פילבר מתחיל להעיד – העד שהודה שהיה סמרטוט

| 21 במרץ 2022

וידוי מביך – אחרי שפוטר אבי ברגר מתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, העזתי להתנבא באוזניו על התפקוד הצפוי של מחליפו. הוא יפתיע אתכם, טענתי, נתניהו אולי חושב שהוא ממנה עבד נרצע לתפקיד אבל פילבר מגיע בעמדה אחרת, הדהדתי, דברים ששמעתי מפילבר, זה לא אותו אדם שהיה רל"ש של נתניהו ב 99, הוא יודע בדיוק מי זאת שרה, הוא בא להראות לכולם שהוא ענייני ומקצועי.

אידיוט, אני יודע. אני מחזיק מעצמי טוב באיבחון בני אדם. פילבר תעתע בי. רק כשקראתי את חומרי החקירה התברר לי כמה מטומטם הייתי. מנכ"ל משרד התקשורת פעל כמו רובוט מונחה מטרה: להשביע את רצונו של נתניהו. למען המטרה הזאת הכול היה כשר, פגישות חשאיות, נזיפות והדחות דה פקטו של בכירי המשרד, חיפוש מתחת לאדמה של מתווים מקצועיים שיצדיקו את המטרה הגדולה, פגיעה בצרכנים, העיקר שנתניהו לא יכעס. אגב, התיאור הזה הוא חיוור לעומת הדרך בה פילבר תיאר את פעולתו, כאשר הפך לעד מדינה. הנה, למשל, הדברים שאמר בעימות עם הלוביסט של בזק, אלי קמיר.

פילבר: מי שנותן לי הוראות בעניין המיזוג זה אלי קמיר…אתה מזמן פגישות עם בזק. אתה יוזם אותם ואני מגיע כי זה בזק ואני צריך להגיע. הייתה פגישה אצלך במשרד, שהיא חריגה מעצם קיומה. אני לא בא לפגישה אצלך במשרד ללא הצוות המקצועי שלי ועושה בפגישה רשימת מכולת של דברים שבזק צריכה.

קמיר: מעולם לא היית סמרטוט

פילבר: איתכם כן

ביום שישי שידר עמית סגל בחדשות 12 שב'סביבת פילבר' אומרים שהוא יעיד שלא ידע כלום על שוחד. זו אמירה מעניינת, כי היא ממוסגרת כסותרת את עמדת התביעה, אלא שמעולם לא נטען שפילבר ידע על שוחד. למעשה, בחקירותיו, אחרי שהוא מספר כיצד מעל בתפקידו, מקריאים לו החוקרים את הצד השני של מערכת היחסים, הסמסים המפלילים של בעלי בזק, שאול אלוביץ.

ידעתי עד עכשיו שהיו דיווחים חיוביים בוואלה אבל כשאתה רואה את זה בחי, אני נדהם. אני מבין עד כמה ההחלטה האינטואיטיבית שלי מלפני שבוע להסתלק מהמסיבה הזו הייתה נכונה.

אם הייתי נחשף לדברים הללו בזמן אמיתי, עם כל היוקרה וההזדמנות של התפקיד, הייתי שם את המפתחות באותו היום. אני מבין הרבה יותר עד כמה שיטו בי.

מי שיטה בך?

ראש הממשלה במינוי וכל החבורה שעמדה איתי בקשר.

האם מישהו שהעיד כך במשטרה, בעשרות שעות מצולמות, באמת יכול לחזור בו? עוד סיפור קטן על פילבר. נתניהו הורה לו באחד הימים להגיע לבית ינאי לתדרך/לשדל את ארנון מילצ'ין להשקיע בערוץ טלוויזיה שנתניהו רקם לעצמו. פילבר הגיע וחיכה באוטו בגשם שוטף. קראו לו להיכנס לבית, לשתות משהו. פילבר סרב. ביבי לא יאהב את זה, הוא אמר. הוא חיכה עד בוש, נתניהו הבריז ומנכ"ל משרד התקשורת נאלץ לעזוב כלעומת שבא.

דפוס הפעולה הקבוע של פילבר, אם כן, זה פחד. הפחד שלו מהפרת הסכם עד המדינה הוא עצום ומוצדק. הוא יודע כמה פליליים היו מעשיו ומבין מה צפוי לו אם יחזור בו מעדותו. זו תהיה הפתעה גדולה אם יחזור בו מהעובדות שמסר. עם זאת, יש הרבה דברים שהוא יכול לעדן. בעדויותיו הוא דיבר הרבה על כך שהמשיך לפעול ברוח ההנחייה של נתניהו, חודשים ארוכים אחרי שניתנה ולמרות שלא רועננה שוב (אפילו בתקופה בה נתניהו כבר לא שר התקשורת). אנחנו מבינים זה את זה, טען, גם בלי לדבר. עכשיו יוכל לטעון שאולי לא הבין את נתניהו. הוא יוכל להסביר שגם אם מילא את הנחיית נתניהו, הוא גם באמת השתכנע שזו הדרך הנכונה לשוק התקשורת. דבר אחד הוא כבר לא יוכל להחזיר לעצמו לעולם – יושרה. מי יכול להאמין לאדם ששיקר כל כך הרבה? מצד שני, יש כלי תקשורת שעדיין מפרסמים את 'סקריו' ומפלגות שמשלמות לו כסף עבורם, אז לך תבין.

המאמר פורסם ב"הארץ"

 

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.