יומן ניר חפץ – החלק העשירי

| 25 באוקטובר 2022

הכותרות

ביבי מוציא חומר "שחור" למרות התנגדות המזכיר הצבאי

הקול המעורבל שישב ליד רמון ועריקאת לכאורה

מתי טוכפלד מתרעם שההקלטה הלכה לאיילה חסון

חפץ מאבד השפעה

יולי 2010

חיים רמון וסאיב עריקאת

ביום שני 26.7 היה דיון בועחו"ב. בהכנה לקראת הדיון בתשע וחצי, בחדרו של ביבי בכנסת, הוא אמר לי שבכוונתו להגיד בוועדה שגורמים פוליטיים בישראל מחבלים בניסיונותיו להגיע למשא ומתן ישיר עם הפלשתינים על ידי מתן ייעוץ כנ"ל לראשי הרש"פ.

בחדר היו מלבדי נתן אשל ועוד אדם אחד, נדמה לי דרמר. רק בשלב מאוחר יותר הצטרפו כל היתר לתדרוך. שאלתי את רה"מ האם הוא מתכוון לחיים רמון כי זכרתי שהייתה בעיתונות ידיעה על משהו דומה והוא אמר "בוודאי". אז אמרתי לו שלא יעלה את זה בוועדה, כי זה סתם ייצור כותרת וזירת ניגוח לאופוזיציה שיצאה השבוע לפגרה ואין לה במה. אמרתי שהאינטרס שלנו להרדים הדיון.

אבל בדיון עצמו הוא בכל זאת אמר משהו ברוח הזאת: יש גורמים בצד הפלשתיני שמחבלים באופן שיטתי במו"מ ולצערי יש גורמים שאינם נלהבים גם בחו"ל ובארץ ואני לא מתכוון לשותפיי הקואליציוניים מימין. כשנשאל על ידי חברי הוועדה למי הוא מתכוון ענה ביבי: "תזמינו אותי לוועדת המשנה (וועדת המשנה לשירותים חשאיים – ר.ד.) ואגיד לכם. זה יהיה מעניין". 

אחרי שרה"מ אמר את המשפט הראשון שלו בועחו"ב ולפני שהוא אמר את המילים "תזמינו אותי לוועדת המשנה" – ניפנה אליי שאול מופז שישב במרחק 30 סנטימטר ממני ולחש: "למי הוא מתכוון?". אני עניתי בלחש: "חיים רמון". בשלב זה לא ידעתי שמדובר במידע שמקורו בחומר מודיעיני. את זה הבנתי רק אחרי שביבי אמר "תזמינו אותי לוועדת המשנה". ולכן מיד אחרי הדיון עזבתי את הכנסת והלכתי ליוחנן לוקר (המזכיר הצבאי של נתניהו באותה תקופה – ר.ד.), שישב במשרדו בלשכה כדי לשאול אותו אם אמרתי למופז משהו סודי שאסור לומר.

לוקר ענה שהסיפור הזה של רמון לימד אותו כמה דברים מאוד מכוערים על הפוליטיקה שלפני כן לא ידע שקיימים כמותם. לדבריו, מדובר בחומר מאוד מסווג שחשיפתו עלולה לפגוע בביטחון המדינה. הוא סיפר שביבי פנה אליו מספר פעמים ואמר לו שצריך למצוא דרך להוציא את זה והוא התריע בפני ביבי על הסכנה ופתאום לוקר רואה יום בהיר אחד אייטם על זה ב"ישראל היום". לדברי לוקר, הוא נכנס מיד לחדר של ביבי ואמר לו שזה דבר בל ייעשה.

סיפרתי ללוקר מה אמרתי למופז בלי לדעת שזה מסווג ומיד אחר כך יצאתי מחדרו, פסעתי לחדר וצלצלתי למופז. עדכנתי אותו שאמרתי לו משהו מודיעיני, בלי לדעת שזה כך וביקשתי שלא ישתף אף אחד במידע. הוא אמר שלא שיתף אף אחד ולא ישתף ושאין לי מה לדאוג כי הוא מגיע לוועדת חוץ וביטחון מדי פעם לקרוא חומר "שחור" והוא ראה את החומר הזה וקרא אותו מזמן, לטענתו. חזרתי  לחדרו של לוקר ודיווחתי לו שנהגתי כך ולוקר היה מרוצה ואמר "סגרת את הפינה".

כעבור כמה ימים ביום חמישי ה 28.7.10 פתאום הביאה איילה חסון ב 10:30 בבוקר ברשת ב' עדות אנונימית של אדם עם קול מעורבל שהעיד מה שמע כשישב במלון אמריקן קולוני ליד שולחנם של רמון ועריקאת (סאיב עריקאת ז"ל, בכיר ברשות הפלשתינית באותה תקופה – ר.ד.) ב 8.7.2010. הוא תיאר שרמון שכנע את עריקאת לא להתקדם במו"מ עם ביבי כי לא ייצא כלום מביבי. עוד טען שרמון סיפר לעריקאת שפרס שלח אותו וסיפר שבאמצע הפגישה שלהם, עריקאת שוחח בטלפון בערבית עם מישהו על עזמי בשארה.

באותו בוקר היינו בקריה בתל אביב. איילה חסון צלצלה אחרי השידור כל כמה דקות לנתן אשל והסתודדו. אני שמעתי את קולה מבעד לאפרכסת של הנייד של נתן לפחות שלוש פעמים. כל פעם הוא היה מסתורי ואמר שיחזור אליה. גם שלום שלמה (יועצו הפוליטי של נתניהו באותה תקופה – ר.ד.) הסתודד בדלת סגורה עם נתן.

רון דרמר נכנס לחדרי ואמרתי לו 'איך לא משתפים אותי בספין תקשורתי כזה?'. והוא אמר לי שלמיטב ידיעתו מי שקשור לאייטם הזה הם נתן, שלום שלמה ואולי גם אחיו של שלום שלמה.

ביבי קרא לנו לחדרו וביקש שנתדרך את כחלון, גדעון סער וארדן לתקוף את רמון. הוא גם ביקש שנדחוף אייטם של נחום ברנע מ 21.5.2010 שפרסם תכנים דומים על פגישה של רמון עם דן שפירו במסעדת 206. אני עניתי "שיתדרך מי שסומכים עליו בחדר הזה". ביבי התעצבן ואמר לכולנו לצאת מהחדר. רק דרמר ונתן נשארו בפנים. מיד אחר כך בא לחדרי דרמר ואמר לי שהוא טעה בדברים שאמר לי קודם לכם כאשר ייחס מעורבות לנתן ולשלום ולאחיו של שלום.

לא חולפות כמה דקות ומתקשר אליי כתב "ישראל היום", מתי טוכפלד הוא אומר לי: "תבקש מנתן שייתן לי עוד חומר מהעדות שהייתה אצל איילה". אני שואל למה הוא מפנה אותי לנתן וטוכפלד עונה: "כי במשך כשבוע הוא היה במו"מ איתי לתת לי את האייטם הזה וביומיים האחרונים הוא נעלם לי ופתאום אני שומע את העדות אצל איילה". אמרתי לו שאפנה לנתן אבל לא עשיתי זאת. 

מחר יומן ניר חפץ – החלק ה 11

הכותרות:

זאביק רובינשטיין מכניס מיליונרים

יאיר נתניהו רוצה לראות את אבא בשיירה מאובטחת

שרה נתניהו רוצה שהמלון "יפתיע" אותה במתנת יומהולדת 

שוב מפשלים עם ביידן והבנייה בהתנחלויות

אובססיית הפוליגרף

תגובות

תגובות

4 thoughts on “יומן ניר חפץ – החלק העשירי

 1. leoded@gmail.com'עודד אברהם

  באמת תודה, רביב דרוקר.
  הפרוייקט האדיר שלך – חשוב וחסר משמעות.
  נתניהו הצליח בכשרונו לחלק את הארץ לשבטים עוינים
  כך התפורר מיתוס "חברת המופת", שגדלנו עליו.
  חברה בלי ערכים משותפים ומקודשים,
  לא יכולה לתקן את עצמה בזכות עבודה עיתונאית מעולה.
  אין את מי לשכנע ואין מי שיזדעזע.
  אין יותר עם.

 2. כן עודד אברהם ביבי לא המציא כלום(הוא רק יותר בהמי וטיפש)

  אכן עבודה טובה של דרוקר.אבל ההפרד ומשול קיים במערכות החינוך,בסרטי הבורקס.ובמודל הבריטי באופן כללי.אז ביבי משתין מהמקפצה.בסוף חיים רמון הוא ליצן,ביבי עם כל המנדטים שלו כבר לא ראש ממשלה.יש עם בישראל,ויש בעיות בישראל.אבל זה לא שונה ממקומות אחרים בעולם.האם אני אופטימי? לא (זה ענין של אופי,ואולי גם מבנה נפשי).האם אני חרד לעתיד המדינה?ממש לא!יותר מטריד אותי זה פגיעה בזכויות אדם בישראל

 3. האמריקאים לא מבינים את העמדה הרוסית באוקראינה(והם לא יהיו מתווכחים)

  מן הסתם האמריקאים הם צד לוחם במלחמה בין רוסיה לאוקראינה(לא סתם המלחמה הזו לא נגמרת"עד האוקראיני האחרון").פוטין ידע שזה לא יהיה פשוט(אולי התקווה הרוסית היתה שזלנסקי ילך למען אוקראינה,אבל הוא לא ויתר על מנעמי השלטון).אז האמריקאים הם לא צד שיכול להביא לסיום המלחמה הזו.
  הסיבה לפלישה הרוסית לאוקראינה,היא שאוקראינה לא הלכה בנתיב הסכם מינסק.ורצתה לפלוש לחצי האי קרים.אז בניגוד למה שארצות הברית רוצה,המטרה הרוסית היא לספח את 4 המחוזות (חרסון ,זפרוזיה,דוניצק,ולוהאנסק)במלואם.
  אכן רוסיה רואה צורך בשיפורים(הוחלפו מפקדים,בוצע גיוס,יש צורך בשדרוג ביצורים).זלנסקי שם לו למטרה להרוס ולהשפיל את רוסיה.למה שהם בכלל יתיחסו אליו?? החכמולוג הזה,כדי לעצבן את פוטין, רצח 3 אנשים על גשר קרים.
  ביידן הוא בכלל נשיא אוקראינה ולא נשיא ארצות הברית.איזה אמון הרוסים יכולים לתת בקשיש המרושע הזה?!
  אגב גם ישראל לא יכולה להיות מתווח בסיפור הזה(לא רק שזלנסקי הטיפש הזה מציק לנו,אין לנו כבר שום יכולת להשפיע על רוסיה)

 4. על המרוץ לנשיאות ברוסיה

  אם פוטין ירצה שרמזן קדירוב (מנהיג צ'צ'ניה)יתמודד לנשיאות ברוסיה.
  ראשית קדירוב יהיה חייב לקדם סדר יום אזרחי.כל הגישה של שמרנות דתית לא תתקבל בברכה(גם עדיף בלי הזקן).
  קדירוב יהיה חייב להדגיש שהוא לשרות כל הרוסים ללא הבדל דת ומין(ברכה מראש הכנסיה הרוסית זה חשוב).
  בעיקר חשוב להדגיש שמדובר באיש מרכז,שבא לעבוד למען העם הרוסי.אדם שמביא תוצאות,איש שלא יפגע יותר מדי בזכויות אדם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.