מנסור עבאס – למה הוא לוחץ ידיים עם אצבעות נקועות? למה הוא מזמין אותנו לחתונה שהוא לא רוצה שנצלם?

| 24 בנובמבר 2022

היחסים שלנו התחילו ברגל שמאל. כשהוא החל לפרק את המשותפת ולפלרטט עם נתניהו, הוא מיתג אותי מידית בצד הלא נוח. די בצדק. חשבתי שמה שהוא עושה זה שיא הציניות. לחבר את ערביי ישראל עם בנימין נתניהו והקואליציה שלו. שידרתי אז ידיעה על הצבעה ספציפית בכנסת בה עבאס וסיעתו היו בכוננות בחנייה לעזור לליכוד. לידיעה צורפה תמונה שהראתה שניים מחברי הכנסת יושבים במכוניתם בחניון הכנסת. עבאס וסיעתו רתחו. לקח קצת זמן, התפייסנו.

לקראת הבחירות האחרונות רציתי לעשות עליו סרט. במערכת שלי לא נרשמה התלהבות. עוד פעם סרט על מנסור? עשינו כבר אחד. מי ירצה לצפות בזה? צודקים, חשבתי לעצמי, אבל לא יכולתי לוותר. זו האמת. אני לא יכול לחשוב על פוליטיקאי יותר מרשים ממנו, שפועל בישראל. מנהיג אמיתי, שמוכיח שוב כמה חשוב הממד הפרסונלי בעשיית היסטוריה. הציבור הערבי – ישראלי תמך בהשתלבות באחוזים גבוהים, לפני שעבאס נכנס לזירה. איימן עודה ואחמד טיבי נראו מועמדים יותר טבעיים להוביל את התהליך ההיסטורי. לא היה להם את זה. אולי מחסור באומץ, אולי לא קורצו מהחומר הנכון. אפשר להגיד די בביטחון, אילולא האישיות הייחודית של עבאס, זה לא היה קורה. בטח רע"ם לא הייתה מובילה את זה. הכניסה שלו לקואליציה שינתה את פני המדינה. רק בגללה, נוסדה בכלל ממשלת שינוי ונתניהו איבד את כיסאו. רק בגלל ההחלטה הזאת, הממשלה גם נפלה. בהובלה צינית מאין כמוה של נתניהו, התרומם גל אדיר של שנאת ערבים, שהפיל את הממשלה.

הבחירות הללו היו, אם כן, במידה רבה מלחמה של עבאס על קיומו הפוליטי האישי, אבל גם מאבק היסטורי על הדרך שהוביל. אם היה נמחק, ספק אם איזשהו מנהיג ערבי היה הולך בנעליו. גם במצב הקיים, קשה לראות מי יעז לעשות את מה שעבאס עשה, בטח לאור המחירים שהוא שילם.

במשך שלושה חודשים וחצי רדפתי אחרי עבאס, ביפיע, ערערה, טמרה, בפזורה הבדואית בדרום, בחורה, איפה לא. רדפתי זו ממש המילה הנכונה. אם הייתם רואים את לוג ההתכתבויות שלנו בווטסאפ, סביר שהייתם חושבים שאני סטוקר מהזן הגרוע ביותר. עבאס לעתים נעלם, לא עונה שבוע, שבועיים. אי אפשר להבין למה. הוא לא אוהב את הסרט? נמאס לו מהמצלמה? סתם עסוק? אחרי זה הוא חוזר כאילו כלום. למה חזר? לא ברור. מי שיראה את הסרט, שנשדר הערב אחרי החדשות ב"מקור" יגלה עוד הרבה חידות על האיש, שקשה לפתור. למה הוא לוחץ ידיים באצבעות נקועות? למה הוא נכנס לחוג בית ביום שישי בלילה, שמתנהל בחושך, בנוכחות 17 אנשים? למה הוא מזמין אותנו לחתונה, שהוא לא רוצה שנצלם? למה הוא קורא למצלמה אדם שעוד שנייה יתחיל למתוח עליו ביקורת חריפה?

עבאס הוא אישיות ייחודית. בשיטוטיי במערכת הפוליטית שאלתי עליו הרבה. פחדתי פחד מוות שאני נופל בקסמיו ויום אחד יתברר שמדובר בשלומי לחיאני, או משהו כזה. בחדרים סגורים שמעתי מחמאות אדירות עליו, כאלו שאתה לא נוהג לשמוע בין פוליטיקאים, מחמאות מהשרים הכי בכירים, חברי כנסת מהשורה, כולל ליכודניקים ואנשי "ימינה" ז"ל. תוצאות הבחירות, שהוא היה רחוק מלחזות אותן, מזמנות לו את המבחן הקשה מכול. לא הפגנה של ליכודניקים ולא הפגנה של בדואים נגד נטיעות בנגב. הרבה יותר גרוע. מבחן האופוזיציה הנוראי. שנים של מדבר לאדם שכל דרכו היא להשתתף בשלטון.

 

תגובות

תגובות

29 thoughts on “מנסור עבאס – למה הוא לוחץ ידיים עם אצבעות נקועות? למה הוא מזמין אותנו לחתונה שהוא לא רוצה שנצלם?

 1. כנראה שיאנדקס תתפצל ל2 חברות,ינדקס רוסיה."ויאנדקס גלובל"

  פיצול יאנדקס יתן הרבה יתרונות לרוסיה(ולא רק בגלל יכולת לעבוד עם המגזר הבטחוני והפיננסי).יש מדינות שיאנדקס רוסיה יוכל לעבוד בהם בקלות(אירן,מינמר,צפון קרואה).וגם לעשות דברים שחשובים לשלטון הרוסי,כמו שיפור החקלאות(דוגמת יעול טרקטורים מתוצרת רוסית).או בניית צינור מימן בלחץ נמוך,מסבובודני שברוסיה,לצ'יצ'יהר שבסין

 2. זלנסקי רוצה שנחיה את הטראומות של העבר אין לו ענין בעתיד.בושה שישראל משתפת עם זה פעולה

  אגב למה שהרצוג לא יפעל להנציח את רעב תפוחי האדמה באירלנד,את רצח העם הארמני,את משתפי הפעולה האוקראינים עם הנאצים,את גנבת התינוקות של נצולי שואה ויהודים מתימן.
  זלנסקי לא מתמודד עם המציאות,הוא חי בעבר.וישראל משתפת פעולה עם זה,זו בושה וחרפה!

 3. השאלות שאירן לא תענה עלהם

  האם אירן מסוגלת לתת סיוע למדינה אחרת,שלא למען הפצת השיעה?
  האם אירן יכולה לפתח תרופות וטיפולים רפואים שיצילו בני אדם?
  האם אירן מסוגלת לעשות משהוא חיובי,גם למדינות שהיא מגדירה כאויבות?
  האם אירן מסוגלת להתמודד עם המחאות והמשבר הכלכלי,או שאמריקה תרסק אותם?
  האם אירן מסוגלת מהיגמל מהרצון לרצוח ישראלים?
  האם אירן מסוגלת להתנהג באופן מכבד כלפי ישראל?
  לא תשמע תשובות,רק קישקושים מלאי שנאה

 4. אין טעם לעבוד עם אוקראינה,וזלנסקי הוא לא אדם שיש לתת בו אמון

  מן הסתם גם מה שישראל נתנה לאוקראינה לא מספק אותה(כנראה שום דבר לא מספק אותם,זה חור שחור).הבוז האוקראיני לחיי אדם לא נותן תקווה לשיתוף פעולה פורה עם אוקראינה,והם רואים בישראל ובישראלים-"מכונת מלחמה".לא בני אדם או מדינה.
  בריטניה מאוד אוהדת את זלנסקי,הוא חבר אישי של כל מני סלבריטי.באמת שישראל לא יכולה(וכנראה של צריכה).לעזור לו,כי יותר ממה שנתנו לו.אי אפשר לתת יותר

 5. האם אירן תיתן לזלנסקי מקלט מדיני?

  נראה שהחלום של זלנסקי זה להיות הונגריה 2.בכל מקרה הונגריה מתיחסת בכבוד לרוסיה.אז אוקראינה היא אוקראינה.
  וזלנסקי שכל הדיאלוג שלו מול העם שלו ומול העולם רווי בשנאה פחד ואלימות.יכול למצוא את המקום המושלם בשבילו ממש באירן

 6. חוסר ההבנה האמריקאי לגבי הצפוי ברוסיה הוא מביך

  רוסיה היא לרוב מדינה אסרטיבית עשירה וכוחנית.לעיתים הנסיבות דוחקות את המנהיגים הרוסים לפינה(מיכאל גורבצ'וב או הצאר האחרון).פוטין הוא אדם זהיר,שגם עושה פשרות.
  אז רוסיה תמשיך בתוואי של פוטין,המערב לא מעורר אמון.ויש לפעול בקשיחות.אגב לטעמי ילצין יותר אכזרי מפוטין,אבל בסוף אכזריות לא לוקחת אותך רחוק

 7. נשיא בלרוס יכול וצריך ללעוג לאיחוד האירופאי

  מן הסתם לוקשנקו יכול לטעון שהאיחוד האירופאי מצוי תחת כיבוש אמריקאי.ושכדאי שיחרימו את הרחוש של זלנסקי ,בחירים סעודים,או כל אמריקאי שהממשל האמריקאי לא אוהב.ולא יסתפקו רק בנכסים של לוקשנקו.
  אשר לכיבוש רוסי של בלרוס? רוסיה משקיעה בבלרוס(כנראה הרבה יותר ממה שכל מדינה אחרת היתה משקיעה)

 8. הדרך של רוסיה ליצא יותר פחם לסין?

  אחד הרעיונות להגברת יצוא הפחם מרוסיה לסין הוא-"צינור פחם"(למעשה "מרק פחם",מועבר בצינור בדומה לנפט).אז כדי שזה יהיה רווחי(תחזוקת הצינור יקרה).יש לייסד את" הקרן לתחזוקת צינור הפחם".בתוואי הצינור אפשר גם לבנות כביש אגרה,כבלים לתקשורת,קו מתח לחשמל,ותחנות הדרואלקטריות.אחוזים המרווחים יעברו להפעלת צינור הפחם.
  האם זה באמת יצא לפועל?
  ספק גדול
  *אגב תשתיות התחבורה במערב רוסיה,יכולות לשרת יצוא למזרח התיכון וצפון אפריקה.אולף שולץ הגרמני,בעצם אמר לפוטין:"תתעלם מגרמניה,זו לא כלכלה שווה"

 9. רק בקיץ נדע את מצב הענינים האמיתי ברוסיה

  החורף הוא תמיד זמן שפוף ברוסיה(אין שמש וקר).הגישה משם תמיד מלנכולית בחורף.
  ובטח שבמערב שוב מדברים על נבלני ו"מרד העליתות"(נבלני עצמו הוא חלק מהעליתות,הוא איש עסקים.ובן של איש צבא,וגם איש ימין דוחה).תמיד נכנסים ויוצאים אנשים מרוסיה(אפשר שיבוא מומחים מאוקראינה,או יעזבו סטודנטים מרוסיה).אין ספק שרוסיה עוברת שינויים,ובקיץ הם יהיו יותר ברורים

 10. ביבי לא זכאי לפרטיות,הוא לא ענה על מפקד האוכלוסין.וגם הפר את תקנות הקורונה

  יש נתוני צמיחה,ילודה ,תמותה,גיוס,צריכת תרופות,יציאה לחו"ל,רכישת דירות,מכירת דירות,צריכת חשמל,כניסת תיירים,עובדים זרים,ועוד ועוד אין סוף נתונים.למה המדינה הזו מפחידה אותי? יש לה כמה נתונים שהיא רוצה.אני לא עשיתי שום דבר רע.זכותי שיעזבו אותי בשקט

 11. מדינת ישראל תמיד תרמה אותך,תמיד תנסה להפחיד אותך

  ישראל זכאית לכל הבוז שהיא מקבלת מהעם והעולם.
  ישראל יודעת רק להפחיד לאיים ולרמות את האזרחים שלה.אני חצי הומלס,בואו תהפכו אותי ל"אווב העם".כי הם הצליחו לשבור אותי

 12. פוטין עושה הרבה כבוד לישראל(למרות של מגיע לה).גם לא ברור למה הוא אוהב את ביבי

  יש הרבה סיבות לבוז לישראל
  על זה שהיא גורסת את האזרחים שלה בברוקרטיה אכזרית.
  על זה שאחרי 3 שנים בצבא הם יוצאים בלי כלום.
  על הקמצנות של ישראל לעם שלה.(לאוקראינה היא דווקא נדיבה,ועל זה אוקראינה ירקה לה בפרצוף).
  על הפוליטקאים העלובים והרעים שלה(ברק שלא מאמין בזכויות אדם,או בנט שחושב שלא מציקים מספיק לאזרחי ישראל).
  על זה שהיא שפוטה של ביידן(שהפסיק את כל הענין של למנוע טרור בישראל,הם לא רוצים שיהיה טוב בישראל).
  *אז למה אין ממש ביקורת רוסית על ישראל?כי האמת שמבחינתם שכל המדינה הזו תתפוצץ בסיר לחץ החברתי שהיא יצרה לעצמה

 13. כשארצות הברית פועלת לגרום לרוסיה כאב,ומעלה את מחיר הנפט ל200 דולר לחבית

  אם נמאס לרוסיה מהבריונות של ביידן.אז הם צרכים לבנות מאגרי ענק של נפט.ואם הם מוכרים אז רק סולור או בנזין.אוקי רוסיה לא חלק משוק הנפט(לא חלק משוק הנפט האירופאי/אמריקאי).ושיהיה אפילו 200 דולר לחבית

 14. תפקיד הדת במדינה.ורוסיה כמקרה בוחן לישראל והעולם

  אם ניקח מקום קשוח(האקלים הרוסי,וגודל המדינה).כל היופי הארואסיתי הזה לא שווה כלום אם לא חיים שם אנשים.אז רוסיה זה העם הרוסי-אזרחי רוסיה.
  מקום כזה לא יכול להתקיים בלי רוחניות(הרוחניות של הסובייטים היא גם איזה אידיאולוגיה עם מאפיינים יחודיים).
  אנשי הדת נוטים להשתכר מהכוח הרב שהם מקבלים.
  הדגש של הממשל הרוסי לאנשי הדת:תראו חמלה,תנו עזרה נפשית,אל תנצלו את הכוח לרעה.והכי חשוב-תנו עזרה לכל אדם לא משנה מה הרקע הדתי/אתני/אידיאולוגי שלו

 15. למה כן כדאי לפוטין לדבר עם עמנואל מקרון

  כדאי לפוטין להציע למקרון לפתוח מפעל של רנו בחצי האי קרים.
  שרוסאטום תבנה כורים גרעיניים בצרפת.
  שלום באוקראינה? פוטין הציע את הסכם מינסק.אוקראינה לא ישמה ולא תיישם את הסכם מינסק.זלנסקי טען :"שאוקראינה יכולה להילחם גם 10 שנים".אז מקרון גס רוח? זו בעיקר הבעיה שלו

 16. כרגיל מדינת ישראל ממשיכה לפגוע בזכויות של האזרחים שלה

  אם ישראלי שצריך לקבל כסף מרוסיה,לא מקבל את הכסף שלו.שגרירות רוסיה בישראל צריכה להציע פיתרון,דרך מערכת התשלומים הרוסית(כחלק מהשרותים ששגרירות רוסיה נותנת)

 17. למה אירן היא לא באמת מדינה חשובה,ולמה טורקיה עדיפה

  כשנסגר מפעל ענק בצפון הארץ.לא תשמע יוזמה אירנית שתציע לישראל לפתוח מפעל אירני בצפון.
  טורקיה יכולה להציע דבר כזה לישראל,במסגרת התעשיה הצבאית שלה.
  מה אירן כן עושה? לארגן רצח של ישראלים שלא עשו לה כלום.
  אז אירן היא לא מדינה שישראל צריכה להתחשב בה

 18. שנת 2025

  בשנת 2025 המסחר הגלובלי נעשה ביואן סיני.
  הכל מיוצר בסין(בעיקר מה שקשור לטכנולוגיה עילית).סנקציות לא פועלות על סין.
  ארצות הברית צריכה להפיק מתנול מגז טבעי.וגם נבחנות דרכים להפיק מתאן ממה שכבר נמצא באוויר.אין יותר נפט בכמות גדולה בארצות הברית(לקנדה עוד יש).ארצות הברית צריכה לתעדף מחקר ופיתוח,וסוגרת בסיסים בחו"ל.ארצות הברית יותר פתוחה ליצוא של נשק מתקדם,וכבר לא עוסקת בסנקציות.באמריקה שוקלים איחוד כלכלי וצבאי עם מקסיקו ארצות הברית וקנדה.
  רוסיה היא מדינה מאוד מאוד עשירה,שעוסקת בפיתוח מדינת הענק הזו.רוסיה מקדמת שיתופי פעולה.כדי ליצר שוק למוצרי התעשיה האווירית והצבאית שלה,כמו גם עידוד של שימוש ברובל הרוסי

 19. על עתיד אוקראינה

  בעשורים הבאים(לא משנה מי יהיה נשיא רוסיה,וגם לא ברור מה יש למערב נגד פוטין).רוסיה תנסה לשכנע את אוקראינה להתחשב באינטרסים שלה.
  אם אוקראינה תמשיך לזלזל ולהתריס.אז רוסיה תבלע את אוקראינה בביסים קטנים(מדינה כזו לא ממולץ לבלוע מהר מדי).
  אשר למערב?לא ברור למה הוחלט לטבוע עם הספינה האוקראינית.
  אבל איך אומרת הקלישאה:"פריירים אף פעם לא מתים,הם רק מתחלפים"

 20. על ישראל בשנים הקרובת

  "גוש השינוי",קיבל רמז חזק(לא מספיק טוב).המדינה היא למען האזרחים.ולא האזרחים למען המדינה(כי עד אכשיו השילוב של גם וגם לא היה קיים,כי פוליטקאים בישראל הם חזירים).ולפיד להעריץ את אריק שרון,זה לא מראה על מחויבות לאזרחים(שרון הוא אולי"מר ביטחון",אבל בטח שלא מר זכויות אדם).מן הסתם מה שיש אכשיו ייצר קוקטל של טרור ופשיעה.והליכוד מזמן לא ממלא תפקיד חיובי בישראל.
  אז ישראל צריכה להיות בסדר עם העולם הערבי,ולהיות בסדר עם הפלסטינים.
  ישראל צריכה להתחשב באזרחים שלה,לאהוב אותם.לא להציק להם.
  כל הנושא של יחסים עם ארצות הברית,אם אמריקה רוצה היא מוצאת את הדרך להסתדר עם ישראל.אם היא לא רוצה,אז יהיה מי שיחליף אותה(זה לא חשוב ולא דרמטי).
  בגלל שישראל לומדת רק בדרך הקשה.עצוב להגיד שכנראה יהיה הרבה פשיעה,הרבה יעזבו,והרבה עוני בישראל

 21. כל הלאומיות האוקראינית זה קישקוש מקושקש

  אם פולין יכולה לספח את מערב אוקראינה,מה הבעיה עם סיפוח רוסי של מזרח אוקראינה?
  אין באמת סיבה שאוקראינה תתקיים,גם לפי המודל של נאט"ו

 22. פולין לרוסיה:בואו נחלק את אוקראינה ביננו

  לא נראה לי שאפשר להגדיר את זלנסקי כפטריוט אוקראיני.בכל מקרה,כל מדינה צריכה להבין מה היא יכולה,ומה לא.
  תפקיד המנהיגים זה להגן על האזרחים,ולא לנצל אותם כמו נפוליון

 23. גם גרמניה לא מאמינה שיש דבר כזה-"אוקראינה"

  מן הסתם גרמניה היתה יכולה להגיד-"שאין לספח חלקים ממערב אוקראינה לפולין או הונגריה,וזה לא יחשב לחלק מהאיחוד האירופאי". אבל הם לא יגידו את זה,כי המטרה של המערב זה לבזוז את רוסיה.ואם לא את רוסיה אז את אוקראינה.
  אז למרות שפוטין אמר שלנין היכיר בלאומיות האוקראינית.לנין טעה,אין לאומיות אוקראינית.
  למעשה מה שרוסיה לא תספח פולין תספח.
  בי בי אוקראינה…כנראה שרק באירוויזיון תזכי(לנצח,עם כל הפליטים האוקראינים באירופה)

 24. כשבריטניה אומרת לרוסיה:"תשפילו את ביידן,וגם תתחילו להוריד לווינים"

  ההסלמה שרוסיה מרגישה מטוסים ללא טייס מתוצרת בריטית על שטח רוסיה.אומרת לרוסים:"תראו יש לכם סיבות להחריף את הלחימה,האחריות היא על ביידן.וגם המימון לאוקראינה הוא אמריקאי".אז להוריד לווינים לאילון מאסק,או לווינים אמריקאים.זה משהוא שרוסיה בוחנת

 25. המטוס הסיני קומק c919 כנראה יהיה הצלחה בשוק הרוסי

  סין יכולה למכור הרבה מטוסי נוסעים ברוסיה.
  אבל זה מחייב את הממשל הרוסי,לרכש גומלין סיני של מטוסים רוסים(כושר היצור ברוסיה הוא פחות אינטנסיבי מזה הסיני).הזמנה מצד סין של מטוסים לכמה שנים קדימה.תאפשר לרוסיה לרכוש אפילו קצת יותר מטוסים סינים

 26. אירגון-"ידידי אוקראינה בישראל",הוא ביזבוז של כסף

  לכאורה,אוקראינה עזרה לאירן לעשות פיגוע בישראל.ובתמורה אירן לא תספק נשק לרוסיה.אז גם אם זו מעשיה.כולם יודעים שהעם האוקראיני(וגם הנשיא ההזוי ומלא רגשות הנקם שלהם).שונאים את ישראל.
  לא ברור מדוע הם משקיעים זמן,וכסף כדי להפיץ את התעמולה האוקראינית שלהם בישראל

 27. חשוב שאירן תדע שהפעם זה לא ישראל

  גורמים רדיקלים שאוהדים את ארצות הברית במזרח אירופה.רוצים לעשות פיגוע בתחנת הכוח הגרעינית של אירן(כנראה מטוס ללא טייס).זו לא ישראל,אפשר לעזוב אותנו בשקט

 28. האזהרה של שי ג'ינפינג ליפן

  אם ארצות הברית מרשה לעצמה לאיים על ישראל בחקירה של הFBI על צה"ל.ואם היא מתערבת בפוליטיקה הפנימית של ישראל(נראה שלאמריקה הפלסטינים הם תמיד במקום הראשון).אז בטח שאת יפן היא תזרוק לזבל.הרי חוץ מלגנוב טכנולוגיה ישראלית הם לא סופרים את ישראל.בכלל היחס לבני אדם צריך להיות הוגן ולא צריך "יהודי חצר"(בעלה של סגנית הנשיא).כדי לשמור על יחס נעים לבני אדם בארצות הברית.אבל יחס שהוא לא גזעני,הוא לא חלק מהתרבות האמריקאית

 29. חבל שלמדינות הBRICS אין ועד לספורט בין לאומי

  כדאי לפוטין ושי ג'ינפינג לקדם במסגרת הBRICS אירגון או ועד לספורט ברמה הגלובלית.אפשר לייסד לצורך זה חברה או קרן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.