ליברמן הצליח להפחיד אותם – ליברמן ניצח

| 18 בנובמבר 2018

הדרך בה נחקר ונסגר תיק ליברמן הגדול היא טיול בסמטאות הכי נוראיות של מערכת אכיפת החוק שלנו. רוב הפרקליטים והחוקרים שהשקיעו שנים בתיק הזה עשו עבודת קודש נגד כל הסיכויים. מה שנורא זה לא שהתיק לא הוגש לבית המשפט, אלא שככל שברוכי קרא, גלי גינת ואני העמקנו בתיחקור התיק הזה, התברר כמה ליברמן הצליח להטיל אימה על האנשים שיש להם הכי הרבה כוח במדינה. הנה כמה סיפורים מדכאים, שמתפרסמים ברובם כאן לראשונה. מחר תעסוק תוכנית פתיחת העונה של "המקור" בשלל התיקים של ליברמן לאורך 20 השנים האחרונות. המאמר הזה יעסוק רק בתיק הגדול האחרון, מה שנקרא תיק חברות הקש.

התיק הזה עסק בחשד שבמקביל להיות חבר כנסת ושר, ליברמן המשיך לקבל כספים רבים לחברות, שאף אחד לא ידע שהן עדיין בשליטתו. במשך תקופה ארוכה החקירה הייתה סמויה. ולקראת בחירות 2009 היא הפכה לגלויה. בסופו של דבר ב 2012 החליט היועהמ"ש יהודה ויינשטיין לסגור את התיק.

סיפור ראשון

עוד לפני שהחקירה הפכה לגלויה החוקרים זימנו לעדות את ירון מילר ז"ל, מנכ"ל חברת "השטיח המעופף" ומקורבו של ליברמן. כמה דקות אחרי שסיים את העדות והלך, הוא חזר לחוקרים. אתם לא מאמינים, בדיוק קיבלתי סמס מליברמן. החוקרים היו בהלם. האם ייתכן שליברמן יודע שהוא היה בעדות ואיך הוא יודע. הם גבו ממנו עדות והוא הסכים לקחת על עצמו מכשיר הקלטה וללכת לשוחח עם ליברמן. לראות אם הוא ינסה לשבש את החקירה. לפני ששמו עליו את המכשיר, החוקרים ביקשו אישור מראש היחידה, שלומי אילון. אילון התקשר לראש אגף החקירות, יואב סגלוביץ. סגלוביץ' לא אישר וההזדמנות הנדירה הלכה לאיבוד.

אחד המעורבים בחקירה אמר לי – זו הייתה חקירה שהיינו כבולים בידיים וברגליים, לא יכולנו לעשות צעד בלי לקבל אישור, אסור היה לנו לזמן איש לעדות בלי לקבל אישור, בעת חקירת החשודים ישבו הפרקליטות המלוות, צפו בחקירה והעבירו סמסים עם מה לשאול.

סיפור שני

במהלך החקירה החוקרים חשדו שעסקת סוכר שעשתה אחת החברות הקשורות לליברמן עם איש עסקים, שמקורב לו, היא עסקה פיקטיבית. מדובר היה בסכומים גבוהים במיוחד. החוקרים ידעו שמי שביצע את העסקה הוא עורך דין שוויצרי, נקרא לו עורך דין ק. הם השאירו על מחשבי כניסת הגבולות התראה. ברגע שייכנס לארץ, שיידעו אותם. הוא נכנס לארץ בשעת ערב מאוחרת. בשעת בוקר מוקדמת החוקרים הגיעו ולקחו אותו מבית המלון. די מהר הוא התחיל לספר להם סיפור מדהים. מסתבר שבלילה מאוחר הגיע לחדר המלון שלו עו"ד דוד ליבאי, שייצג את אותו איש עסקים וביקש ממנו לא לשתף פעולה עם המשטרה. מסתבר שעו"ד ק. לא קיבל את עצתו והוא סיפר לחוקרים שעסקת הסוכר היא בכלל פיקטיבית. החוקרים ביקשו לזמן את עו"ד ליבאי לעדות. הם לא קיבלו אישור.

סיפור שלישי

במהלך החקירה גם נתפסו מסמכים שקשרו את יעקב נאמן ז"ל לתיק. לא עלה מהם חשד קונקרטי כלפיו, אבל החוקרים רצו לגבות ממנו עדות. נאמן, כזכור, הפך ב 2009 לשר משפטים בזכות אביגדור ליברמן. הוא זה שהתגאה בהצלחתו למנות את יהודה ויינשטיין ליועץ המשפטי לממשלה, אותו ויינשטיין שסגר את תיק ליברמן. גם במקרה הזה לא התקבל אישור לגבות עדות מנאמן.

סיפור רביעי

לקרא בחירות 2009 הונחתה על צוות החקירה הוראה מראש אגף החקירות, יואב סגלוביץ. עוברים מחקירה גלויה לסמויה. עוצרים את החשודים וחוקרים אותם באזהרה. החוקרים רתחו. הם לא היו מוכנים עוד לשלב הזה בכלל. לתחושת אחד מהם, העיתוי נבחר דווקא בגלל הקרבה לבחירות. כך או כך, הבעיה העיקרית בהחלטה הזאת היא שחשוד אחד הוחלט לא לחקור ולא לעצור. החשוד המרכזי – אביגדור ליברמן. היה חשש שמקורביו – אנשים כמו עו"ד יואב מני ויד ימינו שרון שלום, יעדכנו אותו בנושאי החקירה ואכן, כשליברמן הגיע לחקירה, כמה חודשים לאחר מכן ואחרי הבחירות, הוא דאג להראות, ממש בכוונה, שהוא יודע מה נושאי החקירה. "אתם בטח עומדים לשאול אותי", הוא אמר מספר פעמים. אגב, למרות שידע, כנראה, מראש את נושאי החקירה וכמה מהראיות שעומדות כנגדו, התשובות שלו היו רחוקות מלהרשים את החוקרים.

סיפור חמישי

ביאח"ה שירת אז חוקר עם התמחות במחשבים בשם רמי כהן גבורה. בשלב מסוים, תת ניצב אפרים ברכה, הביא מידע מהרב יאשיהו פינטו. כהן – גבורה מדליף פרטים מהחקירה. ברכה היה אז עדיין חסיד של הרב. גם כהן – גבורה. אחד החוקרים שדיבר איתנו היה משוכנע שכהן גבורה גרם נזק לחקירה. הוא נזכר שכהן גבורה נהג לשאול אותם שאלות על התיק. הוא היה בטוח שהוא העתיק חומרים. אותו חוקר גם סיפר כמה שנאו את כהן גבורה בצוות החוקרים. כך או כך, נפתחה חקירת מח"ש, שהסתיימה בלי העמדה לדין של כהן גבורה, שעזב את המשטרה.

לכתבתנו גלי גינת אמר כהן גבורה שלא הדליף דבר ובעצם מי שסידר לו את התיק זה אפי ברכה, רק מכיוון שהיה לו הרבה מה להסתיר בעצמו.

סיפור שישי

אחד הסיפורים שעלה מחומר החקירה נגע לאישה, שקיבלה משכורת באחת החברות ששויכו לליברמן, "נתיב אל המזרח". רישומי יציאה וכניסה מהארץ גילו עשרות נסיעות בהן הם יוצאים וחוזרים מהארץ ביחד. החוקרים רצו להעמיק בסיפור הזה. למה מי שלכאורה עובדת בחברה שמשויכת לליברמן נוסעת על חשבון החברה יחד עם שר בממשלה, שלכאורה ניתק את קשריו עם החברה? העובדת טענה שלא זוכרת ושיש לה בעיות פסיכולוגיות. ליברמן רתח כשהתחילו לשאול אותו בנושא ודי מהר הגיעה הוראה מלמעלה להפסיק עם כיוון החקירה הזה והוא נגנז.

פקידה אחרת באחת החברות הללו נשברה במהלך חקירתה, אחרי צעקות מהחוקרים וסיפרה כי ליברמן פגש אותה לפני החקירה והיא פוחדת לדבר.

השורה התחתונה היא שהצליח לו לליברמן. מסע ההכפשות שניהל נגד המשטרה, הצייד שלו אחרי מידע מתוך המשטרה, ההתעקשות שלו לשלוט בתיקי אכיפת החוק אחרי בחירות 2009, התעקשות לה נכנע באופן שערורייתי בנימין נתניהו, כל זה ביחד גרם לכך שחלקים בפרקליטות היו מבוהלים, הססניים, חיפשו שוב ושוב את גרסת הסניגוריה. גם צמרת המשטרה הלכה על בהונות האצבעות. כמובן שכול זה לא היה יכול לקרות לולא היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, שבעבודת אמן איטית קבר את התיק. אישית, אני כבר לא מאמין שזו הייתה סתם רשלנות, אבל מה זה משנה. ליברמן ניצח.

בתוכנית פתיחת העונה של "המקור" נראיין שלושה מהפרקליטים המרכזיים שניהלו את התיק, טסנו לקפריסין ולוינה להתחקות אחר חלק מהסיפורים, נחשוף סיפור פנטסטי מ 2010 על חומר שהוצע למשטרה תמורת כסף, נחשוף שורה של מסמכים פנימיים של המשטרה והפרקליטות על 4 התיקים השונים כנגד אביגדור ליברמן, 4 התיקים מהם נחלץ על לא עוול בכפו.

תגובת אביגדור ליברמן

מר ליברמן אינו מתעסק בפייק ניוז.

תגובת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין

גברת מטעמכם התקשרה אלי. היא הקליטה אותי ללא ידיעתי. משכך, אינני רואה "לנהל דיאלוג" עמכם. תיק ליברמן לו היה מוגש היה מסתיים בזיכויו של ליברמן (אגב, זו היתה דעתם של כל חברי הצוות שאמורים היו להופיע בתיק לו הוגש). על פי הדין, תפקידו של היועץ המשפט לממשלה להורות על הגשת כתב אישום מקום שמתקיים סיכוי סביר להרשעה. בהעדרו של סיכוי כזה, אסור ליועץ להגיש כתב אישום.  כאמור, סיכוי כזה לא התקיים במקרה דנא. ככלל, זיכויים אינם בהכרח הדרך היעילה להילחם בפשיעה. ניתן לחשוב  על דרכים טובות מאלה.

באשר לנימוקי, אלה כתובים בהחלטתי והחפץ יקרא שם.

תגובת תנ"צ (בדימוס) שלומי אילון, לשעבר ראש יאח"ה

בחקירה זו עסקו מיטב החוקרים של יאח"ה, הושקעו מירב האמצעים, ולא חסכנו כל מאמץ בכדי לחשוף את האמת ולהביא את החקירה לגמר המאפשר הגשת כתב אישום.  ואכן, באוגוסט 2009 הועבר תיק החקירה לפרקליטות, עם סיכום מפורט של התשתית הראייתית אשר לדעת המשטרה מאפשרת להגיש כתב אישום. כפי שפורסם מאוחר יותר, אף על פי שבתיק זה הוכנה בפרקליטות טיוטת כתב אישום וכמעט שלוש וחצי שנים לאחר שהתיק "התגלגל" בפרקליטות ואצל היועץ המשפטי לממשלה (כפי שתיארה זאת מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לשעבר עו"ד אביה אלף, בסיפרה "תיק ליברמן – כתב האישום שלא הוגש"), החליט היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטין בדצמבר 2012 על סגירת התיק המרכזי מסיבת היעדר ראיות מספיקות

 

ובהתייחסות פרטנית לנקודות שהעליתם:

.1  בחלוף 10 שנים מאז האירועים, הסיטואציה הספציפית (בה הציע עד להקליט את מר ליברמן – "המקור) המתוארת אינה זכורה לי. יחד עם זאת, אין לקשור בין אי ביצוע הקלטה כמתואר, לבין הטענה כי "לא ניתן להקליט שר בלי לקבל אישורים נדרשים", משום שאילו היתה הצדקה מבחינת טובת החקירה לביצוע פעולה כזאת, היתה מועברת מיד בקשה לגורמים המוסמכים לאשרה, כפי שהתקבלו עשרות אישורים לביצוע פעולות חקירה הדורשות אישורים.  אולם נראה שבמקרה זה לא היתה הצדקה מבחינת טובת החקירה לביצוע פעולה כזאת.

*  כאן המקום לציין כי העד היה מעורב/חשוד בפרשה, ומעצרו אף הוארך ע"י בית המשפט. מטרת הקלטה היא איסוף ראיה אוביקטיבית שתוכל לשפוך אור על העובדות בכדי להגיע לחקר האמת. אין הקלטת שיחה בין שני מעורבים שאינם יודעים על קיומה כהקלטת שיחה על ידי אחד הצדדים, כשהוא עצמו חשוד וכוונותיו חשודות, וקיים החשש כי יביים הקלטת שיחה (בעצמו או עם החשוד האחר) בכדי ליצור "ראיות חדשות", אשר לא זו בלבד שלא תתרומנה לחקר האמת אלא אף תחבלנה בה!

 1. בתיק זה קויימו הערכות מצב שוטפות מעת לעת, בהשתתפות החוקרים, הפרקליטים המלווים, ראש יאח"ה (הח"מ), וניצב סגלוביץ' (שהיה תחילה ראש להב ואח"כ ראש אח"ם). ראוי לציין שמועד עיכוב החשודים לחקירה היה כבר שלוש וחצי שנים ממועד פתיחת החקירה, חמישה חדשים לאחר שבית המשפט העליון התיר למשטרה לעיין במסמכים שנתפסו במשרדו של עו"ד מני ,וארבעה חודשים לאחר חיקור דין בקפריסין ממנו שבו החוקרים עם ממצאים שקידמו מאד את החקירה.

ההחלטה על מועד המהלך של עיכוב חשודים לחקירה התקבלה על ידי ניצב סגלוביץ' משום שבמועד זה החקירה הבשילה למהלך הזה.

כמובן, שניתן להמשיך ולחקור ללא גבול, אך יש למצוא את נקודת האיזון הנכונה לסיום החקירה, ונקודה זו היא נקודת ההבשלה של החקירה.

בהחלטה לגבי המועד המתוכנן עודכנו מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, פרקליט המדינה, והיועץ המשפטי לממשלה.

*  לא היה אישור לחקור גם את ליברמן במועד זה אלא בסמוך לאחר הבחירות.

בחקירתו אכן התקבל הרושם שהוא מכיר חלק מהחומר שבידי החוקרים.

 

יצויין כי:

א. המעורבים שנחקרו קודם לכן, שוחררו בתנאי שלא יצרו קשר עם ליברמן.

ב. במהלך חקירותיו וככל שהחקירה התקדמה, הלכה וגברה התחושה שיש הדלפות מהחקירה לליברמן ו/או למעורבים אחרים.

 1. למיטב זכרוני, אכן לא קיבלנו אישור לחקירת עו"ד יעקב נאמן (ז"ל)

4.למיטב זכרוני, אכן לא קיבלנו אישור לגבות עדות מעו"ד ליבאי.

 

תגובת ניצב (בדימוס) יואב סגלוביץ' לשעבר ראש אגף חקירות במשטרה

איני מתכוון להתייחס לנאמר בדיונים פנימיים בזמן ששימשתי בתפקיד ראש אגף חקירות ומודיעין .

באופן עקרוני ההחלטה לעבור לחקירה גלוייה נעשתה בתאום ביני ליועץ המשפטי דאז מני מזוז ופרקליט המדינה משה לדור. היחידה החוקרת היתה ערוכה ומוכנה היטב לחקירה, ההחלטה על העברת תיק לפרקליטות הינה בסמכות ראש אגף החקירות והמודיעין והיתה מתואמת עם היועץ המשפטי ופרקליט המדינה .

החקירה היתה יסודית וממצה, חוו״ד המשטרה בסיומה היתה כי יש תשתית ראייתית מספקת. היועץ המשפטי יהודה ווינשטיין החליט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע בשורה ארוכה של פרשות ( כולל mayflower). לאחר השימוע החליט  היועץ לסגור את התיק ולא להגיש כתב אישום בניגוד לעמדתו החולקת של פרקליט המדינה.

איני זוכר את הסיטואציה שתוארה על ידכם לגבי ההצעה שירון מילר ז"ל יקליט את מר ליברמן. לא נשמע לי סביר שלא הייתי זוכר סיטואציה כזאת, לו קרתה.

תגובת עו"ד דוד ליבאי

מדובר במקרה שארע לפני זמן רב. באותו מקרה נתתי יעוץ משפטי לאדם מסוים. אינני מתכוון לפרט את היעוץ שנתתי לו. אני משוכנע שנתתי ללקוח יעוץ משפטי נכון וטוב בעניינו.

 

תגובות

תגובות

6 thoughts on “ליברמן הצליח להפחיד אותם – ליברמן ניצח

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'מירי

  עכשיו תארו לכם מה יקרה עם חקירות וההמלצות של נתניהו. השמועות על "דיל ההתפטרות" בין איווט וביבי נשמעות פתאום הגיוניות

 2. פוליטקאים דלה שמטה

  השאלה כמה מהר קונים ספין של ליברמן."לקח אחריות ופרש מהביטחון"(גם כך עברו4 שנים והולכים לבחירות).ובנט,בנט בחיים לא הייה ראש ממשלה.כי הוא מצהיר שתפקידו:"לשמור שביבי ישאר בימין". וגם איילת שקד,מדליפה/תדליף את כל התוכניות של "הבית היהודי" לביבי

 3. ביבי למד מליברמן או להפך?

  אין הבדל בין ביבי לליברמן(הם עבדו יחד).ביבי נסע לעשות כביסה בפריז ,בשיא מבצע בעזה.בחירות זה כל ארבע שנים,ההתעקשות שלו על חמש זה כדי,לרמוז ש"הכל גמיש"."חוק זה לא חוק,ואם בא לי .אז בחירות היו בעוד שנה".בקיצור שום דבר עניני.ולא סתם הוא,"הולך לעבוד".ומפחד לענות לשאלות,הוא חרד מהתקשורת.כי אם כל הרקורד המרשים שלו,מענה אמיתי לבעיות אין לו!

 4. אשר

  א- מר סגלוביץ לא זוכר ש…- אי אפשר להתווכח עם זיכרון.
  ב- והאיש החקור הזה מונה לשר ביטחון על ידי מי שטוען שביטחון המדינה בראש כל מעייניו- אי אפשר להתווכח עם ביטחון.
  ג- לצד כל הגאונים שיסדו את המדינה ויורשיהם שמתחזקים אותה כנגד כל הסיכויים, יש כל כך הרבה דבילים ששומטים אותה לתחתית, והגאונים כל הזמן רצים ומצילים. לכן יש לנו מדינה עדיין…

 5. yoavmazya@gmauk.com'יואב מזיא

  מרוב דאגה לביטחון ביבי העיף את יעלון ממשרד הביטחון והכתיר את הנחקר הנ"ל.עובדה זו חייבת לככב בכל דיון ציבורי לגבי אישיותו של ה"דואג לביטחון" ולסים הייתי שמח למצב שאני אוכל להאמין למילה אחת שלו…..לשוא.

 6. בן נ.

  זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה..ויום אחד היא תשיר…, לכן כל ה"הצלחות" של החלולים ו"שותפיהם הטבעיים"- הצלחות של נייר, ואומנם יש להם נושאי כלים עלובי נפש שמושכים בעבורם את הזמן, אך בהיותם עלובי נפש לא יצליחו לסכל לנצח את חשיפת האמת שבוא תבוא.
  ואנשי אכיפת החוק שכשלו, מכתימים את שמם לעד, גם אם בתוך כל הכחש הם מצליחים נניח להגיע למשרת שופט עליון.
  ונבדיל מהם את הגיבור האמיתי, הניצב לשעבר, משה מזרחי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.