איך סעיף מינורי מקפיץ את כל חברות התרופות ומה זה מוכיח על הקשר האמיתי שלהן עם רופאים

| 17 ביולי 2018

מנכ"ל משרד הבריאות פרסם לאחרונה נהלים חדשים בנוגע לקשר המסחרי בין חברות תרופות לרופאים ומוסדות רפואיים. סעיף 15.6.2 קובע ש"חל איסור (על הרופאים) לקיים פגישות אישיות עם התועמלנים". נשמע איסור מובן מאליו. למה צריך רופא בכיר, מנהל מחלקה, עם ידע וניסיון של עשרות שנים לשבת  אחד על אחד, על חשבון זמן החולים שלו, כדי לשמוע שיחת שיווק מנציג של חברת תרופות, שהוא בדרך כלל בעל תואר ראשון בביולוגיה?

ובכן, הסעיף הקטן הזה מקפיץ בחודש האחרון את חברות התרופות. עצומה נכתבה, קבוצת פייסבוק נוסדה, התועמלנים נשלחו להילחם על פרנסתם. החברות מאיימות שהוא יביא לפיטורין המוניים. יותר מפחיד – הרופאים שלנו לא יהיו מעודכנים בידע העולמי, אוטוטו יתברר שהרפואה הציבורית שלנו, שכולם כל כך גאים פה בתוצאותיה, בעצם בנויה על העדכונים הללו. תוחלת החיים שלנו בסכנה בגלל סעיף 15.6.2. מכתבים מעורכי דין כבר נשלחו למנכ"ל משרד הבריאות. לשכת המסחר נזעקה. פוגעים בזכויות יסוד.

האמת היא אחרת בתכלית. האמת היא שחברות התרופות שוטפות את המוסדות הרפואיים בישראל במאות תועמלנים (נציגים) מדי יום. רוב התועמלנים הן למעשה תועמלניות ורק בדרך מקרה, כנראה, רובן גם טובות מראה. הן מתנהלות במחלקות בתי החולים ובקופות החולים כבתוך שלהן. מפטפטות עם האחיות, נכנסות לרופאים, מקבלות מהרוקחים נתונים מדויקים איזה רופא רשם את התרופה 'שלהן' וכמה. חלק מרכזי בעבודה שלהן זה ה'תן וקח'. עם כל הכבוד ליכולת שלהן להביא לרופאים את 'המילה האחרונה' ברפואה, הרופאים יותר מתעניינים בכיס העמוק של חברות התרופות שהן מייצגות. הפגישות האישיות, שעכשיו נאסרו, עוסקות במיקומו של הכנס הבא שאליו הרופא רוצה לצאת ובארוחה במסעדה שהוא רוצה לארגן למחלקה ושחברת התרופות מתבקשת לממן. לא פעם הפגישה הזאת מתבצעת במסעדה יוקרתית על חשבון חברת התרופות, כמובן. בתחקיר שעשינו על הנושא אפילו חשפנו דיאלוגים בהם הרופא הבכיר קשר בין הצ'ופרים מחברות התרופות למרשם שאותו הוא ירשום למטופלים. כן, כן. לא פעם אחת ולא פעמיים. הרופאים הבכירים גם הסבירו שאלו החיים וככה זה וברור שמי שטוב אתך, אתה טוב אתו.

כל מי שמעורה במערכת הבריאות שלנו יודע שזה רק קצה הקרחון. קשר פסול בין חברות התרופות לרופאים הכי בכירים מתבצע באלף ואחת צורות שונות. הרבה מהרופאים מייעצים לחברות התרופות. לעתים ייעוץ אמיתי, לעתים זו דרך לקבל כסף. כולם יודעים שרבים מהכנסים הרפואיים בחו"ל הן בעצם ישראבלוף. לא בכדי הנוהל החדש אוסר הארכת הכנס לצורך לא מקצועי ומאפשר לשלם לחברת התעופה או למלון ישירות. כולם מכירים את הקומבינות של חיוב חברת התרופות בתעריף מלא, קבלת הנחות ומימון עוד ימי חופש או את בת הזוג על אותו כסף.

במובן הזה, החוזר האמיץ של המנכ"ל משה בר סימן טוב, הולך רק חצי מהדרך. כשהצגנו את ממצאי התחקיר שלנו לשלושה מנכ"לים של בתי חולים, הם טענו שזה מפתיע ומזעזע אותם. פרופסור רוני גמזו, מנכ"ל איכילוב ואקס מנכ"ל משרד הבריאות, אמר שיסגור את איכילוב לכניסת תועמלנים (למרבה הצער, הוא עוד לא יישם). מנכ"ל בי"ח שערי צדק, יונתן הלוי, גם אמר שהוא עצמו תומך בסגירת ביה"ח לכניסת תועמלנים, אבל הרופאים בביה"ח שכנעו אותו שכל עוד אחרים לא עושים את זה, אי אפשר להפלות אותם לרעה.

בישיבת הועדה לביקורת המדינה שכינסה ח"כ שלי יחימוביץ', בירכה ראש הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית על הנוהל החדש. אחרי זה ד"ר תמי קרני, כנראה, שינתה את דעתה. עכשיו היא ממש נגד. העמדה שלה חושפת שוב מה האינטרסים האמיתיים של ההסתדרות הרפואית בישראל. בישיבת הועדה שאלה אותה ח"כ יחימוביץ' – בכל שנות פעילות הלשכה לאתיקה כמה תלונות קיבלתם על קשר פסול בין רופאים לחברות התרופות? אפס, הודתה ד"ר קרני. כשזו המוטיבציה לחקור, אין פלא שניסיון לטפל בתופעה נראה לד"ר קרני "פוגעני וגורם עוול". עכשיו נותר רק לראות אם משרד הבריאות יתקפל תחת הלחץ של כמה מהגורמים הכי חזקים במערכת הבריאות שלנו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

2 thoughts on “איך סעיף מינורי מקפיץ את כל חברות התרופות ומה זה מוכיח על הקשר האמיתי שלהן עם רופאים

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    השאלה הגדולה היא עם במשרד הבריאות באמת רוצים לשרת את האזרח,או שהם בקטע של לעזור למי שחזק?נראה שהם רואים באזרחי ישראל משאב-וזה עצוב ומעליב! אגב האם ישראל באמת חושבת איך לפתור בעיות,או היא מעונינת להשתמש בבעיות לקידום עניניו של ביבי?למרבה הצער כל ישראל למען ביבי.ולתושבי מערב הנגב,תנסו לשלוח לעזה עפיפונים ובלונים עם שוקולד וממתקים.כי דיאלוג ישיר עדיף ,מאשר להרשיב לשקרים של ביבי

  2. רופא מגיב

    לכל מטבע יש שני צדדים כידוע. הידע שהתעמלניות טובות המראה והאינטליגנטיות, הוא לפעמים הכרח בל יגונה.
    בתכשיר אותו הן מייצגות יש להן ידע רב אותו מוסרות לרופא. אין אף לא רופא שמסוגל לעקוב אחר כל המחקלים בנוגע לכל התרופות. יתכן ועל משרד הבריאות להעסיק תעמלניות במקום חברות התרופות למטרות הפצת ידע, או שהמימון לתעמלניות יבוא מחברת התרופות והפיקוח יהיה של משרד הבריאות.
    לבטל אותן לגמרי זו איוולץ ופופוליזם זול של משרד הבריאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.