פליטים אוקראיניים – העמדה הישראלית המקוממת חלק ב'

| 15 במרץ 2022

העיתונאי קלמן ליבסקינד כתב ב"מעריב" בסוף השבוע כך: "אנחנו בוחרים להזמין אלינו, מתוך הקבוצה הגדולה של הפליטים, את אלה מהם שהם זכאי חוק השבות. מבחינתם של האוקראינים, אין שום הבדל בין תושב קייב שהוא זכאי חוק השבות לשכנו מהקומה למעלה שאיננו זכאי חוק השבות. הרי גם ככה הרוב המוחלט מבין זכאי חוק השבות שנכניס לפה אינם יהודים". זה טיעון מדהים. ראשית, כי הוא נכון. כל מי שעוסק בעלייה יודע שלפחות שני שליש מהעולים אינם יהודים, הם זכאי חוק השבות. לעתים, באופן מעשי הם בכלל נוצרים או מוסלמים. שנית, כי את השאלה הזאת בדיוק ראוי להפנות לאותו זרם מחשבתי שעכשיו מסביר במרץ שהאוקראינים שמגיעים לפה הם בכלל לא בסכנה ושהענקת מעמד פליט לכמה אלפים מהם תשנה את אופייה היהודי של המדינה.

הנה חידה כמעט נטולת פתרון:  שרת הפנים וכל התומכים בה מתנגדים בתוקף לכאורה להעלאת מכסת הפליטים, שאינם זכאי חוק השבות מ 5,000 ל 20,000. התוספת השולית הזאת, שחלקה או רובה יעזוב, מן הסתם, בתום המלחמה את הארץ, מסכנת את עתיד מדינת היהודים. לא פחות. התומכים בה הם שמאלנים, מתייוונים, תומכי "מדינת כל אזרחיה", אבל אותם פטריוטים גאים מוכנים לקלוט עכשיו עשרות אלפי לא יהודים, רק בגלל קשר – לעתים קלוש – ליהדות. במקרה שלהם מדובר, כמובן,  בקליטה מלאה, לא פליטים, אזרחים עם סלי קליטה, לנצח נצחים, לבנות להם דירות ולתת להם דרכונים. אמרו מעתה – עוד כמה אלפי אוקראינים לא יהודים, שיצליחו להישאר פה במעמד ארעי של פליטים, אחרי שתיגמר המלחמה, בגלל רכות האכיפה, זו סכנה למדינת היהודים. עוד עשרות אלפי אוקראינים, לא יהודים, שיישארו פה כאזרחים שווי זכויות ונצטרך להקצות להם מיליארדי שקלים מתקציב המדינה, זה גן עדן.

יש עוד טיעון חשוב במאמר של ליבסקינד: "בהנחה, שכנראה מקובלת על כולם, שיש צורך לתעדף, ובהינתן העובדה שאנחנו חלק משורה ארוכה של מדינות שמוכנות ליטול חלק במשימה, הרי ברור שאת עשרות אלפי בני המשפחה שלנו נזמין אלינו, והאחרים ימצאו את מקומם אצל השכנים". שקד, אגב, טוענת את אותו הדבר בדיוק. שניהם, מסתבר, לא קולטים כמה זה בעייתי להודיע שאתה מתעדף פליטים על בסיס גזעי. הנה דרך להסביר להם את זה. איך שרת הפנים תגיב אם כל מדינות העולם יודיעו שלאור התיעדוף הישראלי, הן מתעדפות אחורה את כל זכאי חוק השבות. כלומר, יהודים וקרובים של יהודים שיגיעו לבריטניה, לא יוכנסו וגם לא לפולין, הונגריה ורומניה. הכניסה ליהודים אסורה. לא, לא אסורה, פשוט בתיעדוף נמוך. יש 2.5 מיליון פליטים, אז המאה אלף מהם שהם זכאי חוק השבות, שייסעו לישראל. לא הגיוני?

שלשום הודיעה שרת הפנים כי היא משנה את המתווה האכזרי שלה. עכשיו גם קרובי משפחה יוכלו לבוא. איך תוגדר קרבת משפחה? איך זה יוחלט? אלוהים אדירים, כמה לא הגיונית יכולה להיות העמדה הזאת, רק כדי שלא ייראה חלילה שנכנענו לשמאלנים? הרי פתיחת השערים לקרובי משפחה יכולה לפרוץ בקלות את העשרים ושלושים אלף פליטים. עיין ערך אתיופיה. ראש הממשלה שניסה בעדינות ימים ארוכים לשכנע את שרת הפנים שלו להתגמש, בטח לא דמיין שהיא תבחר במודל כל כך עקום.

במהלך כל הימים הללו הסבירה שקד ללוחצים עליה שיש איזה דנא לאנשי משרד הפנים, שצריך לשנות אותו בחוכמה. ובכן, שכל בטח אין במתווה החדש.

קשה לחמוק מהתחושה שהעמדה שמצדדת בסגירת השערים לפליטים אוקראינים נובעת לא משיקולים הגיוניים, אלא יותר מהכול מרצון להכניס לשמאלנים, שחלילה לא יצטייר שזכויות אדם מעניינות פה מישהו. אם מרצ, העבודה וכמה עיתונאים בעד זה, אנחנו חייבים להיות נגד. יעלה כמה שיעלה.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.