לא חכם לעשות ביבי לביבי, על החזירות של הקואליציה בחלוקת הכוח

| 12 ביולי 2021

יאיר לפיד הגיע בעצמו לוועדות הכנסת. כל כך כבד היה הכעס. הוא דרש לדעת אם היה עוד מקרה ששונו כך חוקי יסוד, בלי דיון מעמיק, במהירות של הכנת פודינג. הוא אפילו טען שהוא מוכן לתמוך בנתניהו, אם נתניהו יבקש לבטל את החוק הזה. עד כדי כך זה היה בעייתי מבחינתו. איווט ליברמן הגחיך את הממשלה הפריטטית והשווה אותה למשטרים חשוכים בעולם, למיקי לוי כמעט התפוצץ וריד במצח בעת הדיונים המהירים בוועדות הכנסת, הדורסנות של הקואליציה הרתיחה אותו. לוקחים את המעט תפקידים שהיה נהוג לתת לאופוזיציה ולוקחים אותם. 

התברר שהעמדות הכה מוצדקות הללו היו גם רק עניין של פוזיציה. קואליציית בנט – לפיד שינתה חוקי יסוד במהירות לא פחות גבוהה, היא קבעה מספר שרים מנופח ובזבזני והיא באמת לא אימצה את החוק הנורבגי של נתניהו וגנץ, אלא חוקקה גרסה מורחבת שלו. היום הם יובילו חקיקה לעוד מהלך שנוי במחלוקת. בעוד משרדי ממשלה הם רוצים שיוכלו לכהן שרים מתחת לשר המרכזי. שר חינוך ושר במשרד החינוך. 

כשנתניהו השיק את 'חוק מופז' כדי לאפשר פרישה נוחה יותר מהמפלגה המתחרה, "קדימה", הארץ רעשה. עכשיו בנט – לפיד – סער -ליברמן השיקו חוק עוד יותר קיצוני ובמהירות היסטרית. נדמה שהם החליטו להראות לנתניהו שכל מה שאתה יכול להרוס, אנחנו יכולים להרוס עוד יותר. לחלק מהשינויים עוד יש הצדקה פוליטית. הארכת הזמן בו ניתן להעביר את התקציב הקרוב היא שינוי בלתי נמנע, אבל רוב השינויים האחרים ממש לא נחוצים, בטח לא בקצב החקיקה הדורסני הזה. 

היום אמורה הכנסת לנסות להחליט סוף סוף על הרכב הוועדות שבה. הקואליציה, כמעט בחזיריות, חוטפת את כול מה שעל השולחן. ועדת כלכלה – מסורתית מאחז אופוזיציוני, תישאר גם היא בידי הקואליציה. מיקי לוי, שכמעט התפוצץ בפעם שעברה, הוא כבר יו"ר הכנסת. להגנתו ייאמר שהוא מנסה מבפנים לרכך מעט את רוע הגזירה, להגיע להסכמות עם האופוזיציה. הדרך להתמודד עם עיוותי משטר נתניהו היא לא לחקות אותו ועוד להוסיף קצת. הדרך היא בדיוק הפוכה. לשמור על כללי המשחק, אולי אפילו לבטן אותם. נתניהו וגנץ לקחו את נציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים. אין סיבה טובה לזה. צריך להיות לאופוזיציה נציג בוועדה וועדת הכלכלה צריכה להיות שלה והיא צריכה להיות מיוצגת היטב בכנסת, בטח כשהיא מונה 59 חברי כנסת. כן, זה יקשה על הקואליציה, אבל אלו כללי המשחק וההתנגדות לכל מה שנתניהו מסמל היא לפעול אחרת ממנו. 

לפני כשבועיים החלה לפעול הוועדה הכי חשובה שפועלת בממשלה הזאת. בהנחה שייצא ממנה משהו. הוועדה שנועדה להסדיר את היחסים בין ביהמ"ש העליון לכנסת. באיזה תנאים העליון יכול לפסול חוקים של הכנסת ומה נדרש מהכנסת כדי להתגבר על פסילת החוקים. כל סיעה שלחה נציג מטעמה. סיעות המרכז שמאל שלחו פרופסורים מכובדים כמו קרמניצר וסוזי נבות. לא טרחו לצייד אותם בעמדת המפלגה. ההנחה היא, כנראה, שכל מה שקרמניצר/נבות יסכימו לו גם מרצ/העבודה יקבלו. אחד המשתתפים בישיבה התרשם שזה לא אבוד, שאפשר לגשר על הפערים בין איילת שקד (די ברוב של 61 ח"כים כדי להתגבר על ביטול חוק בידי ביהמ"ש) לעמדות של המרכז שמאל (רוב של 70 ו 80 חברי כנסת). אם תתגבש הסכמה בוועדה, זה מסוג החוקים שרצוי לנסות לגבש לו תמיכה באופוזיציה. חוק כל כך חשוב לא יכול לעבור ברוב של 61 ח"כים, בלי נציגים לאופוזיציה, בלי שהאופוזיציה תשמיע קול. אחרת, החוק הראשון שתעביר האופוזיציה – כשתחזור לשלטון – יהיה לבטל את החוק הזה. 

לפיד ובנט, ליברמן והורוביץ דפדפו מהר הלאה את הזיג זג העצום בעמדתם מביקורת אדירה על חוקי נתניהו גנץ לאימוץ מלא שלהם. הם צריכים להפסיק להיות חזירים. לא לקחת כל מה שהרוב הקואליציוני מאפשר לקחת, לנסות להסדיר כללי משחק קבועים יותר שיתגברו גם על המנהיג הכריזמטי הבא. 

המאמר התפרסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

10 thoughts on “לא חכם לעשות ביבי לביבי, על החזירות של הקואליציה בחלוקת הכוח

 1. חוני

  כאילו לא היה ברור שהחבורה החדשה איננה עילית השלטון האפשרית במדינה. כאילו בנט-לפיד-סער הם יחד ולחוד קבוצת ג'נטלמנים מרוסנים וקפדניים. אבל ברור שהם ראויים כעת לכל חן חן כשהם מתייצבים מול מה שהם תופסים כאיום אסטרטגי על המדינה

 2. chgdvev@gmail.com'פוליטיקאי

  גם אתה מבין שסופה של הקואליציה הרעועה הזאת קרב, ואתה מפחד שהליכוד וגוש הימין בחזרתם לשלטון בקרוב ישתמשו בכל השיטות הנואלות של לפיד וליברמן, ואף יוסיפו עליהן כהנה וכהנה.
  ואתה מבין שלא שוה עכשיו לשבור את כללי המשחק לתקופה קצרה, כאשר אחרי כן אתם תשבו שוב לנצח בשממון האפוזיציוני.

 3. chgdvev@gmail.com'פוליטיקאי

  גם אתה מבין שסופה של הקואליציה הרעועה הזאת קרב, ואתה מפחד שהליכוד וגוש הימין בחזרתם לשלטון בקרוב ישתמשו בכל השיטות הנואלות של לפיד וליברמן, ואף יוסיפו עליהן כהנה וכהנה.
  ואתה מבין שלא שוה עכשיו לשבור את כללי המשחק לתקופה קצרה, כאשר אחרי כן אתם תשבו שוב לנצח בשממון האפוזיציוני.

 4. כאילו שביבי משאיר להם ברירה

  כל המבנה ושינויים שביבי יצר.מחייבים את הקואליציה לפעול כמו ביבי

 5. על רוסיה במזרח התיכון

  לטעמי,אסד נתן לרוסיה .מה שלבנון בחיים לא תתן(נמל ימי,ושדה תעופה).רוסיה גם מתכננת ושואפת לבסיס צבאי במערב אוקראינה.ולבנון היא קצת ביזבוז זמן וכסף.אפשר לראות כמה עלובה לבנון כמושבה של אירן.נוצר מצב,של סוריה לרוסיה.ולבנון לאירן.
  בנוסף רוסיה רוצה לעודד יותר שימוש בעולם ברובל.
  ואולי זה יתחיל להופיע כדרישה ובקשה של רוסיה לישראל.
  גם הצעה רוסית לירדן,של כור גרעיני להתפלת מים.וחשמל(אולי גם בניית קו מים לבירת ירדן).בתמורה לכריית אורניום,של רוסאטום בירדן.בנוסף להלוואות נוחות,למימון המיזמים האלו.
  גם פעילות כלכלית נרחבת של רוסיה במצרים.
  ובכלל במפרץ הפרסי.
  רוסיה מנסה להיות זהירה מבחינה כלכלית,אבל יש להם גם שאיפה לבסיס צבאי באירופה(הבלקן,או מזרח אירופה).נראה שזה מיזם יקר,וזו הסיבה העיקרית שרוסיה עדיין לא הולכת למהלך הזה

 6. פוטין על ביידן

  למה הוא שולח את קרי הקשקשן הזה לדבר איתי על האקלים(אתם רוצים להפסיק לשאוב נפט?תפסיקו.מה אתם רוצים מרוסיה?).
  אם ארצות הברית רוצה יחסים טובים עם רוסיה,אז שיבטלו סנקציות. שהפדירל רזרב יקנה רובלים.
  שיעשו עם רוסיה הסכם סחר.
  שיפסיקו להתערב,בנעשה בשטחי ברית המועצות לשעבר.
  מן הסתם ביידן חלש,והוא לא יכול ולא רוצה לשפר את היחסים עם רוסיה

 7. כנסת ישראל לא דואגת לאזרחי ישראל,עם ישראל הוא עבד של תאגידים

  תמלוגי הגז היו צרכים להפוך את ישראל למדינה עשירה.זה לא קרה כי ישראל היא ריקבון מוסרי,וגן עדן לשחיתות.
  אכשיו רוצים לעלות את גיל הפרישה לפנסיה,ל70.למה רק ל70? תעלו את זה למאה..גם כך מי שיכול מוציא דרכון זר.אחוז המתאבדים רק עולה,וקצב הילודה ירד,כי החיים כאן בלתי נסבלים.מובן שלא יתיעלו(לעשות יותר עם פחות עובדים),או יפנו לאוטמציה ורובוטיקה.אנשים בני 60 +,"יצילו את המשק".(כאילו שזה לא בעיה כבר אכשיו למצוא להם עבודה)

 8. תכל'ס אפשר לסגור את "דמוקרט TV"

  דמוקרט TV זה ערוץ המחמד של בעלי ההון.הם משפילים את לוסי אהריש,כשהם מציבים הגבלות על השאלות שהיא יכולה לשאול.זה פשוט מעליב לראות את זה

 9. על המדיניות הנכונה מול קורונה

  נגיף הקורונה(וסליחה זה מגעיל) מתנהג כמו הרפס.אז הקורונה/סרס/מרס(ועוד כנראה מאות אלפי וריאציות שיש בעולם החי).הוא לא דבר חדש.מה שחדש זו אוכלוסית הקשישים שמאוד גדלה.ולפנו איזה זן אלים וחדש.אבל מערכת הבריאות(בכל העולם)פיתחה אסטרטגיות לריפוי,תרופות,נוהלים רפואיים,וקבוצות סיכון.
  אכשיו צריך להכין את מערכת הבריאות למקרי קיצון(כמו בשיא עונת השפעת,או לא עלנו במקרי מלחמה).
  וכל הקשור לחיים הכלליים?חייבת להיות חזרה לשיגרה(בעיקר של מערכת החינוך,וענפי התחבורה).האם ההנהגה בישראל,תהייה מספיק אמיצה? ספק גדול

 10. שיטת הליכוד לריסוק בנט

  יש לצור לחץ הולך וגובר בנושא הקורונה("להפיל את בנט ,במלכודת שהוא יצר").לצורך זה יש להפעיל את התקשורת,באופן שיוצר תחושת חרום,לחץ ,וציוור תמונה של:"כשלון/מחדל בנט בקורונה".לצורך זה יש לדחוף להקדמת הבמה את אנשי הרפואה הכי לחוצים/מלחיצים.לקרוא להחמרת ההגבלות/וענישה.ולהדגיש ש"ישראל במצב של אסון לאומי".אנשים כמו גבי ברבש,ראשי דסק הרפואה בערוצי החדשות,הבלטת טרגדיות(כדי ליצור פניקה).ולצייר את בנט כ"חסר אחריות"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.