התגובות המוטרפות על ההצהרה הפולנית – ישראלית

| 9 ביולי 2018

מרכז מפא"י התכנס לישיבה סוערת. שניים מהחברים, ניצולי שואה, דיברו בהתרגשות נגד ההחלטה של דוד בן גוריון לנהל מו"מ עם מערב גרמניה על תשלום פיצויים לישראל. בן גוריון לא ממש התרגש (תום שגב הביא את העימות בספרו המצוין "המיליון השביעי"): אני שולל לחלוטין את הרגש שלכם. אני רואה כבוד לאומי שיש מדינת ישראל. אני רואה כבוד לאומי שהוצאנו 50 אלף תימנים מהגלות החשוכה והנוראה הזאת. זה כבוד לאומי. והכבוד הזה לצעוק ולירוק ולהפגין – הכבוד הזה אני בז לו. ברחתי ממנו כאשר היה לי אותו בגיל 19 ולא תחזירו אותי אליו. מה שיש לנו להגיד על המעשים שהם עשו – נגיד ומוטב לא להגיד זאת זמן רב כי זה יעורר רק בוז, כי אם תחזרו על דבריכם פעמים רבות – תמאיסו את עצמכם על העולם.

פרסום ההצהרה הפולנית – ישראלית גרר גל תגובות כאילו ראש ממשלת ישראל הסכים לדבר עם קאנצלר גרמניה פחות מעשור אחרי השואה. בנט אמר שמדובר ב"חרפה…שמחללת את זכרם של יהודים רבים", לפיד השווה והעלה "חרפה…שמנקה את הפולנים", איציק שמולי קפץ עוד מדרגה "נתניהו סחר בזכר השואה בגלל אינטרסים זרים ולא ראוי להיות עוד יום אחד בתפקידו" ותמר זנדברג קינחה בלא פחות ולא יותר "נתניהו מכר את נשמתו לשטן".

רוב התגובות המטורפות הללו – חשוב להדגיש – באו לא אחרי פרסום ההצהרה, אלא אחרי ש"יד ושם" יצאו כנגדה. ההודעה של "יד ושם" דווקא נוסחה באופן מידתי. כשאתה קורא את ההודעה, היא נשמעת כמעט נוקדנית. זה נכון שהיה ארגון מחתרת פולני שבאופן שיטתי הציל יהודים, אבל ארגונים אחרים עשו הפוך. זה נכון שההצהרה מגנה אנטישמיות, אבל מבנה המשפט הוא כזה שאפשר להבין ממנו שיש סימטריה בין "אנטישמיות " ל"אנטי פולניות". זה נכון שהממשלה הגולה הפולנית הציפה לבנות הברית את חיסול היהודים, אבל מעט מדי ומאוחר מדי ובעיקר נעשית איזושהי הקבלה לא ראויה בין הכמות הגדולה של הפולנים שנטלו חלק אקטיבי בהשמדת היהודים לבין חסידי אומות העולם הפולניים המעטים באופן יחסי. הפגמים הללו בהודעה הם "בגידה", "מוכר את נשמתו לשטן"?

ההגזמה בתגובה הציבורית להודעה הפולנית – ישראלית הגיעה כמעט למחוזות האבסורד. פרופסור מוטה קרמניצר, בדרך כלל קול של היגיון, פרסם מאמר בו הוא התייחס לגינוי שקיים בהודעה לאותם פולניים שהתאכזרו לשכניהם היהודיים. "מה לגבי כל שאר המקרים שבהם השתתפו פולנים בהמתת יהודים בצורה שלא הייתה בהכרח אכזרית? מה לגבי הפולנים שהסגירו יהודים לידי הנאצים, ש"רק" רצחו אותם? לאור הניסוח, ניתן יהיה להציע פרשנות לפיה רק מעשי הפולנים שהתאפיינו באכזריות ראויים להוקעה. זהו משגה חמור ומחפיר".

חוקר השואה, פרופסור יהודה באואר התראיין ב"יומן השבוע" של 'כאן'. אחרי שכינה את ההודעה "בגידה" הוא גם נדרש להתייחס לגמגום הישראלי כלפי רצח העם הארמני. "זו בגידה בארמנים. לא חשוב היחסים עם הטורקים או לא יחסים. מה זה בכלל חשוב?", הוא אמר בלי שמץ של ציניות.  "זה חשוב למדינת ישראל מבחינת היחסים הבינלאומיים כי הטורקים פוגעים בכל מי שמכיר ברצח הארמנים. זו סיבה לא להכיר בזה?". לדעתי, צריך להכיר ברצח העם הארמני, אבל כן פרופסור, זה בהחלט שיקול – לא לשבור לגמרי את הכלים עם טורקיה.

נתניהו הוא לא בן גוריון. הפשרות הדקלרטיביות שעשה בהצהרה, לא שוות את  התועלת, אבל מסיבה אחרת לחלוטין. האינטרס הלאומי שנתניהו מקדם לא נועד להציל את המשק מקריסה. נתניהו רוצה לגייס בני ברית באיחוד האירופאי, משקל נגד לצרפת והסקנדינביות. עזבו את ההצהרה. הנזק שנתניהו גורם הוא בפוזיציה של ישראל כמי שמתחברת לממשלות בעייתיות באירופה כמו הממשלה הפולנית והממשלה ההונגרית.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

9 thoughts on “התגובות המוטרפות על ההצהרה הפולנית – ישראלית

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  טוב בסדר,זו לא החלטה של ביבי.טרמפ לחץ עליו לשפר את היחסים עם פולין בכל מחיר.אגב בעלי ההון האמריקאים הם בראשית פטריוטים אמריקאים ,וישראל זה תחביב עבורם.(נראה שגם ביבי יותר אוהב את USA,מישראל).וכך "התורמים הזרים שלא משפיעים"- שולטים בישראל.ישראל לא כל כך משפיעה כמו שהיא סבורה,המלחמה העולמית בין ארצות הברית וסין ממש קרובה.מלחמת קוראה היתה מלחמה בין אמריקה לסין,על שטח קוראה ועל חשבון סטאלין.עתה שהעוקץ הקוראני הוצא,מלחמה ישירה בין סין לUSA,יותר קרובה

 2. אריה

  גילוי נאות.
  אני ממוצא פולני. אבא שלי נולד וגדל בפולין.
  לזכותו – עלה ארצה לפני היטלר.
  את השנים 1939 – 1945 עבר כאן, בארץ הקודש.
  בכל זאת, בנוגע לעם הפולני, אני אדיש. לא בעד ולא נגד.
  אנטישמים לא חסר. לא בפולין ולא במקומות אחרים.
  אני חושב שהגיע הזמן שהעם היהודי יקבל את המצב הזה כעובדה מוגמרת.
  יש הרבה בעולם הגדול שלא אוהבים יהודים. נקודה.

 3. זה לא שנות השמונים

  נראה שישראל חזקה,ולא שברירית כמו בימי בן גוריון וגולדה.איך מדינה בונה כלכלה חזקה? תשתית ותעשיה.דוגמה לכך היא ראשות עמק טנסי בארצות הברית.האם ישראל היתה צריכה להשפיל את עצמה ? ממש לא! ישראל משקיעה בתשתית וצומחת(רכבות כבישים,אפילו שדה תעופה חדש באילת).אז מימון וערבויות מאמריקה?ממשלת ישראל החליטה שלא.אם רוסיה אולי כמו בטורקיה רוצה צמיחה מהירה(מימון הם ישיגו או מסין או מהנפט).נניח שפרויקט מגלומני ,שיכול ממש להרחיב את הכלכלה ,כמו מסילת רכבת מדיקסון בקוטב הצפוני,לורקוטה במערב סיביר.ושורה של ישובים ומפעלי תעשיה לניצול אוצרות טבע-פרויקט שיכול להביא את רוסיה לפשיטת רגל,אבל גם לצמיחה מהירה(פרדוקס שמופיע גם בטורקיה).אז ישראל לא שם,לא בונים רכבת לאילת (אפילו שאסטרטגית זה נכון,ויחזיר את ההשקעה בעתיד).כלומר ישראל לא חייבת להתחנף ישראל חזקה!

 4. כן בסדר

  איך היאינטרס של ישראל נשמר דרך השפלת העם היהודי ,וקבלת הגחמות של פולין? בנט רוצה להעביר לנוער שטיפת מוח כדי שיתגיסו,או לשמר קרטל נסיעות לפולין,שמביך נערים ללא כסף לטיסה לפולין.זה לא אינטרס אמיתי של מדינת ישראל! זה אינטרס של פוליטקאים בישראל!בנט ובעיקר איילת שקד הם אינטרסנטים חסרי מוסר שכל ענינם הוא בעלי ההון,והעם והאזרחים לא מזיזים להם! אז בנט אמר משהוא על ההצהרה של ביבי והפולנים,זה כדי לנגח את ביבי ולא ביקורת אמיתית.ביבי נותן אמון בפוטין,פוטין כבר הראה לשרון שהוא לא סופר את ישראל.מראית העין של כבוד לביבי,היא חזות הכל בשביל ביבי

 5. חומר למחשבה

  אם בבחירות הבאות פחות מ50% יצביע.אז כולם יבינו ש"דמוקרטיה ישראלית" היא בדיחה.אין בישראל אופוזיציה!כולם משמאל או ימין משחקים ביבי.ולאמיר פרץ,להיות פטריוט וחכם לא מספיק.צריך לשחק את המשחק(תוריד כבר את השפם).אם ביבי לא היה חושש מפרץ,הוא לא היה מציע לו להיות נשיא.אגב תקשורת ופוליטיקה,עליה במספר המעשנים,ו50% אוויר בכל חטיף שקונים פוגע יותר בציבור.מאשר מיחזור של זוועות חוה יערי מלפני 30 שנה.ועוד משהוא על העידן המרושע הזה-אם היה אלוהים פייסבוק ובלק קיוב היו נשרפים בגהנום

 6. משל קטן... .

  איילת שקד אוהבת אותם קמצנים יהירים וסתומים,כך ניתן לתאר את הבעילה שביבי ביצע בה…(סתם סתם,לכאורה-לא באמת).אבל אישתו של ביבי עלבה בה קשות!ואיילת שקד פשוט שתקה.אדם כה אפור ונרפה,אשר בעלי ההון משחקים בו כבובה,יכול להנל את ישראל? העם סבור שכן,זה שכול פועלה הוא שרות ביבי,גם כשהיא לכאורה ממפלגה שונה.מספיק בשביל עם ישראל.אז מי אמר שעם הנצח ישרוד?

 7. סין ולא רק בים סין הדרומי

  ישראל לא צריכה להדחף למרכז הענינים.למה כל ה"חברים" המפוקפקים האלה? USA תהייה מאוד עסוקה עם סין ,שגם בגיזרה הצבאית מתחזקת.לדוגמה הסינים הולכים לבנות הרבה בסיסים באוקינוס השקט(בנוסף לים סין הדרומי).כל המרחב של איי קיריבטי כדוגמה

 8. כל הכבוד לרביב דרוקר,וערוץ 10

  ביבי ביבי…פשיסט מושחת.העם היהודי לא מזיז לו! ביבי יעשה הכל בשביל כסף(כמו נחום מנבר).לדעתי ביבי הןא בכלל מרגל אמריקאי.כל ענין חוק הלאום הוא כדי שביבי יוכל להגיד:"הורידו ראש ממשלה בגלל חוק הלאום,ולא בגלל שחיתות"…וכמובן שהוא יוכל להתגולל על מערכת המשפט.בקיצור ביבי אדם שפל שהעם היהודי או המדינה לא מזיזים לו!ישראל לא תישאר יהודית אם היא לא תהייה דמוקרטית!"נחייה על חרבנו"-זה מה שביבי הפסיכופט חושב

 9. צביקה

  מר דרוקר הנכבד.
  אמנם אנחנו בעד חופש ביטוי וכו וכו.
  אבל כאשר אנשים מפרסמים אצלך בבלוג תגובות שאין כל קשר בינן לבין תוכן הכתבה, וגם אין כמעט קשר בין מילה למילה בתגובה, אני חושב שמן הראוי להסיר את התגובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.