מה הסיפור של גיאוקרטוגרפיה?

| 22 בספטמבר 2011

גם בפריימריס הללו, הסקרים מאוד השפיעו. זה בסדר, טבעי, אי אפשר בלי זה, למרות שבוז׳י הרצוג, לדוגמא, יגיד לכם שהסקר של חדשות 2 גנב ממנו את הנצחון. אני רוצה לכתוב על משהו אחר באותו עניין.

בלילה לפני יום הפריימריס בין שמעון פרס לעמיר פרץ, אי שם בנובמבר 2005, פרסמה תוכנית ״פוליטיקה״ בערוץ הראשון סקר של מכון ״גיאוקרטוגרפיה״. פרס ינצח מחר, אמר אבי דגני, ב- 29%. באולפן ישב אדם חיוור, עמיר פרץ, שנגזר עליו לשמוע את רעש ההכנות להוצאה להורג שלו ואפילו להגיב עליהן. למחרת הוא ניצח את פרס.

בפריימריס הללו לא רצינו לעשות סקר מתפקדים. קמיל פוקס, הסוקר של חדשות 10, היה מסויג, יש לנו ניסיון רע עם זה (מופז נגד לבני) וזה עולה הרבה כסף. לפתע קיבלנו חינם סקר שעשתה תחנת רדיו, רדיוס. מכון הסקרים שעשה את זה עבורה, ניחשתם נכון, גיאוקרטוגרפיה. אני לא זוכר את התוצאות המדויקות, אבל עמיר פרץ היה במקום האחרון. הציעו לנו לשדר את הסקר הזה בחינם ולתת קרדיט לרדיוס וגיאוקרטוגרפיה. לא הייתה לי בעיה עם הקרדיט (ובטח לא עם זה שלא שילמנו…), אבל הסקר לא נראה לי אמין וזכרתי את מכון הסקרים הזה. יתרה מזאת, הסקר נעשה בצורה משונה. הם קודם כל שאלו את המתפקדים אם הם מתכוונים להצביע בכלל למפלגת העבודה. רבים מהם אמרו שלא ואת כל אלו הם לא שיקללו בתוצאות. למה? מה זה רלוונטי? גם אנחנו מאוד התפלאנו. זו סוגייה ציבורית מאוד חשובה אם מישהו שלא מתכוון להצביע למפלגה בבחירות, יכול להיות חלק מהגוף הבוחר שלה, אבל כיום זה המצב ומעולם לא נתקלתי בסקר שהתחשב בכך, פשוט כי זה מעוות את הסקר. אמרנו לאלו שהציעו לנו את הסקר שיש לנו בעיה עם השיטה הזאת. אחרי כמה שעות חזרו תוצאות חדשות. הפעם פתאום כן שאלו את כולם, גם אלו שלא מתכוונים להצביע לעבודה. התוצאות, כמה מוזר, היו כמעט זהות. החלטנו לא לפרסם את הסקר.

שלשום פרסמה התוכנית ״פוליטיקה״ בערוץ הראשון שוב סקר של גיאוקרטוגרפיה. הפעם בציבור הכללי. הרבה פחות מסוכן, מבחינתם. אי אפשר להפריך סקר כזה. הבחירות מאוד רחוקות. יצא להם שהעבודה תביא 16 מנדטים בראשות יחימוביץ ו 16 מנדטים בראשות עמיר פרץ. אין לי דרך להוכיח את זה, אבל אני לא מאמין לסקר הזה. לדעתי, המרחק הציבורי בין יחימוביץ לפרץ גדול. ראיתי מספר רב של סקרים כאלו בעבר ואני מתקשה להאמין שהמצב השתנה באופן כל כך דרמטי. מצד שני, מי יכול להתווכח עם המוניטין של גיאוקרטוגרפיה?

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.