקאים. ציון קינן, אילן אמיר ובכיר שלישי שנכנה אותו ב'. הם התקדמו ביחד. אילן אמיר היה מחושפי הפרשה המביכה הקודמת, בה היה מעורב מספר 2 בבנק, שמעון גל. כשהוא ערך אירוע פרידה מהבנק, סיפר לי בכיר בבנק, אף אחד לא בא. העובדים הבינו שקינן, חברו לשעבר, מעדיף את זה ככה. שורה תחתונה – אחד הבכירים המוכשרים בבנק עף ללא סיבה עניינית ושפך על המנכ"ל בשיחות עם מוטי זיסר ז"ל. המנכ"ל קינן, שטען שלא ידע מהעניין, היה תלוי בחברו שמעון גל, שלא יגיד חלילה שבעת הריצות המשותפות שלהם, הוא כן סיפר לו על הרומן הבעייתי שלו.

הצלע השלישית בחבורה, ב', עזב את הבנק לפני כמה שנים, אחרי דו"חות ביקורת פנימיים לא מלבבים. גם הוא הרגיש, כנראה, שקינן לא עזר לו ברגע האמת. לימים ב' הפך להיות בן זוגה של המתלוננת נגד קינן. הוא היה מעורב במגעים מול הבנק לסיום הסיפור. עכשיו, קחו את הסלט המטורף הזה ונסו להבין איך מתנהלת היום צמרת הבנק. מנכ"ל הבנק, אריק פינטו, שנדחף על ידי קינן לשמש כיורשו, טוען שהוא לא ידע מהפרשה, למרות שהוא ניהל את המו"מ על פיצויי הפרישה. הוא בטח לא רוצה שיו"ר הדירקטוריון או אותו ב' יסתרו את דבריו. יו"ר הדירקטוריון, יאיר סרוסי, שידע ולא דיווח, חייב הסברים לדירקטורים ולבנק ישראל. האם נציגתה של שרי אריסון ידעה? מה הסיכוי שהאנשים הללו יכולים לנהל היום עסקה ענקית למתן אשראי, כשאחד מחזיק בשני באיברים רגישים בגוף? במילים אחרות, הניסיון של סטיב אדלר לגמור את הכול בשקט, לא רק שחק את המוניטין שלו, הוא אפילו הוכח כלא יעיל.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

7 thoughts on “מי צריך משטרה, פרקליטות ובימ"ש כשיש לנו את סטיב אדלר, הפוליגרף האנושי?

 1. danny52@actcom.co.il'דני

  רביב ואף מילה על המתלוננת? tאיזו עמלה היא משלמת על האתנן הזה ? עמלת משיכה? עמלת בושה?

 2. רחלי

  נו, כמו שאומר הפתגם האמריקני – …MONEY CAN BUY ANYTHING

 3. cold3131@gmail.com'לוטו

  גוף צבורי שנהנא מהגנה ללא גבול – סופו שיקראו בו כל מני דברים לא טובים

 4. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  אני מתקשה להגיע למסקנה שהשופט נשכר כאשר הכתיבו לא מראש את התוצאה של הבדיקה.
  אבל קשה שלא להגיע למסקנה שהשופט נשכר עם מנדט שיביא לתוצאה רצויה.
  עכשיו , שהמקרה יגיע אולי לחקירת משטרה אשר תגיע למסקנות הפוכות למסקנות השופט,
  השופט יאבד את כל המוניטין שלו.
  לא ברור מדוע הסכים לטפל בנושא שלא מבין בו.
  יחד עם זאת, הסיבות לתשלום פיצויים מוגדל יכול לשמש תקדים לכל שליח של המדינה במדינות קשות שירות.
  יש מדינות הרבה יותר קשות לשירות.
  אבל אם כל כך קשה לשרת בקזחסטאן, מדוע יצאה לשליחות הזו?
  עובדי משרד החוץ לא מוכנים לצאת לכל שליחות בכל מדינה אם היא קשת שירות

 5. greda116@gmail.com'אושיק

  הזכיחות שלך מעלה גיכוך ראיתי כעט כתבה שלך בנענע שבו הכרזת על הילרי בתור נשיאה איזה עלוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.