התעריפים של עוה"ד שעובדים עבור קק"ל ואיך זה קשור למבקר המדינה

| 9 באפריל 2014

בעקבות תחקיר קק"ל הפניתי שאלה למשרד מבקר המדינה. מה עמדת המבקר בנושא. הבהירו לי שם שהמבקר סבור מיום היכנסו לתפקיד שקק"ל צריכה להיות כפופה לביקורת שלו ואפילו שהוא מתכוון להעלות את זה בפני ראש הממשלה. סחתיין. אומנם הדברים קורים קצת לאט (כבר כמה שנים שזו עמדת משרד המבקר) והמבקר היה יכול להילחם קצת על עמדתו, אבל בכל זאת, יש כאן עמדה עקרונית ונכונות להיאבק עליה. אחרי יום – יומיים שלח לי המבקר פרוטוקול במייל. הפרוטוקול מוכיח שעו"ד אשר אקסלרוד ייצג בעבר את דירקטוריון קק"ל. למה היה חשוב למבקר להראות לי את זה? סיפור מדהים.

כזכור, בתחקיר שלנו על קק"ל פירסמנו שהקרן שכרה עו"ד בשם אשר אקסלרוד כדי שישכנע את המבקר לשנות את עמדתו (אקסלרוד הכחיש וטען שזו הייתה המטרה הראשונית של ההתקשרות ולאחר מכן הדבר שונה. אני מנחש במלוא הזהירות, שהדבר שונה רק אחרי ששאלנו שאלות). אקסלרוד נבחר לא במקרה. הוא מקורב למבקר, פעל פומבית למינויו וביתו של המבקר, יוסף שפירא, עבדה בעבר הלא רחוק במשרד עורכי הדין של עו"ד אקסלרוד (היום אחד משני הנאמנים של בי"ח הדסה). בחוזה שלו נאמר במפורש שיעבוד מול "ביקורת המדינה" ובמו"מ איתו אפילו דנו באפשרות לתגמל אותו על בסיס הצלחה. בסוף, סוכם שזה לא ייראה טוב ושייתנו לו 140 אלף שקלים. כך או כך, הטענה של קק"ל הייתה שאקסלרוד עבד עבורם כבר בעבר, כך שזו לא התקשרות יוצאת דופן. אנחנו עמדנו על גרסתנו שזה חוזה שנחתם במיוחד לצורך הזה. כל זה הוא רק רקע.

מה שמדהים הוא שלמבקר היה חשוב להגן על מקורבו אקסלרוד ולשלוח לנו פרוטוקול שתומך לכאורה בעמדתו של אקסלרוד וקק"ל (הפרוטוקול, אגב, מוכיח שאקסלרוד ייצג את דירקטוריון קק"ל). איך הגיע הפרוטוקול למבקר? ייתכן שאקסלרוד שלח לו אותו? מה זה אומר על סדר העדיפויות של המבקר? הוא יותר רוצה להכפיף את קק"ל לביקורתו, או להגן על החבר, שנשכר כדי לעבוד מולו?

בעבר פרסמתי תחקיר על יעקב בורובסקי ועל העובדה שאחרי שהיה יועץ המבקר למלחמה בשחיתות, הוא מייצג לקוחות אל מול אותו מבקר מדינה. המבקר דאז, מיכה לינדנשטראוס, היה מקורב לבורובסקי אבל הוא עשה את הבחירה הנכונה ומיד עם הגעת השאילתה מאתנו, הוא הודיע שביקש מבורובסקי שלא ייצג מולו לקוחות. שפירא, כנראה, לא עשוי מאותו חומר. בכלל, אנשים שמכירים את המבקר אומרים שאין סיכוי שהוא יילחם על הנושא של קרן קיימת. אחד מעורכי הדין שקק"ל שוכרת במיליונים רבים של שקלים הוא עו"ד חיליק גוטמן. גוטמן הוא אחת החוליות המרכזיות במסע יוצא הדופן של השופט המחוזי שפירא לכס מבקר המדינה. לא מוגזם יהיה לומר ששפירא חייב לו. עוזרו של שפירא הוא בנו של גוטמן, מתן.

גוטמן כבר שוחח עם שפירא על נושא קק"ל. האם שפירא יילך נגד עמדת שניים מהאנשים המרכזיים שעזרו לו להתמנות לתפקיד – חיליק גוטמן ואשר אקסלרוד? חשוב מכך, איך זה שכל עורכי הדין המקושרים הללו עובדים עבור קק"ל?

לי זו נראית כמו אסטרטגיה.

ראשי קק"ל, אפי שטנצלר ואלי אפללו, שוכרים עורכי דין בכירים ומקושרים ומשלמים להם תעריפים גבוהים, המון שעות. בדרך הזאת הם מקבלים עורך דין כמו אהרון אברמוביץ, לשעבר מנכ"ל משרדי המשפטים והחוץ, שיכול לעבוד עבורם. כשאברמוביץ מרים טלפון לשגריר ישראל בפריז או לרשם ההקדשים במשרד המשפטים זה מרגיש אחרת. קק"ל מסתייעת בעו"ד אלון גלרט, שמקושר היטב, בעו"ד אילן שרקון, שותפו לשעבר של גדעון סער. אי אפשר לטעון נגד התאמתם של עורכי הדין לתיקים שהם מקבלים, רק לשאול – למה קק"ל משלמת כל כך הרבה על הוצאות משפטיות? הרי לקרן יש לשכה משפטית פנימית ויועצת משפטית. עוד מילה על התעריפים:

לפני כמה שנים הגיע חשבון שכר טרחת עורכי דין לקק"ל מעורך דין ידוע בתחום דיני העבודה. החשבון הגיע בטעות. היה אמור להישלח ללקוח אחר. התעריף לשעה היכה בהלם את אנשי קרן קיימת לישראל. התברר שהוא גובה מהם פי 2 ופי 3 לשעה ממה שהוא גובה מאותו לקוח. הנה רשימה חלקית של התעריפים שהם לקחו מקק"ל:

עו"ד גיורא ארדינסט: 1,450 שקלים לשעה פלוס מע"מ. אם זה שותף במaרד התעריף יורד ל – 1,250 שקלים פלוס מע"מ.

משרד עו"ד אברמזון: 1,450 שקל פלוס מע"מ וגם כאן התעריף יורד ל – 1,250 שקל לשעה פלוס מע"מ, אם זו שעה של שותף במשרד.

פרופסור אירית חביב סגל (זכרונה לברכה) גבתה מקק"ל – 1,225 שקלים לשעה.

עו"ד אהרון אברמוביץ' – 1,000 שקל לשעה

עו"ד סיני אליאס – 910 שקלים לשעה

עו"ד גדעון פישר 840 שקלים לשעה

עו"ד אלון גלרט 725 שקלים לשעה

כל כך הרבה שחקנים בכירים במשק נהנים מבור השומן הזה שנקרא קק"ל, שקשה לראות איך אפשר לטלטל אותו באמת.

תגובות

תגובות

18 thoughts on “התעריפים של עוה"ד שעובדים עבור קק"ל ואיך זה קשור למבקר המדינה

 1. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  תודה רביב, אכן מאמר חשוב ומאיר עיניים הדורש מאבק איתנים לשינוי מצב זה!.

  אך אל נא "תשכח" בקשות רבות קודמות בפרסומיך בנושא קק"ל ושות', להתייחס אישית
  לגבי אי "הגילוי הנאות שלך" בתחומי הרצון העז להציג דברים חשובים אלו, לעומת דברים כואבים לא פחות
  בציבוריות הישראלית, שהנך "מטאטא" לכאורה!!!
  וכך נוכל כולנו (ולא רק "מוחאי הכפיים העיוורים" בקרבנו :-)…), להבין גם את ההקשר (ה"קונטקסט)" של מטרות
  ה"מוכיח בשער" ! .

  בתודה מראש ובברכה,
  אשר וינשטיין, משורר לילדים, יזם חברתי ועסקי

 2. יוסי

  רק בדיקה מלווה בחקירה ציבורית- רצוי של חברי כנסת- תביא התקדמות. כולל בדיקה על מבקר המדינה, פרשת מינויו ויחסו העכשווי למארגני המינוי- כל מה שכתבת מחייב בירור בועדה בכנסת ואולי העברה לחקירה משטרתית.
  יש בידי כל חוות הדעת על כפיפות קקל למבקר המדינה- ורצוי שתדע: משפטית,אין מניעה שהמבקר יכול להחליט שהוא נכנס לביקורת בקקל, להודיע לה על כך בכתב עם עותק לחברי הועדה לביקורת המדינה של הכנסת. קקל זכאית להגיש מיד בקשה לצו מניעה בבית משפט מחוזי- והדיון יתברר שם, סופית ומשפטית. כבר היו תקדימים כאלה עם גופים פחות עתירי כסף, כמו הסתדרות עובדים לאומית- והביקורת אושרה. אני מהמר שלא תמצא רשות שיפוטית בישראל שלא תפסוק חד משמעית- קקל גוף ציבורי מהותי הכפוף לביקורת המדינה. יש בה כל הסממנים המובהקים של גוף הראוי לפיקוח ציבורי, כולל פרשיות עלומות של מתן כיבודים וחלוקת כספי ציבור ללא פיקוח ראוי. יש להגיע עד העליון- אם צריך. אם המבקר לא יחליט או ישתוק- קיים בגץ כדי לחייב אותו , ואולי גם בגץ יתן דעתו על עצם הענין-וייתר דיון במחוזי.
  הסיפור יותר פשוט מפשוט- צריך רק להרים אותו , לפרוס את כל היריעה והידיעה- ונראה מי יעז להתנגד.
  לענין אקסלרוד וגוטמן- ראוי גם לפתוח בחקירה – ציבורית או משטרתית- בכל הקשור לעסקיהם האישיים וופעילותם מאחורי הפרגוד בשבע שנים אחרונות. מי חברי הכנסת שירימו את הכפפה? אולי ממפלגתו החדשה של כחלון – עדיין לא מעורבים בביבי השופכין של השלטון?

 3. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  אנחנו נמצאים בשעה קרית למדינת ישראל ולעם היהודי. כן, זו לא הגזמה. חמש שנות ממשלת הביבים והקואליציה של הניאו לאומנים הללו, השתלטותם על הצבא, החוקים הלאומנים שהם מחוקקים, החוצפה והרדידות של התקפותיהם על הממשל האמריקני ועל האירופים, בקיצור, עם שטוף מוח קלאסי שממש ממש מזכיר לנו את מה ששמענו על אירופה בשנות השלושים של המאה הקודמת. השחיתות השלטונית ש"שתלה" בכל עמדת מפתח את האנשים שלה, כל זה עצוב , מדכא ומדאיג. חובה לציין שהאופוזיצה אינה אופוזיציה לוחמת כך שהממשלה פועלת באופן חפשי. יש קומץ עיתונאים שמנסים בכל כוחם להילחם גם בשחיתות וגם בניאו לאומנות ועל זה עדין גאוותנו.
  עכשו צריך לצפות שתבוא עזרה מהממשל האמריקני והאיחוד האירופה ויצילו אותנו , לכן, כל כך חשוב שהעיתונאים הבודדים שיוצאים באומץ ובגלוי נגד הממשלה והקואליציה הזו, שימשיכו ולא יירתעו. בגרמניה של שנות השלושים היו עיתונאים בודדים שהשמיעו את קולם נגד המפלגה הנאצית אבל קולם נפל על אוזניים ערלות. מה זה גרם לגרמניה אין צורך לפרט. כמובן לא שכחתי מה עשו הגרמנים בהנהגת הנאצים ליהודים ולעוד אוכלוסיות חלשות.
  אז, נקוה שרביב ימשיך ועמו עם עיתונאים שאפשר לספור על כף היד. העיקר שלא תתיאשו כמו ציבור גדול של אזרחים שרואים, מאוכזבים, מדוכאים ודואגים.

 4. gohar.resst@gmail.com'ישראל נורליאן

  תגיד רביב "ףזה בכלל כסף של האבא שלך שאתה מפזר אותו ככה במיליונים"

  (ציטוט של ענקי הרוח והדור הגשש החיוור)

 5. David.knoll@mail.huji.ac.il'דוד

  האם בדקת אם התעריפים לטיפול אישי של ארדינסט ושל חביב סגל זכרה לברכה חורגים מהתעריף המקובל שלהם? כי אני זוכר במעומעם מקרים אחרים שדרשו מגופים אחרים שאינם קשורים למדינה סכומים גבוהים עוד יותר.
  במשרדים הגדולים השמות המפורסמים דורשים בדרך כלל תעריפים גבוהים.

 6. זיו

  ישמע אולי מופרך ולא קשור, אך רוב השחיתיות, שהיקפן רק גדל בשנים האחרונות, הן בעיקר בעיקבות שלוטונו של ביבי. שהראש רקוב ומושחת כל כך הרבה זמן, השחיתות מחלחלת מטה.

 7. ההווה לא יכול להיות מנותק מהעבר...

  אלה הם מספר שאלות מבלוג אחר של צפריר רינת שכותב על הקרן
  התגובה לא התקבלה בהתאם לשיקולי מערכת(דה מרקר)
  בסך הכל נשאלו מספר שאלות

  מר כתב יקר.
  יש לך אחלה טיעונים למה לא לפקח על קק"ל .
  התייחס ציטוט שכתבת, ואשמח שתסביר איך היית פותר את הבעיה מנקודת מבטך
  "כי החלת ביקורת המדינה עלולה לבטל את המעמד המשפטי של קק"ל בעולם כארגון לא ממשלתי, ובכך לחסל את מפעל גיוס התרומות המביא מאות מליוני שקלים לטובת אזרחי המדינה"
  כך טוען דרוקר
  השאלה: מה שווה להביא תרומות של מאות מיליוני שקלים כאשר 40% הולכים לאינטרסים צרים ושוליים או לגופי התקשורת שתפקידם לא לייצר ביקורת.
  והנה אנלוגיה- אתה בא מתחום הספורט. תאר לך קבוצת פאר שהייתה שנים במקום הראשון פתאום מחליטה שבמקום להביא שחקנים מקצועיים,מוכשרים בעלי רקורד של עשייה. בעלי הקבוצה בוחרת להשקיע בשחקנים שהם הבנים של… או במיזמים שלא קשורים בכדורסל, משקיעים בבניית סאונה לשחקנים ובבניית קאנטרי קלאב לשחקנים אבל לא משקיעים בהבאת מאמן כושר מקצועי, בפיזיוטרפיסט,במתקן אימונים מודרני ומקצועי. בעלי הקבוצה מוכרים כרטיסים במחיר גבוה מאוד,הקבוצה כמובן מדרדרת לתחתית הטבלה,ומה גם שרק קומץ של אוהדים באים לראות משחק ויכולים להנות מהמשחק. אתה כאוהד הקבוצה המושבע לא היית מאוכזב??
  ועכשיו לדבר המהותי והרציני יותר…
  במקום רק לעסוק בגוף הדו לשוני שנקרא קרן קיימת לישראל והחברה הנוספת קרן קיימת לישראל בע"מ שרשומה באנגליה.(שתיהן שונות במהותן, ורוב הקרקעות נמצאות תחת זו שבאנגליה ללא שום גיבוי כיצד הועברו זכויות הקרקע)אין תימוכין ואין מסמכים תמוהה? כנראה שכן.
  תנסה להתמקד בבקשה בגוף התפעולי(חברת הבת-חברת הנאמנות)של קרן קיימת ישראל. בו נגיד שהיערות והמדיניות הירוקה היא אג'נדה שנועדה לכסות על דברים מהותיים יותר.
  לכאורה את מרבית הבדיקות צריך לערוך לחברת הבת "אימנותאאא" שם הכל מתחיל, זה כנראה המקור לכל הרע והחולי…
  צפריר בתור מישהו שהוא כתב לענייני סביבה ומדריך בארץ ישראל לצבא, זה בסדר להיות אכפתי לגוף המכובד שנקרא קרן קיימת לישראל. כמה רחוק תלך בשביל להבין שתחת חברת הבת הזאת קרו וקורים דברים תמוהים??
  אתה כנראה בקיא יותר מרוב הקוראים, אתה כנראה יודע שרוב הקרקעות לא רשומות בקרן קיימת לישראל אלא בחברה האנגלית אצל קומץ של אנשי עסקים שמחזיקים בקרקעות משנת 1903 ועוד היום.
  לא נראה לי אפילו שאתה מבין שיש סיכוי סביר ביותר שאתה משרת ככלי לגוף שאינו ישראלי בכלל ואתה לא באמת מודע לכך.
  ההסכם של בן גוריון משנת 1953 סוכם(עם קק"ל בע"מ האנגלית) כמעט בעל פה, ולא באמת יושם בשטח ופה עולה אחד הקשיים הגדולים ביותר של "קרן קיימת לישראל בע"מ האנגלית" את מי היא משרתת למי היא שייכת ומי עומד בראשה?
  איך תסביר לבתך יום אחד שיש עשרות אלפי דונמים שנלקחו באופן בלתי סביר ממשפחות שעבדו את האדמה והאמינו במפעל הציוני, ופתאום קבוצה אנגלית רגילה של אנשי עסקים באו ולקחו להם ושמטו את קרקעותיהם מתחת לאף? בצדק או לא בצדק(כנראה שלא בצדק או הוגנות).
  דבר אחד בטוח, בשניות הראשונות שהשקיפות תהיה והאור ידלק בארכיוני קרן קיימת לישראל ובמשרדיה ,קרן קיימת לישראל לא תהיה רלוונטית משום בעיותיות במעמדה החוקתי הפלילי ולא כתוצאה מהדה-לגיטימציה וממעמדה החוקתי הלאומי.
  ופה יעלה הקושי והפחד הגדול של בעלי התפקיד בקרן קיימת לישראל,
  כולנו אוהבים את קרן קיימת לישראל,כולנו אוהבים את ישראל, כולנו מאמינים בציונות
  שאלה נוספת אלייך,מהי הציונות בשבילך??

 8. uribreitman@gmail.com'אורי ברייטמן

  תיקון חשוב: אירית חביב סגל לא היתה פרופסור מעולם. היא היתה ד"ר במשפטים עד מותה בגיל 53.

 9. יותם

  לפי כמות הפוסטים שלך על קק"ל, אני מבין שלקחת את זה בתור מטרה אישית לחסל אותם.
  אז אני מניח שאתה תעשה כל מה שאתה יכול כדי זה יקרה. גם אם צריך לשקר ולטעון טענות שווא?
  אחרי כל הפוסטים הללו, אני מטיל ספק בתחקיר ששודר לפני כשבוע ואני מניח שחלקו, אם לא רובו, היה סילוף האמת והצגת נתונים לא נכונים. גם בתחילת התחקיר ובמהלכו התנהגת כילד קטן שרק רוצה להרוס ולשבור.
  עצם זה שראיינת את מי שעזב את קק"ל ושם לו למטרה להרוס את הארגון הזה אומרת הכל.
  אז לכן רביב, אני לא מאמין לך.
  הגיע הזמן שתהייה עיתונאי אמיתי ורציני ולא רודף פרסום ורייטינג.
  קצת יושר מקצועי! אם דברים לא נראים כמו שאתה רוצה שיראו או לא כמו שחשבת, כדאי שתבדוק עד הסוף ולא תשדר כתבה שקרית רק בגלל שכבר התחלת.
  מאוד קל ללכלך על ארגונים ואנשים אחרים רביב. אבל ככה לא עושים עיתונאות אמיתית.

 10. awinsteen@gmail.com'אשר וינשטיין

  יותם שלום,

  לצערי גם אני נאלץ, לאור הנסיבתיות המוזרה בעיני, להצטרף אליך בתפיסתך זו, וחבל….
  ראה גם את התייחסותי בראשית התגובות הנ"ל .

  בברכה, אשר וינשטיין, משורר לילדים, יזם חברתי ועסקי

 11. zigfried.mr@gmail.com'Carl Bernstein

  יותם, בתגובה שלך אין אפילו קצה קצהו של טיעון עובדתי היכול לנמק או להדגים את טענותיך בדבר "שקרים" או "טענות שווא".

  איך לומר, בעדינות – נראה קצת מוזר שכנגד טיעון רצוף בעובדות (מצד רביב) אתה מעלה טענות שאין בהם אפילו בדל עובדה.

  קרל.

 12. zigfried.mr@gmail.com'Carl Bernstein

  יוחאי,

  יתכן שקק"ל אכן פרסמו את התקציב לשנת 2014, אבל הוא לא מופיע בלינק שצרפת (שאכן קרוי "תקציב קק"ל לשנת 2014").
  נפלת בפח שקק"ל ייעדה לפתיים – זריקת כמה מספרים בתוך מלל של האדרה עצמית.
  האם יש משהו שמתייחס לטענות שעלו בתחקיר של רביב? לא נראה לך מוזר שאין בהודעה היחצ"ניית הזו שום נתון על שכר, נניח, או הוצאות הנהלה וכלליות, שלא לדבר על תשלומים לעו"ד?

 13. רג'יד בראנסי

  יוחאי ,

  בחיי, אתה בטח רואה חשבון מדופלם עם כאלו כישורים.

  אכן תקציב לתפארת!!

  אפשר לשכור את שירותיך?

 14. איתי צרפתי

  מסכים עם יותם ועם אשר וינשטיין בכל מילה.
  לאחר שראיתי את התחקיר ברצוני לשאול את מר רביב דרוקר מספר שאלות כלליות בנוגע לעניינים שציין בכתבתו:
  1. האם אתה בטוח שאדמות הקק״ל נקנו מפלסטין כפי שציינת בכתבתך ?
  2. האם קק״ל החלה בפעולות ייעור רק לאחר קום המדינה ? האם אין לייעור כל קשר לרכישת הקרקעות ? ו/או לייעודה של הקק״ל ?
  3. האם לטענתך קק״ל נישלה / מנשלת בדואים מאדמתם ?
  4. האם לטענתך אין הוצאות על פעולות לגיוס כספים ?
  5. האם לדעתך אין זה סביר שיו״ר של ארגון בינלאומי בעל כ 50 סניפים ברחבי העולם שוהה בחו״ל רבע מזמנו ?

  איתי

 15. איתי צרפתי

  כניראה שדרכו של רביב דרוקר היא חד צדדית.
  רק רביב דרוקר ישאל את השאלות ותשובות אין.
  אני מאוד מאוכזב מדרוקר !!!!!!!!

  איתי

 16. elazar.yaacobi@gmail.com'אלעזר יעקבי

  דרוקר, עלה והצלח.
  אבל עדיין אתה רק בתחילת הדרך. רבים ישמחו לפרוש בפניך את מעללי ראשי הארגון המסואב הזה. האם שמעת, למשל, על אחד דיקשטיין, המתיימר להיות ראש אגף משאבים , בקרן הזאת? איש שמעולם לא הבין בנושא עליו הוא מופקד. היה ספק נייר בסוכנות היהודית ומשם הגיע (כן, יש מעבר ישיר בקומה השניה מהסוה"י לקק"ל. לא צריך לצאת לרחוב אפילו) לקק"ל. האם ביקשת לגלות מה ההכנסות שהאגף שלו מביא מדי שנה למוסד המפואר? האם הוא בכלל יודע כיצד מדברים עם תורמים?
  האם שמעת אודות אחד מדושן עונג בשם גוטמן, שלשונו עוסקת בליקוק תמידי של ישבני החברות הגדולות , בעלי שררה ונבחרי ציבור?!
  האם שמעת על היועץ המשפטי של הקק"ל, מאיר אלפיה, עוד בטרם התיישב שטנצלר על כסאו, שמשך מליונים מהמוסד בו עבד (עלעק) כשכיר בלבד.
  באחת, לך בדרכך זו והושע את עם ישראל.

  אלעזר

 17. אלי

  רביב
  תחקיר מצויין ותוכנית מעניינת.
  מתוך היכרות אישית עם בעל תפקיד בקקל שעבד 15 שנה ויצא לפנסיה מוקדמת עם פצויים של מליון שקל + קיצבה חודשית נאה ביותר – אני שומע ממנו המון סיפורים על התנהלות בלתי נתפסת כולל שלו עצמו ןכל זה למה? כיוון שמסתובב שם המון כסף בלי משגיח וכולם חוגגים וכל מי שיכול לוקח יותר.
  אנשים יוצאים לפנסיה וחוזרים בתור יועצים כשהם מנצלים מידע וקשרים פנימיים שהיו להם כדי לזכות במכרזי קקל.
  חייבים לבקר אותם בדיוק כמו שאתה אומר.
  תוכנית מצויינת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.