ארכיון חודש: יוני 2020

היריבים הגדולים ביותר של נתניהו עובדים קשה כדי להשאיר אותו בבלפור

29 ביוני 2020
 

מעניין אם בבלפור אסירי תודה לבני הברית החדשים והמפתיעים שלהם. האם בין צרחות של הבן, השתוללות של האם ופוסט תוקפני של האב, יש גם שיחה משולשת מפתיעה. מי היה מאמין שהתקווה להישארותנו פה, מתחילה ונגמרת בגרועים שביריבינו.
מאז סוף שנת 2000 לא נראתה התאבדות המשך לקרוא

"הכנסתי את היד לכיס בחפץ לב", נתניהו בחקירתו וגם המסמך מ 2003: האם רה"מ תמיד התקשה כל כך לגמור את החודש?

24 ביוני 2020
 

באחת מחקירות נתניהו על תיק טובות ההנאה מארנון מילצ'ין וג'יימס פאקר, ראש הממשלה בא עם קו הגנה מהבית. "ביחסים עם שרה שאני יודע הכול עליה והיא יודעת הכול עליי", פתח נתניהו את התיזה "שרה לא ידעה על התשלום ששילמתי לאודליה(כרמון). היא לא ידעה ששילמתי לבנט ושקד. הכנסתי את היד לכיס בחפץ לב. עשרות אלפי שקלים. היא לא ידעה.

החוקר, שלמה (מומי) משולם: ומה קרה כשהיא ידעה?

נתניהו: היא ביקשה שיחזירו את הכסף חזרה.

משולם: למה?

נתניהו: היא לא ידעה

משולם: למה?

נתניהו: אני לא נכנס לזה כרגע

משולם: למה? אתה העלית את זה?

נתניהו: רגע, אבל אני רוצה להגיד לכם

משולם: תחליט, למה היא ביקשה את הכסף?

נתניהו: אני מסביר כאן משהו וזה רגיש. אני רוצה שתבינו את זה.

משולם: כן

נתניהו:  זה שתי יישויות נפרדות. אני לא יודע מה היא עושה, לא יודע מה היא מסכמת לגבי שמפניה או לא שמפניה. ודבר שלישי – לי אין בעיה להכניס את היד לכיס.

נדמה לי שהקטע מדבר בעד עצמו, אבל בכול זאת. נתניהו בא עם קו הגנה חדש. לא ידעתי בכלל על טובות ההנאה ששרה קיבלה. לא ראיתי את השמפניות, לא ידעתי על הדרישות שלה, "שתי יישויות נפרדות". כנחקר מנוסה, הוא מניח שהדבר לא יישאר חסוי ולכן, הוא מתחיל את התיזה בכך שהוא ושרה יודעים הכול אחד על השני, לוקח נשימה וסותר את עצמו מיד, כשהוא מספר על המקרים בהם שרה לא ידעה דברים עליו, כפי שהוא לא יודע עליה. הסאבטקסט ברור. היא קמצנית נוראית, לי אין בעיה לשלם. מה שנתניהו לא תכנן זה שיהיה בחדר מישהו שגם ישאל שאלות. בעיצומה של התיזה החדשנית, ראש צוות החקירה התעניין למה בעצם. השאלה שכולנו שואלים את עצמנו כל יום ובעיקר אתמול. למה בשם אלוהים ביבי לא מספר לשרה, כשהוא כבר מוציא כסף מהכיס? ולמה שרה רצתה את הכסף חזרה ששולם לאודליה כרמון, נפתלי בנט ואיילת שקד? מה זה הדבר הזה שמדינה שלמה מיטרללת בגללו? נתניהו מנסה לחמוק "אני לא נכנס לזה כרגע", "זה רגיש". האם הם באמת "שתי יישויות נפרדות" או שנתניהו "יודע הכול עליה והיא יודעת הכול עליי"?

מילה על אתמול

בני גנץ שוב פישל בגדול. לא מפתיע, למרבה הצער. הוא עדיין לא תפס, או לא רוצה לתפוס שביחסים עם נתניהו העובדה שהוא לא מתייצב נגדו, רק מחלישה את יכולתו להביא את נתניהו למקום שהוא רוצה, לא מחזקת. גנץ כל כך לא רוצה להחריף את העימות, שממילא קיים, עם נתניהו, שהוא עושה טעויות מזעזעות. אתמול הוא היה צריך לצאת בקול גדול נגד הטירוף שהתחולל בועדת כספים. הוא וכל מפלגתו. לעשות על זה משבר, להצביע נגד, להפיל את זה בוועדה. אלו בדיוק המקומות שהוא היה צריך להתעמת עליהן עם נתניהו. שם נתניהו הכי חלש, גנץ הכי חזק. הוא לא היה מפסיד נקודות בזירה הציבורית, לא היה מאבד כוח אצל נתניהו וגם – הכי חשוב – עושה את הדבר הנכון לכולנו.

ואחרי כל זאת, הטענה שמאפשר העוול גרוע ממבצע העוול היא לא ממש הגיונית. כשפלוני תוקף אלמוני ברחוב, אחריותו יותר כבדה מאדם שעומד בסביבה, יכול לעזור ולא עוזר. השכן ששומע את הבעל מכה את אישתו ולא עושה דבר, בהחלט ראוי לביקורת. הבעל ראוי למאסר. בוא נגיד את האמת – גנץ סופג הרבה יותר ביקורת ממה שמגיע לו, מכיוון שכבר כולם הבינו שלביבי זה לא מזיז. אין טעם למתוח ביקורת, כי הציבור שלו חדל להקשיב, או לפחות זה הרושם שמצטייר.

חזרה לזוג נתניהו. הנה תכתובת די מדהימה מ 2003.

 

דבר לא השתנה, בעצם, אולי דבר אחד כן. תקראו אותה. לא ייאמן. נתניהו נכנס לתפקיד שר אוצר ויש לו חובות. שוב, חובות. הפעם אין את מי להאשים. לא ראשי ממשלה קודמים, לא מדינה שמנהלת תיקים "תפורים" נגדו ומאלצת אותו לשלם לעורכי דין. חובות שלו. נטו. כמובן שנתניהו לא רוצה להכניס את היד לכיס "בחפץ לב". הוא מבקש מוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, בדיוק כמו היום, ששורה של מיליונרים קרובים אליו יממנו את זה. לפי הניסוח, הוא שב ומבקש, האם ייתכן ששוב דחו אותו והוא מערער על הדחייה? כך או כך, אחד המיליונרים, שאמור לכסות את חובותיו הוא אותו ספנסר פרטרידג'. כול המיליונרים – טוען פרקליטו של נתניהו – נטולי אינטרסים עיסקיים במדינת ישראל. ייתכן. אחד מהם לפחות יתחיל כמה שנים לאחר מכן במיזם חברתי מבורך, אבל כזה שנזקק לתמיכה וחסות ממשלתיים ("נפש בנפש").

תגובת מבקר המדינה דאז, אליעזר גולדברג, ברורה וחדה, לא. הוא גם מנמק. אפשר לקוות שועדת ההיתרים הנוכחית שדנה בבקשתו של נתניהו למימון הוצאות משפטו תעיין בתגובת גולדברג.

מה כן השתנה מ 2003 ל 2020? אז נתניהו ועורכי דינו ניהלו את זה בשושו, מאחורי הקלעים "סודי", התביישו, כנראה, או לפחות חשבו שזה יזיק לדימוי של נתניהו. היום אין שום בושה.

משחק על זמן

22 ביוני 2020
 

קשה לחשוב על מישהי יותר מחוייבת לבוס שלה ממעיין ישראלי. מחדר לידה היא עשתה טלפונים לוודא שהכל סביב בני מתקתק. רק בדיעבד גילו אנשי הצוות שבאותו יום היא ילדה. לידה ראשונה. כמה ימים אחר כך המשך לקרוא

תגובה לאורי משגב ולבן דרור ימיני

17 ביוני 2020
 
העיתונאי אורי משגב כתב ב"הארץ" שאני מבלבל אותו. איך יכול להיות שהייתי בעד כניסת גנץ לממשלה, אבל אני מבקר אותו על כך שלא אומר מילה בפומבי נגד הסיפוח. איך ייתכן שאני כותב שמנדלבליט לא התנהג באופן מושחת בפרשת הרפז, אבל כן עמדתי מאחורי הדרישה לפרסם את קלטות השיחות שלו עם אשכנזי.
ובכן, הסיבה פשוטה. אני חושב שיש יותר גוונים משחור ולבן. לגנץ לא הייתה בחירה טובה, הוא בחר בפחות גרועה ונכנס לממשלה. הוא ניהל את זה טקטית רע מאוד, היה צריך לחכות עוד ולקדם את החוק נגד נתניהו. מאז שנכנס הוא היה צריך להיות הרבה יותר ווקאלי ולעומתי לצעדי נתניהו, בעיקר כלפי המחזה הנוראי שביצע נתניהו ביום תחילת משפטו. בעיניי, זה לא סותר. אפשר להצדיק החלטה אחת ולמתוח ביקורת על החלטה אחרת.

המשך לקרוא

תמלול מלא של ראיון אבי וייס

10 ביוני 2020
 

לפני שלושה שבועות פרסמנו תוכנית על תיק 4000 ובמסגרתה ראיון עם אדם בשם אבי וייס, ממסנגריו הגדולים של נתניהו בתיק הזה, אדם שמתיימר להיות בעל ידע רחב בתחום וחוסר פניות. ובכן, בראיון התברר, לדעתנו, כמה אי דיוקים יש בטענות וייס, שלא לומר דברים חמורים יותר. וייס הגיב לראיון בשורה של פרסומים – הראיון נערך במגמתיות, הוצאו דברים מהקשרם ועוד ועוד. הנה תמליל הראיון המלא. זה ארוך, לעתים מייגע ובלתי מובן. מקווה שתשרדו. בכל מקרה, מציע לכם להסתכל במה כתב אותו וייס בעצמו על מיזוג בזק יס לפני שנתיים וחצי כי זה הפוך לגמרי למה שהוא אומר היום וזו רק אחת מסתירות רבות שנמצאות אצל האיש, שביביסטים רבים מסתמכים עליו. ההערות באדום הן פרשנות שלי, לא נאמרו בזמן אמת בראיון. הערב ב"מקור" נשמיע את ההקלטות, שבעינינו, מראות כמה טענות וייס מנותקות מהמציאות.

רביב: אבי שלום מה שלומך?
וייס: מצוין.
רביב: אנחנו נעשה את לחיצת היד הנכונה המוזרה הזו. (עושים נמסטה). בוא תעמוד פה המשך לקרוא

הוטל וטו על רונן צור, גנץ לא פוצץ את הפגישה

9 ביוני 2020
 

זו היממה שמתוארת כדרמטית ביותר במו"מ בין בנימין נתניהו לבני גנץ. בבוקר התקיימה פגישה חשאית. בערב גנץ וצוותו הגיעו לבלפור. בצוות נכח גם יועץ התקשורת, רונן צור, דמות מאוד לא אהודה על הבן ורוח הקודש. צור אחראי לכמה ציוצים קשים נגד הג'וניור. בבלפור הוטל וטו. צור לא ייכנס לכאן והוא המשך לקרוא