כולם מצטערים על מה שקרה לפואד

מאת  | 8 ביוני 2014
 

למה בעצם כולם כל כך מצטערים ופניהם כל כך נוגות?

איציק שמולי, אקס המחאה החברתית, הוציא הודעה:

מאמציי לשכנע את פואד לנסות ולהוביל מהלך לדחיית הבחירות עלו בתוהו והוא אמר לי שלנגד עיניו משימה גדולה יותר כרגע: לנקות את שמו הטוב. קיבלתי את זה בצער- מדובר באיש שנתן את כל חייו למדינה ואני מאחל לו שיצליח להפריך במהרה את כל הסיפור הזה. אני מקווה שהיועמש ייתן תשובה לגבי התזמון של הבדיקה- ארבעה ימים לפני הבחירות; הרי פואד גר בביתו כבר שנה ויכול היה לבדוק זאת הרבה קודם ולמנוע את המבוכה מכולם.  עדיין לא החלטתי למי אתן את קולי בבחירות, כל האופציות על הפרק כולל הימנעות בהצבעה.

שמולי, אם כן, מאיים עלינו שיימנע בהצבעה בגלל העוול הנורא שנעשה לפואד. מה העוול? שחשפו שהוא קיבל מיליוני שקלים מטייקון, שיש לו עסקים בישראל, לרכישת פנטהאוז' ביפו? זה מטורף. בעבר כבר פרסמתי ששמולי עצמו השתית חלק נכבד ממימון הקמפיין שלו על בעל הון בשם אבי ביתן, שמממן מכללות בארץ, שהוא ומקורביו תרמו משהו כמו 405 מהקמפיין של שמולי. לכאורה, שמולי היה אמור להתרחק מקשר ידידותי מדי עם ביתן. הרי ביתן נזקק לקולו והשפעתו בעת שהיה לפני כן חבר המועצה להשכלה גבוהה (כנציג הסטודנטים), אבל כנראה שרגישותו לנושאים האלה לא הייתה בראש סדר היום אצל שמולי אז וגם לא עכשיו.

פרופסור דניאל שכטמן, שהצליח בקמפיין מתוחכם להרוס לעצמו את הדימוי של חתן פרס נובל (לפחות בקרב חברי הכנסת, שרבים מהם יצאו מזועזעים מהמגע איתו), אמר שיש לו הרבה אמפטיה לפואד. למה יש לו אמפטיה? כשתופסים חשוד בקבלת שוחד, מה שמרגישים זו אמפטיה? השופטת בדימוס, דליה דורנר, שאני מאוד מעריך, הזכירה לנו שעומדת לפואד חזקת החפות. נכון, לא אמרנו שהוא אשם, אבל מה עם איזו אמירה ערכית של נשיאת מועצת העיתונות על כך שאדם שאישר שקיבל מאות אלפי דולרים מאיש עסקים ישראלי (הלוואה…), לא אמור להיות האזרח מספר 1?

יו"ר הכנסת רמז בראיון ל"מטה" עם נדב פרי שאולי אחד המועמדים או המועמדות עומד מאחורי המידע המסעיר שמתגלה על המועמדים. וואלה? אדלשטיין, כנראה, הפך לסוג של חמיצר. אם אתה יודע משהו, אדוני היו"ר, אולי תגלה לנו ותפסיק עם הרמזים? ובכלל, מאיפה הגיעה יוזמת אדלשטיין ההזויה לדחות את הבחירות? מה זה אמור לתת? זמן לגלות את היד הנעלמה הזאת, שמוציאה מתלוננות נגד סילבן והעברות כספים לפואד (אם יש כזאת יד נעלמה, היא זכאית לפרס ישראל)?

עוד יותר מדהים – יו"ר העבודה, יצחק בוז'י הרצוג, תמך ביוזמה הסופר מוזרה הזאת. צריך לדחות את הבחירות, הוא אמר לסיעתו, כדי לאפשר לנו זמן לגבש מועמד מוסכם לאופוזיציה. תגידו, האנשים האלה לקחו משהו, או שיש איזו קומבינה שאנחנו לא מבינים? מי מפריע לך לגבש מועמד מוסכם ב – 48 השעות שנותרו? שב עם דרעי, זהבה גלאון, ליצן, גפני, טיבי והשאר וגבש לך מועמד. הרי בוז'י יודע שאין סרט כזה שהאופוזיציה תתגבש עכשיו סביב מועמד, בשביל מה לדחות?

אני שומע את הצער המזויף והמלאכותי על מה שקרה לפואד ושואל את עצמי – איפה האיש ההגון שיגיד, מה פתאום מפלגת העבודה תמכה מלכתחילה בפואד? למי זו הפתעה שקשריו עם אנשי הון לא ממש נקיים? איפה הפוליטיקאי שישבח את היועץ המשפטי לממשלה ורשויות אכיפת החוק, שהעזו והציפו את זה עכשיו, במקום למתוח עליהם ביקורת א-לה שמולי? בהקשר הזה אי אפשר שלא להגיד מילה טובה על שלי יחימוביץ', שבאומץ הודיעה שלא תתמוך בפואד, כשכול סיעתה שותקת במבוכה.

דליה איציק נוהגת תמיד בשיחות סגורות לעודד אנשים לצאת כנגד שחיתות של אחרים. היא עצמה מעולם לא נתפסה באמירה כזאת נגד פוליטיקאים עמיתים. מה פתאום, השתגעתם, הם חברים שלה, היא לא יכולה לעשות להם את זה. היא מסתפקת בלעודד אחרים לעשות את זה. טוב, לפחות שתסביר איך הגיעה לדירה ב"גן העיר", האם קיבלה שם הנחה והאם נכונה טענת אלדד יניב שיש לה גם דירה שלישית בירושלים, כי למיטב זכרוני בעשרות השנים האחרונות היא חיה על משכורת ציבורית.

תגובות

תגובות

42 תגובות על “כולם מצטערים על מה שקרה לפואד

 1. חנה חורש

  עם כל החמלה על האיש הזה פואד, מסתבר שיש לו יותר חמאה ממה שחשבנו. זה שכל המועמדים אומרים שהם מצטערים, אין להם ברירה אלא לתת את מס השפתיים הזה.
  אבל, וזה העיקר – מתברר שדליה איציק שבסך הכל היתה פוליטיקאית אינטרסנטית ממדרגה ראשונה, בין היתר קנתה דירה במליון וחצי דולר – על פי פרסומים מקומיים, והיא אומרת שזה דבר ישן. ובכן, גם אם זה מימי הפלמ"ח והאצ"ל – שתתן הסבר.
  בסך הכל כדברי הנביא ישעיהו " שריך סוררים וחברי גנבים, כולו רודף שוחד ושלמונים …."
  זה משפט המפתח ונראה מתי סוף סוף מבקר המדינה יחקור את פרשת "ביבי טורס" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. נדב

  בפברואר 2014, עם הכרזתו על ההתמודדות לתפקיד נשיא המדינה, ערכתי עם פואד ראיון נוקב.
  מבין שלל המראיינים, אני הראשון שזיהה את ניצני חוסר ההתאמה לתפקיד. מצ"ב קישור לראיון:
  http://conadav.com/?p=6618

 3. יונה

  למה לא בודקים את דליה איציק? עדיף לפני מאשר אחרי. גם לה היה סיפור שהתרפסם בעיתונות על שיפוצי בית פרטי אצל קבלן של הכנסת, או משהו מסוג זה. אולי ידיה נקיות (זה עדיין לא עושה אותה ראויה לכהן כנשיאה, סתם פוליטיקאית אפורה ועלובה), אבל אולי היו דברים בגו אז.

 4. קורא

  רביב, כל אחד יודע מי בדיוק אחראי לכניסה של כל מיני חברי כנסת כגון שמולי, סתיו שפיר ומרב מיכאלי לכנסת.

  לא פלא שפיהם נמלא מים, כי הם יודעים שללא פואד ועיני הם לא היו נכנסים וגם כנראה לא יכנסו בבחירות הבאות.

 5. יוגב

  אם הם לא יגנו על חברם שפועלו הבעייתי נחשף, מי יגן אליהם כאשר הם יחשפו? ככה זה בין חברים, מחפים אחד על השני, לא משנה מאיזו מפלגה הם

 6. יוסקה

  אני בעד לדחות את הבחירות, כדי לנקות מהרשימה את שאר הפוליטיקאים. את דליה איציק, שעושה (רק) לביתה, החל בשיפוץ דירתה על חשבון הכנסת, וכלה בריצה לעבודה אצל הטייקונים (היא מנהלת גדולה עם קבלות, ראינו איך דפקה בעוז עם פטיש יו"ר הכנסת). את מאיר שטרית שבתחילת דרכו קידת את יבנה הנחשלת, אבל בהמשך ידע להינות טוב טוב ממנעמי הסוכנות. וגם רובי ריבלין ה"נחמד מירושלים", שהישגו היחיד הוא שלא הידרדר לרמת השחיתות של חבריו בליכוד. והוא הרע במיעוטו, אבל לא יותר מזה. יש לנו חתן פרס נובל, יצוגי, עם תחושת שליחות לקידום החינוך בכלל והחינוך המדעי בפרט, והוא האיש שאנחנו צריכים.

 7. שחר

  היי רביב,

  למה התכוונת כשכתבת: ״פרופסור דניאל שכטמן, שהצליח בקמפיין מתוחכם להרוס לעצמו את הדימוי של חתן פרס נובל (לפחות בקרב חברי הכנסת, שרבים מהם יצאו מזועזעים מהמגע איתו)״? אשמח אם תרחיב על כך.

  תודה.

 8. הדס

  אי אפשר שלא להבחין בכך שקשרי החברות של חברת הכנסת מרב מיכאלי עם אנשי תקשורת רבים מזכים אותה בחסינות מביקורת בזמן שעמיתיה שמולי ושפיר,מטרות קלות יותר,נאלצים להתמודד עם ביקורת נוקבת.
  ומה על חברי הכנסת משה מזרחי ומיקי רוזנטל ? איך עברם,המשטרתי והעיתונאי,לא גרם להם להתלבטויות והיסוסים לפני שהוסיפו את חתימתם ?
  אלה גם לא היו ימים יפים למר״צ שמנהיגתה וחלק מחברי הכנסת של המפלגה התנהלו באופן מביך.
  התקשורת נגררה במהלך השבועות האחרונים אחרי האירועים ולא השכילה לבדוק את כל המתמודדים באופן יסודי למרות שבאשר לחלקם היו שמועות ורמזים שחייבו תחקירים מעמיקים.
  שני קריטריונים מומלצים לחברי הכנסת בעת שהם נכנסים אל מאחורי הפרגוד על מנת להצביע (וחבל שההצבעה חשאית) :
  הצביעו רק בעד מועמד/ת לנשיאות שלא יגרום/תגרום לנו בושות בעת שינאם/תנאם בקונגרס האמריקאי או בפרלמנט האירופי.
  הצביעו רק בעד מועמד/ת לנשיאות שיהיה ראוי/תהיה ראויה להיקבר לאחר מותו/מותה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

 9. חסן חמוד

  צחוק הגורל!
  כל המועמדים על תקן חשודים עד שיוכח אחרת. השאלה אם המועמד מתאים לתפקיד הפסיקה להיות רלוונטית, העיקר שלא יהיה מושחת או חשוד בשחיתות.
  אותו סיפור שהיה בבחירת נגיד בנק ישראל. כנראה זו הנורמה שתלווה אותנו עוד שנים רבות.
  הנורמה הזו משרתת את אלה שפיתחו עור של קרנף ומרתיעה את את אלה שעדיין כבודם מעל לכל שיקול אחר וחבל.

 10. פיני

  למה התכוונת בהערה לגבי פרופ' שכטמן – ממה בגיוק הזדעזעו חברי הכנסת?

 11. פיני

  למה התכוונת בהערה לגבי פרופ' שכטמן – ממה בדיוק הזדעזעו חברי הכנסת?

 12. חסן חמוד

  אני מצטרף לשחר
  כפי שכתבת "וואלה? אדלשטיין, כנראה, הפך לסוג של חמיצר." זה חל עליך במשפט העמום על פרופ' דניאל שכטמן, הסבר ונמק!

 13. דני

  טוב, יש לנו הצהרה של דליה איציק בנושא רכישת הדירה.
  החכמנו?

 14. Carl Bernstein

  לפני כ-10 שנה הייתי בארגנטינה למטרות עסקים. בני שיחי המקומיים ספרו לי שנסטור קירשנר, שהתמנה זה לא מכבר כנשיא, הוא מולטי מליונר. הוא גם לא עשה שום מאמץ להסתיר את העובדה הזו. באותה נשימה ציינו שנשיא הטרי עבד כל חייו בשירות הציבורי (פרט ל-4 שנים בהם עבד כעו"ד ). לכולנו היה ברור מהו מקור ההתעשרות של קירשנר, לפחות לדעת ההמון הארגנטינאי.
  אני זוכר שחשבתי לעצמי ש"אצלנו זה לא יכול לקרות". ואז חשבתי שוב – אולמרט ידוע כאדם אמיד למדי. משנת 1973, עת נבחר לכנסת (בגיל 28) ועד 2009, כיהן אולמרט בתפקידים שונים במגזר הציבורי – ח"כ, שר, ראש עירייה וכמובן ראש ממשלה. נכון שמשנת 1973 התפרנס גם כעו"ד (למיטב זכרוני משנת 1979 לא ניתן היה לעבוד בשוק הפרטי במקביל לכהונת ח"כ), ונכון שאשתו מפרנסת אף היא, אבל האם יש בכך כדי להסביר את הונו?
  דוגמא אחרת – אהוד ברק. כן, יש לו פנסיה צהלית נאה, אני מניח. כן, הוא "עשה לביתו" במשך 5 חודשים תמימים משחרורו מצה"ל ועד שהתמנה לשר, ושוב כ-5 שנים בין 2001 ל-2006. מה אתם אומרים, מספיק כדי לצבור הון של מעל 50 מליון ש"ח?
  http://www.mako.co.il/news-money/economy/Article-a22eb0deeed3b31004.htm

  עכשיו, בלי סרקזם – בהחלט יכול להיות שיש להתעשרות הזו הסברים מצוינים – ירושה, בן זוג, החלטות עסקיות טובות או סתם מזל. אבל יש יותר מדי מקרים של התעשרויות מסתוריות ולא מוסברות של אנשי ציבור.
  אני מקווה שמעתה והלאה העיתונות והציבור יפשפשו בכיסו של כל מועמד ואיש ציבור, על מנת שיסביר את מקורות הונו. פרטיות, צנעת הפרט? לא כשאתה מבקש להבחר לכהונה ציבורית רמת דרג. הישאר בבית, אל תבקש את אמונו של הציבור ותקבל את כל הפרטיות שאתה רוצה.

 15. יוסי

  האמת היא שזו טענה לגיטימית שהעלאת חשדות ימים ספורים לפני הבחירות אינה הוגנת כי היא מאפשרת הכפשה כשיטה לנצח בבחירות. דומה הדבר להאשמה המרומזת של ביבי נתניהו כלפי דוד לוי, זמן קצר לפני הפריימריז בליכוד, כאילו מקורבי לוי ניסו לסחוט את נתניהו שיחשפו שהוא בוגד באשתו.

  יתכן שבמקרה של פואד אין ספק למעורים בפוליטיקה שנגעה בו שחיתות. אבל בעמדה העקרונית נגד הכפשות של הרגע האחרון, דווקא יש הגיון.

 16. י

  לגבי שכטמן – הוא הופיע בפורום מג'די בכפר סבא וגם אני יצאתי מאוכזבת קשות מהפגישה איתו (מוכנה להודות אפילו בזעזוע לא קטן). החזון שלו בפנינו, שמאז כבר עבר ככל הנראה ליטוש, לא היה שונה מכזה של מלכת יופי נבחרת. התמימות שלו והעדר ההבנה שלו בתפקיד הנשיא נפלו אפילו מבקיאותו של סטודנט שנה ראשונה במדע המדינה והדרך הבוטה שבה סילק מהמקום כתב צעיר של גלי צה"ל הביכה את כולנו. תחושתי היתה אז שהוא הגיע כזוכה פרס נובל ויגמור באופן לא פחות פתטי מנועם שליט.

 17. אריה

  רביב, מילים כדורבנות.
  לא מעט רקב במערכת הפוליטית.

 18. ליאורה

  נחה דעתנו מההסברים שנתן שטרית לגבי פיצויי הפיטורים העצומים שניתנו לגברת שעבדה בביתו ואין עוד צורך לבדוק מדוע היה צורך לתת לה דמי שתיקה? האם אין מסתירים כאן סיפור שעלול,חלילה, בנסיבות מסויימות, היה אם, לשלוח ניידת משטרה לבית הנשיא הנבחר?.

 19. אלי

  לא מצטערים על פואד, מאוד מודאגים מכך שיש מי שאוסף חומר על נבחרי העם ושולף אותו בזמן ובמקום שמשרת את האינטרסים שלו.

 20. חנה בר"ג

  בושה למדינה שלא הצליחה להעמיד אף מועמד אחד למשרת נשיא המדינה שבאמת מתאים וראוי. גם אלה שלא נגועים אינם אנשים שייצגו אותנו בכבוד (אם עוד יש לנו בכלל כבוד) בעולם. השילוב של כח וכסף משחיתים כנראה הרבה מעבר למה שאולי חשבנו עד כה.

 21. .

  200 גברים מתאבדים מדי שנה בעקבות גירושים.
  כ 600 ילדים יתומים מדי שנה. ללא צורך.
  תפנימו את המספר הזה.
  צדק חברתי עכשיו!

 22. ברוך

  הגב. דורנר היא כנראה היחידה המתאימה

 23. איתי

  שמת לב שהתבלבלת בין ליצמן ל"ליצן"?
  אהבתי…
  🙂

 24. אחד

  חבל שלא מדברים בתקשורת על הבעיה האחרת – היעדר הצניעות של נבחרינו. מה פתאום כל דירות היוקרה האלה מלכתחילה?

 25. רינתמצטרפת

  מצטרפת לבקשה שתרחיב על ההערה בהקשרו של פרופ׳ שכטמן.

  ואני ממש לא מצטערת שפואד וסילבן פרשו מהמרוץ. נמאס מכל המושחטים שחוגגים על חשבונינו.

 26. יעל

  רביב שאפו גדול!!! גם כמובן לאלדד יניב, אך מתי תרימו את "הבלטות" בהסתדרות……התחלתם בכתבה לפני שנתיים. הבטחתם לעקוב!!!

 27. גליל

  מצטרף לבקשה להסברים על פרופ' שכטמן

 28. אושיק

  על כל צעד וצעד שאתה עושה בארץ אתה עולה
  על מוקש של חרא .למרות שזה יבש . זה מצחין למרחקים

 29. חסן חמוד

  למען ההגינות, רביב
  אני מבין שאין לך זמן ואין לך עצבים להתפלמס עם המגיבים, אבל ההגינות (ויש לך את זה) מחייבת להסביר לנו משפט לא קל ולא ברור במאמר בו אנו עוסקים: "פרופסור דניאל שכטמן, שהצליח בקמפיין מתוחכם להרוס לעצמו את הדימוי של חתן פרס נובל (לפחות בקרב חברי הכנסת, שרבים מהם יצאו מזועזעים מהמגע איתו)"
  תודה

 30. אד

  מצטרף לבקשה להסברים על פרופ' שכטמן

 31. חסן חמוד

  אני מוותר על דרישת ההסבר בקשר לפרופ' שכטמן.
  הפרופסור בכבודו ובעצמו סיפק לי את ההסבר: שעות ספורות לפני ההצבעה בכנסת הפרופסור הצהיר על כוונתו לעסוק בפוליטיקה והוא חושב על יצירת מפלגה חדשה.
  כנראה השכל האנליטי המבריק של הפרופסור בר שימוש אך ורק במעבדות.

 32. מיה

  תמשיך רביב, תמשיך… להיות לנו לפה מול הגועל נפש והגועל רפש של הצבועים והמושחתים. אני תמיד מחכה לראות/לשמוע אותך במשדרי האקטואליה. תמשיך לא לפחד, העם אתך ומאחוריך, וזו לא הגזמה!

  זה המקום להזכיר גם את עתון הארץ ומלחמתו העקבית בשחיתות ובסיאוב. גם שם יש אמיצים שמשמשים לנו לפה.

 33. חסן חמוד

  ברכות לרביב דרוקר
  יש לך נשיא כלבבך. למרות משחק הניטרליות שלך.
  אני כערבי ישראלי מצטרף אליך. רובי רבלין הוא דמוקרט מושבע, לא צריך יותר מזה.

 34. aviril

  כאלו מה? הוא לא זכה להרבה כבוד ושררה ועכשיו מסתבר שגם ללא מעט כסף ,עבור הנתינה הזאת?

 35. יצחק אוחיון

  פואד חשוד בקבלת שוחד מבעל מפעלי "שמן", שווילי משהו.
  הוא כנראה לא שינן את המשפט המקראי של החכם באדם : " טוב שם משמן טוב ".
  לגבי שיטרית, לא נמצא שום משפט שיהלום את הטיפשות שלו.הוא הוסיף חטא על פשע,
  שמר בחירוף נפש על תוכן המסמך והמשיך להציג את מועמדותו. האחרים פרשו ברגע האמת.

 36. עמית קסטן יחזקאלי

  רביב, למה שתקת אם ידעת על שטרית?

 37. Carl Bernstein

  לעמית קסטן יחזקאלי – רביב לא מתייחס לשטרית בפוסט הזה, אבל השאלה שלך יכולה להיות רלבנטית גם לפואד או לכל מועמד או איש ציבור אחר.
  אני לא הדובר של רביב, אבל נראה לי שהתשובה שלו תהיה – לא היו (ואולי עדיין אין) לי הוכחות ברמת אמינות שאני (רביב) יכול לפרסם.
  עכשיו, שאלת ההמשך שלך (אם תרשה לי…) היא המעניינת – אם ככה, הרי עדיין אין ראיות, אז למה עכשיו השאלות כן יוצאות וכן מבוטאות בתקשורת? התשובה שלי היא שכעת בתקשורת מרגישים שיש לכך גיבוי ציבורי, ולו רק לשאול את השאלה. לפני 3 שניןם, ואולי גם לפני שנה, היועץ המשפטי של ערוץ 10 לא היה מתיר לרביב לשאול "שאלת תם" בשידור, בלי אקדח מעשן. כעת, כשכל בלוגר ובעל חשבון פייסבוק שואל את השאלות, זה יהיה מגוחך לחסום את השאלות (והנסיונות לענות עליהן) דווקא בשידור.
  המסקנה שלי מכל המאורעות האחרונים היא שהתקשורת (האמיתית, החוקרת, כלומר 1% ממה שאנחנו צורכים) היא קטר חזק, אבל כזה שדוחף מאחורה. היא תתן פוש רציני קדימה, אבל לא תתוה כיוון אלא תדחוף בתוואי שהציבור יתווה. אי אפשר לסמוך על התקשורת הממוסדת שתשכב על הגדר, אבל היא זו שתחזק מגמה קיימת.

 38. ישראל

  רביב, בכללי אני מעוד מעריך את העבודה העיתונאית, ואת הגישה שלך לאנשים פוליטיקאים ומוסדות ציבוריים.
  אבל בעניין השחיתות קצרה נפשי מהבין, היכן הרגישות למורכבות האנושית, לניואנסים ,לעובדה שלא הכול שחור לבן.
  וכי אם דליה איציק השיגה הנחה לדירה זה הופך אותה לפושעת ,וכי אם בן אליעזר אירגן איזשהו סידור עבודה לחבר [ועוד בזמן שכך היה המנהג הרווח] הוא נהפך לפושע הגדול שכל המדינה צריכה להתעסק בעניינו.
  ובכלל צריך לחשוב איזה מסר משודר לחברה כשאנו אומרים ש'כולם מושחתים' ,ששלושה מתוך ארבעה מהמועדים הפוליטיקאים לנשיאות הם 'מושחתים' .
  מה אנו 'מרויחים' כשאנו כוללים את הכול בשם אחד שחיתות, האם האזרח הקטן לא יאמר באמירה ישראלית אופיינית אם כולם מושחתים למה שאני יהיה הפרייאר היחיד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.