ממשלת האחדות הראשונה שאני תומך בה

| 15 באפריל 2019

לא חושב שהייתה ממשלת אחדות שלא התנגדתי לה. ב 96 חשבתי שפרס חייב להישאר בחוץ. ב 99 שנאתי את ההצעה שברק יצרף את הליכוד. ב 2001 חשבתי שזו טעות ענקית של פרס ופואד להצטרף לממשלת שרון. ב 2009 הייתי נגד כניסה של לבני לממשלת נתניהו והייתי בין אלו שכתבו בחריפות נגד הניסיון של בוז'י הרצוג להיכנס לממשלת נתניהו ב 2016. פעם הראשונה שאני תומך ברעיון הזה. 

אחרי הבחירות הקודמות הייתי מאלו שאמרו: תנו לימין לשלוט בלי תירוצים. נראה אותם. הם הרי לא יספחו את השטחים ולא יבטלו את הסכמי אוסלו. שלא יוכלו להיתלות באיזה פוליטיקאי אומלל מהמרכז כתירוץ לחוסר היכולת שלהם לממש את האידיאולוגיה שלהם. סיפוח באמת לא קרה, אבל בכלל לא בטוח שצדקתי. ההנחה שלי הייתה שממילא כל ממשלה בראשות נתניהו לא תתקדם בתחום המדיני, אז אין טעם בעלי תאנה מהסוג שאהוד ברק שימש בין 2009 ל 2013 ולפיד ולבני שימשו לאחר מכן. בשאר התחומים כמה נזק כבר הימין יכול לגרום?

חוץ מזה, טענתי, חייב להיות ערך למילה של פוליטיקאים, שהבטיחו במערכת הבחירות לא לשבת יחד. רק מהאופוזיציה אפשר לבנות אלטרנטיבה. עובדה שהליכוד אף פעם לא נכנס לממשלות אחדות, שהוא לא עמד בראשן.

המצב הפעם שונה. הפעם הנזק עומד להיות אמיתי ומשמעותי. אולי סיפוח, בטוח חסינות לנתניהו, אין ספק שתהיה פיסקת התגברות, ביהמ"ש העליון לא יוכל יותר לבטל חוקים של הכנסת ורק אלוהים יודע מה הכנסת הבאה מסוגלת לחוקק. ייתכן גם ניסיון לסרס את תאגיד השידור, חוקים שיפגעו בתקשורת ויש לסמוטריצ'ים וללוינים עוד הרבה רעיונות מרחיקי לכת, שנשענים על כך שנתניהו כבר מזמן לא מעמיד אפילו פנים שהוא שומר על קשר עין עם המחנה השני ואין אף גורם ממתן בקואליציה המסתמנת שלו.

העם לא בחר אחדות. אי אפשר לקרוא את זה מתוצאות הבחירות וכן, יש ערך להבטחות של נתניהו וגנץ-לפיד, שלא יישבו זה עם זה. ממשלת האחדות שגנץ ולפיד היו צריכים לשקול אותה היא רק ממשלה ללא ה'שותפים הטבעיים' של נתניהו. ממשלה שתיישם אג'נדה אזרחית, תמנע סיפוח ולא תספק חסינות מפני העמדה לדין לנתניהו. בעצם, ממשלה עד להכרעה הסופית של היועהמ"ש. אחריה, נתניהו יוכל לנסות להחליף את "כחול לבן", שיפרשו אם יהיה כתב אישום ב"שותפים הטבעיים". מסוכן, אבל לא בלתי אפשרי, מבחינתו.

רק אביגדור ליברמן יכול לכפות ממשלה כזאת. ברור שנתניהו יהיה נגד וכל הליכוד אתו, אבל בלי ליברמן אין לנתניהו ממשלה. עבור ליברמן זה לכאורה מהלך פוליטי חכם. ממשלת אחדות אזרחית, נטולת חרדים וימין קיצוני, מספקת לו הצדקה לא לקחת את משרד הביטחון. מי כמוהו יודע שאין לו באמת דרך להכריע את החמאס כשר ביטחון. רק בממשלת אחדות הוא יוכל לטעון שכמחווה אצילית הוא הסכים לתת את התיק לבני גנץ.  ממשלת אחדות אזרחית תאפשר לו לראשונה אחרי 20 שנה לקיים חלק מהבטחות לציבור הבוחרים שלו, הבטחות שהוא מפר כבר 20 שנה. ברית זוגיות, חוק גיור, תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות.

כנראה שהסיכויים שממשלת אחדות כזאת תקום נמוכים. ליברמן מאותת מוינה שהוא לא ממש בעניין, הוא בטח מעדיף לסחוט מנתניהו מיזוג עם הליכוד והכנת עתיד פוליטי ליום שאחרי. "כחול לבן" משדרים התנגדות לרעיון והליכוד בטח לא בעניין. בכל זאת, זו נראית לי היוזמה היחידה שיכולה לבלום – לא לעצור – את התיאבון הפסיכי שהימין העמוק רוצה לממש בעקבות הבחירות האחרונות. למרבה המבוכה, אני חייב להודות שהתמיכה שלי בסוג כזה של ממשלה נובעת לא רק מהחשש ממה שהימין יעשה, אלא גם מהתחושה שממילא קשה לראות, בעתיד הנראה לעין, תסריט בו מועמד המרכז שמאל מנצח בחירות. מה הטעם לנסות לבנות אלטרנטיבה באופוזיציה?

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

30 thoughts on “ממשלת האחדות הראשונה שאני תומך בה

 1. praviv55@gmail.com'דן

  רביב..נו באמת ביבי והחרדים לא הולכים לאחדות יודעים שכל מה שיבקשו כל מה שיבקשו…
  יקבלו..אני מציע לך ולכל העיתונאים החוקרים להיכנס חזק בכל מפלגה בקואליציה עם עבודת תחקירים
  מסיבית פשוט לא לתת להם מנוחה..בהצלחה

 2. yehudayehuda@gmail.com'יהודה

  מדובר בלא יותר מאשר משאלת לב. לנתניהו אין בזה צורך (אותו מעניין רק איך להימנע מהכלא). והוא כבר ימצא במה לפתות את ליברמן (שמעולם לא פעל עבור בוחריו וגם לא יעשה).

 3. עדי

  ולמה כחלון לא יכול להכריע? שיראה שהוא אדם עם איזהשהו מוסר או ערכים ושאינו מוכן לשבת עם ממשלה ימנית קיצונית שתכרסם בתקציב על חשבונם של משלמי המיסים שהוא כביכול האביר המגן עליהם. מה איתו?

 4. מתי

  ממשלת אחדות זה אסון. מחיקת כל התקווה שגנץ ייצר שניתן פעם להחליף את השלטון המושחת וההזוי.
  אם גנץ נכנס לממשלה בראשות ביבי לאחר כל ההבטחות שלו, יקרו 2 דברים:
  1. המפלגה שלו תתפורר.
  2. בבחירות הבאות הוא לא יעבור את אחוז החסימה.

 5. -ליאור

  אני מאוכזב יותר מכחלון. לא שציפיתי ממנו למוסריות גבוהה, רק לטיפה תבונה פוליטית.
  הרי מקומו לא ימצאנו בליכוד של היום, אין לו בד.נ.א. את הביטניזם או הרגביזם. אמנם יש לו מידה מכובדת של פופוליזם חסר בושה (כפי שלמדנו משלטי הבחירות שהציב כבר לפני יותר משנה), אבל לא את גודל הפה ולא את נפח הריאות החזקות של שוחרי הפשיזם שמטפסים אט אט לראש הליכוד. ההמונים שם לעולם לא יצביעו לו, הוא נתפס כבוגד. לא כי עזב, כי העז להגן על הדמוקרטיה מפני הזעם הקדוש של האספסוף.
  מנגד, הוא כבר אמר לא פעם שהוא לא אוהב להיות הסמן השמאלני של ממשלה ימנית (לא שדמוקרטיה, שפיות או שמירה על ביהמ"ש היא שמאלנות, אבל ממילא גם הממשלה לא באמת היתה ימנית, רק ביביסטית). והנה, נקרתה לו הזדמנות להיות הסמן הימני של ממשלת מרכז. ממילא 4 שרידי המנדטים שלו הם הבודדים שלא הרגישו צורך לחזק את ביבי בכל מחיר, כך שלא הם היו מתנקמים בו. יכול להיות שזה דווקא היה מחזק את מעמדו הפוליטי בקרב 35 המנדטים של כחול לבן ובבחירות הבאות היה מוצא את מקומו כמפלגת מרכז מדיני שמאל כלכלי. היה יכול גם לדרוש בתמורה עולם ומלואו, ובכלל זאת להתברג מעל ידידו הותיק ניסנקורן בהוקרה על כך שניצל וזרק אותו לכלבים.
  ומעל לכל, כך לא היה צריך לשרוד קדנציה נוספת שבה כל בוקר הוא צריך לעצור ולהקיא בצד על החסינות לביבי ועל שאר הזוועות שהוא עומד לעשות בדמוקרטיה שלנו.

 6. על אפך ועל חמותך...

  ביבי טוען:"היה מרגל בקמפיין שלנו",אז לא מרגל ולא נעלים.זה פשוט תרוץ להתנהלות הבעיתית של ביבי(גם מנהל כושל,וגם חסר רחמים או מעצורים).בכל מקרה,הייה מה שהייה.טוב הוא לא יגמור.כי מה התכלית?הוא רוצה להיות חוסני מוברק?

 7. חיה ש

  איזה מוזר לחיות בתקופת מעבר. עדיף תקופה של רצף מונוטוני. אבל עכשיו זה מעבר: ישראל כפי שאנחנו זוכרים אותה (חלקנו משנות ה 50, אחרים מה 60 וה 70 והצעירים כאחרית דבר…). זה לא עניין של שבט לבן או ישראל הראשונה, זה עניין של ישראל המייסדת, האליטיסטית, שהיה לה חזון של תקומה ללא משיח, זו ישראל החופשית שעמדה להיות עוד יותר מופלאה וחופשית, זו של בן גוריון, שהניבה בזכות התרבות והחינוך 5 פרסי נובל. מישראל ההיא נותרו איתנים כארגונים ומוסדות רק הצבא והביטחון. ברור שכשזה ייעלם (תארו לכם צבא בימי שפוט החרדים…) אז תשוב הארץ לחיק העם הערבי עם מיעוט יהודי שמשתטח על קברים וטומן קמיעות. דרך נאה תעשה פה ההיסטוריה. לולאת הציונות המזהרת תנצנץ למרחוק כאבן שאין לה הופכין…ויבוא לציון גואל, הגואל הידוע. לא, רביב, חבל אף להרהר באחדות עם הפרטנרים האלה, שאין להם בעולם פרטנרים זולת שותפותיהם הטבעיות…חה חה

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לא יודע,קצת מצחיק אותי.שביבי השקיע יותר מאמץ להרוס אותך כלכלית ומקצועית.
  מאשר לפתור את משברי הנגב המערבי מול עזה.אז ביבי הפקיע עוד גול,גם אם הוא היגיע לשער עם נגמש רוסי,בחיפוי מסוק אמריקאי.תוך שימוש בנשק כימי.למרות שמשחק כדורגל לא אמור להיות כל כך אלים,אבל השאלה אם זה בכלל משחק כדורגל ?או שישראל היא דמוקרטיה?

 9. הוניקר ג'ק קובע

  אם יריב לוין הייה שר משפטים.אז הוא ידיח את ביבי.והייה ראש הממשלה.אכשיו ביבי יכול לצחוק על זה כמה שבא לו.אבל אין להכחיש שלוין יודע לשקר(יש הטוענים שהוא טוב בזה).ואין ספק שהוא יותר מתוחכם מאיילת שקד

 10. חכו עוד קצת, והקמצן הטפיל יגמור בכלא

  פסגת התגברות (במידה ותעבור בכנסת) לא תעבור בג"צ.
  משמעות של פסקה כזו היא שרוב של 61 חכים יכול לחוקק כל חוק שירצה (כולל חוקים גזעניים, מפלים ומתעמרים) וחוק כזה משמעו סיום הדמוקרטיה. חוק כזה לא יעבור בג"צ כיון שהממשלה ה קודמת לא הספיקה להחליש את כוחו של בג"צ וליישב בו יס-מנים של נתניהו. לפיכך חוק כזה (במידה ויעבור בכנסת) לא יעבור בג"צ ולא יחוקק.
  ולמה לא יעבור בג"צ: כי אחרי חוק כזה למה לא לקבוע חוק ברוב של 61 חכים שלא צריך יותר בחירות, כולל פסקת התגברות. – הרי כל החכים מהימן כולל חרדים ישמחו לחוק כזה שתיתן להם משלה נצחית
  ייקח עוד קצת זמן, אבל נתניהו המושחת הקמצן והטפיל יגמור בכלא.
  לא מבין איך כל הפרשנים לא מבינים את זה

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בנתיים חבר הנפש של ביבי(טרמפ),צריך להלאים את ווסטינגהאס(כדי שיקנו כורים אטומים,מאר"הב כי הם טובים.ולא כי טרמפ מכריח).חברה שחשובה לאמריקאים(בטיחות ויעילות זה מה שדרוש שם).בנוסף הם צרכים למכור את ה4000/5000, מטוסיf35.כדי להחזיר את ההשקעה.ולעתיד,מוצב מאוייש על הירח(כדי שהמחקר והפיתוח,האמריקאי ימשיך להוביל את העולם).את כל "הכייף",הזה טרמפ צריך לעשות עם תקציב מאוזן פחות או יותר.(כשהחומה מול מקסיקו אמורה להיבנות,וצרכי הרווחה של USA גבוהים מאי פעם).העיקר "שישראל היא המדינה המסובכת בעולם"…

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ביבי רוצה למחוק את כחלון.ביבי:"כחלון לא עשה כלום,זה הליכוד,וכחלון אף פעם לא עזב את הליכוד"…אז נכון שאבא של משה כחלון לא הכיר את מישה ארנס.אבל אם כחלון שרד את הבחירות האלה.אז הוא מספיק חכם וחזק,לטעמי הוא צריך לשאוף להיות ראש ממשלה(בעתיד,והוא צעיר).ולכל מעריצי ביבי(גם אלקים רובנשטין,שהיום זועק "גוואלד".אך חילץ את ביבי מעמדי,ומבראון&חברון).ביבי הוא רק בן אדם(ולא משובח במיוחד)

 13. אריה

  לשמור על שלטון נתניהו. זה ל הסיפור.
  נתניהו מתוחכם, מאוד מתוחכם. יעשה הכל על מנת להישאר בשלטון.
  דרך אגב. הסיפור עם ברדוגו.
  נכון או לא, לא חשוב.
  מה כן חשוב – גם אני חושב שברדוגו לא אמין. ממש לא.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ברדוגו,אראל סגל.הם סוג של"אנשי רוח",פובליציסטים בשקל.אכשיו רוצים לערבב עיתונאים שמבאים מידע וחושפים שחיתות,ביחד עם יחצנים של בעלי סררה..זה לא חדשות! ברגע שיפסיקו להאמין לחדשות,הפוליטקאים היו הראשונים להפגע(לא שביבי חושב על זה,כי כל העם והמדינה לא מזיזים לו)

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  גם כחלון וגם דרעי צרכים לזכור,שביבי יכול לפטר אותם מתי שזה יתאים לו.שיבחרו עם בא להם להמשיך,או להפוך את השולחן .וללכת עם גנץ.אחרי ההשג שלהם,הם לא צרכים לסבול מהבוז והזילזול של ביבי

 16. על ימין ולאומיות

  לדעתי,כשמדברים על בית המקדש.רוב האנשים חושבים שזה הייה סוג של מכה או ותיקן יהודי.ולא בדיוק החזון של נאמני הר הבית.(איטליז אדיר מימדים,מלא עשן,ומקוואות).לאור ההקצנה ימינה.כשואלים האם אתה בעד בית מקדש? נראה שהרוב,יותר בעד מבנה סטייל הקדרלה נוטרדם בפריז.אולי חזון בית המקדש נוצר כי אין לישראל מונמנטים לאומיים מרשימים.(כמו הבית הלבן,או הקרמלין).גם הרצל דיבר על פרלמנט מפואר,אבל בישראל האדריכלים רצו מבנה יותר אקדמי.ופחות לאומי

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה הדיבור הרוסי? "האמריקאים לא חברים טובים שלכם",עובדה שתמיד כשזה היה תלוי בהם הם פגעו בתעשית החלל שלכם.הקטנוניות ,בהתנגדות לעיסקת ההשבחה של הf16,באחת ממדינות יגוסלביה לשעבר.השגרירות בירושלים?זה לא בשבילכם.זה בשביל האוונגליסטים באמריקה.ההכרה בגולן?אתם הריבון שם,מה זה משנה מה טרמפ אומר.אז אני לא מציע להיות בעלי ברית של רוסיה.אבל זה הדיבור על טרמפ,וכדאי שהוא ידע את זה

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ביבי הבוגד,פסל אוגוסטוס(ועוד ממצאים ארכיאולוגים מישראל,נתנו למוזאונים אמריקאים).כל פיתוח ומחקר ההדרים נמכרו בנזיד עדשים לסינים.וביבי עשה הכל כדי לבטל את האירוביזיון בישראל.אכשיו ביבי מפעיל עלכם טרור,כי גם הוא וגם אתם יודעים שהוא בוגד!איזה מין ראש ממשלה מחזיק באזרחות זרה?! מערכת המשפט נתנה לביבי לעשות מה שהוא רוצה,ואם הוא יהרוס אותם ואת המדינה.זה רק כי,כולם נתנו למושחת הבוגדני הזה להשתולל

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  העתיד של ישראל הוא בשיתוף פעולה עם אירופה ויפן.קשר עם אר"הב,סין או רוסיה.יצור יותר נזק לישראל מאשר יועיל.עתידן כמו דוד פסיג מהלל את USA(כי הוא למד שם).ארצות הברית היא מדינה צבועה.כי כולאים שם אנשים בלי סוף(בתנאים מרושעים)על דברים קטנים.כל ביקורת על תפקוד הכורים האטומים או על טקס האוסקר מצונזרת,בנוסף לעונש מוות שיש שם.ממש כמו בסין ואירן.הצביעות האמריקאית נמשכת גם בנושא,זכויות יוצרים(מדינה שמאמצת תרבויות ונכסים מכל העולם,מאוכל איטלקי.ועד מדעני טילים נאציים)

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש לי איזה שאלה,זה נכון שחני בלייוייס חברה ליריב לוין ליום שביבי יכנס לכלא? ומה אם הקלטות של גברת בלייוייס?

 21. הנודניק

  האם נכון,שביבי אוסף חומר על ליברמן?("תיק נתיב אל המזרח").כדי שיוכל לסחוט אותו,וכדי שלא יפרוש מהמשלה.והאם ביבי מקליט את ליברמן?

 22. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אגב אם ולטר סוריאנו סוחט אותך.האם אתה יכול להגיש נגדו תלונה במשטרה? והאם "אדם פרטי",יכול לפגוע בפרטיותם של אנשם(ללא צו בית משפט).על משקל "הגונב מגנב פטור",שכן שום רווח לא צמח לך מזה (רק צרות).אבל אני לא משפטן

 23. ישראל כגטו ענק

  בישראל לא מעריכים אדם לפי איכות העבודה שלו.אלה לפי מידת החנפנות שלו.כל המדינה הזו בנויה על תרומות ומתנדבים.(לכן הפריון נמוך),וכחלון הוא היה ונשאר הפודל של ביבי,הוא לא רצה להקשיב לקרנית פלוג.רק כי היא בת.ולכן זה רק ענין של זמן עד שהקשקשן הזה יעלם מהחיים הפוליטיים

 24. חוני

  אחדות? רק צרות גרמו האופורטוניסטים של האחדות (הרבה דברים רעים קשורים בגולדה, משום מה…). הם ביטלו את האופי והאיכות של השמאל והוא נמחק כמו החתול בחרצופים… להיטמע בתוך טמטום? כך או כך המדינה יורדת מהפסים וזה לא בגלל השמאל…עדיף לתת לה ללכת לאן שמוליכה אותה חבורת ה"מנהיגים" האלה…קרקס בקריסה, אם רק לא יפריעו לו (כלומר להמתין בשקט ושיחוקקו את כל חוקי הקוקו, אדרבא). נראה שזה המצב בו חי ושאותו חווה ירמיהו הנביא הגדול מכולם: ממש ראה לאן הכול מוביל, אומנם קרא וניסה, אבל בלי שום כוח, חווה עד הסוף כל מילה שניבא. עם אומה מטופשת אין להתווכח. זה גורל. אבל עדיין, תודה על הציונות! (השמאלנית!)

 25. על מילים ומעשים

  לעיתים אומרים ביום השואה:"מחנות השמדה"(אלו מחנות ריכוז שרצחו בהם אנשים.(ולא פסולת שמשמידים),או"גזע ארי"(אין דבר כזה).ההיתקרבנות לא משרתת אותנו בתווח הארוך.יש ציבילזציה ותרבות יהודית,כן יש עם יהודי(אין כאן גזע).בית התפוצות טוען שהצאר נקולאי הראשון,היה כמו המן הרשע.אז כל מי שלא היה מהאצולה הרוסית סבל(ולא רק יהודים),ולמרות האכזריות של הצאר,בפועל הוא התחיל בביטול תחום המושב(ואף יסד את הקהילה היהודית בפינלנד)

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אזו מדינה מגעילה זו ישראל,מיקי גנור נתן להם את כל המידע והם השפילו אותו.להשפיל את האזרחים זו פרקטיקה מאוד אהובה על הממסד הישראלי,ביטוח לאומי(סוג של מס גולגולת).מרשה לעצמו,לחייב בריביות של שוק שחור חייבים."שיתחנן להסדר".זה לא עובד כך,כבוד של אדם זה לא מטבע העובר לסוחר.וזה אך טבעי שאדם דוחה(אולי הוא סתם בובת גרב של יאיר ושרה נתניהו),הייה ראש ממשלת ישראל

 27. ד"ש לרהב

  בראשות המים נתנו לנו,מים שיכולים להרוג עץ אבוקדו.נו שהייה בהצלחה לפרוסטתה של ביבי…אגב סקאמבאק ביבי חוזר בתשובה? אז ביישיבה בניו יורק הוא ירגיש בבית.(שם נהוג לאפסן כסף בגרביים).ושיזהר מחצבת ומנאו נאצים

 28. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הליכוד היא מפלגה של חלאות.הם לא מצליחים לפקח על איכות המים והמזון או לשמור על מערכת הבריאות.ואכשיו הם רוצים לבנות כור אטומי.שאין לי בעיה עקרונית עם זה,אבל לא עם מושחתים מהליכוד.ששלום ובריאות הציבור לא מזיזים להם!אם היה אלוהים ביבי היה בכלא,והליכוד היה נמחק.אבל החרדים הוכיחו לי שאין אלוהים

 29. שאלה לרביב

  תגיד רביב אם בעיתון אחר יציאו לך שכר שווה או גבוה מבהארץ.תכתוב שם?כי לפעמים(בעיקר לפני הבחירות),הארץ היה יותר דומה לפייסבוק של ביבי מאשר לעיתון.והם כאילו הכי"מאוזנים",אבל הכל מאוד מתואם עם ביבי

 30. shushd@walla.com'שירן

  שנה אחרי ויש ממשלת אחדות…
  מעניין מה דעתך עליה:)
  לדעתי הסיכון רק עלה, ואני שמחה שגנץ וחבריו יהיו איזה גורם מאזן בטירוף של בלוק ה55. מה דעתך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.