מאחורי הקלעים של תחקיר קק"ל

| 15 באוקטובר 2014

המאמר פורסם במקור ב"וואלה ברנז'ה" לפני מספר שבועות

זה עוד לא קרה לי.

מכתב איום לפני תחקיר? מכיר. תגובה מתלהמת? בטח, אבל מה עושים כששלחת 7 או 8 עמודים מלאים בשאלות והגוף שמנגד, קק"ל, פשוט לא עונה. ידעתי כבר שהם החזירו במיוחד את ליאור חורב מ'פרישתו' כדי להתמודד עם התחקיר (התחקיר פורסם בתחילת אפריל, חורב עדיין מקבל ריטיינר שמן מקק"ל…), שהם שכרו עו"ד חזק ויקר במיוחד כדי להיאבק בתחקיר (זאב שרף), שהם מחפשים מידע חדש ומסעיר עליי (שיתקשרו ליולי רוט…), אבל תגובה, תגובה, מה עם התגובה?

בערוץ  אמרו – לשדר, מה זאת אומרת. מה זה העניין הזה. ממתי נותנים לגוף כמעט חודש להגיב.

דווקא אני אמרתי – אי אפשר, חייבים לשמוע מה הם אומרים, אולי הם ישלפו משהו, אולי יש להם הסברים. חלק מהסיפורים פה הם הרי כל כך פנטסטיים, שאולי בכל זאת יש להם הסבר הגיוני. מי ממנה שליח נודד במרוקו, שבמקרה הוא חבר כנסת לשעבר, בעלות היסטרית, מי שוכר מהרגע להרגע את אבי בניהו תמורת מאות אלפי שקלים, כדי שיעזור במשבר סביב הבאת קלינטון, מי זורק מיליוני דולרים על איזו חברת לובינג אירופאית לא ברורה וערוץ טלוויזיה של חדשות יהודיות וזו בטח הלצה שהם התקשרו עם איזה ארגון זכויות אדם במאות אלפי דולרים כדי שינפיק להם דו"ח (ויו"ר הארגון לא יודע מזה…). אולי פספסנו משהו.

קק״ל איימו, דרשו את הדחתי מהתחקיר ("מדובר בגורמים אנטי ציוניים ופוסט ציוניים"), תבעו 60 יום לתגובה ובסוף, כשראו שחברת החדשות לא ממש מתרגשת, הסכימו לענות, אבל לא לפני שעינו אותנו במסע התשה. הם הסבירו שזה לקח שבועות לגבש את התשובות, לארגן את המסמכים, שצוות שלם עובד על זה, עניינים מורכבים, נפרשים על שנים, נורא קשה. כדי להעביר אלינו את כול מצבור הידע הפנומנלי הזה נדרשו פגישות ארוכות עד אין קץ.

מהצד שלהם סוללה של עורכי דין (אני מת לראות את חשבון שכר הטרחה של עו"ד שרף), עוזרים בכירים וליאור חורב אחד (שבכל דקה הצדיק גם את שכרו האסטרונומי וגם את חוסר הגעגועים אליו בברנז'ה).

מהצד שלנו היו שם העורכת האומללה של "המקור", רותם שדות והיועץ המשפטי של התוכנית, עו"ד פז מוזר. אותי הם לא רצו שם והאמת, אחרי ששמעתי מה הולך בפגישות האלה, יותר טוב ככה. פגישה ועוד פגישה ועוד אחת, כל פגישה ארבע, חמש שעות. לא מאמין שהייתי שורד את זה.

האסטרטגיה עד היום לא ברורה לי. הסברים של ממש לשאלות הרגישות לא ניתנו, או שהתשובות היו קצת מביכות. מה יצא להם מזה (חוץ מזה שמאז אני צריך לפצות את רותם על השנים שהיא איבדהה בפגישות הללו)?

וואלה ברנז׳ה ביקשו שכל אחד מהכתבים המשתתפים בפרויקט גם יפרגן לידיעה של אחד הקולגות.

ב – 26.3 השנה פרסמה אילאיל שחר בגלי צה"ל ידיעה מהדהדת על עסקה סיבובית שנרקמת. ישראל תשחרר עוד אסירים, הפלשתינאים יסכימו להארכת המו"מ המדיני וארה"ב, ארה"ב תשחרר את פולארד!

בהתחלה זה נשמע כמו מדע בדיוני. מספר הפעמים שפולארד שוחרר בידי התקשורת הישראלית עומד להשתוות למספר הכותרות שפורסמו על גורלו של רון ארד.

אני עוד זוכר את הבוקר הסהרורי ההוא באוקטובר 1998 כאשר ועידת וואי פלנטיישן עמדה להתפוצץ. במו אוזניי שמעתי כתב בכיר מדווח שפולארד יחזור איתנו במטוס (שמחתי בשביל פולארד, אבל גם קצת התבאסתי. היה ברור לי שלשכת נתניהו תושיב אותו במטוס ליד המתחרה שלי, המקורב שלהם…). התגובה לידיעה של אילאיל הייתה בהתאם. כתב מדיני אחד אפילו הציע להזמין אותה לארוחת ערב אם יקרה מזה משהו. מספר הפולואפים בהתחלה היה זעום ואלו ששידרו הקפידו לתת קרדיט, סימן מובהק אצלנו לכך שלא מאמינים לידיעה ומסבירים לצרכן התקשורת שמישהו אחר שידר את השטות הזאת.

אילאיל צדקה, הייתה עסקה כזאת, תוך ימים ספורים היא נחשפה. אין לי מושג, כמובן, מניין היא הביאה את הידיעה, אבל ידוע שאילאיל שומרת על קשר עיתונאי רצוף וטוב עם אנשי העמותה שעוסקת בהחזרת פולארד.

אם זה מהם, זה שוב יוכיח כלל חשוב שלמדתי. מספר שותפי הסוד לעסקת פולארד לא היה קטן. הסיפור, היום אני יודע, כבר דובר בין בכירים ישראלים לאמריקניים חודשים קודם, למעשה בעת תחילת המו"מ המדיני. כל החודשים הללו הוא לא יצא. אלו ששותפים לעשייה, בדרך כלל ממעטים לחשוף. הם לא רוצים להרוס וחוששים לאבד את אמון שותפיהם. כל כתבי החצר, לדורותיהם, ששומרים על קשר נפלא עם לשכות בכירים, נוטים להחמיץ את הסיפורים הללו, מכיוון שהם באים מהצדדים, לא מהבכירים.

אם ככה אילאיל הרוויחה את הדיווח המעניין שלה, אז היא הרוויחה אותו בצדק מוחלט.

 

 

תגובות

תגובות

14 thoughts on “מאחורי הקלעים של תחקיר קק"ל

 1. zigfried.mr@gmail.com'זיגפריד

  אני מבולבל לגמרי. מה הקשר בין 2 החלקים של הפוסט?

 2. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  זיגפריד- זה הקשר-"וואלה ברנז׳ה ביקשו שכל אחד מהכתבים המשתתפים בפרויקט גם יפרגן לידיעה של אחד הקולגות."

 3. katzirron@gmail.com'רון

  קק"ל- עוד מערכת המשולבת יפה ב"הון ושלטון" שידעה להתחבר לכיוון הנכון : "הבית היהודי" .
  טובות הנאה לבנות הבכירים ועוד ימצאו בנות נוספות שיקבלו דמים בכף. (אף אחד לא מזכיר את המילה "זנות" -דוקא של הבכירים- לא של בנותיהם).
  וגם הצעת האוצר (יאיר לפיד) ,שלא נכנע גם הוא מקבל בשביל כולנו שוחד- מליארד שקל השנה וכל שנה מאות מליונים- לסתום את הבורות העמוקים שנפערו לפתע פתאום מתחת רגלי לפיד ונעריו.
  צר לי- לא מאמין שכספי השלמונים יופנו לרווחה, לבריאות וחינוך.
  הם יופנו בגלגול חזרה לאיוש ולנוער הגבעות: למה מי ממן את חוות "גבעות עולם"? בית האימון של נוער הגבעות.
  אז "הון ושלטון" כבר אמרתי ? דרוקר רק מצליח לחשוף מהיכן הכסף הגדול וגם לאן הולך.
  אגב רביב- תזהר גם הערוץ שאתה גר בו יעבור ידיים ואותך יעיפו כמו שעשו למרדכי גילת.
  ובאמת- עד אז- יישר כוח והמשך במלאכת הקודש שאתה עושה.
  תודה לך

 4. שרה

  בין מה שהתחלתי לקרא – עד לסיפא.

  בכלל, אני לא מבינה מדוע לא מעמידים את שטנצלר ולהקתו לדין. בצורה כזו הוא ועו"דינו היוקרתי יאלץ לענות לשאלות בלי לסחוב זמן.

  אם אכן נעשו עבירות, הייתי המעריכה פס"ד "למען יראו ויראו" כיאה לכל האנשים-הישרים-ההגונים- נטולי קומבינות שיושבים בכנסת.

 5. arie17@netvision.net.il'אריה

  רביב – כל הכבוד לך.
  זה לא מצדיק את עלילות קק"ל, אבל הם לא המציאו את השיטה.
  כל הזכויות שמורות למפא"י ההיסטורית.
  שטנצלר ולהקתו לא צריכים לדאוג.
  ויינשטיין יקירנו נרדם על המשמר ולכן אין סיבה לדאגה.

 6. עכן

  ובסוף הם יצליחו למרוח את לפיד והשאירו את הכסף השדוד אצלם….

 7. גיורא

  בכלל לא ברור למה אין מסקנות מהתחקירים. קשר שתיקה הון שלטון מערכת המשפט והאכיפה. היתה צריכה לקום ועדת בדיקה יסודית, להעמיד לדין את כל הנזכרים בכתבה- כולל עורכי הדין ובניהו ואחרים- ברור שגם את ראשי קקל וחברי הדירקטריון- על מעילה באמון, על לקיחת כסף מקופה ציבורית בהעלמת עין שפירושה מרמה למעשה ושותפות לגניבות. איפה חברי הכנסת? איפה המשטרה? ובכלל, יש לישראל יועץ משפטי לממשלה? כולם מכסים עיניים, מועלים בנו- אזרחי המדינה שאינם מקורבים לאף אחד ולשום צלחת.
  צו השעה- העמדה לדין של כל ראשי קקל ותומכיהם בממשלה כמו איווט ואריאל, כל חברי הכנסת שצלחתם התמלאה מקופות קקל כחולות, כל תומכיהם עורכי עוכרי הדין וכל העתונאים שתמכו תמורת טובות הנאה. משפט ראווה קלסי- ושיתפוצצו כל הצמרת בעשירון העליון ועורכי דינם התומכת כרגיל באנשי שררה ושלטון תמורת כסף- שהם כמו זונות בשוק, מוכרים עצמם תמורת בצע כסף. ואחר כך עוד מתלוננים על המגזר החרדי שבסך הכל רוצה כסף לחינוך ילדיו ולרמת חיים מינימלית לעלובי העם. איפה ש״ס? איפה אבירי החברה העשוקה? קקל זו הדוגמא לשחיתות שלטונית מתמשכת- והחוק החדש ולפיד לא עוזרים כאן- רק משחקים את המשחק כאילו. איפה מישהו שיעשה משפט ראווה לקקל? איפה מחזאי שיעלה הצגה על מושחתי קקל, מרעילי הבארות ? הכל נדמו. כל אחד אוכל באבוסו ובקושי נוער פיו. למה לא לבטל בכלל את חוק קקל? את הטבות המס המטומטמות שנותנים להם? איפה המחוקקים? איפה שלי יחימוביץ? מילא הרצוג- ממנו התיאשנו, איש העשירון העליון והאליטות. אבל איפה סתו? מיכאלי? תתביישו בשתיקתכם.

 8. klrmelamed@gmail.com'קובי מלמד

  קול קורא בים השחיתות והרוע שמכרסם בנו. אני חושש זו האמת. חושש מקופי פאסט של סיפורים רוסים ( מוסקבה וגם לונדון ). עד כדי כך אני רגיש לקול הציבורי האדיש לאמת הנלעסת עבורו, בעיקר בעזרתך האמיצה. הלוואי ואתבדה

 9. gadifi5@walla.co.il'גדי

  כול הכבוד לך רביב דרוקר אבל יש לך עוד עבודות תחקיר מעננות אחת היא קרן היסוד ..שתים ההסתדרות הציונית .שלוש " החטיבה להיתישבות יהודית " שדרכה זורם הרבה הרבה כסף להתישבות היהודית ביהודה ושומרון ..יש לך היום אחלה עוזר מלי צהל ..מר רזי ברקאי ..בהצלחה רבה בעבודתכם המיקצועית

 10. איתי צרפתי

  תגיד לי רביב, לא נמאס לך למחזר ? אתה חוזר על עצמך שוב ושוב כמו תקליט שחוק
  כתוב דברים חדשים ותפסיק להיות טרחן ולהמאיס את עצמך

 11. iasharon@netvision.net.il'איריס

  כדאי לנסות לראות את האתר שקוראים לו בית אשל-אתר בשטח,לא באינטרנט… קקל השקיעה הרבה כסף במקום, הציבה שומר, והמקום אסור לביקורים לקהל הרחב, רק אם עושים תיאום או שמישהו היה בין המתישבים שם בשנים 1943-1948. לא יאומן. חלם זה בית אשל

 12. MAOA2200@GMAIL.COM'מיה

  לקרוא ולא להאמין. או שאולי הגיע הזמן שכבר כן נאמין שהכל הכל רקוב. והכי גרוע: אין בושה, אבדה הבושה.
  תודה רביב על כל התחקירים שלך, על האומץ, על היושר.

 13. y_welis@outlook.com'כג

  11 יום מאז שפירסמת ועדייו אין פולארד. אפילו אין פולארויד.

  לא קולטים כאן כנראה שבאמריקה מאסר זה מאסר. אין ניכוי שליש, חנינה או נשיא. אם הלכת אז הלכת.

  רק לאחרונה שוחררה שם סבתא שישבה 20 שנה פלוס בכלא, בגלל עדות שקר של אחד שטען שהיא רצחה מישהו, כאשר לא היתה שום הוכחה. אין משחקים. לכן לא יהיה פולארויד עד ליום השיחרור הקבוע בגזר הדין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.