למה קק"ל כל כך רוצה חסינות מביקורת חיצונית? העברות הכספים לתאגידים של עזור, הבת של אורי אריאל וסוקניק

אתמול החליט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה להקפיא את העסקה המושחתת במהלכה אורי אריאל התחיל לחלק כספי קק"ל כאילו היו של אמא שלו. למה קק"ל פתאום כל כך נדיבים? למה הם מוכנים לתת מקופתם 2.5 מיליארד שקלים למדינה ב – 4 שנים? מה כל כך דחוף להם להסתיר על מה שקורה אצלהם, שהם מוכנים לקנות שקט בכל כך הרבה כסף.

עוד ועוד מידע זורם אליי על העברות כספים פנטסטיות של קק"ל. אולי רק לי זה נראה פנטסטי, אולי הפכתי לחשדן מדי. לכן, אני אפרט קצת מהמידע שהגיע אליי ותשפטו בעצמכם. תראו את הסכומים, נסו לזהות את האינטרס. לעתים יש קשר לפחות לליבת הפעילות של קק"ל (קרקעות, ירוק) וגם אז לא בטוח שזה היה השיקול המרכזי בהחלטה. לעתים, הקשר עוד הרבה יותר קלוש, בעיניי והחיבור הפוליטי יותר ברור.

קק"ל העבירו מספטמבר 2013 ועד אפריל השנה 450 אלף שקלים לתנועה קטנה וצנועה בשם "ירוק עכשיו". לפי מיטב הבנתי, היא אמורה להעביר לעמותה עוד כ – 200 אלף שקלים בחודשים הקרובים. התנועה מנוהלת מדצמבר 2012 על ידי הבת של אורי אריאל, יעל ישראל (שיצאה לפני זמן קצר לחופשת לידה) והיא עוסקת בערכים ירוקים עם דגש לכיוון איכות סביבה ביהודה ושומרון. האם קק"ל נתנה את הכסף לתנועה בגלל החיבור המשפחתי? קשה לדעת, אבל קשה גם לא לחשוד.

תקציב "ירוק עכשיו" ל – 2012, על פי דו"חותיה שלה, עמד על 278 אלף שקלים. תמיכת קק"ל, אם כן, אמורה לעמוד בסופו של דבר על כפי שתיים מכול תקציב העמותה (נכון ל – 2012). בדרך כלל לא נהוג לתמוך בעמותה ביותר מכלל תקציבה. תרה מזאת, ההחלטה של קק"ל לתמוך בארגון בקיץ 2013 מגיעה בעיצומו של ויכוח קשה בין קק"ל לאורי אריאל, שר השיכון, שאף הדיח את שני יושבי הראש של קק"ל מכהונה כראשי ועדות במועצת מקרקעי ישראל. מאז היחסים התיישרו עד כדי כך, שאורי אריאל עלה לרדיו להגן על העמדה שלא צריך להכפיף את קק"ל לביקורת המדינה. הוא גם הצביע נגד ההחלטה הזאת בועדת שרים (למה לא חשב שצריך להימנע מהשתתפות בהצבעה על רקע החיבור של בתו לקק"ל? בהחלטות על קיבוצים במועצת מקרקעי ישראל הוא יוצא החוצה כי הוא יורש של קרקע בקיבוץ) ועכשיו יש קולות ראשונים שהוא מתכוון להחזיר לאלי אפללו ואפי שטנצלר את כהונותיהם כראשי ועדות במועצת מקרקעי ישראל. האם יישור היחסים קשור לתמיכה בעמותה, שמנוהלת על ידי בתו של השר? השר אומר – אף פעם לא פניתי אליהם. קק"ל אומרת – זה היה רק ענייני ומדגישה שהבקשה הגיעה ממנכ"ל העמותה הקודם בנובמבר 2012 (באותו חודש הוא גם פורש מהתפקיד וההחלטה של קק"ל לתמוך בארגון הגיעה חודשים מאוחר יותר).

הלאה

למה קק"ל העבירה למוזיאון הטרקטור בעין ורד רבע מיליון שקלים מתחילת השנה? המוזיאון הזה נראה לי כמו יוזמה חיובית. אולי לקק"ל מאוד אכפת מהתרבות החקלאית וכאלה? יכול להיות. אולי גם החיבורים של ותיקי מפלגת העבודה, שתומכים במוזיאון, לשטנצלר עוזרים? מי יודע.

קק"ל העבירה לתנועה ליהדות מתקדמת כ – 700 אלף שקלים בשנה האחרונה. אין לי שום דבר נגד התנועה הזאת. ההפך, אבל האם שיקולי קק"ל נקיים, או שאפי שטנצלר רצה לקנות את הרצון הטוב של הרפורמים, שהם חלק מאוד חשוב בסיעתו ובכלל, נהנים מכוח במוסדות החשובים לשטנצלר וקק"ל? האם זה מסביר את השתיקה היחסית מצד נציגי הרפורמים בדירקטוריון קק"ל כלפי הגילוייים האחרונים? ובכלל, מה הקשר בין מטרות קק"ל לתמיכה בתנועה ליהדות מתקדמת?

קק"ל העבירה בפחות מחצי שנה כ – 1.8 מיליון שקלים לארגון "השומר החדש". זה ארגון שתקציבו הכולל ב – 2012, לפי הד'ו"ח שהוא הגיש עומד על 4.7 מיליון שקלים. כמעט 40% יחסית לתקציב ההוא. הרבה כסף. מצד שני, זה ארגון עם מטרות חיוביות, אין לי רמז שנפל בו איזשהו פגם, בהנהלה שלו (נכון ל – 2013) כיהנו אנשים שקשה לחשוד במניעיהם כמו רם בלינקוב, ראש אגף תקציבים לשעבר ואלוף בדימוס יואב גלנט (שגם עזר מול קק"ל בהשגת הכסף). קק"ל אומרים – הם יעזרו לשמור על קרקעותינו. אחלה. אני רק שואל – מי שמר עליהן לפני שקם "השומר החדש"? עד אז לא היו פולשים?

תחום התקשורת ויחסי הציבור ממשיך להוות מוקד משיכה גדול לכספי קק"ל. כבר התייחסתי קצת בעבר לעיתון ג'רוזלם פוסט ותחנת הרדיו אקו 99. גם פה עולה שאלה מעניינת על הסיבה שקק"ל תומכת בגופי התקשורת הללו. אלי עזור, הבעלים של כלי התקשורת הללו נחשב למקורב לשטנצלר.

קק"ל העבירה לג'רוזלם פוסט מתחילת 2013 כ – 1.4 מיליון שקלים. קצת יותר מחצי מיליון שקלים על פרסום באופנים שונים (כולל הפקת מגזין לועידת הנשיא) ועוד כ – 850 אלף שקלים על חסויות בשני כנסי העיתון בניו יורק. הדוברת הסבירה שאין עיתון כמו ג'רוזלם פוסט, זה באנגלית ומגיע לקהל היעד של קק"ל. עיתונים ישראליים אחרים, שמתפרסמים באנגלית, לא מקבלים מקק"ל כסף. יש עוד גוף ציבורי שהיה משלם כל כך הרבה כסף על חסות לכנסים בניו יורק?

קק"ל העבירה במחצית הראשונה של 2013 סכום של יותר מ – 1.4 מיליון שקלים לחברה בשם פרסקאסט. בעלי המניות העיקריים בה באותה תקופה היו אשת יחסי הציבור והמפיקה, סיגל אביטן ואיש התקשורת גדי סוקניק (שהעביר את מניותיו בסוף יוני 2013 כי הפך למגיש "לילה כלכלי" בערוץ 10). למה? החברה אמורה להפיק משהו שנקרא "דוקוציונות" על תולדות הציונות או משהו כזה. רק על זה קיבלה החברה מיליון שקלים. בינתיים, הסרטונים הללו עוד לא הושלמו. דיברתי עם סוקניק, עכשיו קולגה לערוץ. הוא אמר לי שלא היה לו כל חלק בהעברות הכספים של קק"ל, שהוא בכלל לא ידע מהן, שאני מספר לו את זה  לראשונה ושהוא גם לא נהנה מהכסף כי לא היה מעורב בניהול החברה וחשב שזה לא יהיה הוגן לקחת מכספי החברה, למרות שהיה בעל מניות בה.

אחרון

קק"ל העבירה יותר מ – 300 אלף שקלים בתחילת 2013 לרשת המקומונים גל גפן עבור פרסום. למה קק"ל צריכה פרסום במקומונים? למה לא במקומונים אחרים?

הנה השורה התחתונה שלי – אני חשבתי שאחרי ששטנצלר ואפללו ישמעו על התחקיר של "המקור", לפני לפחות כחצי שנה, הם ייזהרו בהעברות כספים. אחרי שפרסמנו את התחקיר, הייתי משוכנע בתמימות שעכשיו הם כבר לגמרי יסגרו את הברז. הרושם שלי – הם עשו בדיוק הפוך. כדי להמשיך לשמור על כולם בשקט, הם דווקא שחררו עוד יותר את הברז. מה שפרסמתי כאן הוא רק חלק קטן ושולי מהעברות הכספים שלהם בתקופה האחרונה להמון מטרות, שנראות לי מוזרות. ברור שזה מתגמד אל מול ההר של  2.5 מיליארד השקלים. כדי שהמדינה תשתוק, צריך, מסתבר, דמי שתיקה מליגה אחרת.

 

 

תגובות

תגובות

14 thoughts on “למה קק"ל כל כך רוצה חסינות מביקורת חיצונית? העברות הכספים לתאגידים של עזור, הבת של אורי אריאל וסוקניק

 1. conadav@gmail.com'נדב

  האשם האמיתי, בין אם הטענות נכונות ובין אם לא, הוא הציבור.
  הנה דוגמה קלאסית למצב בו הציבור שתק, ואח"כ התלונן:
  http://conadav.com/?p=1584

 2. דן

  למה המדינה העבירה (מחקה) 100 מליון שקל לערוץ 10?
  למה צריך תמיד לחפש איזה השמצה אישית במקום לטפל בבעיות קק"ל מבחינה עניינית?

 3. dassiw@013net.net'מאיר

  האם קק"ל הוא פילנטרוף ומחלק כספיים לפי רצןנו לדעתי האישית היא שהם נותנים כספיים רק כדאי להשתיק עיתונים ועמותות שקשורות לשלטון רק כדאי שלא יבדקו את חשבונות קק"ל ואת ההוצאות הגדולות כגון מחלקות ראשונות במטוסים מייתב בתי המלון בעולם והחיים הטובים ביותר שאפשר על חשבון העם היהודי
  העברת כסף לעמותת ביתו של השר זה ממש ש ו ח ד עקיף לשר ומפלגתו וליהןדה ושומרון
  העם בישראל חייב לבקר ולראות את הוצאות קק"ל וההוצאות האישיות של מנהלי קק"ל

 4. m4rosen@012.net.il'ענת

  אולי אחרי הכתבה הזו ואולי אחרי ההבאה, לא יהיו בעיות בתקציב? האוצר יוכל לשחרר כסף לביטחון לחינוך לבריאות.

 5. arie17@netvision.net.il'אריה

  יש לי ידידה, גימלאית של קק"ל.
  גם היא מספרת על כמה וכמה העברות מוזרות של סכומים נכבדים לגופים שונים ומשונים.
  ככה זה בארץ הקודש.
  הכלבים נובחים והשיירה עוברת.

 6. זיו

  שהראש כל כך רקוב ומושחת (ביבי), אז מה הפלא, רביב, שאתה מוצא שחיתות בכל פינה. ביבי מספיק זמן בשילטון שכל הריקבון יחלחל מטה או שלא יתוקן.

 7. אדוה

  אתם ממש נהנים להתלהם הא?… חבל שאין מילה טובה על מה שקק"ל עושים למען המדינה, איכות הסביבה והפנאי של כולנו לאורך כל השנים. תכבדו ותשנאו כמה שפחות.

 8. itzik4x6zh@gmail.com'itzik

  למה לתקוף את כל הפעולות של קק"ל
  למה להעביר ביקורת על כל מהלך של קק"ל
  מה רע בשיתוף הפעולה בין קק"ל למוזיאון הטרקטור
  גוף התנדבותי המייצג את כל ערכי מדינת ישראל . מלמד את ההיסטוריה של התישבות בארץ ישראל
  מדוע צריך להציג את קק"ל באור שלילי
  ההפך הוא חבל שאין עוד גופים כמו קק"ל שתומכים ועוזרים לטובת מדינת ישראל
  טוב היה שמערכת העיתון תבדוק גם את עצמה

 9. kalkraus@yahoo.com'קלמן

  ואל תשכח היכן גרה בתו "הירוקה" של אורי אריאל: יעל ישראל שמה והיא השתלטה, ללא כל רשות או סמכות, על חתיכת שמורת טבע בואדי קלט והקימה לעצמה שם בית ונחלה. פשוט גניבה. גם הרשויות וגם גופים שיפוטיים הורו לה לפנות את המקום, ושום דבר לא הועיל. לפחות עשר שנים היא גרה שם, עד שצו של בג"ץ הצליח להוציא אותה.
  כלומר, הבת למדה מדרכי אביה וחונכה למצוות ולגניבה. ועכשיו היא גם מקבלת כסף מאבא.
  משפחה מושחתת – דור 2.

 10. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  קודם כל זה מאד דומה למה שמאשימים את אלון חסן בנמל אשדוד ולכן העובדים בנמל קוראים לו "אבא", לא פחות

  לגבי קק"ל כבר עשרות שנים יודעים שיש שם התנהלויות מוזרות ולכן, תודה לך רביב דרוקר שאתה לא פחדן עלוב כמו עיתונאים רבים לצערנו, אלא יוצא באומץ עם כל מיני תחקירים שקשורים בשחיתות, "לכאורה" כמובן, כמו ביביטורס ועוד
  חזק ואמץ

 11. negevnegev@walla.com'negev western

  השומר החדש- תבדוק יותר לעומק- עוזי דיין יו"ר מפעל הפיס, מתנדב שם ללילות שמירה עם עוד חברים.
  חלק מהפעולות של הארגון זה נגד פלישות, אבל משום מה כל הפולשים הם לא יהודים….

 12. Ayala@gmail.com'רשות הטבע

  יד רוחצת יד
  שר השיכון ממשפחה של עבריינים הבת שלו יעל השתלטה על בית בשמורת טבע עין פרת ואבא שלה סידר לה עבודה ברשות שמורות הטבע והגנים ולתשלום כפול מהמועצה של בינימין.
  ועכשיו דואג לה לפרנסה מקק״ל.
  קק״ל גוף עבריין ופוגע מהגדולים בארץ. פוגע במינים נדירים ומביא מינים פולשניים ומפיץ אותם.
  למה רשות שמורות הטבע והגנים לא עושה את עבודתה ולא אוכפת את החוק נגד קק״ל?
  זה בגלל שהמנכל מעלים עין ומפחד להסתבך עם שר השיכון ששומר מאד על קקל שמשמנת בשבילו את מי שצריך בדרך וגם מפרנסת את הבת שלא עושה הרבה
  איך שלושת המתנחלים מנכל ממ"י שר השיכון ומנהל שמורות הטבע השתלטו על אדמות המדינה
  ואף אחד לא פוצה פה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.