ארכיון חודש: יולי 2008

שובם של התחקירים

28 ביולי 2008
 

חברת החדשות של ערוץ 2 הודיעה על הקמת דסק תחקירים בראשות הכתב המוכשר, חיים ריבלין. בערוץ 10 פועל בחצי השנה האחרונה דסק תחקירים בראשות ישראל טויטו, דסק שכבר מתחיל להניב תוצאות. "הארץ" השקיעו מאמץ רב כדי לגייס את אבי זילברברג, עורך "עובדה", לתפקיד של ראש מערכת חדשות, במטרה מוצהרת להקים דסק תחקירים חזק. חוזקו של זילברברג הוא בדיוק בתחום התחקירי. ל"ישראל היום" הגיע לאחרונה מוטי גילת, שלא צריך שאני אחלק לו תארים,עם תחקירניו. משהו קורה בתקשורת הישראלית ויכול מאוד להיות שזה דווקא משהו מאוד טוב.

הקו הכללי בהתבוננות על התקשורת הישראלית בשנים האחרונות (ואולי תמיד היה) הוא קו של קינה. אין תחקירים, הכל רייטינג, הכוכבנית דחקה את העבודה הרצינית, המשכורות נמוכות, העיתונות הכתובה גוססת וכו'. לא, אני לא חושב שריבלין ועוד כמה תחקירנים יספקו תשובה לכל התופעות האלה, אבל עובדה שעוד ועוד כלי תקשורת מתחילים לחשוב שהדרך להצליח עוברת דרך עבודה יותר רצינית ודרך תחקירים.

עכשיו זה בעיקר עניין של סבלנות והתמקצעות. דסק תחקירים, מוטיביציוני ככל שיהיה, מתקשה לספק סחורה בזמן קצר. אין הרבה כתבים חוקרים ברמה גבוהה בתקשורת הישראלית. לוקח הרבה שנים להפוך לכתב חוקר, עם קשרים והבנה משמעותית בהיקף התחומים שנדרשים לתחקיר. כתב בעל הבנה, קשרים וניסיון כזה רוצה הרבה כסף. לקחת שני תחקירנים ב – 5,000 שקל ולהגיד להם להביא סיפורים, זה קשקוש. כלי התקשורת בארץ גם צריכים לקפוץ מדרגה או שתיים בתחום הטכנולוגי והשימוש במחשב, כחלק מעשיית תחקיר. טוב, אבל זו לא הייתה הכוונה של הפוסט הזה. להטיף. הכוונה דווקא הייתה להראות שאולי אולי קורה משהו מאוד חיובי ושגם בתור המתחרה, אני מאוד שמח על ההחלטה של חדשות 2 להקים דסק תחקירים. אפילו מעז לאחל בלחש – בהצלחה (אבל אל תגזימו).

ועוד הערה קטנה – ב"קדימה" מתנהל קמפיין, שקט מדי, לתפקיד יו"ר המפלגה הבא, שיהיה בסבירות גבוהה גם ראש הממשלה הבא של ישראל בעוד חודשיים וחצי. עכשיו הזמן לעשות תחקירים על מופז, לבני, דיכטר ושטרית. כל מי שיש לו חומר על האנשים האלה שיבוא עכשיו, או יידום לנצח. טוב, שלא יידום, אבל שיבוא עכשיו. שלא נגיד אח"כ, כמו עם ראשי ממשלה קודמים ,שאיך לא ידענו ולמה רק אחרי שנבחרו. עכשיו זה הזמן. ויש לי גם רעיון למי לבוא עם המידע…

דורסמן וההתפרצות

20 ביולי 2008
 

אוהדים של הפועל חולון בכדורסל כועסים עלינו. הורדנו קטע התפרצות של מיקי דורסמן, מאמן הקבוצה הפורש,מראיון שערכנו איתו ב"שישי". סיבה מצויינת לכתוב פוסט.

קודם העובדות המלאות:

בהכנה לחצי יום שבילינו עם דורסמן חשבנו מה לעזאזל נעשה איתו, שיוציא ממנו קצת רגש. שנינו חשבנו שההחלטה שלו לעזוב את חולון היא בעייתית מצד אחד, אבל קשה מאוד לתקוף אותה מצד שני. אני אדם פרטי, אני לא חייב שום דבר לאף אחד, רק אני אחליט איך להוציא את הכסף שלי. מה נגיד לו אם זה מה שהוא יאמר?

החלטנו לארגן מפגש עם כמה מאוהדי חולון. אני במיוחד רציתי אוהד כריזמטי שהופיע בכתבה שעשה ישראל רוזנר ב"שישי" אחרי הזכייה האליפות. דורסמן הסכים. המפגש אכן היה הצלחה טלוויזיונית. אחרי ראיוןקצת אנמיאיתנו (אולי מכיוון שנזלנו ב"אולם הפחים" נטול המזגן) יצאו כל היצרים של דורסמן במפגש עם האוהדים. 4 האוהדים שהגיעו היו פשוט מעולים. רציונליים, קוהרנטיים וקולחים. הם הציבו לדורסמן טיעון מנצח. לא רוצים שתשים כסף. רוצים שתאמן אותנו. לי זה נשמע כמו טיעון קצת מניפוליטיבי. מן הסתם, האוהדים אומרים – אם הוא כבר יאמן, הוא כבר ישים כסף. דורסמן התקשה להתמודד עם הטיעון של האוהדים: למה לא לאמן קבוצה כמו חולון בליגת העל, בלי להוציא כסף מהכיס, וכן לחזר אחרי אימון במקומות הרבה פחות נחשבים?

בקטע אחד דורסמן ממש התרגז. הוא שאל את אחד האוהדים משהו כמו "אתה מסכים איתי כבר שאני יודע מה אני עושה". האוהד ענה "לפעמים כן ולפעמים לא". דורסמן רתח. הוא אמר "אם זה האוהדים אז צריך להחליף את האוהדים" (הציטוטים הם מהזיכרון). אח"כ הוא פנה אלינו, טען שתיחמנו אותו לגבי האוהדים ודרש להוריד את כל הקטע הזה מהאייטם. לא ממש ענינו. הוא הודה שידע שיש מפגש עם אוהדים, אבל טען שלא ידע שאלו יהיו האוהדים והוסיף שהאוהדים הספציפיים הללו עשו לו את המוות בעבר. בכל מקרה, איכשהו הסערה שככה והמפגש נמשך עוד זמן רב, למעשה הוא נמשך אחרי שהמצלמות עזבו ושלח ואני ניסינו לדחוק בדורסמן לבוא כבר ולהמשיך לתחנה הבאה – חוף פרישמן בתל אביב.

איך שהתפנינו למכוניות, דורסמן התקשר. הוא הסכים לשידור המפגש, אבל ביקש להוריד את רגע ההתפרצות. הסכמנו. החלטנו בינינו שהפרשנות ל"רגע ההתפרצות" היא הוראות הבימוי בלבד, כלומר המקום בו הוא מבקש להפסיק לצלם ולא לשדר את כל המפגש. שידרנו את האמירות הכעוסות שלו כלפי האוהדים ("צריך להחליף אותם", "אתה יודע להביא מיליון דולר?") אבל בלי "הוראות הבימוי".

האוהדים שהשתתפו במפגש כעסו. בעיניהם זה נראה כמו צנזורה במטרה להסתיר את הצד המכוער של דורסמן. הם נתנו ביטוי לכעסם בידיעה ב"וואלה ברנז'ה".

אלו העובדות. האם נהגנו נכון?

עפר חושב שכן. הוא חושב שרגע ההתפרצות בכלל לא רלוונטי לאייטם שעשינו. אני יותר אמביוולנטי. ברור שרציתי לשדר הכל. הרי אם לא היינו מתחייבים לדורסמן, היינו משדרים את זה, רלוונטי או לא. מצד שני, לדורסמן היה טיעון חזק לגבי זהות האוהדים. חוץ מזה, אין מה לעשות, כשאתה מלווה אדם לאורך יום שלם, נוצרים איזה יחסים אנושיים. אחרי שמישהו הסכים לבוא ולהתראיין יום שלם אצלך, קצת קשה להגיד לו "לא" חד, במיוחד כשיש לו איזשהו טיעון הגיוני. נראה לי שמה שהיינו צריכים לעשות זה – לא לשדר אבל להגיד מה בדיוק לא שידרנו. אנחנו שמנו את תחילת ההתפרצות ואז עברנו לעפר שאמר לי "שמת לב מתי הוא התפרץ? כשלא כיבדו את יכולתו כמאמן". במילים אחרות, אמרנו שדורסמן התפרץ והראינו את זה, אבל היינו צריכים להגיד – "שמת לב מתי דורסמן דרש להפסיק לצלם? מה הטריף אותו?…". פתרון כזההיה מביא לצופה גם את האינפורמציה הזאת – רלוונטית או לא – וגם שומר על ההגינות מול דורסמן.

הערה אחרונה – דורסמן לא איים להפסיק את יום הצילומים וגם אם היה מאיים, זה ממש לא היה גורם בהחלטה ולו בגלל הסיבה הפרוזאית שכבר היינו אחרי הרוב המכריע של יום הצילומים, אחרי הראיון ואחרי המפגש עם האוהדים. בשלב הזה כבר היה לנו אייטם. השעה בחוף פרישמן ממש לא הייתה קריטית.