תחקיר התרופות – גיבורה אחת מרימה את המסך

| 10 בינואר 2018

הנה הכללים העקרוניים ליחסים בין חברות תרופות לרופאים: איסור מוחלט על קשר ישיר בין רופא לנציגי חברות התרופות לגבי נסיעות לחו"ל. אסור לממן אירועים שאינם מקצועיים וגם זה ללא קשר ישיר.

והנה כמה סצנות מהמציאות שאנחנו נביא הערב ב"מקור":

רופא העביר ביום אחד את כל מטופליו מתרופה אחת לתרופה שנייה. חברת התרופות הנזנחת לא מימנה לו כנס בחו"ל שהוא רצה.

אחיות פותחות תיקי מטופלים ומעבירות דרך קבע לנציגות חברות התרופות (תועמלניות) את המידע איזה רופא רשם איזו תרופה. כך התועמלניות יודעות את מי צריך לתגמל ואת מי להעניש.

הרוקחים מוסרים נתונים באופן קבוע לתועמלניות כמה תרופות נמכרו איפה ועל ידי מי.

רופא בכיר מסביר לתועמלנית איך לרמות את המוסד הרפואי בו הוא עובד ולכתוב הזמנה לכנס, כך שהיוזמה תבוא מחברת התרופות ולא ממנו לאותה ארוחת ערב של המחלקה, שחברת התרופות מממנת.

רופא מסביר לתועמלנית שהוא רושם את התרופה המתחרה, אבל אם היא תשלח אותו לכנס, אז הוא ישקול לרשום את התרופות שלה. "תלוי בך", הוא אומר וצוחק. בדיחה? אולי, אבל אחר כך הוא מסביר לה איך כולם נוסעים לחו"ל ושהמתחרים שלה אפילו מממנים, בניגוד מוחלט לכללים, בת זוג של אחד הרופאים.

רופא מאוד בכיר מסביר לתועמלנית שמה שהכי חשוב לרופאים זה שחברות התרופות יהיו קשובות לצרכים שלהם, שיקבלו יחס של VIP.

התועמלנית מתלוננת באוזני רופא בכיר על שני רופאים מתחתיו שממורמרים קשות על כך שהחברה לא שולחת אותם לחו"ל. הרופא הבכיר מסביר לה כי אכן צריך מעת לעת גם לשלוח אותם. שלא תהיה אפליה.

רופא בכיר מבקש מהתועמלנית שתממן לו נסיעה לכנס שמתנהל במקום מאוד אקזוטי. הוא רוצה לנסוע למקום האקזוטי. לא היה שם מעולם וזו הזדמנות. היא מסבירה כי לא תומכים בכנסים כאלה. הוא עונה שבטח שהם תומכים והם יהיו נחמדים איתו אז…

להמשיך? כי הערב נשדר 'רק' 32 סצנות כאלה, אבל יש לנו עוד מאות ותועמלניות יתראיינו אצלנו ויספרו שזו הנורמה בתעשייה הזאת, בניגוד לכללים, בניגוד להיגיון, באופן ששובר כל אמון של חולים במי שקובעים את גורלם.

זה אחד הפרוייקטים הכי מורכבים שעשינו ב"מקור". הוא ארך כ 5 שנים, אם אני סופר בצמצום, היה קשה ובעייתי ואם הוא הגיע לכלל סיום מוצלח זה רק בזכות תועמלנית אחת, גיבורה, שמשיקולים אידיאולוגיים החליטה לסכן המון כדי שאתם תדעו מה באמת קורה מאחורי הדלתות הסגורות של הרופאים. היא חושבת שלמרות כל מה שעשתה ואנחנו נשדר, המצב לא ישתנה באופן בסיסי בתחום הזה. אנחנו מאוד מקווים שהיא טועה.

תגובות

תגובות

7 thoughts on “תחקיר התרופות – גיבורה אחת מרימה את המסך

 1. yulistone@hotmail.com'יעל אבן

  חיכיתי כל השבוע. מתתי להצדיע לכם. והקלישאה – כגודל הציפיה וגו'.
  למזלכם/מזלי המשפט הקצרצר ששיחררתם בסוף, הוציא ממני חצי כוכבית. בקושי.
  ארבעים ושתיים שנים אחרי התואר, ועשרים ושבע שנות עבודה קלינית "בשטח", האמינו לי – התמונה הרבה יותר מחורבנת. אבל הרבה על באמת. כסף?! נו טוב, מה חדש? אבל זה ממש לא רק. לגמרי.
  אם פעם יתחשק לכם להתחפש למדענים נוסח ז'ול וורן, ולצאת למסע לשאול האמיתי – תתקשרו.
  בינתיים – הרי לכם רמז – קראו לו איוון איליץ', לא ההוא מהספר, ההוא מהחיים.
  סופ"ש מצוין,
  י.

 2. abaeven@wallal.com'חפץ חיים

  אני חושב שהגיע הזמן שההתייחסות של כל גורמי האכיפה לגבי פשעים כלכליים תהייה כמו לפשעים ביטחוניים.
  הגיע הזמן שכאשר מישהו מבצע עברות לכאורה עברות קשות מאוד של לקיחת שוחד כמו דוד ביטן, האיש יגמור במאסר ממושך שכל מה שיהיה לו בתום תקופת המאסר יהיה רק הבגדים לגופו ולא יותר.
  לאדם שמבצע עברות כלכליות כמו שביצע לכאורה דוד ביטן, צריך לחלט את כל רכושו וכל זכויותיו.
  הגיע הזמן שהציבור יפנים שכל העברות הכלכליות וכל מעשי השחיתות הם על חשבונו וגורמים לו נזק כלכלי כבד ולא יחשוב שזה רק בינו ובין נותן השוחד, כי את עלויות הפשע מגלגלים לציבור.
  כל מה שקורה בתחום התרופות כפי שתואר בתחקיר זה על חשבון הציבור מכיוון שהוצאות השוחד מועמסים על מחירי התרופות.
  שחיתות = העברת כספים מרבים למעטים שלא מגיע להם

 3. boazginzburg@gmail.com'בעז גנזבורג

  רביב שלום
  מכיוון שלאחר התחקיר נשמעו דעות מנוגדות לחלוטין בקרב חברי הקהיליה הרפואית (מצד אחד שמדובר ב"עשבים שוטים" בלבד, ומאידך שזה רק "קצה הקרחון" החלטנו באתר אי-מד (e-med.co.il ) , אתר שבו מנויים כמעט כל חברי הקהיליה הרפואית, להריץ סקר מהיר. חשבתי שיעניין אותך לראות ואולי גם לדווח בהמשך בתכנית "המקור" על תוצאות הסקר הזה (על אף כמובן שאינו מתיימר להיות מדעי ומייצג) : http://www.e-med.co.il/emed/new/usersite/PrintArticle.asp?ContentID=674566 (מצרף את הקישור הזה כי לא ניתן לעשות כאן "הדבק" לגרף עם התוצאות..)

  מאת מערכת אי-מד

  לפני מס' ימים כשסקרנו את "אירועי" תחקיר המקור מערוץ 10 (לצפייה בתשדיר התחקיר הקליקו כאן) והתגובות השונות אליו (מ"עשבים שוטים" ועד "זה רק קצה הקרחון ") חשבנו שזה יכול להיות רעיון טוב לאפשר לכם, הגולשים, אנשי הצוות הרפואי להשתתף בסקר קצר שבו נשאל אתכם לעמדתכם.

  אז התוצאות בסקר שבו השתתפו כ-200 מנויים ניתן לראות בקישור זה ובתרשים שלהלן :

  כפי שניתן לראות , כ-27% אכן סבורים שהתחקיר של "המקור" אינו משקף ומייצג את המציאות הרווחת. לעומתם, 23% סבורים שזהו רק "קצה הקרחון " ושהמציאות חמורה עוד יותר. השאר, 50% , חושבים שהמציאות היא איפהשהוא באמצע…

  שאלנו גם על הפתרונות, אם בכלל צריך… 11% בלבד סבורים שאין בעיה בכלל, 63% מאמינים שצריך פשוט להקפיד יותר על כללי האתיקה. 25% סבורים שיש צורך בשינוי משמעותי באופן ההתנהלות והגבלת קשר ישיר בין חברות לצוות רפואי בכל מה שקשור להשתתפות בכנסים בינ"ל ומחקרים.

  זה אמנם לא סקר מדעי מייצג בהכרח אבל נראה לנו שהוא עשוי בהחלט לשקף את דעות חברי הצוות הרפואי , לפחות ברמת מגמה. ואם מקבלים את התוצאות שהתקבלו כאן, אז אפשר לאמר שבניגוד לאלה שטענו שאלו "עשבים שוטים" בלבד, שיש בעיה, אולי לא חמורה ומקיפה כמו שאלה שטענו שזהו רק קצה הקרחון טוענים, אך בהחלט בעיה שכיחה, ושצריך גם לטפל בה, אם באמצעות הפנמה והקפדה רבה יותר על כללי האתיקה, ואם באמצעות שינויים ב"כללי המשחק" במה שקשור לקשר הכלכלי בין חברות תרופות לצוות הרפואי.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ביבי הוא מרגל אמריקאי! הוא נגד תעשית הקנביס המקומית(ונראה ששיבוא מאמריקה,במקום ליצא מישראל).מקדם את וולמרט בישראל?! אגב מאיפו המליונים בחשבון באמריקה?! ועניני מתווה הגז? אולי אני הזוי,אבל אם תבדוק תגלה שביבי הוא מרגל אמריקאי!

 5. daniel@gmail.com''דניאל

  נראה שעיקר הבעיה זה הרופאים לא התועמלניות ולא חברות התרופות.
  הרופאים הם אלה שרוצים שיטיסו אותם ויתנהגו אליהם כמו וי איי פי.
  התועמלניות דווקא מנסות לשמור על כללי האתיקה.
  אז למה להגיד שזו אשמת החברות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.