תחקיר יד שרה

לצפייה בתחקיר בווידאו לחצו כאן

זה קריטי להגיד את זה, על ההתחלה – בסיפור הזה אסור לשפוך את התינוק יחד עם המים. עמותת "יד שרה" היא מפעל חיים מבורך של משפחת לופוליאנסקי. היא עזרה ועוזרת לאינסוף אנשים בשעתם הקשה. לא במקרה קיבלו אורי לופוליאנסקי והעמותה שהקים על שם אימו שרה, את פרס ישראל. 103 סניפים, אלפי מתנדבים, תרומות של מאות מיליוני שקלים, יצירה ישראלית מבורכת.

אלא שעל היצירה הזאת מבקשת הפרקליטות להעמיד את מייסד העמותה לדין על שוחד. בשפה עממית האישום הוא שכדי להשיג תרומות לעמותה שלו, הוא דפק את תושבי ירושלים עם הפרויקט המכוער והמושחת של הולילנד.

לידי "המקור" הגיע חומר החקירה המלא בפרשת "יד שרה", לופוליאנסקי והשוחד שקיבל, לכאורה, מיזמי הולילנד. העדויות הללו נחשפות כאן לראשונה.

מתוך עדותו של עד המדינה בפרשת הולילנד, שמואל דכנר 11.04.10:

"קשה לטעון שזו "תרומה תמימה" ללא כוונות נסתרות מאחורי זה. זאת גם לאור העובדה שיחסי ה"קח ותן" נמשכו קרוב ל – 13 שנה. אורי לופוליאנסקי הביע תחילה ספקות בקשר לפרויקט המוצע ואילו בסוף 94 הפך לאוהד מושבע של הפרויקט. בדיקה בספרי "יד שרה" תוכל להראות שכבר באותה שנה החלה הזרמת הכספים שלי ל"יד שרה"".

ואיזו הזרמת כספים זו הייתה. דכנר תרם בדרכים שונות 1.386 מיליון שקלים ל"יד שרה" רק בין השנים 2000 ל – 2006. השיקים והחשבוניות שלו מראים: 30 אלף שקלים, 60 אלף שקלים, 25 אלף, 75 אלף. זרם כספים גדול וקולח. ויש גם את הקבלות מ"יד שרה", עליהן חתומה שושנה שרעבי. מי זאת? עוד נגיע אליה.

דכנר הוא זה שקנה ארון קודש, למשל, עבור העמותה. 77 אלף שקלים מחירו. קנה את הריהוט לבית הכנסת של הארגון בירושלים, וילונות, רהיטים, קנה מערך מחשוב לסניף בהרצליה, עזר בשיפוץ הסניף בבאר שבע, בקיצור, הפך לתורם נדיב ומשמעותי של העמותה.

מתוך עדותו במשטרה של עד המדינה בפרשת הולילנד, שמואל דכנר:

"בכל המקומות הללו יש עד היום שלטים שהמקומות האלו נתרמו בכספי".

לא רק עד המדינה, נציגו של פרויקט הולילנד, תרם סכומים גדולים ל"יד שרה". גם היזם בעצמו, הלל צ'רני ואמו, תרמו. עד שנת 1996 הם עוד תורמים בקטן: 100 שקלים, 600 שקלים, 1,300. ואז, משנת 1996, הזמן בו תכנית הבנייה מתחילה לטפס בוועדות, צ'רני ואימו תרמו 1.2 מיליון שקלים ל"יד שרה". ליתר דיוק, להקמת השיקומון בירושלים, מתקן מיוחד שעוזר לפגועי ראש.

מתוך עדותו במשטרה של הלל צ'רני, 11.4.10:

צ'רני: בשנת 1999 או 2000 פנה אליי עד המדינה (שמואל דכנר) וביקש תרומה גדולה ל"יד שרה". הבקשה שהגיעה אליי מ"יד שרה" הייתה שערורייתית. הם קיבלו רבע ממנה במסגרת תרומות אחרות שנתתי ומאז אין לי כל קשר אליהם".

החוקר: לופוליאנסקי בתפקידיו השונים, גם כראש עיר, פעל רבותלקידום הולילנד. מדוע העברתם כספים ל"יד שרה" שלופוליאנסקי עומד בראשה?

צ'רני: בעברית של חברי הכנסת קוראים לזה "לובינג". עשינו "לובינג". מדינת ישראל לא מצאה לנכון עד לאחרונה שנוהל זה אינו תקין. (עובדה גם ש) לא העברתי את התמורה הגבוהה שנדרש ממני (על ידי "יד שרה") ואם תרצה, סיכנתי את מערכת היחסים ביני לבין לופוליאנסקי".

צ'רני, אגב, אמר לחוקרים כי "יד שרה" ביקשו ממנו תרומה של לא פחות מארבעה מיליון שקלים, מה שהעלה את חמתו. החוקרים הראו לו שמיליון ומשהו השקלים שהוא כן תרם, נרשמו בספרי הפרויקט כהוצאות. הוצאות. כמו לשלם לאדריכל.

מה שיותר חשוב זה שלפי שמואל דכנר, לופוליאנסקי ביקש לא רק עבור "יד שרה". הוא גם ביקש וקיבל 30 אלף דולר למימון יום הבחירות שלו ביוני 2003, וכן ביקש שדכנר יעזור לכולל "נחלת מאיר", שהבן של אורי, יצחקו לופוליאנסקי, מנהל. דכנר תרם לכולל 30 אלף שקלים. הנה קטע משיחה שערכנו עם יצחק לופוליאנסקי, בנו של אורי לופוליאנסקי:

אתה טוען בעדות שלאבא שלך אין שום קשר לזה בעוד שהפרקליטות קושרת את זה להולילנד ולמעמדו של אבא שלך, מר לופוליאנסקי.

מה אני יכול לעשות? יש פה הרבה שקרים בכל הסיפור הזה. זה יגיע לבית המשפט והאמת תתגלה בעזרת השם בצורה הכי ברורה שיש. כמו שהכל בלוף, גם זה בלוף.

לעדותו של עד המדינה, דכנר, נגד לופוליאנסקי יש לכאורה חיזוקים. הנהג של דכנר העיד שהביא מעטפות ממנו ללשכת לופוליאנסקי. המזכירה העידה שהיא זוכרת שהבן יצחק הגיע לקחת תרומה.

מתוך עדותו של אברהם נתן, שעבד למען "הולילנד":

"עד המדינה אמר לי שהוא תרם כספים ל"יד שרה". שאלתי אותו מה הקשר שלך ל"יד שרה", והוא אמר שלופוליאנסקי הוא יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה ולכן תרם".

דכנר העביר גם מסמכים כמו המכתב הזה, שכתב ליזם "הולילנד", הלל צ'רני. מתוך מכתבו של דכנר ליזם הולילנד, הלל צ'רני, 29.12.2001:

"הוא (לופוליאנסקי) כועס עלינו ואתה מעמיד אותי במצב רע. טוען שבפגישה איתך הבטחת העברת כספים ל"יד שרה". הבטחתי לו שאזרים כעת סכומים נוספים ואדאג שגם אתה תעמוד בהתחייבויותיך. ידוע לך כמה המצב היום רגיש בייחוד לאור התנגדותו של שטרית (מהנדס העיר) לשינוי הייעוד. נא לטלפן לא"ל (לופוליאנסקי) ולפייס אותו".

מה לופוליאנסקי נתן בתמורה? אוהו, הרבה מאוד. לפחות לפי גרסת המשטרה והפרקליטות. ראשית, הוא השתמש בסמכותו לא לשמוע מאות רבות של התנגדויות של תושבים לתכנית הבנייה חסרת התקדים ב"הולילנד". שנית, הוא עזר ליזמים לשלם פחות היטלים לעירייה. ושלישית, הוא עזר להם להגדיל את אחוזי הבנייה בפרויקט העצום ממילא. תראו, למשל, את מהמסמך הבא.

מהנדס העירייה, אורי שטרית, שבשלב הזה כבר תומך בתוכנית, לפי הפרקליטות, כי גם הוא התחיל לקבל שוחד, כותב לפקידה בעירייה, שניסתה להוריד להולילנד שתי קומות ממגדלי הענק:

"דיברתי עם סגן ראש העירייה, אורי לופוליאנסקי, והוא הבהיר לי שלא הייתה כוונה להוריד ממספר הקומות".

הפקידה, אגב, העידה במשטרה שהיא אכן נלחמה בהרבה מדרישות היזמים, אבל בסיפור הזה של הקומות במגדלים של "הולילנד", הפרשנות הייתה סבירה לחלוטין.

גרסת ההגנה שנחשפת כאן לראשונה, מבוססת בראש וראשונה על אישה בת 70, פנסיונרית מ"יד שרה", אותה שושנה שרעבי שחתמה על הקבלות לדכנר. בשנים הרלוונטיות היא עבדה בגיוס כספים עבור הארגון.

מתוך שיחה טלפונים שקיימנו עם שושנה שרעבי, לשעבר מגייסת התרומות של "יד שרה":

אני כשעבדתי אצל אורי לופוליאנסקי אני ראיתי לפניי את אורי צדיק ועדיין בעיניי אורי הוא צדיק. עד המדינה (דכנר) הוא בן אדם שפשוט בעל הזיות. מה הוא אמר? שושנה יודעת שהוא תורם מהולילנד?

לא, הוא אמר "שושנה הייתה באה אלי אחרי שהיא תסכם עם לופוליאנסקי".

רגע, אורי לופוליאנסקי היה שולח אותי אליו?

כן.

אז הוא שקרן, בכלל אורי לא ידע את זה, אני הלכתי וביקשתי ממנו תרומה שבכלל לא שייכת ל"יד שרה".

המשטרה הראתה לשרעבי ששמואל דכנר תרם בסכומים משמעותיים גם לא דרכה, אבל שרעבי בשלה.

בחזרה לשיחה עם שושנה שרעבי:

שאת סניף באר שבע הוא פרסם על שמו ועל שם ההורים שלו. אם זה הולילנד אז למה הוא מנציח את שם המשפחה שלו?

אני אסביר לך מה הוא אומר בעדותו על זה. הוא מראה תכתובת בינו לבין צ'רני, שצ'רני מאשר לו לתרום ואז הוא אומר… הוא שאל את צ'רני "אתה רוצה שהשלטים יהיו על שמך, על שם המשפחה שלך?" הוא טוען שצ'רני אמר לו "לא, זה יראה יותר מידי מסריח". ולכן הוא רשם את זה על שמו.

למה הוא ביקש ממני לחכות עד שהמשפחה שלו תבוא מאנגליה? מאיפה אני יודעת שיש לו משפחה באנגליה? מאיפה אני יודעת את כל הסיפורים האלה? מה זאת אומרת "שושנה מדברת"… אז הוא בא אלי וכו'… איך זה יכול להיות?

אם שרעבי בכלל היא זו שהתרימה את יזמי "הולילנד" ולא לופוליאנסקי, אז האם ייתכן שכוונות התורמים היו נכלוליות, אבל מקבל התרומה לא היה מודע בכלל לכל העניין?

מתוך עדותו של אורי לופוליאנסקי במשטרה:

"לא קיבלתי מעולם משכורת או טובת הנאה מ"יד שרה". אני לא זוכר שעד המדינה בא אליי באיזו בקשה ואני לא ביקשתי ממנו. אני נוטה להניח שהוא תרם חלק מיוזמתו. אני לא יזמתי פנייה להלל צ'רני. שושנה שרעבי עמדה איתם בקשר".

ראש עיריית ירושלים לשעבר הכחיש חקירתו את סיפור מימון הבחירות שלו ובחקירותיו הבאות אמר שהוא מרגיש שעושים לו עוול עצום ולכן מעדיף לשמור על זכות השתיקה. האם עושים ללופוליאנסקי עוול עצום?

במשטרה יגידו לכם, הוא אולי לא קיבל כסף מ"יד שרה", אבל תראו כמה מבני המשפחה שלו כן מקבלים. האחות היא מנהלת סניף חיפה, שתיים מהבנות מקבלות משכורת מהארגון ואחת הכלות עובדת בו. מצד שני, זהו מפעל חיים של המשפחה. עוד הרבה מבני המשפחה הם מתנדבים של הארגון. בבית של לופוליאנסקי יש מעין סניף של "יד שרה". מורכב. תראו אפילו מה אומר עד המדינה.

מתוך עדותו של עד המדינה בפרשת הולילנד, שמואל דכנר, 25.3.10:

"באותה עתבמוח שלי ושל צ'רני הייתה הבדלה ברורה בין אלה שקיבלו שוחד לעצמם, לבין "יד שרה" שהיה ועדיין מוסד מפואר ביותר. רק בשנת 2003 התחלנו לשאול את עצמנו מה ההבדל בין לופוליאנסקי שלא מכניס לכיס, לבין אלה שכן מכניסים לכיס, והגענו למסקנה שאין למעשה הבדל".

השורה התחתונה שלי לגבי הסיפור הזה מאוד אמביוולנטית. מצד אחד לופוליאנסקי לא לקח כסף לכיסו. מצד שני, לכאורה, הוא עזר להקמת מפלצת "הולילנד" משיקולים זרים. מצד שלישי, לא נורא שיזמים ישימו את המיליונים שלהם בכיסאות גלגלים ועזרה לפגועי ראש. ומצד רביעי ואחרון, בפעם הבאה שאכנס לסניף "יד שרה", ארגיש קצת אחרת.

כתבתו של רביב דרוקר

עורכת: טלי קורין

צלם: יובל סייג

מקליט: מור בידר

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.