ארכיון חודש: ספטמבר 2018

רוני אלשייך – יותר טווס משועל

17 בספטמבר 2018
 

לפני ואחרי שרוני אלשייך בא לעולמנו, הוא סחב עמו דימוי חד. שועל. רב תחבולן. הולך מפה, מתכוון לשם ומשיג את מה שהוא רוצה. ייתכן שזה נכון לתקופתו בשב"כ. בכול מה שקשור לעולמות התקשורת והפוליטיקה, אלשייך היה יותר טווס משועל ולא טווס חכם במיוחד.

פעם אחר פעם היהירות של אלשייך גברה על כל אינטרס הגיוני. מפכ"לים לדורותיהם התרחקו מהעיסוק הציבורי בחקירות אישי ציבור. לאלשייך היה דחוף לשים את עצמו בחזית, להגיד שהוא קרא כל מסמך בחקירות נתניהו (זה תפקיד המפכ"ל? לקרוא אלפי עמודי עדויות?), לתת תחושה שהוא זה שמקבל את ההחלטות. זה היה לא נכון עובדתית, אבל גם מאוד לא חכם. בהתנהלות שחצנית הוא למעשה צפצף על השר שלו. מסורתית, שרים לביטחון פנים מתוסכלים קשות מחוסר היכולת שלהם לשלוט במשטרה. מפכ"לים חכמים דאגו לתת לשר לפחות את מראית העין שהוא שולט. אלשייך כמעט עשה דווקא. שוב ושוב ארדן מצא את עצמו מופתע. אפילו כשאלשייך התראיין ל"עובדה", ארדן לא ידע דבר. ארדן ביקש לראות את הסרטון של המשטרה על אירוע אום אל חיראן. המשטרה הוציאה אותו לתקשורת, לפני שהשר קיבל אותו. ארדן שאל שאלות על 'מסמך יצחקי', אותו מסמך שריכז את הידיעות המודיעיניות על נבחרי הציבור – אלשייך הכחיש, אחר כך אישר חלקית, עשה מניפולציות והשאיר את השר שלו בערפל.

ארדן רצה לדעת על מה מבוססות הידיעות שיצאו מאזור המפכ"ל על חוקרים פרטיים שפועלים סביב חקירות נתניהו, או על הקשר כביכול בין אחד המועמדים למפכ"לות לשרים בכירים, או לראש הממשלה. אלשייך ערבב ודחה ומסמס, אבל סרב לתת לו תשובות. נכון, הוא לא חייב. לעתים, חובתו אפילו לא להגיד לדרג הפוליטי עובדות מסוימות, אבל אין ספק שהתנהלות תקשורתית ופוליטית חכמה לא הייתה הצד החזק של רוני אלשייך. למעשה, בנימין נתניהו עשה ל'שועל' בי"ס לפוליטיקה ותקשורת. הוא לקח מפכ"ל, דתי, לשעבר מתנחל, שב"כניק, מפכ"ל שהוא עצמו מינה, תוך שהוא נותן לו הבטחה מושחתת להתמנות לראש שב"כ ולפרופיל הליכודניקי המושלם הזה הוא הצליח לתפור חליפה של מי שחי כדי להפיל את ביבי. לא ייאמן.

גלעד ארדן לא הדיח (סליחה, לא האריך) את המפכ"ל אלשייך בגלל בקשה מנתניהו. למעשה, היחסים בין השניים – ככל שאני יודע – רעים למדי כבר לא מעט זמן. בבלפור יש מי שבטוח ששר אחר לביטחון פנים, לא היה מאפשר את חקירות נתניהו. זה לא רק בבלפור. בליכוד יש הרבה בכירים שסוחבים כעסים על ארדן כאילו הוא זה שמחליט נגד מי תיפתח חקירה ואיך. חיים כץ בטוח ששר אחר לביטחון פנים לא היה מאפשר את האופן בו פרצה החקירה נגד בנו. לדוד ביטן יש טענות שנוגעות לחקירתו, העיתוי שלה ולמה התחילה. בכירי ליכוד שונים טענו שלא ייתכן שאלשייך התראיין בדיוק בשבוע בו הוגשו ההמלצות נגד נתניהו, בלי לתאם את זה עם ארדן. כל ההסברים לא שכנעו אותם. אולי לא רצו להשתכנע. ארדן באמת היה בין הפטיש לסדן. במקרה הזה, הפטיש הליכודי היה הרבה יותר חזק. הארכה לאלשייך הייתה גורמת לארדן פגיעה אנושה בקרב מתפקדי הליכוד. ההתנהלות הלא חכמה של אלשייך גרמה לכך שהסדן הציבורי, הכללי, לא היה כל כך חם. בלשונו של נתניהו, אלשייך נותר ללא בייס.

השורה התחתונה היא – ארדן הרוויח אויב לא קל בכלל בדמות אלשייך. אל תתרשמו מהצהרות ה"אני לא כועס". בכול זאת שועל. לנתניהו ההדחה, כנראה, לא באמת תעזור. המפכ"ל הבא שיבוא יצטרך להוכיח שהוא לא סמרטוט של ראש הממשלה. חקירות נתניהו לא יינזקו, כלומר, יותר נזק ממה שמנדלבליט עושה להן ממילא קשה לעשות, אבל מה שבאמת יישאר מהסיפור הזה הוא המסר והמסר נוראי. מי שמתעסק בחקירות שהשלטון לא אוהב, השלטון מעיף אותו. זה הופנם כבר בעבר במשטרה בשורה של אירועים, עכשיו זו כבר הצריבה התודעתית וארדן – ירצה או לא ירצה – יישאר חתום עליה לעד.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

הסיפור המוזר על סוחרי הקרקעות המקושרים והאקטיביות יוצאת הדופן של משרד המשפטים

12 בספטמבר 2018
 

זה סיפור פנטסטי. שידרתי את עיקריו בשבוע שעבר במהדורת ערוץ 10, אבל הוא לא כל כך זכה לתשומת לב. טבעי. סיפור מורכב, בטח לטלוויזיה ובמרכזו קבוצת יזמים שהולכת לעשות את הבוננזה של השנה, אולי של העשור, בסיוע רוח גבית של הדרג המקצועי של משרד המשפטים. מסביב מתבוננים בהשתאות שורה של גורמים בטירוף המתנהל ותוהים איך זה קרה והאם השתייכותם של חלק מהיזמים לימין, מזרימה אנרגיה בעורקי משרד המשפטים, בהנהגת השרה איילת שקד. המשך לקרוא

איגוד הרופאים הפנימיים מודה: המכתב שכתבנו נגד חוזר מנכ"ל משרד הבריאות נולד ביוזמת חברות התרופות

3 בספטמבר 2018
 

דוברת האיגוד: המכתב יצא כי האיגוד מקבל כסף מחברות התרופות

לפני כשבוע התפרסם מכתב של איגוד הרופאים הפנימיים למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "ברור לנו כי נושא מערכת היחסים המורכבת בין רופאים לחברות תרופות הינו נושא ראוי לדיון ובחינה", טוענים הרופאים, "אך אנו סבורים כי יש לפתור את הסוגיות בדרכים אחרות מאלו המוצגות בחוזר". על מה יצא קצפם של הרופאים הפנימיים? על אותה הוראה חדשה של משרד הבריאות, צנועה ולא מכאיבה, שאוסרת על נציגי חברות התרופות להיפגש לפגישות אישיות עם רופאים. אותן פגישות הן בדרך כלל הבסיס ליחסי ה"קח ותן" הלא רצויים בין חברות התרופות לרופאים. במסווה של התעדכנות מדעית, הרופא לא פעם שואל על הכנס הקרוב, או על ההשתלמות לכל צוות המחלקה או האירוע שהחברה תממן לרגל ראש השנה. ההוראה באה בעקבות תחקיר "המקור" בנושא. מאז ההנחייה חברות התרופות מנהלות מלחמה. ישירות ובדרך כלל בעקיפין. באמצעות הסוכנים שלהם. הרופאים, כמובן.

על מכתב הרופאים הפנימיים, למשל, חתום פרופסור אבישי אליס. התקשרתי אליו. הרגע דיברנו עליך, הוא אמר, אחרי שהזדהיתי. התקשרתי כי ידעתי שפרופסור אליס התחיל בנובמבר 2017 מסע לגיוס כספים המשך לקרוא

נתניהו, ינואר 2008: להחזיר את ילדי ישראל תוך עשר  שנים לעשירייה הפותחת בעולם בדירוג המבחנים הבינלאומיים

3 בספטמבר 2018
 

בספטמבר 2007 פרסמה חברת הייעוץ מקינזי מחקר בינלאומי מעניין. על גבי 56 עמודים ניסתה החברה לפצח את השאלה מה הופך מערכת חינוך למוצלחת. בלשכת יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, התעניינו. בתקשורת התנהל אז שיח ער על 'משבר החינוך' ו'הציונים הנמוכים של תלמידי ישראל'. בסקרים נושא החינוך הופיע לפתע גבוה בסדר העדיפויות של הישראלים. נתניהו הבין את המסר. 4 חודשים אחרי מקינזי הוא חימם והגיש. מסיבת עיתונאים, 21 עמודים של חוברת צבעונית, מושגים קליטים, גרפים. נתניהו באלמנט. "הטובים להוראה. שוויון הזדמנויות לכל ילד. התוכנית למפנה אמיתי בחינוך". עזרו בהפקה – מנהלת הלשכה, איילת שקד וראש הלשכה, נפתלי בנט.

בגדול, נתניהו אימץ את המסקנות של מקינזי. מה שהופך מערכת חינוך לטובה זה איכות המורים והמנהלים. המפתח לייצר מורים טובים לא נעוץ דווקא במשכורותיהם, טענו במקינזי, הוא טמון ביכולת להפוך את מקצוע ההוראה למקצוע מכובד. 'כמו פסיכולוגים', אימץ נתניהו את התיזה. "נפעל להשבת המעמד הגבוה של מקצוע ההוראה בישראל באמצעות מיון קפדני יותר של המועמדים להוראה עלידי העלאת רף הכניסה למקצוע", כתב נתניהו. "נכשיר מנהלים לניהול מודרני של בית הספר באמצעות הקמת בית ספר למנהלים והעמקת הכשרתם, העצמת סמכויות המנהל". נתניהו לא היסס להציב יעד מדיד ויומרני. באותיות גדולות וברורות הוא כתב: המשך לקרוא