למה עשו דמוניזציה להצעת קרי?

| 28 ביולי 2014

קצת מדכדך איך הקונצנזוס הישראלי אישר כמעט בלי שאלות את המסר של הממשלה שהצעת קרי היא הצעה קטארית בתחפושת, היענות לדרישות החמאס ושאר שטויות.

לפני כן, הערות הקדמה: 1. מזכיר המדינה קרי עשה עבודה רשלנית. פחות מדי כבוד למצרים, לא נתן מספיק מקום לאבו מאזן, לא תיאם מקרוב כל מילה עם שני הצדדים לפני שהעביר את הנייר, בקיצור, עבודת בישול חובבנית משהו בשביל מישהו שאמור להיות הדיפלומט מספר 1 בעולם.
2. הקטע הזה לא נכתב מתוך נקודת מוצא שצריך הפסקת אש וחבל שלא נענינו להצעת קרי. ממש לא. אני אישית חושב שעדיף להגביר את הלחץ הצבאי על החמאס. יש לי ספקות אם צה״ל מסוגל לעשות את זה. בספקות הללו, מניין צצו ולאן הם הולכים, עדיף לדון אחרי שהכול ייגמר. אין בזה תועלת כרגע. הניתוח של הצעת קרי הוא, לכן, רק ברמה המקצועית.
חמאס דרש: פתיחת מעברים מיידית עם הפסקת האש, נסיגה מיידית של כוחות צה״ל עם הפסקת האש, שחרור אסירי שליט, קבלת משכורת אנשי שלטון החמאס, הפסקה של כל הפעילות המלחמתית עם ההכרזה על הפסקת אש לרבות חיסול המנהרות.
ישראל דרשה: הפסקת אש, אי שיחרור אסירי שליט, המשך חיסול המנהרות גם בתקופת הפסקת האש, משטר פיקוח על הסחורות שייכנסו לעזה כך שלא ישמשו לבניית רקטות ומנהרות ואיזושהי אמירה על פירוז הרצועה.

קרי ניסח בסה״כ הצעה לתחילת מו״מ, לא הסכם סופי. ההצעה מנוסחת קוסמטית לטובת חמאס. היא מצטטת את דרישותיהם ולא את דרישות ישראל, אבל בואו נסתכל עליה באופן מעשי: חמאס לא קיבל כלום. במועד הפסקת האש לא ייפתח אף מעבר ואנשי החמאס לא יקבלו כסף. במקום זאת הם קיבלו התחייבות לדון בזה. וואלה. לגבי שחרור אסירי שליט, אפילו התחייבות לדון הם לא קיבלו. חמאס כן קיבל אמירה על נסיגת צה״ל מהרצועה בזמן הפסקת האש, אבל היא לא מפורטת, אין לוח זמנים ולא ברור במדויק מתי קורית.
ישראל. לעומת זאת, קיבלה את מה שהכי רצתה והיה נדמה שבלתי אפשרי לתת לה. המסמך לא אסר עליה להמשיך לטפל במנהרות בזמן הפסקת האש. זה דבר מאוד חריג. אחד הצדדים ממשיך לבצע פעילות מלחמתית תוך כדי הפסקת אש. זה גם נתן יתרון עצום לצה״ל. במקום להתמודד עם האתגר הזה בזמן שחמושי חמאס מנסים לזנב בכוחות ולהפתיע אותם, לעשות את זה בניחותא בלי שום איום. לא פלא שחמאס התכוון להגיד ׳לא׳ לקרי. הוא הבין בדיוק מה המסמך הזה אומר.
נכון, במסמך אין אמירה על פירוז, אפילו לא כללית. קרי הסתפק בשלוש מילים מעורפלות על הצורך לדון בדאגות הבטחוניות של הצדדים, אבל מישהו באמת מצפה שיהיה פירוז של החמאס בהסכמה? אין דבר כזה. לגבי משטר הפיקוח על העברת סחורות, אכן אין את זה וזה דבר שישראל עומדת עליו בצדק. מצד שני, זה לא משהו שלא ניתן היה לתקן במו״מ עצמו כחלק מהדיון על פתיחת המעברים.
שורה תחתונה – הצעת קרי הייתה רחוקה מלהיות כל כך מזעזעת. העובדה שנדחתה בבוז על ידי כל שרי ממשלת נתניהו מראה פחות על תוכן ההצעה ויותר על הפוליטיזציה של התהליך. כל השרים רואים שרוב רובו של הציבור הישראלי לא רוצה הפסקת אש ומיישרים קו איתו. בדרך הם גם נותנים סטירה מצלצלת ובלתי מוצדקת למזכיר המדינה האמריקני עם כל מיני הדלפות מרושעות על תוכן ההצעה שלו.

תגובות

תגובות

17 thoughts on “למה עשו דמוניזציה להצעת קרי?

 1. arie17@netvision.net.il'אריה

  נכון, רביב.
  צריך להבדיל בין הרצוי למצוי.
  כמובן שהיינו רוצים הסכם שונה, הסכם יותר קרוב לשאיפות שלנו. זה ברור.
  היות ואין בתכנית שלנו לכבוש את עזה, רק לסתום כמה מנהרות, ההסכם לא סותר את זה.
  כל יום שלא יורים – יש סיכוי שפחות חיילים שלנו יפגעו. זה חשוב, חשוב מאוד.
  יותר חשוב לי שפחות חיילים שלנו יפגעו מאשר עוד מבנה הרוס או עוד כמה עזתים הרוגים.
  מה יהיה ההסכם הסופי – את זה אף אחד לא יודע.
  בכל מקרה – צריך להנמיך ציפיות.

 2. LDR

  רביב חייב להסביר למה הוא מתכוון ב״הגברת הלחץ הצבאי על חמאס״.
  חמאס הוא ארגון גרילה.
  כניסה נרחבת ועמוקה יותר של צה״ל אל תוך השטח הבנוי תייצר יותר מטרות לפגיעה בעבור לוחמי חמאס.
  הרעשה אווירית וארטילרית, שתקדים כניסה נרחבת ועמוקה יותר של צה״ל אל תוך השטח הבנוי, תגדיל באופן משמעותי את מספר ההרוגים הפלסטינים ותייצר עוד מראות של הרס וחורבן.
  יוצא מכך ש״הגברת הלחץ הצבאי כנגד חמאס״ תשרת את חמאס ותגביר את הזעם כנגד ישראל ברחבי העולם.
  ״הגברת הלחץ הצבאי על חמאס״ = ״מיטוט שלטון חמאס״ = ״פירוז הרצועה״ = כל קלישאה שנאמרה בשבועות האחרונים

 3. gk@gkzr.co.il'גיורא קציר

  כתבת, רביב:
  "במקום להתמודד עם האתגר הזה בזמן שחמושי חמאס מנסים לזנב בכוחות ולהפתיע אותם, לעשות את זה בניחותא בלי שום איום".

  ואתה באמת מאמין שניתן יהא לסמוך על הבטחות חמאס ? כמו על הפסקות הומניטריות ?

 4. בנצי

  רביב, מה זה "אני אישית חושב שעדיף להגביר את הלחץ הצבאי על החמאס. יש לי ספקות אם צה״ל מסוגל לעשות את זה" …יש לך עובדים זרים בשביל זה ?? אני חושב שכן, מצרים…. וגם בשביל זה צריך לצאת כמה שיותר מהר
  לגופו של עניין,
  ברור שכדי לפגוע מהותית בארגון הנפשע הזה (גם כלפי נתיניו) צריך לכבוש את כל השטח ולהתמודד אתם במחילות, מקווה שאף אחד בממשלה לא יתפתה לכך כי אני חושב על המחיר הנורא ושגם יעצרו אותנו באמצע.
  לכן יש רק להרוס המנהרות ההתקפיות ולהסתלק, את השאר להשאיר למצרים.

 5. s.affias@gmail.com'Shabtai Affias

  נו טוב, דרוקר מבין יותר טוב מכל הקבינט הבטחוני של ישראל שדחה את מסמך קרי פה אחד. כפי שאני מבין אובמה-קרי אמצו תמיכה באחים המוסלמים בגווניהם כרע במיעוטו, לכן קטר וטורקיה חשובות, וסיסי מושפל.

 6. urikkr@walla.co.il'יוריק קרמר

  רביב, מצא חן ההסבר שלך.
  אני נבוך לראות את גסות הרוח ה"דיפלומטית", שבה מתקבל מזכיר המדינה של ארצות הברית. תחילה, היה זה בוגי יעלון שכינה אותו "משיחיסט" ו"רוצה את פרס נובל". לבוגי באמת מגיע פרס נובל לדיפלומטיה. איך שהוא, זה עבר אצלנו. בל נשכח עוד זכאי לפרס נובל לדיפלומטיה: שר החוץ, אביגדור ליברמן. עם שני אלה, הקבינט הבטחוני-מדיני יישר קו, כאשר "דחה פה אחד" את ההצעה של קרי. אני, למשל, הייתי אומר: ההצעות שלך מענינות, אבל יש כמה נקודות שבהן צריך לדון. אפשר לפרש אמירה כזאת כדחיה. אי אפשר לפרש זאת כסטירת לחי.
  אחרי ממשלת ישראל המצטיינת בחוסר חשיבה (בתחום הדיפלומטי), כל התקשורת מצדיעה פה אחד ומוקיעה את ג'ון קרי כאידיוט. זאת לא שעתה היפה של התקשורת. אני בז לפרשנים המדיניים, שאינם מציגים לציבור הסבר מדוע ארצות הברית מעדיפה את קטאר וטורקיה ומדירה את מצרים. לייחס לאמריקנים טפשות, זה לא הסבר מספיק מפי פרשנים אינטליגנטיים. הציבור הישראלי זכאי ליותר.

 7. uribreitman@gmail.com'אורי ב.

  הפלונטר של עזה יטביע את כל הפוליטיקאים שלא מוכנים לפתור אותו מן השורש.
  מה זה 'מן השורש'? מדינה פלסטינית כאן ועכשיו, בראשות אבו-מאזן ובשיתוף זהיר מאוד של חמאס.
  שום פתרון אחר לא ישנה שום דבר – לא בוושינגטון, לא בירושלים, לא ברמאללה ולא בעזה.
  כרגע, קרי ואובמה פשוט רוצים להפיל את ביבי – לגיטימי מבחינתם, כי הוא רוצה להפיל אותם.

 8. יניב

  שבירת שיאים! מצד אחד דרוקר כותב: ״חמאס כן קיבל אמירה על נסיגת צה״ל מהרצועה בזמן הפסקת האש״
  ומצד שני: ״המסמך לא אסר עליה להמשיך לטפל במנהרות בזמן הפסקת האש.״ איך בדיוק זה מתיישב? לרביב דרוקר פתרונים. אני גם מציע שאת ההדלפות המכוונות שדרוקר שומע על יכולותיו של צה״ל נשים בפרופורציות הנכונות. ראש הממשלה לא רוצה להרחיב את המבצע משקולים פוליטיים גרידא (החשש שהפופולריות שלו תפגע).

 9. בקי

  כל המידע שאתה מביא כאן ניתחן ונלעס עשרות פעמים בתקשורת. פוסט אמור להיות מיידי ולא כל כך באיחור.

 10. chaimteff@gmail.com'חיים טף

  התגובה של ממשלת ישראל באה להגן על בעלי בריתה -מצרים,רש'פ ואפילו סעודיה. נראה שממשל אובמה עושה הכול להרחיק את עצמו ממדינות אלה-אך לא מזמן בעלי בריתו באיזור. הסכמה מגומגמת של ישראל הייתה מתפרשת מיידית כבגידה שלנו בשכנינו ובעלי האינטרסים הדומים לנו. המצב הנוכחי אנו חייבים שיתף פעולה מלא מצד מצרים, והרשות הפלשתינאית, רק יחד נוכל למוטט את החמאס ולהביא שקט לאיזור הדרום, לצערנו אובמה משלם מס שפתיים באשר לבטחון ישראל אך בעלי בריתו החדשים, קטאר, תורכיה ואיראן מעניינים אותו יותר. אני בספק אם 'הכימיה האישית' הנעדרת בין ביבי לאובמה הייתה משנה עד כדי כך..

 11. חסן חמוד

  מיום ליום אלון בן דוד ורביב דרוקר מתיימרים להיות רוני דניאל של ערוץ 10. אלון בן דוד פתאום התאהב מאוד ברעיון של הריסת שכונות יוקרה בלב עזה על ראשי האזרחים, ורביב דרוקר התחיל לדבר על עוד לחץ על חמאס, במילים אחרות עוד הריסת בניינים על ראשי אזרחים חפים מפשע. התאוריה הזו של כמה שיותר הרס וכמה שיותר דם פלסטיני יפתור את הבעיה פשטה את הרגל. אין תחליף לפתרון מדיני. הגיע הזמן להפנים עובדה זו. נמאס לקרי, נמאס לאיחוד האירופאי, נמאס לעולם מהמשחק הזה שקוראים לו תהליך של שלום שמשחקות ממשלות ישראל לדורותיהן. צריך להתחיל לעשות שלום באמת.

 12. 3135022@gmail.com'אלי

  כמה דברים

  א. ברגע שקרי התחיל והדגיש את הדרישות של חמאס זה מיד הדליק את כולם, במיוחד כשגם ככה הוא "איבד את זה", אתה צודק שלפעמים התגובה הדיפלומטית הקרה היא הרבה יותר איכותית מאשר ההתקפה הזאת (אני חושב שהדברים של נתניהו ש"ההצעה המצרית הכי ראויה" היתה הרבה יותר כואבת לאמריקאים מאשר ההתקפות על קרי)

  ב. נראה שמרגע לרגע המבצע הזה מצד אחד משיג דברים מצד שני מאבד את עצמו, יצאנו בגלל ירי הרקטות, אז יש לוודא שלא יהיה ירי רקטות גם לעוטף עזה, "גילינו" את המנהרות (ידעו טוב מאוד על המנהרות, משום מה התעלמו מזה) אז צריך לוודא שלא יהיו מנהרות ולא שום אופציה למנהרה (אגב מנהרות אני קטן מלהבין ולייעץ אבל זה נראה שבלי פתרון של תעלה כדוגמת סואץ שתחצוץ ביננו לבינם יהיה קשה לפתור את זה)
  ג. במצב הקיים ובמחיר ששילמנו עדיף להמשיך ולהגיע להכנעה או לפחות למצב שהחמאס יתחנן להפסקת אש בתנאים של ישראל

 13. ariebrosh@walla.com'שיסל

  מה שהכי חמור בעיניי, שאין מנהיג שהוא גם מדינאי בישראל.
  מי שבודק כל יום סקרים, מי שהרחוב מכתיב את מדיניותו. מי שמשתמש בשבשבת במקום במצפן – זאת הבעיה.
  המדינה זקוקה למנהיג מהזן המדינאי, מישהו שיוביל את הציבור, לא יקרא כל יום מה נאמר בפייסבוק אלא יקבע סדר יום.
  מנהיג כמו בן גוריון או בגין, או רבין או שרון, שיקח אחריות עם תעוזה ומעוף.
  "ובעת ההיא אין מלך בישראל…" איש הישר בעיניו ובעיני קהל בוחריו , יעשה.
  ריבונו של עולם , אנא שמור על עמך מפני הקיצוניים. ראה חורבן הבית, מצדה ואנחנו בחודש מנחם אב. לו יהי!

 14. ניסים

  פעם ראשונה שרביב מאכזב אותי בניתוח פשטני ולא מתוחכם בעליל. איך אפשר לא להתאכזב ממסמך שמציג רק דרישות של צד אחד ומתעלם מצד שני ולצפות שאנחנו נהיה אובר חוכם כל הזמן. כמו שזה נראה עכשיו הילדים בזיקים ובשדרות ימשיכו לאכול חרא (סליחה על הביוי) עוד שנים רבות. לצערנו השכונות המבוססות בעזה לא ספגו שום מכה. ההנהגה של החמאס גם לא נפגעה. צריך לכבוש את עזה ולפרז בכח. זה המוצא האמיתי היחידי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.