כמה מבקר המדינה עומד לצידם של חושפי שחיתויות?

| 25 באפריל 2016

לפני כשנה ורבע פגשתי אדם בשם אלעד מאיר, התובע העירוני של עיריית בת ים. יצא לי להיפגש לא מעט עם אנשים שמתיימרים להיות חושפי שחיתויות. מעט מאוד נמנים על הפרופיל של מאיר. הוא חושף השחיתות המושלם. נטול אינטרסים אישיים ולא רוצה לנקום באף אחד. הוא גם נמנה על המעטים שגם השכילו לתעד את השחיתות בזמן אמת, להקליט, לשמור מסמכים. מושלם. אולי בגלל זה הוא גם היה מאוד אופטימי.

אני שונא לשחק את תפקיד הסקפטי, ש(כאילו) ראה כבר הכול ושופך מים קרים על התלהבות של חושפי שחיתויות אותנטיים. המשטרה תחקור, אמר מאיר בביטחון, יש לה פה כבר תיק מוכן ומבקר המדינה יגן עליי. זו חובתו וסמכותו.

התקופה שעברה מאז הוכיחה, למרבה הצער, שהייתה סיבה להיות ספקן. מאיר עבר סוג של גיהנום בעבודה. המשטרה לא התחילה לחקור (לפי פרסום של חדשות 2, אולי עכשיו תתחיל) ומבקר המדינה פעל כמו מבקר המדינה. באיטיות והססנות. שפירא התערב אישית במקרה והציע פשרות שונות משונות, במקום לעשות את הצעד המתבקש והקל – לתת למאיר צו הגנה קבוע, שיכיר במעמדו כחושף שחיתות ויאסור על עיריית בת ים להתנכל לו. בסופו של תהליך מייסר, המבקר הסכים לתת לו רק צו זמני, הוא גם לא עשה שום צעד להפריע לעירייה להתעלל במאיר על כך העז לחשוף את השחיתות.

בשבוע שעבר קבעה השופטת רות לבהר-שרון שיש לבטל את הבחירות בבת ים. היא ייחדה פרק שלם בפסק הדין למאיר ולתביעה העירונית וקבעה חד משמעית שהיו שם מקרים רבים בהם היועצת המשפטית, בגיבוי בכירי העירייה, נתנו הנחיות למאיר להקל בעונשים ולעכב כתבי אישום בנושא תכנון ובנייה כדי לנצח את הבחירות. היא גם חרצה שמאיר חשף את השחיתות לפני שזומן לשימוע לפני פיטורין ולא בעקבותיו.

פניתי למבקר המדינה אחרי פסק הדין – אולי עכשיו תתנו למאיר סוף סוף צו הגנה קבוע? אנחנו לומדים את פסק הדין, נאמר לי. קחו את הזמן שלכם. מה בוער.

בכל מגע עם חושפי שחיתויות פוטנציאליים, אתה שומע את אותם חששות. תראה מה קרה לחושפים לפניי. אותם שמות עולים. המושחתים בארץ הצליחו, מסתבר, לבסס את הטיעון שחושף שחיתות, לא יכול לסיים טוב.

ראיתי את זה מקרוב גם בסיפור קרן קיימת לישראל. כמה וכמה חושפי שחיתות שמו את נפשם בכפם והעבירו חומר למבקר המדינה. זה קרה כבר לפני שנתיים. מאז כבר התחלף השלטון בקק"ל, נחתם הסכם עם המדינה, קרו עוד מיליון דברים, רק דו"ח המבקר בעניין עוד לא פורסם. המבקר גם לא נתן שום הגנה לאלו שעבדו איתו. אחד מהם נזרק על ידי הארגון, כשאנשי המבקר צופים בעניין מהצד ולא עושים דבר. 'אין לנו סמכות', 'זה לא בדיוק המקרה' ושאר תירוצים.

בארה"ב יש חוק שעשוי לזכות חושף שחיתויות בכסף גדול, תלוי בסוג השחיתות ובנזק שגרמה לציבור. בארץ, ההגנה המשמעותית היחידה אמורה לבוא ממשרד מבקר המדינה. חתכ'ת הגנה.

בקרוב תתכנס ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר לדון בקיצור מאסרו של שלומי לחיאני. פסה"ד של השופטת לבהר –שרון התייחס ארוכות למעורבותו הפסולה של לחיאני בבחירות האחרונות. עבריין מורשע עם קלון חילק הבטחות שלטוניות בשם בן חסותו, שרץ לבחירות וזכה. צמרת העירייה התגייסה לעזור במעשים המושחתים. כולם עדיין בתפקידם, כולל היועצת המשפטית שסופגת ביקורת בפסק הדין. לשר הפנים, אריה דרעי, שאחראי על הרשויות המקומיות, אין מה לומר בנושא. איך יהיה לו? סביר להניח שלחיאני יקבל את קיצור השליש שלו. מה שכתוב בפסק הדין לא רלוונטי (בצדק) לדיון בקיצור השליש, אבל מי ימנע ממנו להשפיע על עוד מערכת בחירות בבת ים ולקבע את התחושה שבסוף תמיד המושחתים מנצחים?

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

11 thoughts on “כמה מבקר המדינה עומד לצידם של חושפי שחיתויות?

 1. יוסקה

  עצוב. אני נזכר ברפי רותם איש המודיעין של מס הכנסה שאיבד את רכושו וחייו. המסקנה המתבקשת כי יש יד מכוונת שמעוניינת למנוע חשיפת שחיתויות. למה? זה נעשה ברור למה.

 2. ציון

  איני מבין מדוע אתה מתאונן על מבקר המדינה, גוף שאף אדם או מוסד לא שם עליו הרבה. כל כוחו או יכולתו היא באמירה " אני אותך למשטרה". נו באמת…
  הגוף היחיד היכול לערוב ולתמוך בחושפי השחיתות היא העיתונות. תאר לעצמך שהכותרת הראשית בעיתון והתשדיר הראשי בפריים טיים בטלויזיה יהיו סיפור השחיתות השבועי או החודשי עם תמונות מלאות של המנוולים. זה ישפיע על המשטרה תיכף ומיד. זה ישפיע על הפרקליטות וזה ישפיע גם על השופטים.
  אבל, כל זה לא קורה. שאל את עצמך מדוע…

 3. ethy6642@gmail.com'ETHY AB

  יש יד מכוונת!
  העיתונאי והפובלציסט הענק, אריה אבנרי ז"ל הלך לעולמו בשבוע שעבר.
  איש אשכולות שטובת המדינה הייתה נר לרגליו,אריה אבנרי ז"ל ,
  לחם בשחיתות ללא לאות תוך סיכון חייו וחיי משפחתו.
  הלוויתו התקיימה ביום חמישי 21.04.2016.
  למעט עיתון NEWS1 וישראל היום. ערוץ1,2,10, דממה רועמת! משמעו, יד מכוונת.
  לעומת זה , פיסבוק, היה מלא.
  אם יכולתי,הייתי מעניקה לאיש הנפלא הזה את פרס ישראל על מפעל חיים
  לגילוי השחיתות. דברים שרשומים בספריו. ת.נ.צ.ב.ה.
  והתחושה, שבסוף תמיד המושחתים מנצחים!
  עצוב מאוד.

 4. mssh11959@gmail.com'שוקי משעול

  2016-04-22 רביב דרוקר – מצא חן בעיניי הראיון להפוך את המקרה שלי למשפט ציבורי . עכשיו שרות דוד ובתי המשפט גמרו את מלאכתם , הרשיעו אותי על 542 ש"ח ועל פגיעה בסודיות ובפרטיות מול " חבריי " כפי שכונו עו"ד קליין ואפללו וגזר עליי חמישה חודשי מאסר בפועל , לאחר ההתנפלות עליי מצד גורמי תקשורת ואחרים ולאחר שהצעתי לך לקבל את החמרים ממני כדי שתשפוט בעצמך ולא הרמת את הכפפה, מצאתי לנכון להביא את העובדות בפניך ובפני כל עם ישראל. מבחינתי עכשיו זה הזמן להביא את המקרה שלי למשפט הציבור ושהעם ישפוט האם " כדור הארץ שטוח או עגול " ?!.

  רקע: שוקי משעול – אב למשפחה בת שלשה ילדים ונכדים ,עובד בכיר בשירות הציבורי למעלה מ 30 שנה , קצין לוחם בצה"ל בדרגת רס"ן לקח חלק פעיל במלחמות ישראל וסיכן חיו יותר מפעם אחת , מנהל בכיר במע"מ ת"א בעל אות ותעודות הצטיינות בשירות המדינה , עבר פלילי צח כשלג עד למקרה זה בו החליט איתן רוב מנהל רשות המיסים לחסל אותי באמצעותה של רות דוד בגלל שעמדתי בראש קבוצה של 15 עובדים שחשפו שחיתות של מאפיה ברשות המיסים מה שעלול היה להביא להרשעתו ולחיסול תוכנית ההשתלטות של איתן רוב על אגפי המיסים – הקמת רשות מיסים אחת בראשותו .

  עו"ד שמואל קליין – עבד למעלה מ 20 שנה ברשות המיסים בתפקיד מנהל מדור חקירות בת"א , באותו מבנה בו אני עבדתי ומשם היכרותינו , קליין פרש מהשירות הציבורי ושימש עו"ד בשוק הפרטי , בגלל ההתמחות שלו בנושאי מיסים ייצג מספר רב של לקוחות מול כל משרדי האגף זכה לאמון רב ומתוקף תפקידו רשאי היה לדרוש ולקבל מכל יחידות האגף מידע ופרטים בקשר ללקוחותיו .

  אפללו – איש פשוט ביותר ללא השכלה תיכונית , אחרי שיחררו מצה"ל החל לעבוד בשוק הפשפשים ביפו , אני הכרתי את משפחתו שהתגוררו בזמנו ליד בית הוריי , החלטתי מתוקף סמכותי לגייס אותו כמקור מודיעיני תוך הבטחה לקבל אותו לשירות המדינה לאחר שיוכיח עצמו בעבודה , האיש ברח מהארץ לאחר שרות דוד החליטה לחשוף את דבר היותו מקור .

  בהיותי ממונה אזורי מע"מ יעיל וסוס עבודה , החלטתי לקיים מידי חודש פגישות עבודה עם מייצגי לקוחות באזור שלי שהם רו"ח יועצי מס ועורכי דין , כל פגישה כזו ערכה בין שעה לשעתיים ומטרתה הייתה לקדם את הטיפול בתיקי העוסקים ולהביא בצורה מהירה וביעילות לגביית מיסים רבה ככל האפשר .

  החקירה הסמויה אותה התניעה איתן רוב נגדי ביאח"ה ( יחידה ארצית לחקירות הונאה לא פחות ) באמצעות רות דוד ומירי גולן החלה בדצמבר 2003 כללה אלפי שעות האזנת נפח , מעקבים של הסמויה ו 2700 שעות צילום וידאו למשרדי , החקירה הפכה גלויה במרץ 2005 והושמתי במעצר 12 ימים בתנאים מחפירים .

  במהלך צילומי הוידאו למשרדי צולמו מאות שיחות שלי עם מייצגים עורכי דין , רואה חשבון , יועצי מס .

  כמו גם עשרות שעות של שיחות עבוד עם עו"ד קליין הנה לכם שיחה של דקה וחצי מתוך שעתיים של פגישת עבודה עם עו"ד קליין בנושא של אותו עוסק פלוני ( ב.ה)
  מצרף את התמליל כדי שתשפטו בעצמכם ( חשוב כמובן לשמוע את השיחה שכן התמליל לא משקף את טון השיחה סימני השאלה וכיוצ"ב ) .

  מצ"ב מסמך של הפרקליטות , עדות של אפללו בפרקליטות שמאשר את היותו מקור מודיעיני שלי , מסמך שהוסתר על ידי הפרקליטות מצוות ההגנה שלי , אפללו היה עד תביעה של הפרקליטות ולכן נמנע ממני לשוחח איתו כל זמן שפרשת התביעה לא הסתיימה , בעקבות מסמך זה התביעה ויתרה על אפללו ולא הביאה אותו להעיד בבית המשפט , אפללו אחרי חשיפתו בפרקליטות ברח מהארץ .

  עם ישראל תשפטו בעצמכם המשפט הציבורי בפרשת שוקי משעול
  החל בפייס בוק היום .

  חג חרות שמח
  לכל עם ישראל וגם לך רביב דרוקר .

  שוקי משעול
  חושף פרשות שחיתות
  ברשות המיסים ובמערכת אכיפת החוק.

  רביב דרוקר

  Orna Ben Dor
  @Raviv druker

  ראה מסמכים באתר שלך כאן לא ניתן לצרף .

 5. רות ועד הורים עירוני בת ים

  בבת ים השחיתות חוגגת כמעט בכל תחום. החינוך הוא הגאווה של העירייה ובו היא מתהדרת בפני תושביה ובפני העולם כולו ! אבל בפועל כשאנו ועד ההורים העירוני חפרנו ומצאנו שלל נושאים בהם העירייה חוגגת על גב ההורים על חשבון חינוך הילדים .אף אחד לא עמד לצידנו לא משרד החינוך ולא מבקר המדינה .אם זו לא שחיתות אז מה זו שחיתות ? חינוך ילדנו….הם האזרחים העתידיים של המדינה הזו , הדבר הכי מקודש ! יאנוש קורצ'ק אמר "הזורע חיטה משקיע לשנה הנוטע עצים משקיע לשנים המחנך נפשות משקיע לדורות…" פה לא חושבים כך ….

 6. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  המקרה הקשה והידוע מכל סיפורי חושפי השחיתויות הוא של מיה קוך שחשפה שחיתות בתנובה וכתוצאה מכך פוטרה. קוך נאבקה בפיטוריה ותנובה פנתה לפסיכיאטר, שלא בדק אותה אישית וכתב חוות דעת, שעל פיה קוך אינה שפויה וכי עליה להתאשפז בבית חולים לחולי נפש. (כחלק מתוצאותיו של המאבק תוקן חוק טיפול בחולי נפש ונקבע שאסור לאשפז אדם בכפייה ללא בדיקת פסיכיאטר מחוזי. ד"ר אבנון הפסיכיאטר הושעה מתפקידו.)
  מיה קוך שהייתה לחושפת שחיתויות ייסדה את עמותת עוגן, וזכתה לאות אביר איכות השלטון של התנועה למען איכות השלטון.

 7. roni.shavit@gmail.com'רוני שביט

  פספסנו בגדול ! , לא מובן לנו, זאת שאנחנו מאפשרים קיומה של שחיתות מוסדית שכזו – מאפשר לגיטימציה להתנהגות בוחר דומה. זה כנראה לא ישתנה בקרוב. איך תבקש מבחורינו ואימותיהם להקריב למען בטחון קיום מדינתינו?
  למעשה, אילו הבעיות האמיתיות שלנו.

 8. holdenei@gmail.com'הולדנגרבר ישראל

  מה לעשות. זה רק מעלה את לחץ הדם.
  אני מכבד מאד את האמיצים חושפי שחיתויות. אבל לאחר שנים אני מבין שפעולות של בודדים לא יפסיקו את זה.
  השחיתות מובנית בעמדות השררה. ושום פעולה בודדת לא תפסיק את זה.

 9. eli_yerushalmi@hotmail.com'אלי

  על בשרי חוויתי התנהלות משרד מבקר המדינה.
  דיווחתי על עבירות בהגירה למבקר ונשלח מכתב תשובה מהמבקר ללא פחות מאשר למקום עבודתי שחשף אותי והביא להתנכלות נגדי.
  בהמשך נשלחתי על ידי משרד המבקר להגיש עדות בלהב 433 והגעתי לרפק ערן מלכה.
  עדות לא יצאה ממפגש זה.
  לאחר שנה ומחצה החליט המבקר כי אני חושף שחיתויות אך שנה לאחר מכן, במפגש עמו התנה מציאת משרה עבורי בהגשת עדות במשטרה.
  משסרבתי לנוסח זה, פוטרתי .
  כל זה כי לא רציתי לקחת חלק בעבירות פליליות.
  לכן, אני ממליץ לכל אחד שרואה או שומע, לרבות על עבירות, לשתוק, להתעלם ובטח שלא לפנות למשרד מבקר המדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.