ניר חפץ – ומה אם לא היינו משלמים

| 27 באוקטובר 2022
נאמר שלא היינו סוגרים חוזה עם ניר חפץ, לא משלמים כסף, מה היה קורה? סביר להניח שבתום עדותו היה מתרחש מרוץ על הראיון הראשון עם ניר חפץ. כולם היו נכנסים לשיחות איתו. חפץ לא היה מעלה על דעתו למסור את ההקלטות שבידיו. אחרי העדות, הוא כבר עמד על הרגליים, השתכר יפה, ברור שגם לא היה שום תיעוד דוקומנטרי עצמאי מזמן אמת של חפץ, אבל זה  אינו מאמר הסבר להחלטות שלנו בנושא חפץ. זה כבר מאחורינו. הסברתי ככל יכולתי. פה המטרה שלי היא להגיד משהו אחר, שכל איש תקשורת יודע והציבור קצת פחות.
חוזרים לתרחיש בו חפץ סיים את עדותו ואינו מחויב לאיש. איך היו נראות הפגישות שלו עם המראיינים שהיו מנסים לשכנע אותו להתראיין אצלם ורק אצלם?
פעם, בימי הביניים, היה רק ערוץ אחד בטלוויזיה – אם מרואיין הישגי היה רוצה טלוויזיה, לא הייתה לו ברירה. ככה היו מגיעים המרואיינים הכי שווים ל"מוקד", מנחם בגין בראיון חשוף, אפילו בן גוריון. המרואיינים השווים גם נאלצו לתת לחיים יבין ללכת איתם ב"נבחרים".
בתקופה שלאחר מכן, היו למרואיין ההישגי 2-3 אופציות בטלוויזיה והוא היה יכול לשחק ביניהן, להעמיד קצת תנאים, אבל זה עדיין היה בגדר הסביר.
מאז העולם השתנה לחלוטין.
מספר המרואיינים ההישגיים, אלו שהציבור באמת רוצה לשמוע, לא גדל. מספר האפשרויות שלהם לבוא לידי ביטוי, לעומת זאת, השתנה לחלוטין. היום המרואיין ההישגי יכול לתעד את עצמו בזול ולסגור עסקה עם מפיק, שיעביר לו את השליטה המלאה בתוכן וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על רשתות חברתיות. למעשה, המו"מ עם המרואיינים ההישגיים הפך להיות מוטה לחלוטין לטובת המרואיין. כשעולה סדרה חדשה בנטפליקס על איזה סלב על, אני כבר לא מתחיל לראות. ברור לי לגמרי שהיא מוטה לחלוטין לטובתו. מן הסתם הסלב או אנשיו קיבלו שליטה מלאה על התוכן ושזו תהיה תעמולה בתחפושת. בכל פעם שניסיתי בכל זאת לראות, גיליתי שלא התבדיתי. לא משנה אם זה על הילרי קלינטון, ברק אובמה או אלניס מוריסט. אם יש שיתוף פעולה, אין כמעט ביקורת ואם יש ביקורת, אין שיתוף פעולה ובדרך כלל, בהיעדר שיתוף פעולה, לא יהיה סרט או שתהיה סדרה רעה ועתירת גרפיקה מעצבנת.
במו"מ רגיל, ניר חפץ היה יכול להשיג שליטה לא רעה בתוכן, ידידותיות מובטחת של המראיין, שהשיג את הראיון המבוקש. הציבור היה מקבל – במקרה כזה – ראיון ידידותי, בלי הקלטות מזמן אמת, בלי תיעוד דוקומנטרי. כמעט תמיד הציבור גם לא היה יודע על הסיכומים שנרקמו מאחורי הקלעים. תופתעו לגלות כמה מראיינים מוכנים לתת את המספריים של העריכה בידי המרואיינים שלהם. להעביר להם גרסה סופית של הכתבה ולקבל הערות שהן בעצם תכתיבים. את זה תוריד, את זה תשים.
זה לא נגמר. בכל זמן המו"מ עם המרואיין ההישגי, המראיין צריך להיות ילד טוב. זה לא פשוט. מי המועמדים לראיין את חפץ? מן הסתם, כתבי משפט, מגישי תוכניות מובילים. הם היו מתחילים לרדוף אחרי חפץ במרץ 2018 וכל עוד הוא לא התחייב למישהו, הם היו צריכים להחליט – האם לשדר ביקורת על חפץ ולסכן את האפשרות לקבל את הראיון הבלעדי, או לשתוק.
החשש העיקרי של חפץ מההתקשרות איתנו היה שהמתחרים יגלו וינקמו בו על המסך. בוא נגיד בעדינות, שזו לא פרנויה מופרכת, במציאות של התקשורת הישראלית.
אני לא רוצה להישמע אדבוקט נלהב מדי של השימוש בכסף, אבל התשלום – לתחושתי – מיישר בחזרה קצת את הזירה הזאת. במהלך התיעוד שלנו אותו, השגתי הקלטות אחרות של חפץ, כאלו שקשורות למשפט. לא ממנו. עשינו מהן שתי תוכניות, שלא נשאו חן בעיני חפץ, בלשון המעטה. בכל עולם נטול חוזה, פה היה נגמר התיעוד, לא היה ראיון. הייתי צריך להחליט אם לשדר את ההקלטות ההן או ראיון עם חפץ. אין שני הדברים.
כשפורסמה ההתקשרות בינינו, החל גל ביקורת. דיבר איתי, למשל, עוזי בנזימן, איש תקשורת ותיק. בלי חלילה לפגוע בו, טיעוניו נגד התשלום הכספי היו – בעיניי – עלובים. הטיעון החזק ביותר הוא שהמרואיין יגזים וימציא כדי להיות שווה את הכסף. במקרה הקונקרטי של ניר חפץ זה כמעט בלתי אפשרי. כל סיפור כמעט ניתן לבדיקה מול עדויותיו במשטרה, בבימ"ש, אנשים חיצוניים, היומן שניהל, השיחות שהקליט. היכולת של חפץ – גם אם רצה – להמציא או להגזים כמעט בלתי קיימת.
אז לא, אני לא בעד תשלום בכל מקרה וברור שזה פוגע באגו המקצועי שלך שהשגת את הראיון בגלל כסף, אבל השאלה היא לא מה חושבים עלינו. השאלה מה יקבל הציבור והמקרה של ניר חפץ הוא מקרה מבחן לכך שהציבור קיבל הרבה יותר מידע מזה שהיה מקבל לולא היה כסף מעורב. בסדרה הנפלאה של הבי בי סי על ווטרגייט, הם מראיינים כל דמות אפשרית, שקשורה לסדרה. זה מהמם. דמות אחת לא מתראיינת. ריצ'ארד ניקסון, הנשיא. הם משתמשים בקטעי ראיונות שלו עם העיתונאי דייויד פרוסט. איך פרוסט השיג את הראיונות? הוא שילם לניקסון.
הערב ישודר החלק השני של הסרט על ניר חפץ, בעיניי החלק החזק יותר – אולי גם כי הוא אקטואלי יותר. אחרי הסרט ניר חפץ יבוא לראיון באולפן להישאל על עניין העיתוי, התשלום, ההקלטות וכל השאר.

תגובות

תגובות

82 thoughts on “ניר חפץ – ומה אם לא היינו משלמים

 1. אפשר לשלם, כשהכל על השולחן אין עם זה בעיה

  תמשיך בעבודתך הטובה רביב

 2. טורקיה רוסיה וישראל,וגם כמה מילים על ארצות הברית

  טורקיה מתקשה לשלם על הגז הרוסי.אחד הרעיונות שנבחנים הוא שרוסיה תבנה תחנות כוח בטורקיה.חברות החשמל יהיו בבעלות רוסית,הם ירכשו גז מרוסיה.נראה שהם יביאו טורבינות גז מתוצרת רוסית.
  אפילו יבנו כבל חשמל תת קרקעי לישראל.וימכרו חשמל למזרח התיכון.
  ארצות הברית יכלה ליצר מתנול מהגז האמריקאי.ולא לייצר מתנול יקר מתירס כמו איזה מטומטמים!בתחרות האמריקאית מול אירופה,ארצות הברית היתה צריכה להציע מוצר טוב יותר,מחיר טוב יותר.במקום להתחרות הם רוצים להיות מונופול.לאנוס את אירופה לקנות גז יקר מאמריקה.האמריקאים טעו כשחיבלו בתשתית הגז האירופאית.אבל כך נראת מעצמה שוקעת

 3. הדבר הכי נכון לארצות הברית

  במקום להשיט אוניות גז מאמריקה לאירופה.ארצות הברית צריכה לבנות כבל תת ימי וליצא לאירופה חשמל בזרם ישיר.
  פיצוץ צנרת הגז האירופאית יצר בעיה מאוד חמורה לארצות הברית.עתה הממשל האמריקאי נראה כמיצג מדינת טרור

 4. הדרך של פוטין להכניס שימוש במימן לתחבורה הרוסית

  נראה שבקרוב (הדבר לא בטוח ב100%).כל הרכבים של Yandex.Taxi יחויבו לעבור לדלק מימן(הדבר מורכב כי זה יצריך תשתית של מימן בתחנות הדלק ברוסיה).בישראל כדאי להעביר חוק שכל האוטובוסים שלא עובדים על חשמל,יצתרכו לעבוד על מימן

 5. האמת שחבל שחב"ד זו לא כת

  הרבי של חב"ד היה ללא ילדים.מאז הוא וחסידיו עבדים ללא לאות למצוא לעצמם מטרה,יעוד .ובכללי להשאיר חותם.
  אין זה אירגון כלכלי מרשים(בטח לא כמו הוותיקן,או הבאים).
  אם חב"ד היו כת,אז היקב הכי גדול ברוסיה היה שייך לחב"ד.
  מפעל הקוויאר הכשר הגדול בעולם היה ברוסיה(דג קשות -סנפיר,או סלמון לקוויאר אדום).מפעל לבשר תרנגולי הודו,מהגדולים בעולם.
  הם היו פותחים אגודה חצי סודית(בסגנון הבונים החופשיים),שיוצרת רשת של מסחר בן לאומי ברובל.
  אבל האמת שהם סתם חבורה אידיאלסטית,שמציקה לפוליטקאים.ומנסה לעשות פעילות צדקה

 6. הצאר והיהודים או פוטין והיהודים

  האמת חוסר הנוחות הרוסית מהיהדות(חב"ד לדוגמה)הוא מוזר.בואו תעשו איזה פלג יהודי שבא לכם,הרי רוסיה מאוד מעורבת בעולם הדתי שלה.
  שפוטין יפתח את :"סניף חב"ד האמיתי,בסנק פטרסבורג".שם הם יעשו איזה יהדות שהשלטון הרוסי רוצה,ואיזה פעילות שמתאימה להנגה הרוסית(גם כך מי שלא אוהב את רוסיה,כבר מזמן לא שם)

 7. אריה דרעי-"למען יציבות המדינה,אני מוכן לעבוד עם לפיד".סתם..

  דרעי האבונפחה הזה … מה שחשוב לו זה ללקק לביבי.אגב סתם בשביל להסטלבט עליו תשאל אותו עם צריך להביא לו בצל.
  ושלא יהיה מודאג לפיד ישקם אותו

 8. ogerbat@gmail.com'Oran

  קודם כל, כל הכבוד על עבודה מקצועית לתפארת.
  סוגייה אחת שהטרידה את מחשבותיי: למה חפץ הקליט מלכתחילה?
  התזה שלי:
  אני לא קונה את ההסבר של הקלטה לשם הגנה.
  הוא עובר לעבודה בשרות המדינה מתפקיד של עורך ועיתונאי. בראשו הוא רואה איך בעתיד הוא כותב ספר ומבצע מוניטיזציה מהאירוע. שים לב שהוא מקפיד לא להקליט את ביבי, גם לא בשיחות טלפון. כל ההקלטות הן בשיחות שהוא צד להן ולכן אינן האזנות סתר.
  העזיבה הראשונה של התפקיד היא לתפקידאחר בשוק הפרטי (מעריב/נוחי דנקנר) שבוודאי יותר מתגמלת משרות המדינה. אבל כשמעריב קורס, הוא מחפש את העיסוק הבא לדלג אליו. סאגת קריסת מעריב פגעה במויטין שלו וביכולת למצוא תפקיד בשוק הפרטי, ולכן הוא חוזר לתוכנית המקורית של איסוף חומרים לספר. אבל הפעם הוא יותר מתוחכם: הוא מתנדב, לא של המדינה (יש כזה מעמד), כי אז יחולו עליו הסכם ניגודי עניינים. הפעם כמתנדב של המשפחה (שאלת אותו אם הוא חתם על הסכם מולם?) ואז הוא פחות מוגבל באיסוף החומר.
  כשנעצר, איבד בלעדיות על החומר שבידי המשטרה, והוא מפצה את עצמו דרך ההסכם איתך.

 9. אני אומר ליאיר נתניהו שים את כל הקלפים על השולחן,פשוט תפציץ

  הליכוד צריך לדבר דוגרי-מי ששונא את שרה נתניהו ,שיצביע לאיילת שקד.
  הגוש לא חשוב תצביעו לביבי,ואם אפשר תירקו על הפתק של בן גביר&סמוטריץ,על הפתק של דרעי תפליצו.ויהדות התורה?מי זו בכלל? הבריונות עובדת לליכוד.זה הזמן להפעיל אותה על "חברי"גוש נתניהו

 10. על הדרישה הפולנית לפיצוי מרוסיה על הזמן הסובייטי

  מן הסתם התשתית התעשייתית והכללית בפולין מבוססת על ההשקעות שברית המועצות עשתה שם(כולל גורד שחקים סטליניסטי שנבנה על הריסות בית הכנסת הגדול של ורשה).
  כל התשתית הצבאית ("ברית ורשה").היתה מבוססת על ציוד סובייטי(שהפולנים העבירו ביהירות לאוקראינה).אז רוסיה לא חייבת כולם לפולין.אבל אם רוסיה תזרום עם הגישה הפולנית,היא יכולה להכניס הרבה ציוד רוסי לפולין,ופשוט להפוך את פולין ללקוח של התעשיה הרוסית.עדיף פשוט להתעלם מפולין,רק נזק הם יעשו לכל מי שבקשר איתם

 11. hnahir@yahoo.co.uk'חגי נהיר

  דרוקר: הטקסט האפולוגטי שבו אתה מתרץ את ה"צ'ק-בוק ג'ורנליזם" שנקטת – פאתטי. אמנם חפץ מספק עדות מבפנים על נכלוליו ושקריו של ביובי מושחתיהו ועל מחלת הרוח של ה"רעיית" שרה-פרה, אך אין בכך שום חידוש. למעשה, יומן חפץ מספק עוד מאותו דבר שכבר שמענו, קראנו וראינו. תרומתו היחידה היא לרייטינג המקרטע של ערוץ 13 ובייחוד של תוכניתך. הסבריך "המלומדים" אינם מחפים על המניע האמיתי לפירסום ה"יומן" של העבריין חפץ.

 12. היום שבו אוקראינה תבקש מארצות הברית לנתק יחסים עם מקסיקו

  האם ביבי רוצה לשחזר את פרשת הצוללות עם אוקראינה? מה פתאום אוקראינה חושבת שהיא יכולה לסכסך בין ישראל וארצות הברית על הנושא הרוסי?
  ביבי הרפובליקני בודאי מסכים עם טד קרוז,שארצות הברית צריכה לנתק את הקשרים עם ישראל. ולהחליף את ישראל באוקראינה.
  אז אם ארצות הברית רוצה לצאת מהמזרח התיכון היא יותר ממוזמנת(סעודיה כבר מדברת על זה עם סין)

 13. אל תדברו יותר בתקשורת על אישתו של ביבי,ואל הילדים שלו

  היגיע הזמן למחוק את משפחת נתניהו מסדר היום הציבורי.
  אישתו של ביבי טוענת:"ששחטו אותם בתקשורת,ביחס למשפחות פוליטקאים אחרים". ולכן זכותם להימחק מההסטוריה הישראלית.
  שלום לכם נתניהוז ,לא רוצים לראות אותכם

 14. הפרויקט השאפתני של פוטין שלא יצא אל הפועל(ענין של תקציב)

  בנוסף למיזמי הפיתוח והמחקר שאפתניים של רוסיה.
  היתה יוזמה שלא יצאה אל הפועל.
  הרעיון היה להזמין אלפי מדענים ומהנדסים מהמערב.לאחת מערי המדע הרוסיות.ובעזרת מימון נדיב לפתוח בשורה של תוכניות פיתוח ומחקר ברוסיה"פרויקט מנהטן הרוסי". מי ירצה להגיע לרוסיה? מי שהקידום שלו תקוע,סטודנט לתואר גבוה שמחפש מימון,פרופסור בגמלאות שעדיין רוצה לעבוד,חוקרים שלא מצאו מימון למחקר שלהם.
  אבל זה מאוד יקר ,לשלם לגאונים האלה.
  וזה לא יכול לבוא על חשבון מחקרים וחוקרים רוסיים

 15. הדרך של סין ליציאה מהמשבר הכלכלי

  אפשר להניח שסין תלך בנתיב שסלל גרגרד שרדר,ובו הלכה אנגלה מרקל.
  אז סין תעלה מיסים,סין תעשה קיצוצים.
  הענין הוא שלסין יש תוכניות פיתוח שאפתניות.
  ולכן השאיפה הסינית היא להביא לרווח בפרויקטים כמו מטוס נוסעים סיני,יצוא ביטחוני,אולי הפרטה חלקית של תחנת החלל הסינית.אפשר גם לשתף פעולה עם מדינות אחרות(בטח בתחום החלל)."דרך המשי החדשה או החגורה והדרך",זה מהלך נכון.אבל ההשקעה צריכה להיות ביואן סיני ולא בדולרים.
  אז לסיכום:
  1,ניסיון אמיתי להתמודד עם החוב.
  2,להביא פרויקטים לשלב הרווח(יצוא לחו"ל).
  3,שיתוף פעולה עם מדינות אחרות,והפרטה.
  4,עשיית עסקים והשקעות והלוואות רק ביואן סיני.
  *אבל אולי אני סתם מעריך את סין יותר מידי,והיא על הקרשים.ימים יגידו

 16. אחד הלקחים של רוסיה ממלחמתה באוקראינה

  ברוסיה חושבים לפתח מיחשור מנהור,שיאפשר להם ליצור בולענים בלב הבסיסים האוקראינים.גם אפשרות להקריס בנינים אסטרטגיים באופן מפתיע.גם אפשרות לפתוח קו הספקה במנהרה סמוייה.
  כל זה מחייב מחקר ופיתוח,וגם תקציב.
  האם רוסיה באמת תפתח ציוד כזה? קשה לומר

 17. אז איך תראה מדינת ישראל תחת שלטון יאיר נתניהו(האב לא מתפקד)

  למרבה הצער ישראל תשתף בגל טרור,בוא נגיד שהעולם המוסלמי לא מתרשם מחכמולוגים כמו בן גביר.ובהמשך להחלשת המשטרה שנתניהו יעשה,גם גל של טרור פלילי(שכבר לא בטוח מה לאומני ומה פלילי).אז אולי האוקראינים והרוסים ובטח שהאמריקאים בחשו בבחירות בישראל.אבל את זה קשה לדעת כי אולי ביבי בן של היסטוריון.אבל בלהשאיר עדויות ומסמכים הוא לא מאמין

 18. איתמר בן גביר רוצה שירצחו אשכנזים(אז למה גואטה ואריה אלדד אוהבים אותו?)

  איתמר בן גביר הביא לכנסת תמונה של היטלר(וגם אמר שהוא מאמין בתורת הגזע).אז למה לא מדברים על זה בתקשורת? כי כל פעם שנרצח אשכנזי,אז יש הרבה אנשים ששמחים בישראל.
  עצם זה שמשקרים על לפיד שהוא "נוצרי",אז זה אומר שבן גביר הוא פרופלסטיני וגם נאצי

 19. כל הביבי והטרמפ והביידן האלה..היגיע הזמן שסין תשים סוף לשליטה האמריקאית

  היגיע זמן סין.נמאס מההפרד ומשול האמריקאי הזה.משלטון שבנוי על שנאה לאחר.סין מתענינת רק בלעשות כסף,לא ממש אכפת לה מהפוליטיקה של מדינות אחרות.
  שימו סוף לשלוטן האמריקאי

 20. שפוטין יעשה למען טרמפ מה שביידן עשה למען ביבי

  ביידן רימה את לפיד עם "מכתב הערבויות".אגב לפיד היה צריך להבין שביידן הוא נוכל.ולא היה צריך לתת בו אמון.
  *"מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לצדיקים".מדוע לפיד שתק מול השקרים של גוש ביבי? למה הוא לא עשה להם הפתעות( כמו ההפתעות מגעילות שלהם)בדומה לשקרים שהם היפיצו עליו? למה בכלל הוא נתן כבוד לתקשורת הישראלית?(שחוץ מלפחד מביבי ולהפיץ שקרים,הם לא עושים כלום)

 21. כל מנהיג סיני במבקר במזרח התיכון חייב ללעוג לביידן(הנימוס מחייב)

  כל מנהיג סיני במבקר במזרח התיכון חייב ללעוג לביידן,על זה שהוא רימה את לפיד עם "מכתב הערבויות",אכשיו זו כבר מצווה לדפוק את אמריקה(תשאלו את ארדואן על הקטע שהם עשו לו עם המטוסים)

 22. "שומר החומות "היה במשמרת של נתניהו.נראה לי שבחיים אני לא יסלח ללפיד

  לפיד היה צריך להזהיר את עם ישראל מנתניהו."שומר החומות"היה מחדל של ביבי.למה הוא נבחר על המחדל הזה??! מה הקטע??!
  די בטוח שמהוהות הדמים יחזרו אצל ביבי.אז העם רצה ימין,שיקבל ימין.איזה מן קמפיין חסר אחריות עשה לפיד?????יגאל גואטה יכול ללכת לעזאזל,בגלל אנשים כמוהוא אכשיו שוב יהיה כאן רע

 23. וגנץ שוב בחר להיות השעיר לעזאזל של ביבי

  העם בחר ימין אז שיתמודד עם מהומות הדמים.התפקיד של גנץ זה לנסות להיות ראש ממשלה,לא לחנך את העם.ולא להיות פודל של ביבי

 24. ההמלצה שלי לאיתמר בן גביר

  מן הסתם כל בן אדם סוחב איתו דברים שקשורים לבריאות הנפש(חוסן או תחלואה).פוליטקאים ידועים כאנשים מאוד בעייתיים במבנה הנפשי שלהם.
  כדאי לבן גביר לנטוש מחשבות על פתרונות אלימים למצוקה פוליטית.
  את תאוות הכוח שלו כדאי לו לממש בצבירת ממון.כך שהפוליטיקה היא עוד שלב בדרך.
  שיתן לנתניהו איזה יחס שהוא חושב שהוא זכאי לו(האמת שביבי הנפוח הזה כבר לא מזיז לאף אחד).
  האם בן גביר יפעל באופן שיטיב איתו? ספק גדול,איתמר בן גביר אוהב אלימות

 25. אכשיו שביבי הוא דיקטטור של ישראל,זה הזמן של סין להתחיל להשקיע כאן

  זה הזמן של סין להתחיל להציע לישראל נשק והשקעות.
  אני לא יודע מה ישראל תעשה,אבל אכשיו שביבי הפך לדיקטטור של ישראל אפשר להציע כל מני דברים

 26. ערד ניר חשב שיש תקשורת חופשית בישראל,קצת נאיבי מצידו

  האמת שביבי פשוט משעמם.ערד ניר אולי צודק,אבל ביבי פשוט לא שווה יחס.
  כמו איזה סטלין הוא מיצר לו ביוגרפיה מחניפה.
  בפועל הוא גורס מסמכים(עלק בן של הסטוריון).
  אם ליברמן העלה את אחוז החסימה,ואם גנץ עושה ללפיד בעיות.ואם אין הסכם עודפים.אז ביבי יתאם עם האסטורולוגים שלו תאריכים ממוזלים.ואללה תתחיל החגיגה של משפחת נתניהו,הם היחידים שחוגגים.כי ישראל היא מדינה עצובה

 27. אריה דרעי הוא ההוכחה שאין אלוהים,שיצחק כמה שהוא רוצה.הוא חרא של בן אדם

  על מה דרעי צוחק?
  על אסון מירון?
  על הדברים הקשים שביבי אמר על החרדים,בזמן הקורונה?
  על התיפקוד של ביבי בזמן"שומר החומות"?
  מה דרעי כל כך מרוצה מעצמו?ולמה הוא לועג לליברמן?(ואף פעל להרוס חתונה במשפחת ליברמן?
  אז דרעי הוא חרא של בן אדם,וזה מה שהוהבים בו

 28. עתיד אוקראינה,ומה רצוי מבחינת רוסיה

  אז נראה שרוסיה הסתפקה ב"רק" ב20% משטח אוקראינה.
  אפשר לחשוב שאם מדובר במלחמה ארוכה(לפי עדיות כל הצדדים).אז רוסיה היתה כובשת חצי מאוקראינה.או אפילו את כל אוקראינה.
  לכן לדעתי,לא כדאי לרוסיה ללכת על מלחמה ארוכה.
  סופחו 4 חמוזות בדרום מזרח אוקרינה לפדרציה הרוסית.
  אז כיבוש מלא שלהם יהיה השג נדרש.
  ואם מספר ההרוגים המקובל,לא עובר את מספר ההרוגים בתאונות דרכים.אזי שנה הבאה,כבר רוסיה רוצה לכבוש באופן מלא את 4 המחוזות האלה.
  זלנסקי אונן כל כך הרבה על המילה "נאצים",שהוא הוציא אותה מכל הקשר.העובדה היא שזלנסקי לא יכול לדבר בחופשיות ברוסית.אז מה הוא מדבר על אוקראינה כאיזה משהוא להיתפאר בו?
  אמריקה מדממת כסף על אוקראינה,אם הם רוצים להמשיך עם מרחץ הדמים הזה.אז מעמדים כמדינה עם כבוד עצמי,בסכנה

 29. שחיים רמון יהיה שר ביטחון,למה הוא רוצה להרוס לגנץ כל סיכוי להיות ראש ממשלה?

  אם גנץ מאמין שהוא יכול לשרת את מדינת ישראל.אז שינסה להיות ראש ממשלה(לא רוטציה להצלת הטוסיק של ביבי).בטח שלא יצתרף לממשלה כדי להיות הקולט ברקים של ביבי &סמוטריץ'.אבל אם משהוא מספיק טיפש כדי להקשיב לחיים רמון,אז מגיע לו להיות הקולט ברקים של ביבי

 30. הדרך של חיל ההנדסה הרוסי לבנות מנהרה מתחת לנהר

  כשחיל ההנדסה הרוסי מחליט לבנות מנהרה מתחת לנהר.
  הם משתמשים בהרבה קרח יבש(להקפיא את הבוץ ונזילות מים).רתכים בונים את המנהרה עם חלקי פלדה.זפתים של גגות מורחים בידוד.ולפחות הריצפה היא עם הגבהת עץ.זו מנהרה חד כיוונית.כשרכב חשמלי נוסע שם.רצוי מאוד לבנות לפחות שלוש מנהרות באופן הזה.כי התהליך רצוף קשיים,וכרוך בלחימה

 31. עוד עצה לבן גביר

  ביבי אוהב למרוח את הזמן,נצל את זה כדי להוציא מימנו עוד יותר דברים(הרי הוא שם בגלל אישתו,העם לא מזיז לו)

 32. נראה שבביצור ומנהרות האוקראינים יותר טובים מרוסיה

  המודעין הרוסי לא מספיק טוב בקשר להפתעות לא נעימות שאוקראינה מכינה להם.מנהרת נפץ או טרור.זה דבר שקיים בלחימה עוד מהעת העתיקה.נדרשת יצרתיות ידע הנדסי ומדעי,ומודיעין.ידו של מי תהייה על העליונה?

 33. על מנהרה קבועה לחרסון

  בניגוד למנהרות חרום צבאיות.
  כנראה שמנהרה קבועה לחרסון תצריך מחקר גאולוגי זריז.
  הקפאת הקרקע עם חנקן ולא עם קרח יבש.
  כנראה שגם דחיסת בסיס המנהרה,ועיגון עם עמודי בטון מזוין.
  ירידה עמוק מדי מיקרת ומסבכת את בניית התשתית אבל,זה תלוי בידע ובציוד.
  עדיף לשיפוע מתון,כדי שזה יהיה כמעט כביש או רכבת מהירים

 34. ככול שיותר מזלזלים ומתעלמים מאוקראינה,כך הם יותר מעריכים אותך

  אם אתה מתחנף לאוקראינה אז זלנסקי יפחיד אותך(ממש יצלם אותך עם גופות).ינזוף בך שאתה לא מושחת ומופקר,וידרוש יותר ויתר כסף.
  אם פשוט לא תתיחס לזלנסקי ואוקראינה,הם ממש יעריכו אותך.
  אם בא לביבי להיות החית מחמד של זלנסקי,אז שידבר איתו.אם הוא רוצה כבוד מזלנסקי,שפשוט יתעלם ממנו

 35. מה כדאי לפוטין לעשות בחרסון(ומה שבאמת יקרה)

  לדעתי כדאי לפוטין לעזוב רגע בצד את פירוגוזין וקדירוב.ולשבת עם שר הביטחון שלו,והרמטכ"ל שלו.ולחשוב איך לשמר את הכוח הרוסי ממערב לדנייפר.
  איך משמרים הספקה(קליננגרד מנותקת,אבל החיים שם כרגיל).
  איך מונעים הרוגים לרוסים,ואיך מונעים מהאוקראינים להתקדם.
  להתחיל לחשוב על כיבוש מחדש של כול המחוז.
  לחשוב על יצור מסויים של תחמושת במחוז עצמו.
  האם זה יקרה? ספק גדול

 36. הדרך העדיפה לממשל הרוסי בעבודה מול וגנר

  יש לממשל הרוסי הרבה תוכניות שקשורות לביטחון ותשתית.אם כיבוש מלא של הדונבס,יאפשר להתחיל בפרויקטים חדשים.וסיום מהיר של כיבוש הדונבס יניב בונוס לוגנר.פוטין יוכל להגיע להשגים מהר.
  *לא סתם ראש תאגיד וגנר אוהב את זלנסקי(ולא רק בגלל העבודה שהוא מספק לו).החוסר כבוד לחיי אדם שזלנסקי מפגין,והחמדנות של זלנסקי.היו בנסיבות אחרות הופכות אותו לחייל של וגנר

 37. האמת שאני לא מבין את אהוד אולמרט

  הפוליטיקאים הם תמיד אנשים מפוקפקים,זה שביבי רע.זה כמו להגיד שהקיץ חם.
  התקשורת הישראלית היא בדיחה עצובה(כי זה לא שרות לדמוקרטיה זה בידור-"האולפן המאוחד עם ארץ נהדרת").המדינה הזו עברה מלחמות,הפרה ברוטלית של זכויות אדם,ושחיתות בהקיף מפחיד.אם ישראל לא תשורד.כנראה לא מגיע לה לשרוד

 38. בן גביר יכול לקבל מביבי מה שהוא רוצה(יאיר נתניהו מעריץ את בן גביר)

  למעשה בן גביר יכול לעשות מה שהוא רוצה

 39. הלקח הרוסי מהסנקציות

  אין ספק שסין מלאה את מקומה של ארצות הברית בכלכלה הרוסית.אבל אחד הלקחים מהסנקציות זה לגוון ספקים.בטח בכל הקשור לאלקטורוניקה ,ומיקרואלקטרוניקה.
  יש לרוסיה שותפים כלכליים,וכדאי להם לקדם שיתוף פעולה בכל הקשור למוליכים למחצה ושבבים

 40. התגובה הרוסית לפרובוקציות האמריקאיות

  רוסיה שוקלת לייסד פרלמנט חלופי לסנט והקונגרס האמריקאים."ממשלה גולה".על סדר היום של ממשל החסות הרוסי לארצות הברית:איסור עונש מוות,מתן אפשרות להפלה לכל אישה ,חקיקה שעוסקת ברווחה ובריאות,צמצום תקציב הביטחון.
  לרוסים נמאס מארצות הברית

 41. מה שפוטין ניסה להסביר להנהגה האירנית ,והם לא הבינו

  הרוסים ניסו להסביר להנהגה האירנית,שהם צרכים לעבור בכל מחוז באירן,ולספק פתרונות תעסוקה.לספק מים וחשמל לכולם. וזה הבסיס לעצירת המחאה החברתית באירן.
  אשר לתוכנית הגרעין האירנית,מבחינת רוסיה זה עסק טוב כבר הרבה שנים.הבעיה של אירן זה שהתעשיה הגרעינית שלה שואבת כל כך הרבה כסף.שזה כבר מסכן את היציבות הכלכלית והחברתית של אירן

 42. על אוקראינה ואירן

  אם אירן חושבת שכדאי שהיה שלום בין רוסיה ואוקראינה.היא צריכה להגיד את בפומבי.
  אכשיו זלנסקי יוצא על אירן.אבל אם לאוקראינה היו עסקים משמעותיים עם אירן בשנים האחרונות,כדאי לאירן להודיע על כך לעולם

 43. ביבי לא יכול לעזור לזלנסקי,מי שבחר להיות קדאפי לא יהיה דוד קמורון

  מן הסתם האופציה הטובה מבחינת אוקראינה.זה משאל עם על הפסקת אש עם רוסיה(כולל שינוי בגבולות אוקראינה).אם זלנסקי מאוכזב מהתוצאה,אז הוא יכול להתפטר.
  בגלל שזה לא יקרה,רוסיה תשנה אסטרטגיה.עד שכל השטחים שהיא סיפחה לפדרציה הרוסית יהיו בשליטת רוסיה.
  עם כל הכבוד לביבי,הוא לא יכול ולא צריך לעזור לזלנסקי

 44. הפיצוי שישראל צריכה לבקש מרוסיה,על ההשקעה הרוסית בתוכנית הגרעין האירנית

  ישראל צריכה לקבל מרוסיה ידע דומה לזה שהם העבירו לתוכנית הגרעין האירנית(תכנולוגיה גרעינית אזרחית,במינימום).מן הסתם ישראל יכולה לשדרג את התכנולוגיה שהיא קיבלה

 45. אם ארצות הברית בוחרת לריב עם כולם,כל הזמן.אז יהיה שם רע מאוד

  בקרוב מאוד יפיצו בתקשורת הרוסית ידיעות על דיונים בין קנדה ורוסיה על חלוקת אלסקה בינהם.
  זו מן הסתם פרובוקציה.אבל ארצות הברית בוחרת להיות המדינה שרבה עם כולם,כל הזמן.ולכן יקרו לארצות הברית הרבה דברים לא נעימים

 46. על הגדלת סנק פטרסבורג במליון תושבים,ותכנון עירוני

  אם יש רצון רוסי להגדיל את מספר התושבים של סנק פטרסבורג במיליון תושבים.(באיראסיה יש הרבה דוברי רוסית שישמחו לגור שם,ואפשר להניח שיהיה דיור ציבורי,ופתרונות למשפחות צעורות)
  אז כדאי לבנות רובע חדש.ישר להתחיל בשטחים הירוקים,נניח רצועה של חורשות של אלון מונגולי.בקצה הרובע יבנה בית חולים(אפשר שקבוצת וגנר תבנה שם בית חולים לשיקום הצוותים שלה).בקצה הנגדי יבנה מפעל גדול(לדוגמה תאגיד קלשניקוב ירכיב שם רכבים סינים).לאורך קו הפארקים(חורשות האלון).בין בית החולים למפעל,יבנה קו רכבת תחתית(אם רוצים עבודה מקצועית ומהירה,אפשר לפנות גם לסין).
  האם כך זה יעשה ברוסיה?כנראה שלא,בישראל בטוח לא יעבדו באופן הזה.אבל ישראל היא קצת כמו רוסיה

 47. הפיתרון למשבר החוב-נדל"ן הסיני

  הדרך לפתור את משבר הנדל"ן והחוב בסין הוא:
  סין תלאים/תחלץ את המערכת הפיננסית.
  סין תשקיע יותר בחו"ל,ותשקיע ביואן סיני"דרך המשי חוזרת בענק".
  סין תעבור מחוז מחוז בסין,ותבנה מודל כלכלי,בר קימה לכול אזור.
  סין תזהה השקעות מסוכנות ותנתרל ותבלום אותם.
  *אם זה לא יקרה,אז הבלון שנקרה סין הקומוניסטית יתפוצץ בענק.
  הכלכלה תשתקם,השאלה היא אם זה יהיה כואב באופן נסבל?
  *כל האופנה הזו של לדרוס זכויות אדם(גם בישראל"בלי בג"ץ,ובלי בצלם").חייבת להיפסק!אגב גם"במערב הדמוקרטי",זכויות אדם לא נשמרות.אם החיים הם בלתי נסבלים,אז הדמוגרפיה קופאת(כמו בדרום קוראה ויפן).האוכלוסיה הולכת וקטנה.ואז כשחסר אנשים,פתאום הם הופכים לחשובים,"רנסנס".עתה אנו בימי הבניים

 48. התחושות הקשות שממשל נתניהו מיצר

  כשכל החבורה הזו שמונהגת בידי נתניהו מנהלת את המדינה.יש תחושה ששום דבר לא מובטח.הם יכולים לעשות לך מה שבא להם.
  אתה עושה בעיות? פופ אין לך אזרחות.
  אני מבין את היסטריה שיש בקהילה ההומו לסבית.אבל לא נראה לי שהמדינה מתענינת יותר מדי בחיי המין שלהם,אם הם ימחו אז יציקו להם.
  התחושה היא שביבי בא לריב,להתריס.נשמע הרבה-"אכלו לי שתו לי,סתום תפה ותגיד תודה,לא טוב לך לך לסוריה"…בקיצור לא נראה לי שהם בקטע של לשפר את החיים של האנשים במדינה

 49. הדרך של יאיר נתניהו לפגוע באבא שלו(אבל בעצם למה הוא מקשיב לו?!)

  כמו במקרה של טורקיה וירדן.עתה יאיר נתניהו מעונין ליצור לאבא שלו משבר עם רוסיה.וכרגיל במקרה של ביבי שום דבר לא עניני.אז למה להידבק לאוקראינה החלשה והמפסידה? אם היו מסמכים הם כנראה כבר נגרסו

 50. המהלך הנכון לארצות הברית מול סין ורוסיה

  כדאי לארצות הברית לייסד מטבע משותף לארצות הברית מקסיקו וקנדה.כל אחת תשמור על הפזו והדולר שלה.המטבע החדש הוא תוספת לקיים,ולא במקום.
  גם לבנות סוג של ברית צבאית לקנדה מקסיקו וארצות הברית .במקום ה נאט"ו המטופש והישן הזה

 51. פעם אם תהייה לך הזדמנות ,תשאל את גנץ למה הוא טיפש?

  מה המסר של גנץ למי שהצביע לו?
  אל תתנו בי אמון,אי אפשר לעבוד איתי(לכן אני לא ימליץ על לפיד לנשיא).
  אני דורש שלא יתנו לי כבוד(לכן נתתי מתנה לביבי,ולא המלצתי על לפיד לנשיא).
  אני בעד פוליטיקה מלוכלכת,בעד שקרים,ואין סיבה להצביע לי(לכן לא המלצתי לנשיא על לפיד)

 52. איך רוסיה יכולה בכלל לתת אמון בזלנסקי?

  כשאוקראינה מדברת על פינוי של מיליונים מקייב.איך בכלל רוסיה יכולה להאמין להבטחות של זלנסקי? נראה שאפילו האמריקאים לא מאמינים לזלנסקי.
  אם רוסיה תבנה ליד עיקול בנהר דנייפר,במחפורת(שלוקחת בחשבון את עומק הנהר,ורוחבו).מנהרה מאוד רחבה גבוהה וחזקה(אולי מנהרה כפולה).אז בסיום הבניה,אפשר יהיה להציף את השטח הבנוי של המנהרה החדשה.ולמלא בסלעים ועפר את עיקול הנהר("ליישר את הנהר").ואז יש קשר רציף לחרסון

 53. בעולם צרכים ללעוג לישראל,ישראל זו לא מדינה שראויה לכבוד

  מדינה שבה "ביטוח לאומי",גונב לאנשים כסף מהחשבון בנק(עיקול).כי הם לא מקבלים משכורת,ואמא שלהם העבירה להם 200 שקל.היא מדינה נבזית,זו פרקטיקה שמתאימה לבלרוס.ולא למדינה מכובדת.
  אם בישראל פוליטקאים אומרים על יריב פוליטי שהוא "נוצרי",רק כי הוא יריב פוליטי.אז אין דבר כזה שנקרא "מדינה יהודית"

 54. התפקיד הכי מתאים לבן גביר

  איתמר בן גביר יכול להיות שר רווחה טוב.אחרי נחשים כמו הרצוג ודרעי(שרק הגדילו את העוני).בן גביר יוכל לעשות שינוי חיובי.
  *באופן כללי רצוי לא לתת אמון בפוליטקאים.אפשר רק להיות מופתע לטובה מהם.לרוב הם מאכזבים.
  *מדינת ישראל תמיד רימתה אותי,אני לא נותן אמון במדינה הזו

 55. על רוסיה של המאה ה21 ,ומה אפשר ללמוד מזה

  רוסיה עברה את ברית המועצות ביצור חיטה,באנרגיה גרעינית.ונראה שבעתיד גם באורך מסילות הרכבת,בתעשיית הרכב,האוויר והביטחון.
  אשר לאלקטרוניקה,גם אם לא הדגם הכי חדש.ינסו להגיע למוצר אמין ואיכותי.
  הדמוגרפיה? במצב טוב 150 מליון רוסים,במצב מצוין 160 מליון.
  לא בגלל ילודה מרשימה.כנראה בגלל מאמץ למשוך מהגרים סלבים ממזרח אירופה.
  אז הלקח שאפשר ללמוד,הוא להתחשב בקוים האדומים של רוסיה.
  לא לצאת למלחמות עם רוסיה

 56. למה ביידן לא שייך לצד הנכון של ההסטוריה

  ביידן סגר ערוץ טלביזיה באמריקה,נכון שRTהוא ערוץ קוספירטיבי וביקורתי.אבל היחיד שסגר כלי תקשורת הוא ביידן.
  ביידן יוצא על בן גביר,בן גביר אחראי על אסון מירון?או על הרג מחבלים? סתם עוד פוליטקאי עם פה גדול.
  רוסיה משלמת על הנשק מאירן ולכן אירן לא עושה לה טובה.
  שביידן יפסיק להגיד שהוא"ציוני",ביידן בעד אירן בענק

 57. על מיג 35 והמטוס הרצוי להודו

  אם הודו תקנה מרוסיה מטוסי מיג 35 ,אין זה אומר שזה הקצה הטכנולוגי של הצבא ההודי.מיג 35 ,יכול להיות רק הבסיס לשדרוגים ושיפורים של התעשיה הצבאית והאווירית של הודו.ואולי גם של התעשיה הישראלית והאמריקאית,ועל בסיס זה אפשר לבסס הרבה חידושים טכנולוגיים.
  אם בהודו יש כסף למטוסים מצרפת ,אז כל הכבוד להם.
  אבל מבחינת תועלת מול עלות,מיג 35 זו הבחירה הנכונה.
  *כל הגישה האמריקאית של מלחמות חרמות וריבים.פוגעת בארצות הברית.האמריקאים יכולים ללמוד הרבה מהרוסים,וחבל שהם מאבדים רלוונטיות

 58. "המכון למחקרי ביטחון לאומי",זה גוף מיותר שעושה נזק

  מי שרוצה לדעת את העמדה הרוסית,יביא נציג רוסי.מי שרוצה לדעת את העמדה האוקראינית יביא נציג אוקראיני.ולפי השוואה בין הגישות אפשר לגבש עמדה הגיונית."במכון למחקרי ביטחון לאומי",יושב אוקראיני אנטי רוסי.ומלמד על רוסיה.זו שטיפת מוח.אבל ישראל אף פעם לא היתה טובה במודיעין.במקרה של ישראל זה יותר מזל משכל

 59. הדרך להצליח בפוליטיקה היא לצאת נגד ביבי

  ההבדל בין לפיד לגנץ שלפיד הוא מנהיג וגנץ הוא לקקן של ביבי.
  אילת שקד התחנפה לביבי,והיא בחוץ.סמוטריץ לעג לביבי והוא בפנים.
  ערד ניר הוא עתונאי ,וגידעון לוי הוא ליצן.
  אגב גם עמית סגל הוא סוג של ביריון דוחה,אבל הוא לא חנפן כמו אראל סגל

 60. המסר שישראל מנסה להעביר לאירן

  הדרך להצליח במזרח התיכון היא לעבוד עם ישראל ולא נגדה.זה המסר שישראל רוצה להעביר לאירן.
  גם רוסיה עובדת עם ישראל.
  מנהיגת העולם הערבי מצרים עובדת עם ישראל.
  נתניהו הוא לא פוליטקאי שניתן לתת בו אמון,לכן לא יהיה שינוי ביחסי ישראל ואירן בזמן נתניהו

 61. הסיבה האמיתית למלחמה בין רוסיה ואוקראינה(ולמה כדאי לא להתיחס לדוגין)

  במרחב הפוס סובייטי הביטחון נבנה סביב שותפות .כאשר אוקראינה לא רוצה את צי הים השחור של רוסיה בקרים. ומסרבת לפיתוח קרים (התנגדות לגשר קרים),לטענת אוקראינה גשר קרים זה"גשר לשום מקום".אז רוסיה חושבת שקרים זה כן מקום.
  אם אוקראינה מרשה לעצמה לאיים על רוסיה(גם דיבורים על צורך בנשק גרעיני כנגד רוסיה).אז לפוטין אין ברירה,והוא חייב להילחם באוקראינה.
  דוגין הוא איבד את דריה דוגינה בגלל הטרור האוקראיני.אין לתפוס אדם בצערו,וסערת הנפש שלו היא לא ענין תקשורתי

 62. הפגם הבסיסי בגישת הסנקציות האמריקאית

  אם ארצות הברית היתה מספקת שבבים לתעשיית האלקטרטניקה באותו אופן שבו סעודיה היתה מספקת נפט.אז היה לה יתרון ומנוף לחץ."בטח שנימכור ,אבל אכשיו יש פחות.וזה יקר". אם מונעים מרוסיה חלקי אלקטרוניקה,אז היא יכולה לקנות את זה בשוק האפור.אבל יש לזה חסרונות(מוצרים באיכות מפוקפקת).אז אם כך,ברוסיה יכולים להחליט,"הכי דחוף זה שבבים של 14 ננומטר".יבנה צוות חוקרים,ינסו לרכוש טכנולוגיות.
  בסופו של דבר,יבנה אבטיפוס במעבדה.משהוא ברמה טובה.ואז התעשיות הצבאיות יתרגמו .את התהליך המעבדתי,למפעל תעשיתי.אולי יקח הרבה זמן. ויקר,אבל אפשרי.
  לגבי סין זה כבר קורה במלוא המרץ

 63. ביבי הוא מר חוסר ביטחון

  הפחד היחיד של ביבי מסמוטריץ' זה שהוא יהיה שר ביטחון מצוין.
  כי לריב עם ירדן וטורקיה ושומר חומות ביבי יודע לעשות מצוין.אבל אם סמוטריץ' יהיה מוצלח.אז כל הילכוד יראה רע

 64. רוסיה לא יכולה ולא צריכה לתת פיצוי לאוקראינה

  האמריקאים אמרו שמטרת הסנקציות זה לגרום כאב לרוסיה.אז אם רוסיה סובלת אין לה זמן לתת פיצוי לאוקראינה.אוקראינה שמחה על פיצוץ נורד סטרים,אז שאמריקה תתן לה גז נוזלי בחינם

 65. מה שאביגדור ליברמן לא מבין

  נכון שארצות הברית היא מדינה מפחידה וחשובה.אבל ישראל לא קמה בזכות ארצות הברית.התהליך הפוליטי בישראל לא צריך להפריע ליחסי החוץ של ישראל.וארצות הברית גם רוצה בקשר עם ישראל,אז אם זה חשוב להם הם ישמרו על יחסים עם ישראל.
  התפקיד של ליברמן זה לא להציל את ביבי,כל מה שליברמן צריך לעשות זה לקדם את הקרירה של ליברמן.(כל נושא ההעלעת אחוז החסימה,והדיבור נגד סמוטירץ'כשר ביטחון.לא מראה על חוכמה פוליטית).אל תהיה ישראל כץ,אביגדור ליברמן זה מספיק טוב

 66. האם איחוד האימרויות ובחרין יעזרו ליצר שלום עם אירן?

  האם קשרי ישראל אם מדינות המפרץ הפרסי,יקשרו בין ישראל לאירן? האם ישראל תוכל להקדיש יותר משאבים לתעשיה האזרחית,בנוסף לצבאית?
  ולאיזה עתיד ישראל שואפת?

 67. פולין תחסל את זלנסקי,ותגיד שרוסיה עשתה את זה?

  יש סיכוי שפולין תחסל את זלנסקי,ותגיד שרוסיה עשתה את זה.
  ביידן חסר האחריות נתן לחתולים שמנים מאוקראינה לאכול מהצלחת של אמריקה.אם לונדון רוצה את זלנסקי,הם היו צרכים לקחת אותו כבר אתמול

 68. למה לרוסים לא כדאי לתת אמון בביידן

  לכאורה ביידן היה קשור למחתרת האירית,אירגונים קיצוניים באוקראינה הסובייטית,ולפלסטינים.
  מדובר בסוג של פירומן פוליטי .
  איך הרוסים יאמינו לאדם כזה?
  הם הרי היו משתמשים במטומטמים כאלה

 69. אזרבייג'אן צריכה להיזהר מארצות הברית

  אחרי שהFBI פתח בחקירה כנגד צה"ל.כדאי באזרביג'אן להיזהר מארצות הברית.זו מדינה להתרחק ממנה,לא להתקרב לאמריקה

 70. בשנים הקרובות גרמניה תסגור את הבסיס האמריקאי בשטחה

  אם ארצות הברית פוצצה את נורד סטרים.אז מדובר בפעילות כנגד הכלכלה הגרמנית.ואין כל הצדקה להשארות גורם צבאי עוין לגרמניה,על שטח גרמניה.
  אם למרות הבסיס הצבאי האמריקאי,ארצות הברית כשלה בהגנה על גרמניה.ונורד סטרים פוצץ.אזי אין סיבה שימשיך להיות בסיס אמריקאי בגרמניה

 71. המשימות שפוטין מציב לאולגרכים (למרות הסנקציות)

  כדי לזכות באהדת השלטון הרוסי.האולגרכים יצתרכו למצוא דרכים להתגבר על הסנקציות.
  אז הממשל הרוסי רוצה מפעל פלדה חדש בגודל של מגניטוגורסק.
  שמסילות הרכבת יעברו את האורך של מסילות הרכבת של ברית המועצות,אבל בשטח הפדרציה הרוסית(לדוגמה רכבת לקיזיל,או אלטאי).
  וכמובן השקעות בתעשיית הרכב,המקורו אלקטרוניקה,והחקלאות.
  *הטבות ינתנו רק למי שישיג הצלחות של ממש

 72. ביידן חייב להקפיא את משלוחי הנשק למשטרו של זלנסקי

  כל עוד אוקראינה יורה על תחנת הכוח הגרעינית בזפרוזיה.
  אסור לתת להם סיוע.
  "זלנסקי הפטריוט ",פועל כדי לזהם את אוקראינה בקרינה רדיואקטיבית.
  זה טרוריסט,אסור לתת לו לגיטמציה או סיוע

 73. רוסיה צריכה לסגור את תחנת הכוח הגרעינית בזפרוזיה

  אם זלנסקי יפציץ את תחנת הכוח הגרעינית בזפרוזיה.זה יעשה נזק אדיר לא רק באירופה,גם לכלכלה העולמית.
  אז כדאי לרוסיה לסגור את תחנת הכוח הגרעינית בזפרוזיה.אם סוגרים כור גרעיני,זה כנראה לתמיד.אבל אם זלנסקי יפציץ את הכור,אז זה גם לתמיד,וגם אסון אקולוגי.
  בגלל שאוקראינה היא לא מדינה אחראית.עדיף שלא יהיה שם כור פעיל,עד שרוסיה תשיג שליטה על האזור הזה

 74. על תוכנית השיקום הרוסית לשטח בין לוהאנסק וחרסון

  נראה שרוסיה רוצה ליצר תאגידים חצי ממשלתיים לפיתוח השטחים שסיפחה מאוקראינה.
  לייסד תאגיד פלדה בדונבס(חברה ששולטת בכל שרשרת ההספקה,אולי חוץ מעפרת הברזל).
  תאגיד מזון/תוצרת חקלאית-רפת ענק(אפשר להיגיע גם ל10,000 פרות חולבות)ומחלבה לגבינות קשות,וחמאה.יקב (30 מליון בקבוקי יין בשנה זה טוב).אגב במקומות ברוסיה שאין גפנים,אפשר לייצר סיידר תפוחים אלכוהולי.
  שני מפעלי סוכר חדשים.
  מפעל לקליית קפה,ומפעל לממתקים.
  גם אם לא כל הפעילות הכי רווחיות,במצטבר זה רווחי מאוד.
  מפעלים ליצור תרופות וחיסונים.
  פיתוח תיירות(יצירת אטרקציות ובניית בתי מלון).
  קישורי רכבת וכבישים לשאר חלקי הפדרציה הרוסית.
  וכמובן תמיכה ועידוד לעסקים קטנים של תושבי האזור

 75. ההפתעה מזה שביבי מופתע ששונאים אותו

  הדרישה של ביבי שהחיים בישראל יהיו קשים ורעים(משל אמר-"תעבדו בכל עבודה יא זבלים,תתחרו בפלסטינים ועובדים זרים.תשלמו מיסים גם אם אין לכם כסף,או שתלכו לכלא-גם אם זה לא משתלם למדינה").
  הבוז של ביבי למדע,(זילזול בפרויקט איטר להיתוך גרעיני)."ביבי פחד למות מקורונה"(תן אמון ביכולות של הרופאים,עובדה שדוד ביטן עדין איתנו).מכירת פטנטים של המכון הולקני בנזיד עדשים

 76. המשבר הקיומי על ארצות הברית(וגם ישראל )הוא בלתי נמנע

  הכלכלה של מדינה צריכה לזרום,אנשים משלמים מיסים בלי להרגיש.השרות מהיר ויעיל,הכל קל.ממש אין סיבה לפחד שהמדינה תרמה אותך.
  בארצות הברית(וישראל),הגישה היא של עימות.מאבק בין המדינה והאזרחים.המדינה מרמה את האזרחים,המדינה לא אמינה.הכל מסובך(ולכן מושחת).מקום שהיציבות הביטחונית בו תמיד מפוקפקת,מדינה של פחד.
  ביבי לא בא לשנות או לשפר,הוא לא בן אדם כזה(לחבב את ארנו ממרן,או את זאב רוזנשטין.זה כן ביבי,זה לא בן אדם לתת בו אמון)

 77. רון דרמר זה הבעיה? לא שהוא ראוי,אבל הוא לא הכי גרוע

  יאללה ביבי נבחר ,לא שהוא ישפר כאן משהוא(אם כבר הוא רק יהרוס).אני לא מבין למה הוא מורח את הזמן

 78. העבודה שפוטין רצה מגופי הביטחון הרוסים(ולא נראה שבוצעה)

  פוטין רצה עבודה של כלכלנים ומהנדסים ,שיגדירו את סוג עבודה שדרוש ומחיר וכוח אדם.לביצור גבולות המחוזות שסופחו לפדרציה הרוסית(קו חרסון לוהאנסק).
  כלומר לדוגמה בגבולות המערביים של מחוז חרסון,מה הדרך העדיפה לסמן. את הגבול?סוג הביצור/שדות המוקשים?מיקומי מעברי גבול,וכביש לאורך הגבול?כמה מוצבים ובסיסים צבאיים דרושים לאורך קו הגבול?הדרך העדיפה לבניית מנהרה למחוז חרסון? האם שינוי תוואי הנהר זו הדרך הזולה יותר?
  אז כן מחוז חרסון לבדו דורש הרבה מאוד עבודה.
  לדעתי כדאי להתחיל מאזור לוהאנסק דונייצק.
  רצוי מאוד לבנות מסגרת עבודה ברורה(מה שכנראה לא נעשה,וחבל)

 79. כדאי לעבוד עם סין על כלכלה מבוססת מימן,ויזות לאמריקה זה לא חשוב

  ארצות הברית בחרה להשאר בעבר.כדאי לישראל לפתח עם סין רכבים שנוסעים על מימן

 80. אין סיבה שיהיה משבר כלכלי בארצות הברית(זו בחירה שהם עשו)

  אם יהיה חוק בארצות הברית שכל תחנת דלק תהיה חייבת לתת אופציה לתדלוק במימן.לא יהיה מחסור באנרגיה באמריקה.
  בכלל בארצות הברית הם שופכים הרבה כסף בחו"ל מי אמר שצריך בסיס צבאי ביוון,במקום לייצר טיל היפר סוני?
  מעצמות על לא מתרגשות מתחרות.אמריקה פשוט בחרה להישאר בעבר

 81. הסיבה שסין תהפוך למעצמת העל היחידה,וארצות הברית תהיה במשבר

  לפוצץ צינור גז למדינה אחרת,או לנסות לעשות הפיכה ברוסיה.זה לא לרמתה של סין.סין ממוקדת 1000%בסין.
  הCIA לא מונע פיגועים,הCIA מייצר פיגועים.ארצות הברית לא מתנהגת כמעצמת על(יותר כמו מאחז של פירטים),ולכן ארצות הברית לא תשאר מעצמת על.
  *אנטוני בלינקין יכול לנסות להיות מתאגרף(כי מזכיר מדינה הוא לא ממש)

 82. מה אפשר ללמוד מרוסיה,ומה כדאי להם לעשות

  אכן פוטין עושה עבודה מצוינת.
  כדאי לרוסיה להכפיל את עתודות הזהב שלה.
  הדרך הטובה מבחינת רוסיה לעשות את זה:
  לחייב את הבנקים והמוסדות הפיננסיים של רוסיה לאגור זהב.
  וממשלת רוסיה,תשלם ברובלים על הזהב.ותעביר אותו למאגר הממשלתי.הם יכולים להפיק זהב מפסולת אלקטרונית,לרכוש תכשיטים,לקנות ממדינות בחצי הכדור הדרומי,אולי מיצרנים ברוסיה עצמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.