תגובה לאביגדור ליברמן – התותח החדש של צה"ל או פאינה?

| 9 באוגוסט 2017

שר הביטחון פרסם פוסט כנגדי בו הוא כינה אותי "ערפד" וכתב "רביב דרוקר הוא אדם אובססיבי המונע משנאה אישית, גזען ושרלטן, ואין לו שום קשר לעיתונות מקצועית והוגנת". על מה יצא קצפו של ליברמן? לטענתו, על דברים די צמחוניים שאמרתי אתמול בתום "המקור" בנושא התותח החדש של צה"ל. נראה לי שלא התותח הקפיץ את ליברמן, אלא דברים אחרים.

אתמול התפרסם כתב אישום חמור במיוחד נגד המקורבת מספר 1 של ליברמן עד לא מזמן, פאינה קירשנבאום ועוד כמה מבכירי המפלגה – דאוד גודובסקי, רמי כהן). כתב האישום מלא בעובדות מסמרות שיער, אבל חידה אחת מרחפת מעליו ולא נותנת מנוח. איך איווט לא בעסק? ישראל יהושע, הלוביסט המקורב לליברמן, שהזכיר בהקלטות את שמו של ליברמן, מוזכר שם. כספים קואליציוניים של המפלגה, שאיווט עומד בראשה, נעים במשך מספר שנים למועצות אזוריות, עמותות, מקורבים ומשרדי יחסי ציבור. חלק מהיעדים הללו הם היענות לבקשות של ליברמן. הכספים הללו מימנו סקר ששירת את המפלגה. פעילי מפלגה קיבלו כסף. חלק מהכסף הלך לאתר האינטרנט יזרוס, שהיה מקורב מאוד לליברמן, שירת אותו, פעל למענו וליברמן עבד קשה כדי שיישאר בחיים. עשרות אנשים, מסתבר, היו מודעים לשיטה המושחתת. ראשי מועצות, ראשי עמותות, בכירים במפלגה ורק ליברמן, פלא פלאים, לא ידע מכלום.

אתמול ב"לונדון קירשנבאום" והיום ב"סדר יום עם קרן נויבך" דיברתי על הפרשה המדהימה הזאת ועל השאלה המנקרת איך ליברמן הצנטרליסט, שדבר לא זז במפלגה בלעדיו, לא ידע מדבר. ביני לביני גם חשבתי קצת על היחסים בין קירשנבאום לליברמן. כתב האישום שהוגש אתמול נגד פאינה שווה 7-8 שנות מאסר כמו כלום, אם עובדות כתב האישום אכן יוכחו במשפט. האם עובר בראשה של פאינה הרצון להפוך לעדת מדינה? לצמצם את עונשה? ואם חולפת לה מחשבה כזאת בראש, עדת מדינה נגד מי? מה היא יכולה לספר?

אה וקרה עוד משהו אתמול לפני שדיברתי על התותח, שהטריף כל כך את שר הביטחון. שידרנו את הסרט על פרשת כלי השייט ובו כמה סימני שאלה בנוגע לליברמן. ליברמן, כזכור, צולם בטקס הענקת קונסול כבוד למיקי גנור. משונה. שר חוץ לא נוהג להגיע לכל טקס כזה. ליברמן הגיע, אבל טען בדיעבד שאין לו שום קשר לגנור ומעולם לא פגש אותו. ובכן, אנחנו חשפנו אתמול שלפחות בעוד מקרה אחד הם נפגשו. שר החוץ ליברמן נסע לבקר במספנה בה נבנות הצוללות הגרמניות בקיל. לגיטימי. גנור, נציג המספנה, טס במיוחד מישראל לגרמניה כדי להתלוות לביקור. ליברמן טען אתמול בתגובה כי היוזמה של גנור לא תואמה איתו והוא לא ידע ממנה והוא בכלל לא דיבר איתו ולא כלום.

אנחנו גם פרסמנו אתמול את השתלשלות העניינים בנוגע לפגישה מעניינת שליברמן קיים עם עו"ד דוד שימרון. מעשה שהיה כך היה:. לפני כמה חודשים קיבלתי אינפורמציה ששימרון הוזמן לפגישה בלשכת שר הביטחון כמה ימים אחרי שליברמן נכנס לתפקידו. על רקע החילופים בלשכת שר הביטחון, זה נשמע לי מעניין במיוחד. התקשרתי לדוברו של ליברמן, אז זה היה צחי משה. משה הבטיח לבדוק וחזר אחרי איזה רבע שעה עם תשובה חד משמעית. שימרון לא נפגש עם איש בלשכת שר הביטחון. אתה בטוח, שאלתי אותו. בטוח, אמר הדובר. בדקתי אישית עם ליברמן ועם כל אנשי הלשכה הרלוונטיים. אחרי כחצי שעה הוא התקשר שוב. איווט נזכר שהם כן נפגשו. למה נפגשו ואיך שכח? הדובר הסביר שליברמן פגש אותו כמה ימים אחרי שנכנס לתפקידו וזה היה בנושאים קואליציוניים. התקשרתי לאדם שהיה מעורב מאוד במו"מ הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו (שהיה, כזכור, קצר במיוחד וכלל בעיקר את מתן תיק הביטחון לליברמן) ושאלתי אם ידע על הפגישה. לא, הוא אמר. יש קצוות שנשארו פתוחים מהמו"מ ונדרשו לסגירה? לא, אמר הגורם. פניתי לשימרון. הפגישה ארכה כרבע שעה, טען עורך הדין ועסקה בנושאים פוליטיים. אתמול שידרנו את האינפורמציה הזאת כולל התהייה האם עו"ד מכובד ועסוק כמו שימרון נוסע במיוחד לקריה בשביל פגישת בת רבע שעה עם ליברמן בנושאים פוליטיים?

אולי זה מה שהכעיס את ליברמן?

עכשיו לתותח. אתמול בתום הכתבה על הצוללות, אמרתי שאפשר לקוות שלפחות לתקופה מסוימת, מה שקרה בפרשת כלי השייט ישנה את הדרך בה נעשות עסקאות רכש ביטחוני. באולפן, אחרי הכתבה, הוספתי ואמרתי שלפני כשבוע הודיע שר הביטחון על התותח החדש של צה"ל. זה פרויקט בעלות של מיליארד וחצי דולר ובכול זאת לא היו כותרות גדולות. הוספתי שיש הרבה רחש בחש מאחוריו. ברוכי קרא שאל אם אני מבשל משהו. אמרתי שהלוואי, אבל אין לי קצה חוט, רק המצב שקומץ אנשים מחליטים בפרויקט כזה שעלותו מיליארדים רבים ולציבור אין דרך אמיתית לבחון אותו, הוא מצב בעייתי, בעיניי.

לא אמרתי ששר הביטחון קיבל החלטה "לבד", כפי שהוא כתב, אלא שקומץ אנשים מחליט ובניגוד לרוב ההחלטות הממשלתיות עם תג המחיר הזה -אין פה שום מנגנון פיקוח אמיתי על ההחלטה. ליברמן פרסם בפוסט שלו שמות של אנשים רבים ומכובדים שהיו מעורבים בזה. כמובן שהייתי מודע לכולם, אבל הם עדיין קומץ אנשים שקיבלו החלטה שנויה במחלוקת, שקשה לנו מאוד לבחון אותה. גילי כהן כתבה כאן קצת על גבולות המחלוקת  .אני קיימתי כמה פגישות בעניין והתרשמתי שהנימוק על פצצות המצרר והחשש שהגרמנים באמצע "צוק איתן 2" ימנעו מהתותח לירות הוא חשש עם סבירות נמוכה למדי. מצד שני, הסיכון שלוקחים בהליכה לפרויקט הזה הוא עצום. יש תותח גרמני מצוין שאפשר לקנות ודי מהר להשתמש בו מול תותח, שעכשיו צריך להתחיל לפתח ואלוהים יודע כמה זמן זה באמת ייקח וכמה יעלה בסופה של הדרך, שלא לדבר האם בכלל הוא יהיה ברמה של הגרמני. אני לא מתיימר להיות מומחה ארטילריה. ממש לא. כן דיברתי עם כמה אנשים שנחשבים למומחים והם העלו תהיות גדולות. אני לא טוען לשחיתות או שוחד, לא של ליברמן ולא של אף אחד אחר. אני כן טוען שזה 6 מיליארד שקלים לפחות, עם השפעה דרמטית על התקציב ועל איך ייראה העימות הבא של צה"ל ולכן, צריך דיון יותר רציני מזה שליברמן קיים. לשר הביטחון, יודע כבר כל צה"ל, אין הרי קשב ליותר מדקות ספורות, הוא מתקשה לשרוד דיונים ארוכים ותהליך קבלת ההחלטות שלו בדרך כלל הוא אימוץ עמדת צה"ל. לפחות זמן לכתוב פוסטים יש לו.

תגובות

תגובות

19 thoughts on “תגובה לאביגדור ליברמן – התותח החדש של צה"ל או פאינה?

 1. Assaf.shemi@gmail.com'אסף

  פתיחת המהדורה אתמול היתה כזאת דכאון.
  כתבה על הטייס שנהרג, מלח הארץ, איש לא צעיר שלא היה חייב לטוס כל שבוע, על המשפחה שלו שמין הסתם השתנתה לנצח ועל המשפחה של הטייס הפצוע שגם איבדו מישהו בתאונת טיסה.
  ואז כתבה על הטינופות המסריחות שהוגש נגדם אתמול כתב אישום.
  המשותף לשני הנושאים? שר הביטחון שממונה על האנשים מהכתבה הראשונה הוא גם ראש ארגון הפשע מהכתבה השנייה. אין שום סיכוי ששחיתות ממוסדת כזו מתנהלת מתחת לאפו של צנטרליסט כזה והוא לא יודע. ברור שהוא יודע. הוא פשוט פושע מתועב. גנב מסריח, איש מושחת ומשחית. איך הוא שר הביטחון?! איך ביבי נתניהו המתועב מינה אותו למרות שהוא בוודאי מכיר את כל צדדיו לתפקיד הזה? הכל בשביל העמלה של שמרון?
  המדינה הזו גמורה. הרעים נצחו. ואחר כך הם גם מעזים להשתלח בפייסבוק.

 2. ערן

  עוד 119 אנשים כמו רביב דרוקר שישבו בכנסת
  ותהיה לנו מדינה יפה,איכותית עם אנשים בעלי אינטיליגנציה ויושר
  ועם ישראל יקום עם חיוך בכל בוקר.

 3. wdouson@yahoo.com'Stef

  אותי מאוד מעניין כיצד , אדם אשר כל חייו היה במסגרת פעילות פוליטית "הצליח" לצבור הון לא קטן ? האם תקופה של 2-3 שנים מחוץ למערכות ( בין פעילות בליכוד להקמת מפלגה) נתנו תשואה כה "נדיבה" ? אז מדוע להפסיק ?

 4. daliagranite@gmail.com'דליה גרניט

  מי שצפה בתכנית המקור אמש לא יכול היה שלא להתפעל מכך שהתברכנו בעיתונות חוקרת, אמינה, מקצועית ולשאת תפילה לשלום הכתבים, משרתי הציבור האמיתיים. התגובה של ליברמן הייתה צפויה והוכיחה שגם הוא צפה בה, מן הסתם בחרדה שהצליחה להוציא אותו משלוותו. רביב דרוקר, אתה המצפון של העם הזה, האור בקצה במנהרה החשוכה שכולנו הולכים בה בעת הרעה הזו. תבורך על פועלך.

 5. ybaranan@hotmail.com'יוסי

  פאינה לא תגיד כלום. שמונה שנים זה כלום לעומת הלשנה על מרגל של רוסיה.

 6. Nomsch@walla.co.il'נעמי שוורץ

  שא ברכה אתה אדם אמיץ הנושא על כתפיו את עבודתה של האופוזיציה!

 7. אברהם

  ליברמן. הפרקליטות כשלה בסיפור עם קפריסין. כשלה בגדול.
  והנה יש לנו שידור חוזר.

 8. רפי

  איך אני אוהב שדרוקר קורע את הפוליטיקאים לגזרים…והכל על סמך עובדות בלבד..!
  אני מתפלל זה שנים רבות שליברמן יכנס לכלא..כי הוא חמק מהכלא כבר בעבר בעזרתו של חברו היוה"מש ויינשטיין (היוה"מש הכי גרוע בתולדות המדינה-בושה האיש הזה).

  אז אולי פאינה קירשנבאום יד ימינו תפתח על ליברמן ותהפוך לעדת מדינה. אמן.

  אגב, אני ממליץ בחום לקנות את הספר של אביה אלף, הפרקליטה בתיק ליברמן שכתבה על הפרשה הזאת…אני מבטיח לכם שתתלשו את שיער ראשכם..

 9. רום

  שאפו רביב,
  עיתואי אמין יסודי,
  כל מה שלירמן ופוליטיקאים אחרים–לא.

 10. davycrockett@gmail.com'דוד

  איזה בלוג פוסט מתקפל רביב.
  כל הפיקנטריה בתחילת הפוסט לא מסווה את החלק האחרון: אתה בעצם אומר שאתה לא מבין דבר וחצי דבר בהחלטות על הצטיידות צבאית. שמעת כמה "מומחים" בנושא שהעלו תהיות. במקום לבדוק לעומק את הטענות, פשוט העלית אותם באופן לא מסונן לתוכנית.

  באמת עיתונות חוקרת במיטבה רביב. סחתיין.

 11. nathan@shalom-nathan.co.il'נתן

  גם בקורת קשה יכולה להיות ענינית ובטויים כמו שהובא בתגובתו של אסף (גם הוא מדבר מדם לבו)אינם יאים לביקורת ,

 12. nathan@shalom-nathan.co.il'נתן

  בטויים צורמים המובאים כביקורת ,לא מכבדים ולא מכובדים ,לאכל שכן קשה יהיה להתיחס אליהם ולדלות מהם את האמת,אנא נקיון התבטאויות אפקטיביות וניתן ללמוד מהן "מה מתכוון המשורר"

 13. barbara@belocal.co.il'הילה

  עיתונות צריכה לדווח ועל סמך ראיות שהיא עצמה קיבלה,בדקה וראתה כי אכן הם אמינים ואמיתיים ולא לפזר השערות לא מבוססות ולנצל את מעמדה על מנת לערער שילטון ולזרוע כאןס פחד ופילוג
  מעמד הכח שקיים לאביב דרוקר בפוזיציה בה הוא נמצא ומהמקום בו הוא כותב מפחידה אותי ללא קשר לנטיותי הפוליטיות…
  האם משהו חוקר או חקר מהי השקפתו הפוליטית ומהם מניעיו ומה יוצא לו מזה ?
  גם בניית שמו ומעמדו על חשבון אחרים בשימוש ה"כלי העיתונאי" פסול בעיני
  והאם והיה ומתברר כי טעה ב"השערותיו" האם ייתן לכך את הדין ופני מי? או יסתתר תחת מטריית ה"כתב החוקר"…
  אלו דברים שכל אחד מאיתנו צריך וחייב לחשוב על כך
  לפני שמהללים אותו
  אותי אישית המעמד והצורה בה הוא משתמש בכלי העיתונאי שלו מפחיד אותי מאוד ופסול לחלוטין!
  הייתי מעוניינת שמשהו יחקור גם אותו
  מראה איזה שלדים יקפצו לו מהארון:)

 14. גדי

  מוזר מאוד מאוד שראש המיפלגה מר ליברמן לא ידע .על מעשה של פאינה קרשבאום .מעשים שהתרחשו במיפלגה במשך מספר שנים .ןמוזר עוד יותר שמשטרת .ישראל לא זימנה את ליברמן .לברור / חקירה .המינמום הנידרש לפחות .זו שיטה שנהוגה ברוסיה שממשיכה גם כאן….

 15. abaeven@wallal.com'חפץ חיים

  אם הייתי יודע כל מה שרביב דרוקר יודע,
  הראש שלי היה מתפוצץ.

 16. ruthapp@gmail.com'רות

  כל מקבלי ההחלטות נהנים מאוד מהסכסוך עם הפלסטינים. הם מרווחים המון כסף..(משני צידי המאבק) למה שירצו לפתור את הסכסוך? רה"מ "מתחזק" את הסכסוך וכולם נהנים מה"צורך" בהתחמשות. "הגנת המולדת" היא מושג מגייס את אלה שלא מבינים את הקשר בין מלחמות ומבצעים למהלכים כלכליים. להם שמורה "זכות" "למות למען המדינה"
  מי יהיה העיתונאי שיחקור איפה משרתים ילדיהם של מי שנהנים מהתחמשות ענק זו בצבא? הוא ימצא שכולם עושים "עוקף עזה" . הילדים שלהם מסודרים בעמדות "לא מסכנות חיים". כל השאר מגויסים בססמאות ביבי להיות בשר תותחים.
  איפה האמהות שתרמנה צעקה שתזעזע את אמות הסיפים??? לא את חיי הילד שלי.
  "אח שכול" בא לנחם..כמה פתטי. הוא מתחזק את הכוח והשררה שלו. ואנחנו? משאירים לרביב ועוד קומץ אמיצים לעמוד מול ים של גנבים רמאים ומושחתים. במקום לצאת בהמונים לרחובות ולנקות את הבית שחשוב לכולנו, מהמאפיה שהשתלטה עליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.