איך נולד המכתב של איילת שקד נגד ההפגנות בפ"ת

| 21 באוגוסט 2017

לפני שלושה חודשים פרסמה פתאום שרת המשפטים, איילת שקד, מכתב שהיא כתבה למפכ"ל המשטרה. שקד קראה לו ליישם את פסיקת בג"צ בנוגע להפגנות סמוך לבתיהם של אישי ציבור, במילים אחרות, להפסיק את ההפגנות ליד ביתו של מנדלבליט. מה פתאום שקד כותבת מכתב למפכ"ל? מה, הוא לא קורא פסיקות בג"צ? למה מצאה לנכון לדאוג שהמכתב יתפרסם ולמה לא כתבה מכתב משלים אחרי שביהמ"ש העליון הבהיר שבשום פנים ואופן פסק הדין שלו הוא לא רישיון להפסיק את ההפגנות?

התשובה נעוצה, כנראה, בפגישה שהתקיימה זמן קצר לפני הוצאת המכתב בין שרת המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה. אביחי מנדלבליט, מסתבר, מאוד לא אוהב את ההפגנות כנגדו. הגיוני. שקד, מסתבר, רצתה להראות לו שהיא עוזרת לו. תמיד טוב לשרת המשפטים שהיועץ יהיה חייב טובה.

אני נמניתי על אלו שחשבו שעמדת המשטרה ובג"צ לא לאפשר הפגנות מתחת לבית של מנדלבליט היא עמדה נכונה וצודקת. גם היועץ המשפטי לממשלה ובני משפחתו זכאים לקצת שקט בערבים ובסופי השבוע. אז המפגינים זזו כמה מאות מטרים מביתו לכיכר ציבורית, שנושקת לקניון.העמדה החדשה של המשטרה נראית כמו כל דבר חוץ מענייניות ותום לב.

בשדרות רוטשילד הפגינו אנשים (ללא רשיון!) במשך חודשיים וחצי. ההפרעה לתושבים הייתה עצומה, אבל המשטרה לא העזה לפזר את ההפגנה. גם בשדרות רוטשילד הן היו מטרד לתושבי השכונה וגם תושבי הבתים שסובבים את כיכר רבין בתל אביב לא רווים נחת מההפגנות במקום. לטעון שהמשטרה אפשרה אלטרנטיבה של הפגנה בפארק זה מגוחך. חבל שלא הציעו להם להפגין על רפסודות בלב ים.

על ההתנהגות הלא סבירה של המשטרה בהחלטה לפזר את ההפגנה התווסף הטירוף של המעצר של מני נפתלי ואלדד יניב. חיפשתי אתמול בנרות פסקי דין על העבירה בה הואשמו נפתלי ויניב. "שידול להתקהלות אסורה", סעיף 151 לחוק העונשין. מה מבסס את העבירה? אם המפגינים "מתנהגים באופן הנותן לאנשים שבסביבה יסוד סביר לחשוש שהמתקהלים יעשו מעשה שיפר את השלום". פעם הואשם אדם (במקרה ערבי) בעבירה הזאת על כך שהיה בהתקהלות בה נזרקו אבנים. ההפגנה בפ"ת מתקיימת עשרות שבועות בלי ש"השלום הופר". למה שבשבוע הזה הוא יופר?

אחרי זה, המשטרה הוסיפה את החטא הקבוע. מעצר ללא סיבה. משטרת ישראל הרי אלופה במעצרי שווא, מבחינתה עוד לילה במעצר של יניב ונפתלי זה לא סיפור. המשטרה יודעת הרי היטב שמעצר אינו עונש ושאין שום עילה אמיתית להחזיק את יניב ונפתלי במעצר. הסירוב שלהם להסכים להרחקה מפ"ת אינו עילת מעצר, אז ממציאים משהו. לא בעיה. המשטרה הרי לא משלמת מחיר על מעצרי שווא (אבי בניהו וארז וינר עוד מחכים להסבר).

אתמול הפניתי שאלה לדוברת המשטרה. למה לא ננקטו צעדים דומים כלפי אישי הציבור שקראו לציבור במודעה פומבית להגיע לעמונה לפני הפינוי. זה לא ביסס חשש סביר "להפרת השלום". הדוברת ענתה: "אין קשר בין הדברים". באמת אין קשר בין המחנה הפוליטי אליו משתייכים המשדלים לאיכות הטיפול שהם יקבלו מהמשטרה?

רמת השחיתות בה נמצא השלטון בישראל היא בלתי נתפסת. 4 ראשי הממשלה האחרונים נחקרו באזהרה. אחד היה בכלא, שר אוצר היה בכלא, שר פנים היה בכלא, נשיא בכלא, תיקי שחיתות שלטונית עצומים הוכיחו ריקבון שלא דמיינו, מהולילנד ועד רשות המיסים, מ"ישראל ביתנו" ועד "נתיבי ישראל". שום דבר שדומה למה שכינינו "שחיתות" לפני 20 ו 30 שנה. תיקי נעמי בלומנטל ואבנר עמדי נראים היום כמו משחק ילדים לעומת מה שהתגלה ב 10 השנים האחרונות. לא 2,000 אנשים היו צריכים להפגין על זה. 2,000,000 איש היו צריכים להיות ברחובות. במקום לחפש תעלולים יצירתיים איך לדכא את ההפגנות, מנדלבליט ואלשיך היו אמורים להיות הראשונים להשתמש בהפגנות הללו כדי לבקש מהממשלה תוספת משאבים גדולה כדי להילחם בשחיתות.

המאמר פורסם ב"הארץ"

תגובות

תגובות

10 thoughts on “איך נולד המכתב של איילת שקד נגד ההפגנות בפ"ת

 1. אריה

  2,000,000 איש היו צריכים להיות ברחובות
  הנ"ל זה ציטוט להכתבה.
  נכון. רביב צודק.

 2. רמי

  שחיתות היא שחיתות היא שחיתות!
  והריקבון הזה יחסל אותנו מבפנים.
  מה שלא הצליחו הערבים במלחמות נגדנו משך 130 שנות התיישבות בארץ ישראל – כן יצליחו הפוליטיקאים המושחתים לפרק את מדינת ישראל.

  מדינות מושחתות בעולם לא מתפקדות כי מדינה או חברה שפויה לא תתקרב אליהם (רוסיה, בלארוס, כמעט כל דרום אמריקה, כמעט כל מדינות אפריקה, מזרח אסיה וכו')
  ואנו הולכים וקרבים "למועדון" המכובד הזה…

  וממש ממש זה לא הקטע של שמאל וימין. ממש לא!
  שחיתות היא שחיתות היא שחיתות!

 3. herlingr53@gmail.com'רבקה

  איילת שקד מתאימה יותר לכהן במדינה פאשיסטית! אפשר לעזור לה להגיע לשם! כל פועלה מאז התיישבה על כסאה הרם הוא לקעקע יסודות הדמוקרטיה

 4. דבורה

  היכן היית כשעצרו את האנשים שעלו על אוטובוסים לכפר מיימון? לאבד בית קהילה ופרנסה זו לא סיבה מספיק טובה להפגין? שחיתות של בקבוקים וחמגשיות זו סיבה להפגנה ללא רשיון ואתרוג שחיתות נדלנית לשם גירוש של אלפי אנשים מביתם זו לא סיבה מספקת להפגנה? שיטת השימוש הסלקטיבי במילים שלטון החוק דמוקרטיה שחיתות ואתרוג בהתאם לצד הפוליטי בו אתה נמצא היא שחיתות לא פחותה מהשחיתויות כביכול שאתה טוען נגדן.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  פינוי גוש קטיף היה הכרח המציאות והחלטת הריבון, וטוב שפונה.

 6. חנה כהאן

  אין ספק שאין שום שחיתות שהכל מזימה של השמאל עוכר ישראל

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  משתמש אנונימי, כלומר אם לדעתך יש החלטה שהיא "הכרח המציאות וטוב שנקבעה " (לדעת מי ?) אז יש להסיר את חופש הביטוי מפניה? דמוקרט אמיתי.

 8. eli@galyam-studio.co.il'גל ים

  למה כל היום בחדשות (ומסתבר גם בבלוגים) כל הזמן שומעים על שחיותו מהצד הימני של המפה? יכול להיות שהשמאל הוא טלית שכולה תכלת? אני בספק…

 9. גדי

  שלום אולי הגיע הזמן להעביר את ההפגנה במוצ"ש בהאזור של היועמ"ש לאזור ביתה של שרת המישפטים.מה רע ..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.