חשיפה: מכתבי המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה

מאת  | 11 בדצמבר 2013
 

איזה בלגאן במשרד מבקר המדינה. פקיד חזק, משנה למנכ"ל, נגד המבקר ונגד המנכ"ל. הקרב התקשורתי יצא לדרך לפני שלושה ימים בידיעה של ספי עובדיה בגלי צה"ל. מאז, מבקר המדינה מנצח תקשורתית כמעט בנוק אאוט. המכתב הקשה של שפירא נגד שמואל יונס מצא את דרכו איכשהו לתקשורת. יונס הוצג שם כמי שעשוי להקליט את המבקר, מי שמחליף את דעתו לגבי הפרוייקט היקר של בניית משרד מבקר המדינה, לפי הפוזיציה בה הוא נמצא, מי שמאוד לא אהוב במשרד המבקר (יונס באמת לא אהוד על רבים מהעובדים). במקביל התפרסם מכתב אנונימי של 'עובדים' במשרד שיצאו בחריפות נגד יונס, צהלו על השיעור שמלמד אותו שפירא ואפילו כינו את המבקר החדש והמנומנם "אריה". אפילו שפירא לא האמין שהוא כזה…

רק על דבר אחד עוד לא קיבלנו תשובה. האם יונס צודק? בואו נניח שמניעיו פסולים וזרים, שהוא בא לזה רק מרצון לנקמה, שלא טוהר מידות עומד לנגד עיניו, יאללה, אבל מה זה משנה. לא פעם נחשפים פגמים גדולים מהסיבות הממש לא נכונות. משרד המבקר בודק מדי יום עשרות תלונות כאלו.

מה יונס טוען? יונס כתב סדרת מכתבים ללשכה המשפטית של משרד המבקר ולמנכ"ל המשרד. במכתבים הוא טען שהוא גילה לפתע שהחברה האדריכלית של פרוייקט בניית משרד המבקר והחברה המפקחת עליה מטעם המדינה, שתי החברות הללו מחזיקות חברה אחרת משותפת. "ניגוד עניינים חמור" כדברי יונס. 

אני מצרף כאן חלק מהמכתבים (שוב בצילום אייפון). יונס נשען לכאורה על עובדות. החברה האדריכלית מטעם הקבלן היא קולקר קולקר אפשטיין (אני לא אחראי על השמות המוזרים של החברות). החברה שאמורה לפקח, בין השאר, עליה מטעם המדינה היא וקסמן גוברין גבע. שתי החברות, מסתבר, חולקות לכאורה חברה משותפת, שעונה לשם הבלתי אפשרי – קולקר קולקר אפשטיין וקסמן גוברין פלדחי. האם ייתכן כי המפקח והמפוקח הם בכלל לא משני צידי המיתרס? יונס סבור כי התקלה הזאת עלולה לפגום אפילו בבחירה של החברה שאמורה לבצע את הפרוייקט, במילים אחרות – לעצור את כול הפרוייקט. לסיפור הזה גם השתרבב קשר לכאורה שיש למבקר עצמו עם אחת החברות. אולי זו הסיבה שמשרד המבקר לא נתן תשובה עניינית ליונס (או לנו) על מכתביו? המבקר הסביר כי הקשר שלו הוא איזה ייצוג מלפני עשרים שנה, לא משהו שאמור לפסול אותו. בסדר. ומה עם ניגוד העניינים לכאורה בו נמצאות החברות? 

אני באמת לא רוצה לחרוץ משפט. אולי אין ניגוד עניינים, אולי הכול בסדר, רק שייתנו תשובה ויסבירו. הפניתי שאלות למשרד מבקר המדינה. עדיין לא קיבלתי תשובה. ברגע שאקבל, אעלה אותה, כמובן.

עדכון: והנה תגובת משרד מבקר המדינה – המידע על החברה של שתי החברות הללו התקבל ממר יונס רק לאחר שהודר מתפקידו כנציג משרד המבקר בפרוייקט, דהיינו לפני כשבועיים וכנראה שקיבל את המידע מאותה בת דודה, שעובדת אצל החברה המפקחת של הפרוייקט ואילו הקבלן זכה במכרז ביולי 2012. בהינתן שמר יונס אינו נציג המשרד, העניין של שתי החברות עבר לטיפול המנכ"ל והחלה בדיקה בנדון.

ואני אומר- נגיד שהוא פנה רק אחרי שהוא הודר, נגיד שהוא קיבל את המידע מבת הדודה, אז מה? משרד המבקר אומר שתהיה בדיקה. אל תעצרו את נשימתכם. עוד שאלה מעניינת – למי יונס יכול לפנות אם הוא רוצה לקבל הגנה כחושף שחיתויות? לא נראה לי שמבקר המדינה ייתן לו צו הגנה.

הנה חלק מהמכתבים:

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.