ארכיון חודש: פברואר 2020

למה שאול אלוביץ' לחץ לטובת יואב יצחק והאם גם זה קשור לנתניהו?

27 בפברואר 2020
 

יואב יצחק כרגיל מתפרע עם כל מיני פרסומים מופרכים. את דעתי על התופעה המגונה הזאת והמוטיבציות שלה כבר אמרתי מספיק. בחומר החקירה של תיק 4000, תיק בזק – וואלה יש קטע מעניין שנוגע ליצחק. חוקר הרשות לניירות ערך, יריב עמיעד, על סמך החומר שליקט מהניידים של מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, מתעניין מה פתאום וואלה עזרו לאתר הזניח של יצחק והאם זה קשור לנתניהו. הנה הקטע במלואו:

החוקר יריב עמיעד: תגיד, נקודה נוספת, יואב יצחק… 

נחקר, אילן ישועה: כן.

חוקר, יריב עמיעד: שאול קשור אליו באיזה דרך? 

נחקר, אילן ישועה: יואב יצחק אה… 

חוקר, יריב עמיעד: יואב יצחק קשור גם לרוה"מ?  המשך לקרוא

חשבו לחקור את אוחנה, לא חקרו, הגיע בועז גולן

24 בפברואר 2020
 

"לאחר שיוסר הצו תהיה רעידת אדמה במדינת ישראל", השר יואב גלנט הבטיח לכולנו. ובכן, לא רעידת אדמה ולא נעליים, בשפה העממית שסיגל לעצמו ראש הממשלה בשבוע שעבר. שיחות אשכנזי – מנדלבליט מציגות שני אנשים בכירים במצב של מבוכה. אשכנזי נשמע מעט פרנואיד, נלחם עם שר הביטחון ועם אלוף פיקוד הדרום. הפרקליט הצבאי הראשי מנדלבליט גם לא בשיאו. הוא נשמע קצת כמו עוזרו הבכיר של הרמטכ"ל ולא הסמכות השיפוטית העליונה בצבא. רעידת אדמה אין שם, עבירות פליליות גם לא.

בשבוע שעבר דרשה השרה מירי רגב המשך לקרוא

עדות עמוס רגב, עורך "ישראל היום": "לא זוכר", "זה תיק תקשורת", חופש עיתונות

22 בפברואר 2020
 

בעת מתן העדות, עמוס רגב הוא עדיין העורך של "ישראל היום". החוקרים צריכים לדעת ממנו בעיקר עד כמה העסקאות המלוכלכות נתניהו ונוני מוזס תורגמו להחלטות בפועל ב"ישראל היום". מספר עותקים שהודפס, העיכוב בהוצאת מהדורת סוף השבוע. רגב מגיע נחוש לא להגיד כלום, החוקר קצת משחק לידיו כי הוא מרכז את רוב שאלותיו בקשר בין האדלסונים לעריכת העיתון ולתלונות מצד הזוג נתניהו על תכני העיתון. בידי החוקרים יש ממצאים חד משמעיים בנושא, אבל הצורך באישוש מצד רגב, נמוך והשאלות מספקות לו פתח מילוט. בכל זאת, רגב לא מתראיין שנים ארוכות. עדותו מאפשרת להבין קצת יותר איך הוא חושב.

עדות עמוס רגב 17.1.17

משפחת אדלסון הקימה את העיתון. אני מכיר היטב את דוקטור מרים אדלסון, אשתו של הבעלים. חצי קירבה משפחתית. האמא שלה ז"ל הייתה חברה הכי טובה של האמא שלי ז"ל. שתיהן ברחו כשיצאו מפולניה לפני השואה. מרים הייתה בת בית אצלנו. היא זוכרת אותי כתינוק. המשך לקרוא

עדות גלעד ארדן בתיק 4000 – איך אתה מעיד נגד נתניהו, כשאתה יודע שיום יבוא ונתניהו יקרא את העדות

20 בפברואר 2020
 

מעשים חריגים עושה השר לביטחון פנים, גלעד ארדן בשבועות האחרונים. הוא מפנה מכתבי דרישה לפרקליטות לקבל החלטה בנושא ה"ממד החמישי". ארדן יודע שאין לו שום סמכות בעניין, שזה פוליטי, מכוער, מלכלך את התפקיד ובכול זאת, שולח. אחר כך, מתברר מדיווחו של גיא פלג בחדשות 12 אתמול, דחוף לו לכנס דיון על נושא חיסיונות של ראיות. מ 2015 זה לא היה דחוף. עכשיו כשצריך לחתום על תעודות חיסיון לחלק מהראיות במשפט נתניהו, זה מאוד דחוף. לא מתאים לו לארדן. הוא היה שר תקשורת אמיץ מאוד, בימים לפני שנתניהו איבד את זה. ניהל מלחמת חורמה בטייקונים, ניסה להגביל את השאיפות המונופוליסטיות של שאול אלוביץ, לצרוב מורשת כחלונית נוספת במשרד התקשורת. גם כשר לביטחון פנים הוא הלך עד הקצה בניסיון לא להתלכלך במאבק הביביסטי. לא, הוא לא היה שר שגיבה את המשטרה כשנתניהו השתלח בה בחריפות ודודי אמסלם העביר את המפכ"ל זובורים בועדה שלו, אבל אל מול הציפיות ממנו בבלפור, הוא שרף את עצמו לגמרי.

אפשר רק לדמיין מה עבד על ארדן כשנקרא לעדות בתיק 4000 המשך לקרוא

עדות רון ירון, עורך "ידיעות" בתיק 2000: "לא זוכר", "יכול להיות" והסיקור של כבל לא קשור ליוזמת החוק, אם כי הייתי יותר קשוב

19 בפברואר 2020
 

כשהחל הקרע המפתיע בין עורך "ידיעות אחרונות" לבעלים נוני מוזס אחת התיאוריות הייתה שזה נובע מעדותו של רון ירון במשטרה בתיק 2000. ובכן, ירון היה שלוש פעמים במשטרה (עדכון: ירון מתקן אותי שהיה רק פעמיים. כנראה יש שיבוש בתאריכי העדויות) ומסר עדויות פתוחות. הקריאה שלהן מבהירה חד משמעית – לא על זה היה הקרע. העדות של ירון רוויה ב"לא זוכר", "יכול להיות", ידיעות מתואר כעיתון מקצועי, ענייני, הסיקור השערורייתי של בחירות 2015 מולבן לחלוטין והתפנית ביחס לאיתן כבל גם היא מגומדת עד לאפס. בכל מה שקשור לעדויות במשטרה, ירון היה חייל של נוני עד הרגע האחרון. הנה הקטעים המעניינים בעדויות:

עדות רון ירון, 16.1.17

אני יודע על המפגש בין נתניהו לנוני רק משבוע שעבר שזה פורסם. פעם ראשונה ששמעתי על זה. זה הפתיע אותי. זה לא מפתיע אותי שהיה רצון מצידו של נוני לחזור ליחסים תקינים עם ראש הממשלה כי המצב הזה של חרם הוא מצב לא טבעי. אנחנו מאוד נפגעים ממנו.

מכל מה שאני זוכר לא דיברתי עם ארי הרו מעולם.

כולנו מהעובד הכי זוטר ב"ידיעות אחרונות" ועד נוני מוזס חשבנו שהחוק הזה חשוב וצריך שיחוקק. אנחנו מדממים כבר שנים בגלל "ישראל היום". זאת תופעה בזויה שאנחנו שנים לא מצליחים להבין איך המחוקק נותן לזה לקרות. זה עבירה פלילית בפני עצמה. אני חושב שהייתם צריכים לחקור את זה כבר לפני…כל מי שאני נפגשתי איתו וכל מי שאני נפגש איתו גם היום, לא משנה במי מדובר, תמיד עולה בשיחה כמה המציאות הזאות היא מטורפת, המציאות של עיתון חינמי. אני מניח שנוני נפגש עם אנשים כמו שאני נפגש עם אנשים, עם ח"כים, עם פוליטיקאים, עם שרים ותמיד זה עולה. בתקופה הזאת זה תמיד עלה.

עודד בן משה: עם איזה ח"כים נפגשת בנושא של "ישראל היום"?

רון: תשמע, המון. עוד פעם, אני אומר שוב, אני לא נפגשתי עם אף ח"כ שנושא השיחה הוא "ישראל היום". עם כולם דיברתי על זה. לפחות שלושים. לא עבדתי בחוק הזה. לא התעסקתי איתו. זה גם לא היה נראה טוב. גם אם תבדקו את העיתון אנחנו כמעט לא סיקרנו את זה למרות שטוענים שאנחנו מאוד דחפנו את זה.

למיטב זיכרוני, לא דיברתי עם ניר חפץ או מישהו אחר מאנשי ראש הממשלה שיחה כללית לגבי אופי הסיקור. אם היו שיחות כאלה, הן תמיד היו נקודתיות. נוני לא אמר לי אף פעם "משנים את הסיקור, משנים את הקו". אני, מה שחשוב לי, מה שמעניין אותי, זה לא מי יהיה ראש הממשלה ומי לא יהיה ראש הממשלה, אני רוצה שיהיה לי סיפורים טובים בעיתון, בלעדיים, מעניינים ובמקביל שהם יהיו תמיד מדויקים.

עודד: אני אומר לך שהייתה שיחה כזאת, עם ארי הרו

רון: יכול להיות, יכול להיות שהייתה שיחה כזאת

עודד: אני אראה לך

רון: או קיי, תראה לי

עודד: ומה הוא רצה בכללי?

רון: אני לא יודע ספציפית, יכול להיות שהוא הציע לי סיפור, יכול להיות שהוא אמר לי "תשמע, אתם, הגיע הזמן שתבינו מה אתם עושים", דברים מהסוג הזה

עודד: טרוניות

רון: טרוניות או הצעות ל…כדאי לכם לעשות ככה…אני אומר לך שוב, לא היה מושג על השיחות האלו, על הסיכום הזה. שינוי קו בידיעות אחרונות הוא רעידת אדמה. זה רעידת אדמה. נוני צדק. זה משהו שאני כעורך, לא יכולתי והוא לא היה יכול להגיד לי את זה בצורה כזאת כי אני מיד הייתי קם ועוזב. אני לא זוכר שיחה כללית או שיחה עקרונית על איך עובדים, משנים את הזה. 

בתקופה ההיא לדעתי, נפגשתי פעם אחת עם איתן כבל, אחרי זה נפגשתי איתו עוד איזה פעמיים שלוש מאז.

עודד: נוני מוזס ביקש ממך לעמוד בקשר עם גורם כלשהו ממשרד רה"מ?

לא זוכר בקשה ספציפית כזאת. כפי שאמרתי גם קודם, יכול להיות, יכול להיות שהוא אמר לי "שווה לדבר עם זה או עם זה בשביל היחסים התקינים, בשביל לקבל סיפורים ולקבל ראיון".

עם מי נוני ביקש ממך לדבר?

שנייה, רגע, העובדה שלשכת ראש הממשלה החרימה אותנו גרמה לעיתון נזק מקצועי גדול. לכן היה ברור שכל מי שיכול לסייע לכך שהלשכה תשוב לעבודה תקינה, כלומר להשיב לפניות, לתדרך כתבים, שווה לדבר איתו.

עודד בן משה: אני שואל אותך לגבי שם של גורם שנוני אמר לך לדבר איתו בנוגע לסיקור

רון ירון: לא זוכר ואני גם לא זוכר פנייה ספציפית כזאת, אבל זה לא מופרך שבשיחות בינינו זה יעלה. צריך גם לזכוור שבאותה תקופה הייתה ביקורת גדולה על הדרך שבה "ידיעות" מסקר את מערכת הבחירות. אני לא מסכים לביקורת הזאת, אבל ברור שהתנהלו שיחות בעיתון אם היא מוצדקת, אם היא פוגעת בנו. הנראות היא דבר מאוד חשוב עבורי ועבור העיתון ולכן מאוד תסכל אותי שסיפורים בלעדיים שהבאנו תוייגו כאג'נדה נגד ראש הממשלה.

האם זכור לך פניות של ניר חפץ או אחרים בנוגע לאייטם שקשור לאשת ראש הממשלה שעמד להתפרסם ונתבקשת לא לפרסם אותו?

רון: אני משוכנע שהיו פניות כאלה. לשכת ראש הממשלה מאוד מאוד רגישה לגבי כל מה שמתפרסם עליה בכלל ועל אשת ראש הממשלה והילדים בפרט.

אתה זוכר פנייה של דובי אייכנוולד (מנכ"ל "ידיעות ספרים" והמתווך בסבב המפגשים בין נתניהו למוזס לקראת בחירות 2013 – ר.ד.) לא לפרסם אייטם בקשר לאשת ראש הממשלה או בנושא אחר שקשור לראש הממשלה?

לא. 

יש הבדל בין "לא" ל"לא זוכר"

לא זוכר, לא זוכר. 

בשיחה בין נוני לביבי דובר כי לניר חפץ יהיה ערוץ ישיר אליך בנוגע למימוש הסיכום ביניהם. מה תגובתך?

אני לא מכיר סיכום כזה וגם לא ביצוע של סיכום כזה. מעת לעת שוחחתי עם ניר חפץ בנושאים שוטפים שקשורים לסיקור בעיתון

האם עלה גם נושא הכתבים? מי יסקר את ראש הממשלה בעיתון?

לא.

עודד: לא חד משמעית. עוד פעם.

ניר: זה לא אומר שייתכן, עוד פעם, אני לא זוכר דבר כזה, אבל ייתכן שהוא אהה…שהוא, שהוא אהה…אהה…אהה…הביע…אהה…אהה…טרוניות על, על, על כתב כזה אחר, אבל גם זה, לדעתי, לא היה. הוא יודע שזה דבר בלתי אפשרי במערכת ידיעות אחרונות ולכן לא היה. הוא לא היה מעלה את זה, כמה שאני יכול לזכור.

עודד: עשיתי את ההקדמה שלי בהתחלה והבהרתי שאני מצפה, את יודע, לשמוע כמה שפחות "לא זוכר". זה שיחות שאתה אמור לזכור. זה גם לא היה לפני הרבה זמן.

רון: אתה טועה בדבר אחד, גם אם הוא אמר לי דבר כזה, זה לא דבר דרמטי. זה לא דבר שאני צריך לזכור. נוני מגלגל בכל יום המון פניות שמגיעות אחיו והוא לא רוצה להתעסק איתם, בצדק והוא אומר למי שפונה אליו "תדברו עם רון" והוא גם אומר לי "תשמע, זה וזה ידבר איתך".

רון ירון: מה היה קורה אם שלדון אדלסון היה מחליט להשקיע את כספו במפעל לייצור במבה ומחליט לחלק ברחוב לכל עובר אורח שקיות במבה. באותו רגע מפעל אוסם היה נזעק שזה בניגוד לכללי התחרות. יש גם כללים בעניין, אבל יש לקונה בחוק בכל הנוגע לנושא העיתונות. "מעריב" שהיה עיתון מוביל במדינת ישראל, בין השאר, קרס בגלל "ישראל היום". התוצאה של זה יכולה להיות שמדינת ישראל תישאר עם עיתון אחד, "ישראל היום" שכולנו מבינים שאינו עומד בסטנדרט עיתונאי בסיסי.

איך היית מגדיר את הסיקור של איתן כבל בידיעות אחרונות?

סיקור מקצועי לפי העניין. לא שונה מהותית מסיקור של פוליטיקאים אחרים.

האם איתן כבל פנה אליך או לגורם אחד בידיעות אחרונות וקבל על סיקור שלילי שקיבל?

בהחלט פנה אליי בנושא הסיקור, יותר על היעדר סיקור.

האם איתן כבל קשר בין קידום חוק ישראל היום מצידו לבין קבלת סיקור חיובי מצידכם?

לא

האם אתה יכול לכמת את המפגשים/שיחות שלך עם איתן כבל?

לדעתי לא יותר מפעמיים שלוש בשנה

מחומר חקירה עולה כי אוגוסט 2013 לינואר 2014 עמדת בקשר אינטנסיבי עם איתן כבל. פרט לגבי קשר זה

רון: לא היה קשר אינטנסיבי. בהחלט יכול להיות שאמרתי פעם פעמיים בשנה, הן התקבצו לתקופה הזו, אבל עשרות בוודאות לא.

אני מדבר בתקופה הזאת על 61 התקשרויות טלפוניות כלומר גם שיחות וגם מסרונים. תנסה להיזכר בתקופה הזו?

אני לא זוכר, הכמות נראית לי מוגזמת ולא נראית לי סבירה.

האם חל שינוי בסיקור של איתן כבל בידיעות אחרונות בעקבות הפגישות?

לא חל שינוי עקרוני ולחלוטין אני לא מחבר את זה לשיחות בנושא החוק, אבל כן הייתי קשוב כמו שאני קשוב לכל מי שפונה אליי בטרוניות על סיקור חסר או התעלמות ולכן אפשר להגיד שהייתה לזה אולי השפעה מסוימת, אבל זה לא היה אגב הפגישה או השיחה שעסקה בישראל היום, אלא יותר ממה שאני זוכר בנושא של וועדת החקירה בנושא תאונות הדרכים שהוא הפנה את תשומת ליבי לפעילות שלו בנדון.

איתן כבל מסר בהודעותיו במשטרה כי הסיקור שלו בידיעות אחרונות לאחר הפגישות היה שונה ובמילותיו שלו "הם סיקרו אותי בצורה הרבה יותר הגונה". מדוע חל שינוי בסיקור של איתן כבל?

אני חושב שזה מסתדר עם מה שאמרתי.

לכאורה יש סתירה

אני לא חושב שזו סתירה. כל הכיסוי של איתן כבל נמצא בארכיון של ידיעות אחרונות וזה דבר שאפשר לבדוק ולראות ואני לא חושב שבדיקה תראה שהוא קיבל סיקור שונה מח"כים אחרים.

12.2.18

ירון נקרא בשלישית למשטרה, שנה לאחר מכן, לעדות רק על נושא איתן כבל. 

רון: לא נמנענו מלכוסת אותו ומצד שני, כן היינו מודעים לנראות של זה שאם פתאום הוא יקבל סיקור יתר, אז זה ייראה כאילו אנחנו מחזירים לו על זה ולכן בהפוך על הפוך, אני חושב שהוא נפגע מזה תקשורתית.

אתה בטוח?

כן. אני חושב שגם הוא חושב את זה.

אז זהו שלא

אז זה מפתיע אותי. 

לפי מה אתה קובע שהוא נפגע מזה?

עוד פעם, אני לא אומר שהוא נפגע מזה…אחת הדוגמאות האבסורדיות שהיו לנו זה שהיה לנו פרויקט שפנינו לכל מיני חברי כסת, זה היה יום בעלי חיים וביקשנו מהם שיצטלמו עם החיות מחמד שלהם ואיכשהו והיה איתן כבל והיה שלי יחימוביץ והיו איזה עשרה ח"כים או משהו כזה והתמונה שלו הייתה די בולטת עם החתול או הכלב וכל הזמן ניגחו אותנו בעניין הזה של התמונה ואתה יודע, לך תסביר  שמה לעשות, העורך ראה וראה והתמונה הזאת הייתה נחמדה והוא הבליט

אי אפשר לומר שיש קשר בין הצעת החוק של כבל לבין סיקור חיובי יותר מבחינתכם?

חד משמעית לא

גם לא משהו שהוצע, נרמז?

רון מניד בראשו

עדכונים מצידו על התקדמות התהליך של החוק, גם לא משהו שאתה מכיר?

לא

איזה נתונים סיפקו אנשי ידיעות אחרונות לאיתן כבל לקראת ניסוח החוק

תשמע, יש לי איכשהו הרצאה, הרצאה במרכאות כמובן, די סדורה וקבועה בכל הנושא של ישראל היום והנזק של עיתוני חינם לשוק העיתונאות בישראל. מי שמממן את ישראל היום זה שלדון אדלסון שבשבילו סך ההוצאה על העיתון זה פסיק מהרווחים שלו.

דוד שימרון: מתי נתניהו שילם שכר טירחה? נדמה לי שלפני שנה וחצי – שנתיים בסביבות 20-25 אלף שקלים

18 בפברואר 2020
 

בשנת 2016 נדרש בנימין נתניהו להתחיל לספק תשובות בקשר ליחסיו עם שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת בזק ובאתר וואלה. זה קרה בעקבות התחקיר של גידי וייץ ב"הארץ" וגם מכיוון שהחלו מהלכים רגולטוריים שונים. נתניהו הצטייד בחוות דעת מעורך דינו הנאמן ובן דודו, דוד שימרון. לפי חוות הדעת הוא ואלוביץ' הם "מכרים" ואין מניעה שנתניהו יעסוק בענייניו. כמה חודשים לאחר מכן נדרש נתניהו להשיב לביהמ"ש על אותה שאלה. עו"ד שחר בן מאיר הגיש עתירה ונתניהו חתם על תצהיר. הפעם אלוביץ' שודרג למעלת "חבר קרוב" עם יחסים של 20 שנה. מי החתים את נתניהו על אותו תצהיר? אותו עורך דין, דוד שימרון.

אם הייתי יודע שנתניהו ומשפחתו הפנו בקשות תכופות המשך לקרוא

עדות אלי עזור בתיק 2000

17 בפברואר 2020
 

 

1. "ישראל היום" זו שחיתות, איך אתם לא חוקרים את זה.

2. ביבי מנהיג גדול, אבל איך זה שראש ממשלה מקליט?

3. בוא לעבוד אצלי

איש העסקים אלי עזור הוא הבעלים של קונצרן תקשורת משמעותי. מעריב, ג'רוזלם פוסט, רדיו ללא הפסקה. עזור נחשב לאדם שיעשה הרבה כדי לא להתראיין, לא להצטלם, להישאר בצל. עדותו בתיק 2000 מהווה, אם כן, מסמך מרתק במיוחד למי שרוצה ללמוד על האיש. החקירה עצמה נורא מוזרה. עזור הגיע כעד. הוא הגיע להעיד על נושא מאוד שולי יחסית. נתניהו טען כי עזור המליץ לו ב 2008 להיפגש עם נוני מוזס ולנסות ליישר איתו את ההדורים. הנקודה קטנה ולא ממש חשובה, אבל העדות ארוכה ורובה בזבוז זמן אחד גדול. פה החוקר הולך ושם לא כתבו כמו שצריך ועזור עומד להשתגע. אין הסבר למוזרות. בתיק 4000 דווקא יש כמה נקודות שהיה נחמד לעמת את עזור עם מה שנתניהו אמר, אבל בשלב בו החקירה נעשית זה עוד לגמרי בעתיד.
הנה הנקודות המרכזיות מהעדות:
"דה מרקר" עם האתר משפיע הרבה יותר למרות שלעיתון מעט מאוד מינויים, פחות מינויים ממעריב.
"ישראל היום" פירק את ידיעות אחרונות. הוא חיסל את העסק. במדינה מתוקנת המשך לקרוא

המסאז'יסט מירושלים , בנימין נתניהו ותוכניתו להשתלט על התקשורת

17 בפברואר 2020
 

ביבי: "…ואני נפגש עם אלי עזור (הבעלים של "מעריב" ו"ג'רוזלם פוסט") אני אומר לו את הדברים הבאים ותקשיבו טוב – כמה זה מעוות אצלך, כמה אתה מוטה – למה אתה מחזיק את האנשים האלה. שנה את האנשים או שתביא חדשים" המשך לקרוא