מי לא רוצה שאפרים ברכה ימונה לראש יאח"ה?

מאת  | 16 ביולי 2013
 

ידיעה יוצאת דופן התפרסמה אתמול בחדשות 2. גיא פלג (סביבות הדקה ה – 25) דיווח שפרקליטים בכירים, כתבו מכתב בשם מישהי בשם אורית חיון לשר לבטחון פנים ובו דרישה לבטל את מינויו של קצין משטרה בשם אפרים ברכה למינוי הסופר רגיש של ראש יאח"ה (יחידה ארצית לחקירות הונאה). בשמיעה ראשונה עלו לי כמה שאלות:

  1. במכתב צוין שברכה הוא מניפולטיבי ויש לו בעיות אמינות, אבל לא נמסר שום פירוט לטענה הזאת. איפה הוא היה מניפולטיבי? מתי נמצאו אצלו בעיות אמינות?
  2. מי זו אורית חיון? האם היא שוטרת? קצינה? אזרחית? מה יחסיה עם אפרים ברכה? למה המכתב שלה מספיק חשוב שמקדישים לו מקום במהדורה המרכזית של ערוץ 2?
  3. הידיעה נתלתה בכך שפרקליטים בכירים דורשים זאת. האם הפרקליטים דורשים זאת בשם עצמם, או בשם חיון? אם הם דורשים זאת בשם חיון זה כמו שליבאי, כשייצג את קצב, היה דורש מראש אגף חקירות לפסול את עצמו. האם היינו אומרים ששר משפטים לשעבר דורש זאת?
  4. אחד הפרקליטים, אם הבנתי נכון, הוא ישגב נקדימון. בכובעו השני הוא היועץ המשפטי של חדשות 2. לא צריך להגיד את זה בכתבה? מי, אגב, נתן ייעוץ משפטי לכתבה שכוללת לכאורה לשון הרע? מי בדק שיש לחדשות 2 ראיות להוכיח "אמת דיברתי" על הטענה שקצין בכיר במשטרה הוא מניפולטיבי ויש לו בעיות אמינות?

ייתכן שיש תשובות טובות לשאלות הללו וברכה הוא קצין מניפוליטיבי ושקרן שגיא פלג וחדשות 2 עושים לנו טובה גדולה כשהם חוסמים את דרכו לתפקיד החשוב. באמת ייתכן, רק אשמח לראות כתבה קצת יותר מקיפה על הנושא כדי להשתכנע.

חוץ מזה, אני רוצה לספר לכם על היכרותי עם תנ"צ אפרים ברכה.

לפני שנים ארוכות פרסמתי ידיעה על כך שמבקר המדינה בודק חשדות למעילה בהסתדרות עובדים לאומית ובין השאר חוקר חשד ששר האוצר הירשזון ידע על המעילה וטייח אותה. הידיעה לא זכתה לפולו אפ ומתה מוות עצוב (…). זמן קצר לאחר מכן, הסיפור התגלגל לחקירת משטרה, שבצמוד אליה יצא צו איסור פרסום (בלתי מוצדק, לדעתי). מאותו רגע אירע מצב אבסורדי. הירשזון המשיך לכהן כשר אוצר, המשיך לקבל החלטות משמעותיות, ישב בקבינט, כשכול הזמן הזה כל מי שהכיר את החקירה, ידע שיש ראיות חזקות לכך שהוא קיבל כסף במעטפות במשך שנים ארוכות וימיו כשר ספורים.

ניסיתי בכול דרך לפרסם את הדברים. חדשות 10 אף עתרו לביהמ"ש להסיר את הצו. באמצע הדיון הגעתי ושמעתי את השופט (נויטל, אם אני לא טועה) אומר שאנחנו מגזימים, שהצו לא כזה גורף ושגם במסגרתו יש לא מעט דברים שאפשר לפרסם. אי לכך, הוא דוחה את בקשתנו. בדרך החוצה, התייעצנו וגיבשנו דרך לפרסם משהו על בסיס הצו הקיים. פרסמנו, אחרי שכול מילה עברה מיליון עיניים, כדי לא להפר את הצו שהיה בידינו.

כמה ימים לאחר מכן זומנתי לחקירת משטרה. ראש הצוות היה אפרים ברכה, שחקר גם את פרשת הירשזון. החשד – הפרתי את צו איסור הפרסום. בחקירה הייתי מאוד עויין כלפי החוקרים. חשבתי שהם עושים שימוש לא ראוי בכוחם לחסום מידע וגם כשאנחנו מוצאים את הפירצה בה כן אפשר לפרסם, הם פותחים חקירה פלילית נגד הכתב.

רק מאוחר יותר הבנתי שבצו נפלה טעות סופר ושהם, מבחינתם, לא ראו בו שום פירצה. ההפך. הם חשבו שאני עושה את זה מעל המקפצה. יודע שאסור לפרסם, הולך לבימ"ש, שומע 'לא' מהשופט ובכול זאת מפרסם. לא משנה. התיק נסגר, אבל אני הלכתי ממקום למקום כשאני משמיץ את אפי ברכה, שעמד בראש החקירה.

וראה זה פלא, בכול מקום בו הלכתי שמעתי עליו שבחים שלא ייאמנו. בכירי משרד מבקר המדינה, בכירי הפרקליטות, בכירי המשטרה. אני לא יכול להסביר לכם כמה זה נדיר בעולם הזה לשמוע קונצנזוס על אדם. הייתה לי גם ביקורת עניינית על ברכה. בפרשת הירשזון הוא עשה החלטה אסטרטגית. ללכת עם התיק הקיים ולהוביל להרשעה מהירה, על חשבון קצוות החוט החקירתיים שהיו בפרשיות אחרות, הן בהסתדרות עובדים לאומית והן בנושאים אחרים. אני חשבתי אז (וחושב היום) שזו הייתה החלטה רעה, שאפשרה להרבה מאוד ערוגות שחיתות להמשיך לשגשג. שידרתי את הביקורת הזאת ושוב, שמעתי דברי סניגוריה מאלפים על ההחלטה של ברכה מצד בכירים שונים ברשויות שונות. מוזר. ממרחק השנים אי אפשר גם לקחת מברכה את ההרשעה החדה והמהירה בפרשת הירשזון והמסר המוחץ שיצא ממנה.

אחר כך נתקלתי בשמו עוד פעם בפרשת הרב פינטו. ברכה חשף כי הרב יאשיהו פינטו הציע לו הרבה כסף כדי שידליף לו פרטים מחקירה המתנהלת נגדו. בעולם תיאורטי זה מובן מאליו שקצין משטרה יחשוף הצעה כזאת ויעיד נגד המציע. בעולם שאני מכיר, זה דורש אומץ אדיר. מאז מנהל פינטו ומקורביו הרבים (והוא מחובר בכול מקום, כולל במשטרה) מאבק איתנים להדיח את ברכה, להכתים אותו, לטעון שהוא תמיד קיבל ממנו כסף, שהכסף לא קשור לחקירה ושאר מעשיות (רק תפתחו אתרי אינטרנט, שמקורבים לרב ותבינו).

אין בפניי את חומר החקירה בפרשת וכאמור, היכרותי עם תנ"צ ברכה, כמעט ולא קיימת, אבל בין השניים האלה, פינטו וברכה, האינסטינקט שלי הולך עם ברכה ואם איכשהו האומץ שלו ייגמר בזה שפוסלים אותו לתפקיד היוקרתי, אז לא יודע מה אתכם ולא יודע מי זאת אורית חיון, אבל לפחות שנדע למה.

תגובות

תגובות

תגובה אחת על “מי לא רוצה שאפרים ברכה ימונה לראש יאח"ה?

  1. Pingback: ועל מי אפרים ברכה כעס? | הבלוג של רביב דרוקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.