על זה ראש אגף תקציבים צריך להתפטר

לאמיר לוי לא הייתה כהונה קלה כראש אגף תקציבים. בלשון המעטה. פעם אחת ביום עיון מסורתי, חגיגי לכאורה של אגף התקציבים, הוא נאלץ לשמוע את שר האוצר, הבוס, יורד על האגף שלו ומסביר לאנשיו כמה הם לא מבינים שום דבר. מיד אחר כך הוא יחצ"ן את המתקפה הבוטה לתקשורת. מנסה לסחוט נקודות רייטינג מלצאת גבר על חשבון האגף שכפוף לו. לפיד גם הטיל חרם נדיר על אחד הבכירים באגף, זה שהיה אחראי על נושא הדיור. לא מוכן לשבת איתו, הודיע שר האוצר ובעצם גרם לאותו בכיר לעזוב את האגף. לוי ניהל כמה שיחות לא קלות עם לפיד, אבל איכשהו הכיל את זה. מנסה להיצמד לסיבות הטובות, שבגללן בא לאגף התקציבים.

אחר כך לפיד יצא עם תוכנית מע"מ אפס, למרות התנגדותו הנחרצת של לוי והאגף שלו. לוי ניגב את הרוק ושמח לגלות שהמערכת הפוליטית רצחה את זה. כשלפיד הלך, לוי נאלץ לאכול עוד שתי צפרדעים ענקיות. ההסכמים הקואליציוניים גררו מחויבויות מטורפות של מיליארדי שקלים, כמעט מכירת חיסול, כולל כספים קואליציוניים גדולים למפלגות, שנדמה היה ללוי, פוסט פרשת "ישראל ביתנו", שייעלמו מן העולם. זה היה עוד כלום, לעומת הגלולה שבאה לאחר מכן. מתווה הגז. לוי עמד בחזית של המו"מ ושיווק המתווה הלא פופולארי הזה. בשיחות סגורות הוא היה רחוק מלהתלהב מהמתווה הזה, אבל הוא הרגיש שזה הרע במיעוטו והלך עם זה. זה עלה לו בלא מעט יוקרה. אומנם מתנגדי המתווה שמו אותו נמוך ברשימת החיסולים. אפילו ה"מרקר" טיפל בו יחסית בכפפות של משי. בכל זאת, שנים של שירות מסור במחנה 'הטובים', יצרו עבורו איזו חגורת הגנה קטנה.

ובכל זאת, התקציב הדו שנתי הוא אופרה חדשה. ראשית, זה נושא שהוא בליבת העבודה של הממונה על התקציבים. לוי מתנגד מקצועית בכל מאודו. הוא, כמובן, לא היחיד. יש כמעט קונצנזוס בקרב כלכלנים נגד התקציב הדו שנתי. שנית והכי חשוב, בניגוד לכל נושא אחר, פה אף אחד (חוץ משטייניץ) לא מנסה אפילו לטעון שזה טוב לכלכלה, שזה יעיל למשק. נתניהו בשלב של הקריירה שהוא כידוע לא סופר אף אחד ולא מרגיש שהוא חייב למישהו הסבר בעניין הזה והבוס של לוי משחק את המשחק המוכר והגאוני שלו, שבימים קצת יותר אפורים היה נקרא צביעות. משה כחלון, כידוע, טוען שהוא נגד התקציב הדו שנתי, אבל שאין לו ברירה, הוא חתם על זה והסכמים צריך לכבד. כל כך שקוף, כל כך הגון, כל כך כחלון, רק דבר אחד לא מסביר שר האוצר. למה חתמת? הרי בקמפיין הבחירות אמר כחלון שהקדיש את השנתיים פסק זמן שלו להתכוננות לתפקיד. נושא התקציב הדו שנתי הוא לא בדיוק נושא חדש. כחלון הודיע במהלך המו"מ הקואליציוני שעל העברת מנהל התכנון ממשרד הפנים, הוא יפרק את כל העניין. מנהל התכנון כן ותקציב דו שנתי לא?

אמיר לוי בא חזרה לאגף התקציבים באמת כדי לשפר, הוא לא ציני, באופן כמעט בלתי אפשרי. כשהוא נכנס לתפקיד הוא ממש רצה לעשות שינויים משמעותיים בתקציב הבטחון. לא עבד. הוא הרגיש שהוא בא לממשלה שיכולה באמת לעשות שינוי במה שנקרא 'יוקר המחיה'. קצת יותר עבד. עכשיו, זה הזמן שלו לשדר מסר מהדהד, מסר שיותר חשוב מכול רפורמה נוספת. יש שדרה מקצועית באוצר, יש לה עמדה והיא לא תהיה מוכנה שידרכו על עמדתה בלי שום סיבה מקצועית. הכלכלן הראשי באוצר, מיכאל שראל, עשה את זה באופן נקי ומהדהד כשלפיד לא קיבל את עמדתו והלך על מע"מ אפס. הממונה על התקציבים, רמי בלינקוב, עשה את זה כשלא ספרו אותו במו"מ על התקציב הראשון של ממשלת נתניהו ב – 2009. עכשיו זה הזמן של לוי. זה לא יעצור את התקציב הדו שנתי. זה לא באמת יזיז לנתניהו, אולי קצת לכחלון, אבל זה יעשה יותר טוב לאגף תקציבים ואולי לכולנו, מעוד כמה חודשים בראשות אגף התקציבים.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

8 thoughts on “על זה ראש אגף תקציבים צריך להתפטר

 1. akilahav@gmail.com'עוזי

  למה לא תגיד ביושר שמע"מ אפס לא נוסה מעולם?
  שביבי הוריד את הגרזן על הקואליציה עם יש עתיד דוקא משום שחשש (איזה טמבל) מפתרון של בעיית מחירי הדיור?
  מישהו מאמין שהבעייה היא "כלכלית"? ויכוח מקצועי ב"אגף"?
  נו באמת, כבר שכחנו מה היה כאן לפני שנה וחצי?
  הרי גם אילו לפיד היה הולך על "מחיר למשתכן" ביבי היה מפוצץ את זה.
  כחלון לא באמת מאיים על שרה נתניהו. לא מעצבן את "הגברת".
  זה הייחוד האמיתי שלו.

 2. yotamd@post.bgu.ac.il'יותם

  אם זה לא יזיז לאף אחד, כמו שהעדת, אז למה הוא צריך להתפטר?

 3. or_ner_adv@bezeqint.net'נפתלי אור-נר

  אני לא מבין מה לאתה אתה מצפה מהדרג המקצועי הפועל תחת רודן הקרוי נתניהו? שיאבק, אבל ממש, על עמדותיו? שיהא גם מוכן לשלם מחיר אישי בשלם.? השתגעת?

 4. יניב

  הצביעות הנוראה של כחלון הכי הרגה אותי, וכמו טיפש, התביישתי שהצבעתי לכולנו.

  מדוע כחלון צבוע?

  כחלון הבטיח לפני הבחירות שיפעל עבורנו, הציבור, לתמוך בגז זול וזמין כדי להוריד את יוקר המחיה, אך כאשר הגיע להצבעה "נזכר" הצבוע הזה שהוא חבר של קובי מימון ונמנע מההצבעה…
  דמיינו לעצמכם שלפני ההצבעה על הגז כחלון היה אומר כדלקמן: "אני תומך בדרכו של דיויד גילה ואכן יש לפתוח מחדש את המו"מ עם חברות הגז כדי להבטיח מחירים זולים לציבור". נקודה!

  מה היה קורה?

  כחלון היה נישא על כפיים בציבור כולו והיה יוצא ענק.
  נכון , לזה היה מחיר – כחלון היה מפסיד את חברו הטוב קובי מימון…

  אבל, כאשר התגלה כי כחלון בגד בנו, בציבור, (בתקוה שיקבל בעתיד ג'וב אצל מימון – אין לי הסבר אחר) כחלון איבד את כל אמינותו לא רק אצלי אלה אצל כל מצביעיו, כך גם בעניין התקציב הדו שנתי הגרוע. ולכן, זאת הסיבה שהוא ומפלגתו צונחים בסקרים וכחלון יהיה אפיזודה חולפת בחיים הציבוריים שלנו!

 5. םם

  זה לא באמת משנה תקציב לשנה או לשנתיים.

 6. ציון

  כחלון אינו צבוע. אין הוא ראוי אפילו לכינוי זה. האיש פשוט תחמן מהסוג הזול ביותר. ההתנהלות שלו ממש מביכה בחוסר התיחכום שלה.
  נתחיל מנושא הגז. נניח שהאיש היה "חייב" לפטרון ולמממן שלו שחמק מהארץ. יכול היה להימנע מהצבעה אך לאפשר חופש חברי הסיעה שלו. אך הוא כפה על חברי הסיעה להצביע עם נתנייהו.
  נמשיך עם תקציב משרד הבטחון. הוקמה ועדה שעבדה חודשים רבים על מנת לשנות ולו במעט את האנומליה של צבא שיש לו מדינה. ומה עשה כחלון? ישב באישון לילה עם נציגי הרמטכ"ל ושר הבטחון וסגר הסכם מוזר ביותר שיחייב את המדינה לשנים רבות מאד. ללא דיון, ללא בקרה. הכל בשליפה.
  ועוד מקרה אחד משעשע. קם הפופוליסט כחלון והכריז בקול גדול שהוא מפסיק את שיטת המכסות בענף הלול לתפארת מדינת ישראל ולהורדת יוקר המחיה. החקלאים כצפוי יצאו בהפגנות. מה עשה כחלון? סגר איתם דיל. הוא יתן להם מענקים והם יורידו את מחיר הביצה באגורה אחת בעוד 5 שנים. עתה הוא מתגאה שהוא שומר על החקלאות בארץ.

 7. משה מרמת גן

  שוב ושוב… אתה פטפטן יה' דרוקר.
  כדי להגיד משהו, צריך לזכות בקצת קצת אמינות.
  נותנים לך מסך וקצת מקום על הנייר ויש לך מיד
  מה לשלוף!
  כדי לזכות בקצת אמינות "תתלבש" מה קורה בחקירה של בוזי,
  מה מריץ את בוזי לממשלת נתניהו, ממשלת ישראל?
  תעשה משהו כזה כמו למשל אילנה דיין שגם לה "הימין" תפוסה
  ובכל זאת עשתה תחקיר אחד שונה.
  תנסה, יהיה לך כיף.

 8. eligg@gmail.xom'אלי גרינברג

  שכחתם להזכיר שנמצאו שלוש שערות עם פרופיל גנטי שונה משל תאיר בידה. ואין שום קשר בשיער לזדורוב. חוץ מהמון ההממצאים הפורנזים שיש בזירה שגם לא קשורים אליו. כאילו שהרוצח אומר הנה אני בואו תתפסו אותי והחכמי חלם השוטרים אומרים זוז זה לא אתה יש לנו כבר עולה חדש שלא מבין כלום מהחיים שלו. אין לנו כוח ועצבים לעבוד וחוץ מזה קיבלנו הוראה למצוא את הרוצח תוך שבוע ולבדוק עכשיו ממצאים והוכחות מדעיות לוקח יותר משבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.