הספינים והשקרים בהודעת המטה לבטחון לאומי – פרשת הצוללות

| 17 בנובמבר 2016

המסמך שהוציא היום המטה לבטחון לאומי, כלומר, לשכת ראש הממשלה, הוא מלאכת מחשבת של רמייה וספינים. הנה הסיפור האמיתי, אחרי שדיברתי עם כמה יודעי דבר:

זה מתחיל בכך שראש הממשלה כתב במסמך הנחיות שלו סביב דיוני הצטיידות עתידיים שצריכות להיות לצה"ל 9 צוללות. שר הביטחון יעלון ראה את זה ולא ידע מאיפה זה נולד. לא צריך יותר מחמש, מקסימום שש. החלה אותה עבודת מטה שמתוארת במסמך. גם דיון הקבינט עליו מדברים ומעורבות משרד הביטחון בשלבים הראשונים של התהליך נוגעים בכלל לרעיון שצריכות להיות לצה"ל 9 צוללות. נעשתה עבודת מטה באמת מסודרת מול יוסי כהן, ראש המועצה לבטחון לאומי באותה תקופה והוא, מסתבר, שוכנע בעמדת משרד הביטחון וצה"ל והרעיון נגנז.

מה שעושה ההודעה של המל"ל במניפולטיביות גדולה, היא קושרת את התהליך הלכאורה מוסדר, שהרגע הוסבר, לטירוף שקורה אחר כך. אחרי שהחליטו שלא ואין צורך, הגיעה הדלפה לשר הביטחון שראש הממשלה עומד לחתום בביקורו בגרמניה על חוזה. יעלון ההמום ביקש לראות את החוזה ויעקב נגל, שהחליף את יוסי כהן שלח טיוטת חוזה אל ראש המטה של יעלון (ולא למנכ"ל משרד הביטחון, כפי שנאמר בהודעת המל"ל). התברר ליעלון שמאחורי גבו נתניהו עומד לחתום על חוזה של ממש לקניית 3 צוללות ושתי אוניות נגד צוללות. פה פרץ העימות בין יעלון לראש הממשלה, שלא מוזכר משום מה בהודעת המל"ל. יותר נכון, היו מספר שיחות לא נעימות בין יעלון לנתניהו. מי צריך אוניות נגד צוללות, תמה שר הביטחון. אף פעם צה"ל או משרד הביטחון לא הציגו צורך כזה. למה להתקשר בחוזה לקניית 3 צוללות כשהצוללת הראשונה שנצטרך להחליף אותה היא רק ב 2030, שאל יעלון. למה להתקשר בחוזה עם מועדי תשלום ומועדי מסירה לצוללת שתגיע עוד 14 שנה? אולי הטכנולוגיה תהיה שונה, אולי תהיה מספנה אחרת, אולי המחירים יהיו אחרים. נתניהו טען שחייבים לנצל את הזמן בו מרקל עדיין נמצאת. הויכוח לא הסתיים עד לנסיעתו של נתניהו לגרמניה. כשהוא היה בגרמניה, בשיחות בין ראש הממשלה לשר הביטחון, אמר יעלון לנתניהו שאם העניין הוא נוכחותה של מרקל (כדאי להזכיר שהעסקאות לרכישת שתיים מהצוללות נחתמו בזמנו של גרהארד שרדר הסוציאליסט, כך שלא בטוח שמנהיג גרמני אחר לא יחתום על חוזה שמספק אלפי מקומות עבודות במספנה הגרמנית) אז אין צורך לחתום על החוזה. די בכך שמרקל תחתום על הצהרת כוונות כללית שתביע נכונות למכור 3 צוללות בעתיד לישראל.

אגב, אחרי שיעלון קיבל את אותו חוזה מנגל, הוא בדק עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. הרמטכ"ל לא ידע מזה. אולי מישהו היה מעורב בחוזה הזה בדרגים יותר נמוכים של צה"ל או משרד הביטחון, ביקש יעלון לבדוק. אייזנקוט בדק ואמר שלא.

המסמך שהוציא היום המטה לביטחון לאומי, כלומר, נתניהו, התייחס לנקודת הזמן של העימות המתואר, כזמן של דיאלוג עדין. "הוצג מזכר", נאמר שם והיו לשר הביטחון הערות ושיקללו אותן לתוך המזכר וכל מיני קשקושים. התיאור הזה מעוות לחלוטין את האמת ולא במקרה. הוא מתעלם מהעובדה שראש הממשלה רצה לחתום על תוספת של 3 צוללות, שהראשונה שבהן אמורה הייתה להגיע שנים לפני 2030, שנים לפני שצריך להחליף את הצוללת הראשונה של צה"ל והניסוח הזה בכוונה מתעלם מהעובדה שראש הממשלה הזה רצה גם להילחם בצוללות של צבאות אחרים (איזה?) באמצעות 2 אוניות נגד צוללות.

גם לפי הודעת המל"ל המניפולטיבית, פתאום בין פברואר ליוני 2016 יש איזה הפסקה בטיפול בנושא. מעניין למה. מה קורה בזמן הזה? אה, יש מו"מ קואליציוני, נתניהו פתאום מוכן לוותר על שר הביטחון שלו והוא באמת מוכר את התיק, להפתעת כולנו, ליריב הכי גדול שלו, האיש שהשפיל אותו מעל כל במה, איווט ליברמן. ממש במקרה ליברמן, מתברר, תומך בעסקת הצוללות ואפילו מכיר בדרך פלא את הנציג הישראלי של המספנה הגרמנית בארץ. מהרגע שליברמן נכנס, הכול זז מהר יותר. יש מו"מ, יש חוזה, מביאים לקבינט, מאשרים בקבינט פה אחד ושלום על ישראל. בדרך, כנראה, עפו 2 האוניות נגד צוללות ומועדי הזמנים קצת שונו כדי שצה"ל יוכל לבלוע את הדבר הזה, כלומר, שהצוללות יחליפו צוללות קיימות ולא יהוו תוספת.

אז למה לנתניהו כל כך היה חשוב עניין הצוללות? למה הוא רצה 9? למה רצה לחתום עם המספנה הזאת על חוזה כל כך נדיב והאם באמת לא ידע ששימרון מייצג את הנציג הישראלי שלה במשך שנים ארוכות? ולמה רצה למנות את חברו הטוב של אותו נציג של מספנה גרמנית לתפקיד של ראש המועצה לביטחון לאומי, מינוי שכבר בזמן אמת הרים מאה וחמישים גבות?

תגובות

תגובות

38 thoughts on “הספינים והשקרים בהודעת המטה לבטחון לאומי – פרשת הצוללות

 1. romoded@gmail.com'עודד

  לפי ההתנהגות שלו הוא לא ישן כנראה בלילה כי הוא ישן בשאר שעות היום…!

 2. Blabla@yahoo.com'דן

  מה הטענה? שנתניהו קנה 3 צוללות במיליארד וחצי יורו בשביל שוחד? או בשביל שבד עוד שהוא לא שילם לשימרון?
  כמה שכולנו מבינים את המגבלות והשגעונות של ביבי זה נשמע כמו הסחפות היסטרית.
  אולי שימרון תחכמן ואולי ביבי עשה בלי סוף מניפולציות כדי להעביר את קניית הצוללות, אבל בשביל שוחד?
  לא נשמע הגיוני.
  אולי אני תמים אבל אני פשוט לא מאמין.

 3. amanont@gmail.com'זוזברה

  יעקב עמידרור (שהיה ראש המל"ל עד 2013) טען היום בערוץ 2, שהוא המליץ על תוספת הצוללות.
  הוא הוסיף ואמר שהוא המליץ לקנות 6 נוספות ולא רק 3. וביבי הוא זה שהוריד את זה ל-3.
  האומנם?

 4. קפטק

  כמה הוא עוד צריך בשביל עצמו? מה עוד חסר לו?
  ארמון בקיסריה, מיליוני דולרים במקלטי מס, ארמון שנבנה בירושלים, מטוס פרטי, וודאי עוד נדל"ן ונכסים אין סוף!
  מה עוד חסר לו? לא ברור…

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  המלך הוא עירום וגם פסיכי לאללה, מפחיד!!
  שאפו רביב דרוקר, תודה לאל (או למה שזה לא יהיה) שנשארו עוד כמה אנשים ישרים ואמיצים כמוך במדינה הרקובה הזו!

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כמה שנאה ורוע יש לך אתה אובססיבי חבל שלא סגרו את ערוץ 10 כבר שכחת כמה בכיתם אז
  אוכל אתכם לראות שממשלת נתניהו עומדת להעביר תקציב ולכהן עוד שנתיים
  יאללה רדו ממנו

 7. Saraherman47@gmail.com'שרה

  רביב דרוקר צריך לקבל פרס ישראל על עבודתו העיתונאית!
  רק שלא תישבר ושאף אחד (גם לא ראש ממשלה) לא יזיז אותך מהאמת שלך

 8. amit.henig@gmail.com'עמית

  עבודה עיתונאית למופת. מה חבל שכנראה שוב השחיתות תנצח.

 9. עופר

  רביב, ישר כוח על חשיפת האמת ועל מתווה השחיתות והקומבינה של ממשל נתניהו

 10. אלי

  לא אתפלה אם הוא יעלה על מטוס עם משפחתו המושחתת ויבקש מקלט מדיני באחת המדינות ,
  הימים היפים שלך מאחוריך ביבי נתניהו האיש המושחת בתולדות העם היהודי ,
  ואני חייב לציין שאני מצביע ליכוד כל השנים עד שהבנתי שהחרא הזה צוחק לנו בעניים כל השנים

 11. no@email.com'נמר שוליים

  הייתי משקיע בתגובה מנומקת שמראה כיצד אתה נוקט במניפולציות ואי דיוקים שבהן אתה מאשים את המל"ל לו הייתי בטוח שתפורסם.
  "הנה הסיפור האמיתי, אחרי שדיברתי עם כמה יודעי דבר": וואלה?
  הנה סיפור מופרך בניגוד לסיפור אמיתי מצוי: עיתונאים הם אנשים קטנים שעסוקים בהפצת מנטרה פוליטית ולפעמים תמורת טובות הנאה ותשלום מגורמים עלומים. קצת הגיון בריא לא יזיק לעניין.

  אם בכיר היה רוצה לקבל או לשלם למישהו שוחד לא היה בוחר ברכש בטחוני חריג בהיקפו שבו מעורבת כל צמרת צה"ל והצמרת הפוליטית. כשמדובר בראש ממשלה פופולארי שיכול להרוויח הון מהרצאות ופעילות עסקית לגיטימית אתה מאשים אותו בטמטום מעבר לתאוות בצע. כנראה שמרום "מעמדך" בתקשורת אינך מבין כיצד הטענה "העיתונאית" שלך נשמעת.

 12. דודו

  רביב, תמשיך בעבודתך המעולה, בשקט וברוגע שאתה מפגין. יושרך לא מוטל בספק עד עתה. אנחנו איתך.
  כל הכבוד על האומץ שאתה מפגין, זה לא מובן מאליו.
  עלה והצלח.

 13. margalit_strul@yahoo.com'מרגלית סטרול

  רביב יקר
  הפוסטים שלך נוטעים תקוה שהאורוות יהיו נקיות יותר המשך להשמיע את קולך ואין לי ספק ולו הקל ביותר לגבי אמינותך ויושרך.אתה מייצ בעיני את הקול השפוי וישר במדינה הזאת קול שהופך מעוט אט אט..
  המשך בדרכך כי אנשים כמוך הם עוגן עבורנו לעתיד טוב יותר.
  חזק ואמץ

 14. רומי

  רביב דרוקר וערוץ 10,
  בלעדיכם אנא אנו באים.
  כבוד,ותחזקנה ידיך רביב דרוקר.

 15. אחד

  רואים שרביב דרוקר עובד עבור גורמים זרים ולא מבין כלום בביטחון.2 צוללותתמיד בים,2 בעמדת החלפה ו2 עושות עבודו תנוספות.דרוקר רק מזיק לביטחון המדינה כדי לתת שרות תמורת כסף רב שהוא מקבל.זה גרוע משחיתות.ככלל מי ששובד עבור גורמים זרים,מדינתיים הוא סוכן זר בארהב ובצרפת .

 16. ourisivan@walla.co.il'אורי

  האמת היא שיותר מטריד שיקול הדעת הלקוי…מאז (או בעצם פרט ל ) מבצע אנטבה , שום פעילות של הצבא לא נסתיימה בהצלחה. ביום כיפור לא היינו מוכנים לטילים נגד מטוסים (ולמלחמה בכלל) בלבנון הראשונה לא היינו מוכנים לאר פי ג'י שפשוט טבחו בנגמש"ים , כנ"ל באינספור ה" מבצעים" בעזה , יכולת התמודדות ירודה בכל האינתיפאדות , אי מניעת פיגועים והרשימה לא נגמרת. בנתיים, נמוגות המדינות סביבנו לתוך כאוס והדבר היחידי שלא מפסיק לנסוק זה תקציב הביטחון. צוללות ? תשים לי תשע בשקית. אף 35 ? שמור לי בצד 30 . ובקו התחתון, שני שליש מהנדל"ן להשקעה בארץ נקנה על ידי יוצאי מערכת הביטחון . הרבה ביטחון הם לא ממש סיפקו, אבל כסף גדול הם לקחו כאילו אין מחר. אבל דברים שרואים מכאן …לעולם אי אפשר לדעת…יכול להיות שביבי כבר מכין את המכה השניה מול סין.

 17. אא

  אם רוצים שהכתבה תעשה רעש אמיתי ולא תשכנע את המשוכנעים. פשוט צריך לפרסם סדרי גודל של קופונים שאנשי התיווך למינהם מרויחים בעסקה כזו, כולל כמה עורך הדין שימרון ומשרדו גובים.

 18. ornac@gmail.com'אורנה

  רביב דרוקר, המשך לקשקש בקומקום. איסטרא בלגינא, קיש קיש קריא..כנראה שהייעוד שלך בחיים מתמצה בלתפוס
  את ביבי נתניהו בקלקלתו. מתי יהיו לך חיים? כנראה שביבי חשב שלהגנת המדינה דרושות עוד 3 צוללות וכמו שאתה רואה, עם ישראל ברובו תומך בראש הממשלה וסומך על שיקול דעתו . לעניין עו"ד שימרון, לא כל מה שאתה מנסה להציג שכשוחד, הוא אכן בגדר שוחד. תמיד אפשר למצוא שההוא היה חבר של ההוא בעבר או בהווה, כי"ח=כל ישראל חברים.

  NEXT

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אם דברי רביב דרוקר לא אמת שיקום ביבי ויתבע אותו על הוצאת דיבה וביבי לא קם כנראה שהכל אמת

 20. abbaeven@walla.com'חפץ חיים

  1. אני מתקשה להאמין שביבי לא ידע ששימרון מייצג גורם ישראלי שמקדם את מכירת הצוללות. אני מתקשה להאמין ששימרון לא סיפר לביבי בשלב כלשהו על מעורבותו העקיפה בעסקה.
  2. המהלך של ראש הממשלה לקדם את נושא רכישת הצוללות ביוזמתו ללא יוזמה של מערכת הביטחון לרכישת הצוללות, נראה מהלך תמוה מאוד וחריג מאוד.
  3. לכאורה ובמחשבתי עולה העובדה שביבי פעל לקדם את נושא רכישת הצוללות על מנת לשפר את שימרון כתחליף לשכר טרחה. הכול לכאורה כמובן. הרי ידוע שביבי לא אוהב לשלם כלום ובטח לא מאות אלפי ש"ח.
  4. החכמולוגים שמנסים להשוות בין התנגדות הצבא לפיתוח כיפת ברזל וההתנגדות לרכישת הצוללות לא מבינים את ההבדל בין מחקר ופיתוח ובין רכש.
  5.בנט הוא השר הטיפש ביותר בממשלה. היה טיפש וכנראה יישאר טיפש. הפוסט שלו שביבי מעולם לא יפקיר את ביטחון ישראל, אין לא כל קשר לפרשה.

 21. yoav.havkin@gmail.com'יואב חבקין

  לכל הספקנים.. יש כאילה שלא יודעים מתי לעצור, ואז הם עושים שגיאה אחת יותר מידי… החמדנות של רבים שהוא המוציא לפועל שלה, לא יאפשרו לו לעצור…

 22. urgr82@gmail.com'אורי

  כל הכבוד לדרוקר. יש מספר עיתונאים אמיצים שלמרות האיומים מגורמי ימין ודה-לגיטימציה מצד ביבי, עושים עבודת קודש בלתי נלאית. אילנה דיין, בן כספית, אברמוביץ ועוד.
  כרגע, לצערי, זה נראה כאילו ידם של המושחתיםעל העליונה, וכך מתאפשר לליברמן להיות שר ביטחון, שטייניץ בענייני גאז, ביבי , ועוד.
  המדהים הצפוי הוא שבוחריהם לא מזהים שגונבים אותם ומנסים להרוג את השליח שמספר להם שגונבים אותם.
  אבל, אסור להתייאש. אני מאמין ומקווה שיהיה שכר לעמלם של דרוקר ועמיתיו לתקשורת אמיצה.

 23. אברהם מאיר

  איפה מנדלבליט?
  יש מצב שמנדלבליט יחקור מי קיבל? כמה קיבל?

 24. aviefar@yahoo.com'Avner Barda

  הצורך לרכוש לפחות עד 3 צוללות בזמן הזה הוא צורך שמקובל על צה"ל. הויכוח היה לא עם אם צריך לרכוש את הצוללות אלא באיזה כסף לשלם עליהן. כמובן שצה"ל לא רוצה שהכסף יהיה כלול בתקציב הביטחון השוטף אלא בהוצאה מיוחדת שמלוץ לתקציב הצבא. לכן ההתנגדות כמו שמציג את זה כאן הכותב לא היתה התנגדות לעצם הרכש אלא לדרך שהרכישה תתוקצב. הפתרון שהושג בסוף בדיונים במשרד הביטחון עם כל הגופים שלוקחים חלק בהחלטה – צבא, משרד האוצר ומשרד הביטחון – שהכסף יילקח חלקו מתקציב הצבא וחלקו האחר מתקציב משרד הביטחון ומעוד משרדי ממשלה.

 25. תמי

  ועכשיו אני שואלת כמה ממצביעי ביביהו יקראו את רביב? יפנימו את המשמעות?
  אפס
  ולכן
  צריך לצאת לרחובות

 26. tax@tax.gov.il'אזרח קטן משלם מיסים

  שימו לב שכל הזמן מסבירים לנו כי נהוג לשלם שכ"ט למתווך, אבל איזו עבודת תיווך בעצם נעשתה פה?
  מה? יש בעולם המון מספנות המסוגלות, ומוכנות (ע"ע ארה"ב, שאיננה מוכנה, וכנראה גם בריטניה תסרב) לייצר עבורנו צוללת עם יכולת שיגור טיל גרעיני? ועוד לקבל איזשהו סיוע גרמני?

  מן הסתם ישנה רק המספנה הזו בגרמניה. וזהו.

  אז על מה בעצם לשלם ולו דולר שחוק אחד למתווך קומבינטור?
  כל מה שצריך זה שיחת טלפון אחת בין 1 ביבי ל 1 אנג'לה מרקל. וזהו.

  אני כאזרח משלם מיסים לא מוכן לשלם סנט אחד למתווך קומבינטור. הלא אזרחים לא מוכנים לשלם דמי תיווך של אלפי שקלים (להבדיל ממיליוני דולרים) על הרבה יותר עבודה למתווך דירות, שבאמת עושה עבודה ומכתת רגליים, אז על מה למען השם לשלם עשרות מיליונים למישהו שבעצם לא עשה כלום?

  מבחינת האינטרס שלנו אזרחי מדינת ישראל שיורידו בבקשה את מחיר העיסקה בגובה שכ"ט, ושהמתווך הקומבינטור ילך לחפש את החברים שלו.

  אף אחד מכם לא היה משלם דולר אחד על תיווך בין קונה יחיד למוכר יחיד.

 27. zivshmuel@gmail.com'שמואל זיו

  אתה נחשב בעיני עיתונאי אמיץ ואמין. היום עיתונאים העלו ספקות באשר לאמינות הדיווח שלך בנושא הצוללות והעלו הקלטות שלכאורה מוכיחות ששלוש הצוללות נועדו להחלפת הישנות ולא נוספות לסד"ק. יש רק שתי אפשרויות: או שהם מכפישים ואז חובת ההוכחה עליך או שטעית ואז זה מסכן את המוניטין שלך. אשמח לשמוע בקרוב איך אנו יוצאים מהמבוך.

 28. urgr82@gmail.com'אורי

  כמי שמכיר את תהליכי ההצטיידות בצה"ל, התנהלותו של ביבי חורגת מכל מנהל תקין וסביר. פשוט מזעזע. הציבור שלא מכיר את התהליכים לא מבין, לדעתי, את חומרת הדברים . השחיתות זועקת כאן לשמיים, ואם היה יועמ"ש לא מטעם, כבר מזמן הייתה כאן חקירה ולא בדיקה.
  אבל כשכל שומרי הסף הם מטעם – ייתכן שהשחיתות תמוסד. עצוב.

 29. navy@walla.com'בוא אלינו לים

  כשמסתכלים לכיוון זרקור (ביבי) לא כולם כלום מסביבו.
  תסלקו רגע את ביבי הצידה ותגלו משולש: צייני, אבריאל בר יוסף, מיקי גנור.
  הראשון, בתור מפקד ח"י מזיז את המתווך הקודם ומכניס בכח מתווך חדש. ועושה את זה גם בברוטליות כשהוא מבהיר לגרמנים שבלי החלפת המתווך אין עיסקה. אח"כ הוא מכסה בזריזות על העקבות ומודיע שהוא מתנגד לצוללת השישית.
  בשלב הבא אבריאל מקדם במל"ל את העיסקה ומי גוזר קופון – המתווך החדש.

  ומה משותף לכל השלישיה – כולם מחיל הים. כולם שרתו באותו זמן פחות או יותר במקביל (צייני ואבריאל אפילו באותו גיל מה שאומר ששרתו פחות או יותר במקביל ושניהם גם היו קציני מכונה שזה עולם מאד קטן בחיל שמטבעו מאד קטן, וגנור גדול מהם במעט)

  צרוף מקרים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.