ארכיון חודש: מאי 2020

למה שידרנו את 'המשפט הפומבי' של תיק 4000

25 במאי 2020
 

עבירת הסוביודיצה נשלפה השבוע מקברה המשפטי. מה פתאום משדרים חלקים מעדויות עדי המדינה בערוץ 13 לפני שהחל המשפט? יאיר נתניהו כתב שמקומי בכלא ואם לא, אנחנו בדיקטטורה. לשכת נתניהו הודיעה שתוגש תלונה למשטרה. לא רק על הפרת סעיף הסוביודיצה, אלא גם על שיבוש משפט ואיומים.

התרגלנו כבר שאין טיעון מופרך מדי עבור הנתניהוז'. זו המשך לקרוא

מורשת נתניהו האמיתית

18 במאי 2020
 

ב  24 השעות האחרונות של המו"מ הקואליציוני ב 2015, "הבית היהודי" החליטו לסחוט את נתניהו. הם ידעו שלאור ההודעה של איווט שלא ייכנס לממשלה, שמונת המנדטים שלהם הפכו להיות קריטיים ודרשו גם את תיק המשפטים. חברי צוות המו"מ של הליכוד התווכחו. זאב אלקין חשב שלא צריך להיענות וש"הבית היהודי" לא יעזו להפיל ממשלת ימין. דוד שימרון טען שצריך להסכים ואין ברירה ויש כבר חבר כנסת אחר מהליכוד שזומם להרכיב ממשלה. שימרון ניצח, כידוע, אבל בדרך המעוותת בה לעתים דברים מתורגמים לבלפור, איכשהו הבן ורוח הקודש השתכנעו שמי שהעניק לשנואת נפשם, איילת שקד, את תיק המשפטים הוא זאב אלקין. מאז ירדה קרנו של אלקין במקום היחיד שחשוב. מצוות המו"מ הקואליציוני הפעם הוא הורחק. בתמימותו  – התכונה האחרונה בדרך כלל שאפשר לייחס לזאב – הוא היה בטוח שהתיק להגנת הסביבה בטוח בידיו. אז זהו, שלא. שום דבר לא בטוח אצל נתניהו מודל 2020 והוא נזרק למין משרד טלאים מומצא, עם הבטחה למשרד התחבורה עוד שנה וחצי.

ואלו "חוקי נתניהו" להתנהלות במערכת הפוליטית:

  1. אין אף חוק שלא ניתן לשנות. נתניהו יזם את 'חוק מופז' כדי לשרת אינטרס רגעי שלו בניסיון לפורר את "קדימה", הוא כמעט ביטל בחירות שכבר עברו בחוק, הוא מתייחס למשרדים ממשלתיים כמו ללגו. מזיזים ומחזירים יחידות שלמות ללא שום קשר להיגיון כלשהו, חוץ מהרצון לרצות איזה שר, שהוא יצטרך יום אחד שיעלה לרדיו להגן על עוד איזה טירלול מבית היוצר של בלפור.
  2. אין אדם שלא ניתן לקנות. הוא ניסה וכמעט הצליח לקנות 7 מחברי "קדימה", הוא קנה את אהוד ברק ו 4 מחברי מפלגת העבודה תמורת תפקידים, הוא רכש את גדי יברקן מ"כחול לבן", ניסה לקנות את אבי גבאי וטל רוסו, שילם על אורלי לוי.
  3. הבטחות טובות בקושי לרגע מסירתן. חבל להרחיב. ניר ברקת ומשה פייגלין, יחד עם עוד עשרות פוליטיקאים אחרים יכולים לפרט.

זו המורשת הפוליטית הרקובה שנתניהו מנחיל לכל הפוליטיקאים. גלעד ארדן יצא מנתניהו עם הבטחה פומבית לכהן כשני שגרירים. בכול זאת, הוא עמד על כך שיושבע כשר. למה? כי הוא לא סומך על נתניהו שיקיים את ההבטחה מהרגע שיתפטר מהממשלה. נתניהו זורם על חוסר האמון כלפיו. אין לו בעיה להתנהל בעולם שאף אחד לא מאמין לאף אחד. כשהחלו לחשוב ב"כחול לבן" על מו"מ עם הליכוד, עלה הרעיון לחוקק חוק יסוד מיוחד שיבטיח את קיום הרוטציה. התגובה הראשונה של הבכירים שהיו מעורבים בזה הייתה – השתגעתם? לשנות חוק יסוד בגלל המצב המיוחד והחד פעמי הזה? שנייה אחר כך, הם שכרו עו"ד (אבי ליכט) שיעשה את זה. כולם התרגלו שבעידן נתניהו, אין שום כבוד לחוקים, ליציבות, לכללי משחק.

נתניהו לא המציא שום דבר. אריאל שרון ושמעון פרס כבר לימדו דור של פוליטיקאים שההישארות על הגלגל וכניסה לממשלה חשובים מכל אידיאולוגיה. הם המציאו את 'המשנה לראש הממשלה' ו'המשרד לשיתוף פעולה אזורי'. נתניהו לקח את קצוות החוט הללו והלך איתם עד לקצה. נתניהו הוא הפוליטיקאי המצליח ביותר בתולדות המדינה, אם מודדים לפי  הקריטריון שהכי חשוב לו: משך זמן הכהונה. ככזה, הוא מנחיל את הריקבון וחוסר הענייניות לדור הבא של פוליטיקאים. בהרכבת הממשלה הזאת הוא התעלה על עצמו. הבית בבלפור ניצח סופית. זה כבר גלוי, על השולחן, כמעט לא מוכחש. שרים בכירים אומרים לך בגלוי – חכה עם זה עד יום ראשון, נראה אם נתניהו עבר את סוף השבוע בשלום בבית. ובכן, כמה בכירים בליכוד בטח קוננו אתמול על מזלם הרע, שזימן את השבעת הממשלה בדיוק אחרי סוף השבוע.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

הטעויות הקשות של ליברמן ולפיד

11 במאי 2020
 

חמישה ימים לפני הבחירות במועד א', אפריל 2019, התראיין יאיר לפיד לויינט. "היות ששניכם מדברים עם אנשי ליכוד", אמר לפיד למראיינים "אתם יודעים שלא מעט אנשים יושבים שם ואומרים שאם הוא לא יצליח, אנחנו נהיה הראשונים להחליף אותו". שנה וחצי  לפיד טען שאוטוטו יבוא המרד. הוא לא היה היחיד. "אני בטוח שאם אחרי סבב הפגישות הראשון  אצל  הנשיא" טען איווט ליברמן בנובמבר שנה שעברה, "לא יהיו לנתניהו 61 ממליצים, למחרת בליכוד יזיזו אותו מתפקידו". לא היו 61, לא הזיזו.

 

משפט ידוע אומר שקשה לנבא, בעיקר את העתיד. פרשנים פוליטיים, כולל כותב שורות אלו, טעו לא מעט בשנה וחצי האחרונות. אף אחד לא התקרב לאחוז הניבוי של ליברמן ולפיד. הטלת מטבע הייתה משיגה אחוזים גבוהים יותר מהם. לפיד העריך שהחרדים בסופו של דבר יבואו לממשלת גנץ, כשלנתניהו לא תהיה ממשלה. ימים לפני פירוק "כחול לבן" הוא עוד כתב בפייסבוק ש"נתניהו לא רוצה ממשלת אחדות, מפני שהוא יודע שלא יוכל להעביר את החוק הצרפתי, לא את חוקי החסינות…בגלל זה הוא דוחף לבחירות רביעיות".

 

לפיד בנה על תחזיות הנייר הללו את האסטרטגיה הפוליטית של "כחול לבן", למרות שלהערכות הללו, כבר בזמן אמת, לא היה שום סיכוי להתממש. בשנה וחצי של שיחות עם ח"כים ושרים של הליכוד, לא שמעתי אחד מהם בשיחה הכי דיסקרטית, מדבר על הדחת נתניהו. בשלב מסוים, התנהגותו של לפיד הפכה כמעט לבלתי ניתנת להסבר, אלא אם מייחסים לה אטימות, יהירות וחוסר נכונות לקבל את המציאות. אחרי ההצעה הנדיבה של נתניהו במועד ב' – חצי שנה בלבד בראשות הממשלה – לפיד טען שלא הייתה הצעה רצינית, סתם תרגיל של ביבי. אחרי ההצעה במועד ג' הוא שוב טען שנתניהו לא רציני, שהוא לא יחתום, תרגיל.

 

רק לפני שלושה שבועות ליברמן כתב בדף הפייסבוק שלו: "כמי שמכיר את נתניהו טוב מכולם, אני מעריך שהוא לא יחתום עם גנץ על הסכם קואליציוני לא היום ולא מחר". בשורת ראיונות טען ליברמן שנתניהו רק מכין אליבי והוא דוחף לבחירות רביעיות, חוק צרפתי ופסקת התגברות.

 

עכשיו, אחרי שנתניהו חתם והשבעת הממשלה אמורה להתקיים מחרתיים, טוענים לפיד וליברמן שאין שום סיכוי שנתניהו יממש את הרוטציה. "הסיכוי שלך לרוטציה עם נתניהו", אמר ליברמן לעיתונאי בן כספית בראיון ב"מעריב", "גבוה מהסיכוי של גנץ". לפיד אמר שאין שום סרט בו בנימין אומר לשרה עוד שנה וחצי – בואי, אורזים (באמת שקשה לדמיין את זה).

הבטחות של נתניהו נתפסות כמו 'אג"ח זבל' בשוק ההון הפוליטי. חוץ מזה, עדיף פוליטיקאים שיש להם עקרונות והם נלחמים עליהם על פוליטיקאים שקולעים בתחזיותיהם הפוליטיות. בוא נוציא שנייה את ליברמן מהמשוואה. עקרונות זה לא הקטע שלו בחיים. לפיד ללא ספק משלם מחיר פוליטי יקר על נכונותו להילחם על העיקרון של "לא יושבים עם נתניהו" (לשם ההגינות, זה אותו לפיד שרמס ברגל גסה את הבטחותיו החוזרות ונשנות לא להקים ממשלה שנתמכת בקולות בל"ד). העניין הוא שמשלב מסוים זה יצא משליטה. התנהגות "יש עתיד" מאז הפיצול חצתה כל קו הגיוני ומשחקת לידי נתניהו. לפיד אומר שיעזור לנתניהו לבטל את החוקים שמבטיחים את כהונת גנץ, מיקי לוי מתחרה עם עצמו בקביעת שיאי השפלה לחבריו לשעבר ועפר שלח מודה שבזמן אמת חשב שאלו שהוא משכנע להצביע עבורם הם למעשה סמרטוטים נטולי עמדה. אין בזה שום היגיון פוליטי. אם לא תמומש הרוטציה, גנץ כבר לא יהיה, כנראה, מועמד לראשות ממשלה. אם תהיה רוטציה, אין סיבה שלפיד לא יחבור לגנץ ליצירה מחודשת של אלטרנטיבה שלטונית. בשני המקרים, המתקפה המכוערת הנוכחית לא מועילה, היא רק מחזקת את נתניהו.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

דיוני בג"צ – הכי רחוק מארדואן

5 במאי 2020
 

הנה כמה מוסכמות שקנו להן אחיזה בשיח הציבורי (לתחושתי):
1. ביהמ"ש העליון חלש ומאויים
2. חולשת של ביהמ"ש גורמת לו לפחד לפסול את בנימין נתניהו מכהונה כראש ממשלה, למרות האישומים.
3. ההסכם הקואליציוני פוגע קשות במשטר הדמוקרטי
4. נתניהו מקבל בהסכם שליטה במערכת המשפט
5. אם בג"צ יתערב באיזושהי הוראה בהסכם, הולכים לבחירות
הנה תיאור יותר מדויק של מה שקורה (להבנתי)
1. ביהמ"ש העליון אכן מאוים על ידי בכירי הליכוד וזה מעורר בחילה, אבל הדיונים ביומיים האחרונים רק מראים כמה הוא חזק. לפני המשך לקרוא