ההזדמנות הכפולה של הנדל לשנות את פני התקשורת

| 19 ביולי 2021

יש אמת פוליטית כמעט לא ניתנת לערעור – תפקיד השר לביטחון פנים הוא קבר אחים (פוליטי) ואם המשרד לביטחון פנים הוא הגהנום, תפקיד שר התקשורת הוא גן עדן. אין כמעט שר תקשורת שלא פורגן, פונק וקודם. ליאור לבנת, אריאל אטיאס, משה כחלון, חוץ מהמקרה הייחודי של דודי אמסלם, שבאמת לא ניסה אפילו לתפקד כשר תקשורת, כל השאר קפצו משמעותית בעקבות התפקיד הזה. חלק מזה נובע מהמוטיבציה הלא עניינית של חלק מכלי התקשורת ללקק למי שאחראי עליהם. חלק אחר בא עם התפקיד. קל הרבה יותר להיות רגולטור, שמשנה בחתימה אחת את פניו של שוק שלם מאשר שר ביצועי, שצריך, למשל, לשווק קרקעות.
לשר התקשורת הנוכחי ההיסטוריה מזמנת הזדמנות נדירה להשפיע אולי יותר מכל שר לפניו על החיים שלנו. בכל העולם מדינות מתחילות לעצב מחדש את יחסיהם עם חברות הענק פייסבוק וגוגל. בישראל זה ייפול בעיקר על הנדל. בקדנציה הקודמת הוא כבר החל בשיחות גישוש עם החברות הללו. ההיבט הדרמטי מכולם הוא האם גוגל ופייסבוק יצטרכו לשלם על התכנים שמייצרות מערכות החדשות בישראל. גוגל ופייסבוק טוענות בכל העולם – אנחנו רק מגדילים את הרווחים של ערוצי החדשות. אנחנו מפיצים אותם ומי שרוצה לקרוא את התוכן, יידרש לגלוש לאתר המקורי. ערוצי החדשות טוענים – כן, אבל אתם מרוויחים מהתוכן שלנו סכומים מטורפים, מה עוד שלעתים הצרכנים מסתפקים במקטע שהם רואים אצלכם ולא ממשיכים הלאה.
בכמה מדינות בעולם הצליחו לכופף את הענקיות. אוסטרליה היא המקרה המוכר ביותר. ישראל היא שוק קטן. היא תתקשה לכופף את פייסבוק וגוגל. מה קשור שר התקשורת לכל הדיון המרתק הזה? לכאורה, גופי התקשורת יכולים להתאגד ולנהל מו"מ בעצמם, כמו בדנמרק.
ובכן, הנדל יכול למלא תפקיד כפול. ראשית, גופי התוכן בישראל יתקשו מאוד להתאגד, אפילו למען המטרה הקדושה של הגדלת ההכנסות. שנית ועוד יותר חשוב, להנדל יכול להיות תפקיד קריטי בקביעת הייעוד של הכסף. לפייסבוק ולגוגל הרבה יותר קל, מן הסתם, לנתב את הכסף ליצירת תוכן חדש, הפקות מקוריות, סרטי תעודה וכו'. הם כבר הציעו רעיון דומה בשיחות הגישוש. בעולם גלובלי בו הכסף להפקות לוקליות הולך וקטן מדי שנה, זה יכול להיות החמצן של תעשיות הקולנוע והתקשורת.
עוד יותר חשוב – הכסף הזה של פייסבוק וגוגל יכול ללכת לשיפור התקשורת הישראלית הבעייתית, שהמוצר שהיא מנפקת לצרכניה הולך ומידרדר ביחס ישיר להידלדלות ההכנסות שלה. קל לתפור קייס משכנע שיגיד את הדבר הבא: גוגל ופייסבוק אחראיות במידה רבה לקריסת צד ההכנסות. רק צודק שהן תשתמשנה ברווחי העתק שלהן כדי לבנות תקשורת חזקה יותר והכי חשוב – אמינה והגונה יותר. לשתי החברות יש אינטרס אדיר להיתפס כמי שנלחמות בפייק ניוז. לתקשורת הישראלית אין כיום תמריץ כלכלי לדבוק בסטנדרט אתי ופרסומי גבוה. כל המחלות של התוכן השיווקי, ניגודי העניינים, השטחיות וחוסר ההעמקה לא גובות מחיר כלכלי ישיר מכלי התקשורת ובעולם בו כלי התקשורת נלחמים על הישרדותם – מי רוצה לשלם לאנשים שרק יבדקו את העובדות או לאומבודסמן, שיהווה כתובת עבור המתלוננים כנגד פרסומים.

בקרוב יתפרסם דו"ח פולקמן, אותה ועדה שכמעט נשכחה מתקוםת כהונתו הקודמת של הנדל. ועדת פולקמן נועדה להתאים את הרגולציה לשוק המתחדש. ייתכן שהיא התיישנה עוד בטרם פרסמה.
למדינה יש קושי מובנה לתגמל כלי תקשורת על פי הרמה האתית וסטנדרט הבדיקה שלהם. לכלי תקשורת יש את אותו קושי לקחת כסף מהמדינה, אבל אם המדינה תסתפק רק בבניית המנגנון באמצעותו גוגל ופייסבוק יעבירו כסף ליצרני התוכן, לפי סרגל שייקח בחשבון את האלמנטים הללו, זו תהיה עסקה משתלמת לכל הצדדים. חלק מהלחץ על חברות הענק, שמפיצות לא פעם פרסומים בעייתיים, יירד. ליצרני התוכן המקומיים יהיה אינטרס לפתח מנגנוני בדיקה ותגמול רציניים יותר. זו עסקה מאוד מורכבת. כמה תשלמנה חברות הענק? האם זה יהיה מנגנון כופה או וולונטרי? איך ייבנה סרגל התיגמול ומי יחליט מי עמד בו? לכאן בדיוק יכול להיכנס הנדל. עם רקע בעיתונות, הבנה ברגולציה, שנשענת על שנה שכבר כיהן בתפקיד, ידיים נקיות והרבה מוטיבציה הוא יכול לשנות לגמרי את התוכן שאנחנו צורכים, בפייסבוק, בגוגל, בקולנוע, בסרטים הדוקומנטריים ובחדשות.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

28 thoughts on “ההזדמנות הכפולה של הנדל לשנות את פני התקשורת

 1. התחושה והרושם שנוצרים

  אם יוסרו מגבלות הקורונה,והחיים יחזרו לשיגרה(והעולם יחזור לצמוח).אז תחשף המציאות האינפלציוניות של כלכלת ארצות הברית.כך גם בנוגע לסיפורים שבנק ישראל מספר על רכישות הדולרים.הרושם שבכל הקשור לקורונה,בריאות הציבור.זה לא האינטרס העיקרי

 2. מה יש לעירית ירושליים עם משפחת נתניהו?

  נראה ששימרון נותן שרותים לעירית ירושלים(ומרוויח על זה שכר חלומי).אוקי נניח לזה..למה עירית ירושלים מציקה לאיתי זלאיט? מה הקטע? אין לראש עירית ירושליים דברים יותר חשובים לעשות?

 3. NSO אסטרטגית פעולה לממשלת ישראל?

  אפשר שממשלת ישראל תגיב כך:
  זכויות אדם,זה ערך חשוב למדינת ישראל.
  ולכן ישראל מעונינת לשתף פעולה עם מדינות שנפגעו מחברתNSO.הטרור העולמי הוא לא רק סכנה לחיי אדם,הוא גם יוצר נזקים כלכליים.וחברתיים קשים.
  מדינת ישראל,שואפת לשמור על חיי אדם,וזכויות אדם.
  במידה ונעשו טעויות,נשמח ללמוד ולתקן

 4. איך פוטין יתמודד עם שריפות היער במזרח סיביר,הדרך הרצויה לשאר העולם

  מן הסתם החורף במזרח סיביר הייה קשוח במיוחד השנה.כי העשן משריפות היער עלה גבוה לאטמוספרה,והוא לא מתפזר מהר.אור השמש נחסם,ויהיה שם(ואולי בכל העולם) חורף קר במיוחד.שריפות זה לא ענין חדש בסיביר.אבל הרשתות החברתיות והמודעות הפוליטית,יוצרים לחץ על הממשל הרוסי.
  מאחר ותמיד היו שריפות כשיש יערות.צריך למקד את תשומת הלב לשרשרת של יערות מוגנים(בסביבת מגורי האדם) מהצפוני ביותר ועד הדרומי ביותר.יערות מוגנים אלו יזכו להגנה מירבית(לא יבוזבז כוח במקומות נידחים,וישמרו על אזורים מיושבים).
  ינסו לקדם בניה של סכרים הדרו אלקטריים על נהרות מזרח סיביר(אלדן ,ויליואי לדוגמה).כשהימות והאגמים שנוצרים מיצבים את מזג האוויר,ותורמים ליער.וכמובן שמגדילים את הפעילות הכלכלית,עם חשמל זול.
  בניה של משתלות בכפרי המזרח הרחוק הרוסי,שלא רק יחדשו יערות שנהרסו.בעיקר יוסיפו צמחי תועלת כמו פירות יער,עצים עם יתרונות כלכליים(מיפל,פירות,ועצים עם יתרון בריהוט ובניה)

 5. כשלון היהדות בחיבור לארץ ישראל

  היה אפשר לבנות מסלול טיולים,מאילת לבאר שבע.כשלאורך הדרך יש שורה של נקודות עצירה(על שם רב,או צדיק?).באתר יש מעיין(בעזרת מקורות?).בנקודה יש חורשה(שיטת הנגב,חרוב,צפצפת הפרת,או שיזף).כך היהדות היתה יכולה,להיות גורם משפיע בארץ ישראל(זה לא קרה).זה רק ענין של זמן עד שהאיסלם או הנצרות.יבנו מסלול צלינות כזה

 6. בנט יכול להגיד על ביבי מה שהוא רוצה,שינוי הוא לא עשה.בנט היה ונשאר הפודל של ביבי

  ביבי מפעיל את בנט,הקו הנוקשה(שלא באמת עובד,כי הקורונה לא נעלמה.על אף ההתנהלות המאוד אגרסיבית של ביבי).אז ממשיכים עם ההתנהלות חסרת הפשרות.אין לישראל הנהגה,כי בנט מעדיף לקבל מחמאות מארצות הברית.אבל אין לבנט חיבור לשטח.תוחלת החיים בישראל ירדה(בעיקר בגלל ההגבלות והסגרים,ופחות בגלל הקורונה).ובאמת שהבריטים והשבדים לא מטומטמים,כמו שהתקשורת השקרנית של ישראל מספרת לנו

 7. איזה אידיוט הבנט הזה

  בטח קלוגהפט יעשה לקריירה של בנט,מה שהוא עשה לקריירה של תמר זנברג.אגב למה בנט מחקה את ביבי?(ביבי אפילו לא שילם לו,בזמנו).בכלל ההצלחה של בנט בקלפי לא היתה משמעותית(עם כל הכיפה ורעננה,וגם העסקנות ביהודה ושמרון.לא מרשים).אם כבר אז כדאי לבנט ללמוד מלפיד.
  החורף הקרוב ,ישראל הולכת להיות מוצפת(תכנון כושל,ניקוז גרוע,וצפיפות חונקת).הליצנים האלה בממשלה עוד עובדים במחלקת השיווק של תעשיית החיסונים האמריקאית.(במקום לחזק את מערכת הבריאות,הם אוכלים לנו את הראש). אז אסון טבע הוא בלתי נמנע בחורף הזה בישראל.בעיות השורש של מערכת בריאות לא זכו ליחס.וקורונה?עשו מה שאפשר,אם בנט רוצה להיות סדיסט כמו ביבי "לא היתה 100%התחסנות"(ואגב גם לא הגיוני שתהייה).אבל בנט לא בא לשרת את עם ישראל.אכשיו בנט צריך שעיר לעזאזל(כמו באסון צפית).בנט לא לומד,בנט מתלהם "ולא מתנצל"

 8. בחורף הקרוב ישראל מוצפת(ולא בגלל התחממות גלובלית)

  ב1992 ירד בישראל שלג,והיה גשם בלי סוף(פתחו את סכר דגניה).אבל השנה יהיו פגיעות בנפש.לא כי ישברו שיאים.כי ישראל צפופה,ומושחתת,והניקוז גרוע.כל מני "עיתונאים",יגידו לנו"זה בגלל ההתחממות הגלובלית".אבל ביקורת על הממשלה,על ההזנחה,על מחסור בשטחים פתוחים.לא תשמע

 9. הרוסים לא מכבדים ולא יכבדו את האמריקאים.הם חושבים שהאמריקאים שקרנים וצבועים

  נראה שזו דעתו של פוטין על ביידן:"כמו כל האמריקאים,גם ביידן עשה הרבה בשביל להעליב את רוסיה.אז ביידן לא החזיר את הדיפלומטיה,האמון בו לא גדול.ביידן עשה את המינימום ההכרחי מבחינתו.הפחדן הזה לא רצה לבוא למוסקבה,לדבר.אם כל הכבוד ל"דיפלומטיה האמריקאית",אני לא סופר אותו בכלל"

 10. המהלך הבא של רוסיה?

  דוברות הקרמלין:"טד קרוז הוא סוכן משוטה שלנו(אידיוט שימושי,שעובר מניפולציה לטובתנו).הכלכלה שלנו יותר בריאה בלי הדולר.הנשקים שפיתחנו הם הכי טובים בעולם.אם ארצות הברית רוצה לקנות נשק רוסי,אז נחשוב על זה…בכל מקרה העיסקה תהייה ברובלים"

 11. על "סינדרום הואנה",דרכים להתמודדות

  ראשית המשימה של הממשל האמריקאי,זה להגן על העובדים שלו והמשפחות שלהם.נראה שמדובר בקול בתדר גבוה(שלא נשמע באופן רגיל).ולכן צריך להציב גלאי קול,בכל שגרירות.ולבחון ציפוי/חיפוי מגן.
  בשלב השני צריך להבין מי אחראי לזה,ולדאוג שזה יפסיק.
  בכלל אני רואה שארצות הברית רוצה"להקפיא את המצב".הם לא רוצים כשהקורונה תיגמר.הם לא רוצים להתמודד עם האינפלציה.
  הם רודים בשותפים שלהם בעולם,"מנהלים" אותם.
  האמריקאים נעלבו "איך סין הפכה חזקה?","איך רוסיה הפכה מפחידה".כאילו משהוא נלקח "שלא בצדק",אבל המציאות היא מה שהיא…אין מה להילחם על העבר.מן הסתם גם סין וגם רוסיה סבלו ממשברים מאוד מאוד חריפים.העולם לא חייב כלום לארצות הברית.יש בעיות אמיתיות,זה לא תחרות.המחויבות של הממשל האמריקאי,היא לעם בארצות הברית,לא לנצחון מול רוסיה או סין

 12. מדיניות המראה של סין כלפי ארצות הברית

  כנראה שההכרה האמריקאית בטיוואן.תביא את הסינים לעודד תעמולה בדלנית בארצות הברית "הוואי העצמאית",טקסס כחלק ממקסיקו.ועוד כל מני עלבונות שכאלו

 13. האם ביבי עושה לישראל נזק מול רוסיה,או שבנט פשוט נכשל מול רוסיה

  האם בנט הכניס את ישראל למבוי סתום?(הרס היחסים עם רוסיה,בלי מנוף מול אמריקה.ועם ממשל אמריקאי שלא סופר אותו?)

 14. מדינת ישראל זוכה לבוז בעולם,כי היא מתיחסת רע לאזרחים שלה

  למה אי אפשר לראות את האולימפיאדה בכאן 11?

 15. אם לנתניהו מנייות בפייזר,אז הוא בניגוד ענינים.ועדיף שישתוק!

  שביבי יקח חיסון שלישי,ורבעי מצידי.עם יש לביבי מניות בפייזר,אז הוא לוביסט.ואסור להקשיב לו!

 16. אם לבנט אזרחות אמריקאית,שיקול הדעת שלו פגום?("לאמריקאים אני לא משקר")

  ארצות הברית זוכה לכל מני יתרונות על חשבון אזרחי ישראל,בגלל הקשר של בנט לאמריקה? עם משה ארנס ידעתי שמדובר בפטריוט ישראלי ב1000%.אכשיו הבנט הזה גורר את ישראל לתרגילים שארצות הברית אוהבת.אבל מעצבנת את השכנים של ישראל(רוסיה היא שכנה דרך סוריה)

 17. על יחסו של פוטין לבנט

  מבחינת רוסיה הנושא שעל סדר היום,זה קידום עסקיה של רוסיה במזרח התיכון.בנט יכול לבוא לרוסיה,"נשב לכוס תה,נראה מי זה הבנט הזה".מובן שמבחינת הרוסים,יהיה נחמד עם בנט יתן הזמנה רשמית לביקור של פוטין בישראל.בכל מקרה,עדיף שזה יקרה עוד לפני שעובר תקציב בישראל

 18. תגיד הביידן הזה רציני?

  איך יכול להיות שביידן נפגש עם ראש ממשלת עירק,עוד לפני שהוא נפגש עם ראש ממשלת ישראל?ולמה הוא לא עושה הסכם סחר עם הבריטים? למה הוא מתחנף לאוקראינים,מה זה יתן לו?האוקראינים רק יאכזבו אותו(כי מה הם יכולים לתת לאמריקה,חוץ מרגשות אשמה).
  לאור מצב הענינים הזה,בנט צריך להפגש עם מנהיג זר.(כי לא נראה שישראל רצויה באמריקה).מה שקורה באמריקה מטריד

 19. על נפתלי בנט

  בנט החליט שהציבור לא צריך לאהוב אותו.למה הוא יצא בהצהרה:"אני לא עובר לבלפור"?
  למה הוא לא נפגש עם מנהיג זר(?הוא מחוסן,ויש עוד מנהיגים חוץ מביידן)
  למה בנט ממשיך להתיעץ עם ביבי,ועם המקורבים של ביבי?
  (נתניהו מעולם לא קידם אף אחד חוץ מנתניהו)
  למה בנט בכלל מדבר על קורונה,ולא נותן למומחים לדבר?
  (לא ראיתי אף שר ,שמסתבך בזה)
  בקיצור לבנט פה גדול,פתיל קצר.ולאף אחד אין סבלנות כדי להזהיר אותו.(הוא גם כך לא מקשיב לאף אחד.בנט"עושה דווקא"-בקיצור אידיוט)

 20. משהוא מאוד מעצבן באמריקאים

  בארצות הברית אומרים:"אנחנו ממנים את ישראל","אז שישראל תפתח את הרגליים". אז תפסיקו מייד את המימון!הרי את הזהב שלה ישראל לא תראה בחזרה.ומיצידי שכל תעשיית הנשק האמריקאית תפשוט רגל

 21. פעם אחת לא שמעתי את יפעת שאשא ביטון בתקשורת.את הריבים של הממשלה כן

  תגיד לי מה הם רוצים מאזרחים הממשלה הזו? יש מלא כסף,אם הם מפחדים ממונופול הגז,ומעידן עופר.אז לא אכפת לי אם יהיה מס על כלים חד פעמיים,ומשקאות סוכר.
  למה ביטוח לאומי,דורש כסף מאנשים ללא הכנסה?
  למה הם נותנים שרות גרוע,ממשרדי הממשלה,דרך הדואר?
  למה לא מגיע לעם הזה לראות את האולימפיאדה,בשידור הציבורי?

 22. המטרה המרכזית של ממשלת ישראל,היא להגדיל את מספר המתאבדים.ובכלל להוריד את תוכלת החיים

  אם אתה לחוץ,אין לך הכנסה,מבחינת מדינת ישראל זה הזמן לשלוח לך מכתבים מפחידים מביטוח לאומי.המדינה רוצה לדחוק אותך לקצה,ולתת לך דחיפה מקצה הצוק.
  "לא טוב לך","אתה מוזמן ללכת.מצידנו אתה יכול להתאבד".
  תפיסת העולם בישראל,זה דרביניזים חברתי וכלכלי.בעולם הזאבים הזה(עלק מדינה" יהודית,"עלק זכויות אדם או" דמוקרטיה").השאיפה של מדינת ישראל זו,שהיה כאן לחוץ ורע("זה מוציא את המייטב מהאנשים").אנשים זועמים,כועסים."שעושים מעשה",מובן שמערכות ההפרד ומשול(4 מערכות חינוך שונות,פערים כלכליים חריפים בין "סוציאליסטים" עשירים.ל"ימנים"עניים).תבטיח שהזעם לא יופנה למדינה…האומנם? נראה שהמחאה החברתית לא הולכת להעלם בעתיד

 23. ביידן מאוד לא הרשים את הרוסים, מבחינתם :"זה עוד מאותו דבר"

  רוסיה מיצרת מה שארצות הברית מיצרת(אולי לא ב100%,נניח כותנה אמריקאית מול צנובר רוסי).ביידן נוהג ללעוג לרוסיה:"הם לא מיצרים כלום חוץ מנפט".
  בביקור הבא של פוטין בערב הסעודית,יש להניח שפוטין ישבח את התרבות הסעודית.המזון(נניח תמרים חלב גמלים,ודגים).לצד אומנות איסלמית.ויציין בפני הסעודים:"הבוז האמריקאי,אלה רק נפט מיצרים.לא בבית ספרנו הרוסים.יש לנו כבוד לסעודיה".
  מה אפשר ללמוד מהיהירות של ביידן(ובחירתו "באויב"מוכר)?
  ביידן חסר ביטחון,ולכן פונה לרטוריקה פופוליסטית.ולא מדבר לענין

 24. הבעיה עם אורן סמג'ה

  מאמן ג'ודו לא יכול להתפרק רגשית,ולצעוק ולהעליב ספורטאים.זה לא מקצועי,ומוריד לטמיון השקעות של שנים,של ספורטאים ושל המדינה

 25. כאן 11 לעשות סקרים על קורונה. זה לא מקצועי!

  "חוכמת ההמונים",מתבטלת כשיש מניפולציה על הציבור.לצורך הדוגמה בגרמניה השלטון טען ש"היהודים הם הבעיה".ואנשים קנו את זה.
  השלטון צריך לקבל החלטות קשות,לשמור על זכויות אדם,על בריאות הציבור,ועל הכלכלה.
  מה אפשר ללמוד מהסקרים המטופשים שלכם?
  אבל מדינת ישראל היא אירגון פשיעה.כי ביטוח לאומי מרמה אנשים(הם מיתגו את זה כ"שיטת מצליח").ביטוח לאומי גובה גם עם אין לחייב כסף,ומוריד אותו מתחת לקו העוני.והופך אותו לאדם נטול זכויות.
  ישראל היא ממש אירגון פשיעה,כי ראש הממשלה מנצל את כוחו לרעה(ביבי סדר לעצמו פטור ממס,אבל על זה הוא לא נשפט).
  אז תעשו לכם סקרים…"דמוקרטיה עממית..לא?"
  וגם כדאי שבכאן 11 יתיחסו בכבוד לעובדות והעובדים שלהם

 26. על יחסי ישראל ורוסיה

  נראה שהרוסים לא מרוצים ,דרך הפעולה שלהם תהייה כזו:
  כלפי חוץ,"הכל כרגיל".אבל השגריר הרוסי נשאר במוסקבה.
  עידוד של דוברי רוסית שגרים בישראל לעבור לרוסיה.
  מכס על יבוא מישראל לרוסיה.
  מכירת מערכות נשק מתקדמות,ליריבים של ישראל.מבלי להתייעץ עם ישראל.
  תרגול תעשייתי,והעסקת אזרחים ישראלים (גנבת מוחות).
  אם ישראל לא מרוצה? מבחינת רוסיה ראש ממשלת ישראל יכול לבוא למוסקבה,ולנסות להגיע הפיתרון מייטבי.
  כלפי חוץ רוסיה אומרת "שום דבר לא השתנה"…

 27. שביבי יפסיק לדחוף פטור ממס,לא לזכיות במדליה אולמפית.ולא על גז טבעי

  ביבי ממשיך לעשות נזקים(מתחת לשולחן)

 28. ביבי קשור למקרי הסתה ואלימות(תשאל את זאב אלקין)

  ביבי צריך להשפט על הסתה.נתניהו הוא אדם רע ומסוכן,צריך להגן על הציבור מפני הסדיזים של ביבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.