מורשת נתניהו בנוגע לאיראן – בדיוק מה שהוא רצה, רק הפוך

| 27 בספטמבר 2021

במרץ 2018 קואליציית נתניהו נקלעה למשבר וראש הממשלה איים להכריז על בחירות בקיץ. בשיחת מסדרון יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד בא בטענות ליו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג על כך שלא התאמץ מספיק לתרגם את המשבר לבחירות. הרצוג ענה משהו בסגנון – עזוב, עדיף לנו שלא יהיו בחירות בקיץ, נתניהו עומד להתחזק. אמר ולא ידע מה שהוא אומר. שלושה חודשים לאחר מכן, נתניהו הגיע לשיא כוחו ולפיד הודה – איזה מזל שלא הגענו לבחירות.

עיקר ההתחזקות באה סביב איראן. זה התחיל במסיבת העיתונאים הדרמטית בה חשף נתניהו את ארכיון הגרעין האיראני והפך לדרמה עוד יותר גדולה שבוע לאחר מכן, כשהנשיא טראמפ הודיע על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן. נתניהו נתפש ובצדק כמי שדחף את נשיא ארה"ב לאמץ את מדיניותו וזכה לחיבוקים מכל עבר. נשיא המדינה, רובי ריבלין גרס שזהו "צעד חשוב ומשמעותי להבטחת ביטחונה של מדינת ישראל".

שר הביטחון ליברמן אמר ש" זהו צעד מנהיגותי אמיץ שבסופו נפול ייפול המשטר האיום והאכזר הזה". ליברמן הוסיף שבחים לנתניהו ועקץ את לפיד. "זהו ניצחון ענק של המדיניות שהוביל ראש הממשלה נתניהו…אל מול קוצר הראיה של לפיד ושאר ראשי האופוזיציה".. ליברמן כיוון לעובדה שזמן קצר לאחר מכן אמר לפיד כי הוא מתנגד לפרישה חד צדדית מהסכם הגרעין. החלטת טראמפ אילצה את לפיד קצת לשייף עמדות: "אני מברך את הנשיא טראמפ על עמידתו האיתנה לצד ישראל…כפי שבעבר פעלתי לצד הממשלה לביטול הסכם הגרעין הרע, גם הפעם…נפעל להחזרת הסנקציות ולבלימת איראן".

בכירי הליכוד התחרו במי יצליח להחמיא יותר לראש הממשלה. יו"ר הכנסת אדלשטיין, השרים כץ, ארדן, לוין, כולם יצאו מגדרם. את הכתר קטפה השרה מירי רגב "הצהרת בלפור הבטיחה בית יהודי – הצהרת טרמאפ שומרת את הבית היהודי לנצח".

מדכדך לראות כמה מעט העזו לחשוב אחרת. במערכת הביטחון שררה דממה מובנת. רוב מערכת הביטחון סברו שאסור לישראל לדחוף את טראמפ לפרישה מההסכם ושההסכם הוא "הרע במיעוטו". אחרי ההחלטה של טראמפ, מה הטעם לצאת נגדה, כשאפילו באופוזיציה אנשים כמו יצחק שמולי ועמיר פרץ מחבקים את ההחלטה. היחידים שהעזו לצאת נגדה בזמן אמת היו יו"ר מרצ דאז, תמר זנדברג, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' והחשודים המיידים – איימן עודה ואחמד טיבי. היום עמדתם היא הקונצנזוס החדשה. היום יש הסכמה מקיר לקיר שזו הייתה טעות, שקירבה את איראן למרחק קצר מאי פעם לפצצה גרעינית.

במאי 2018 חזה נתניהו הצוהל ש"לו ההסכם היה נשאר על כנו הוא היה מאפשר לאיראן תוך שנים להגיע לארסנל של נשק גרעיני". ובכן, כרגע זה נראה הפוך לחלוטין. קיימת תמימות דעים שעד לפרישת טראמפ, איראן קיימה בקפדנות את סעיפי ההסכם. ההסכם היה משאיר אותה בוודאות עד 2025 במרחק בטוח מפצצה ובסבירות לא קטנה, גם בשנים לאחר מכן. לעומת זאת, הפרישה מההסכם שמה את איראן במצב שהיא תוכל מתי שהיא רק תרצה להרכיב את הפצצה הראשונה וחמור מכול, סביר שאף אחד בעולם לא יידע על כך, עד שיהיה מאוחר מדי.

תומכי ההחלטה ההיא טוענים היום – טוב, מי חשב שטראמפ לא ייבחר בנובמבר 2020 וחוץ מזה, קיווינו – כמו ליברמן – שהמשטר האיראני ייפול. ובכן, לבנות את החלק החשוב ביותר במדיניות הביטחון של ישראל, שנתיים וחצי לפני הבחירות בארה"ב, על זהות הנשיא הבא, זה רשלנות פושעת במקרה הטוב. לבסס מדיניות על משאלת לב נוסח – 'הנה הנה הם נופלים', זה טמטום גמור.

ב 2008 צעקה שרה נתניהו בשיחת טלפון ש'רק בעלי יכול להציל את ישראל מהגרעין האיראני'. כהונתו של נתניהו התבססה במידה רבה על הטענה הזאת. בנקודת הזמן הזאת נראה שהוא יירשם כמי שקידם את האיראנים למעמד 'מדינת הסף', שבמשך כמעט 30 שנה העולם הצליח למנוע מהם.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.