ארכיון חודש: אפריל 2014

תיק סילבן שלום – הקמפיין הצליח

30 באפריל 2014
 

עם אחת ה'מתלוננות' הצלחתי לדבר. אני כותב מתלוננת בגרשיים, כי היא לא התלוננה בשום מקום ולא שמעתי את פרטי הפרטים של מה שקרה לה לכאורה עם השר שלום (רק בכותרות). בוודאי ששיחות טלפון קצרות לא מאפשרות באמת לשפוט את אמינות הדברים, אבל אני משוכנע שהיא לא ממציאה דבר. מה שחשוב הוא שהיא ידעה לנמק מצוין את הסיבה שלא התלוננה. היא התלבטה, זו לא הייתה החלטה אוטומטית, אבל היא ראתה מה קרה למ', שהתלוננה ראשונה (על מעשה שלכאורה אירוע בחדר מלון בירושלים לפני 15 שנה) ולמתלוננות בתיקים קודמים והיא פשוט לא רוצה לגמור את החיים שלה על הפרשה הזאת. "היית ממליץ לאשתך להתלונן, אם הייתה במצבי?", היא שאלה. נתקעתי. ממש ממש לא בטוח שהייתי היום ממליץ לענת זוגתי להתלונן. כשאתה קורא את סימה קדמון תוקפת קשות את מ' ואורלי וילנאי מתייצבת לצד שלום מיד בהתחלה ורואה מה קרה לאורלי אינס ולאורלי רביבו, אתה ממש מתקשה להגיד מהבטן "בטח, תלכי להתלונן, הטובים ינצחו".

במובן הזה, הסיפור הזה של הטרדות מיניות הפך להיות כמו מלחמה גרעינית. מאזן ההרתעה לפני הגשת תלונה הוא עצום (רביבו לא רצתה להתלונן, אודליה כרמון לא התלוננה, א' ממשרד התחבורה לא התלוננה, אורלי אינס לא התלוננה נגד בר לב – כולן נגררו להגיש תלונה, כל אחת בדרך אחרת), כי אם יש תלונה, שני הצדדים מושמדים. אמרתי לאישה שדיברתי איתה – לא יודע. לא יודע מה הייתי אומר לזוגתי. בשיחה מאוחרת יותר אמרתי לה – לדעתי, הדרך היחידה להתלונן באמת היא בפנים גלויות, עם השם והפרטים. לשדר כוח, לא חולשה. אחרי זה חשבתי שוב על הפתרון הגאוני (והגברי) שלי. יש לפחות שתי עיתונאיות חזקות, שמעורבות בפרשה. המשך לקרוא

עתירה לבג"צ – "לחצים פוליטיים במשרד התקשורת וברשות השנייה לסייע לדוד בן בסט"

30 באפריל 2014
 

בעבר פרסמתי תחקיר על ההתנהגות המשונה למדי של משרד התקשורת והרשות השנייה, שאפשרו במשך שנים לתחנות רדיו אזוריות להקים עוד תחנות חדשות בלי מכרז ובניגוד לכאורה לחוק (אני כותב 'לכאורה' כי הטירוף הגיע לרמה כזאת שמועצת הרשות השנייה ניסתה להלבין פרקטיקה לא חוקית באמצעות נוהל מוזר).

עוד יותר מעניין – אלו שקיבלו היתר לזה הם בעלי תחנות עם קשרים פוליטיים אמיצים, בראש וראשונה, בעל תחנות הרדיו האזוריות, דוד בן בסט, שמפעיל (גם) תחנה כזאת ברוסית כבר 13 שנה, תוך שהוא צובר בגללה השפעה פוליטית ויתרונות כלכליים וכל פקידי משרד התקשורת והרשות השנייה יושבים ושותקים.

גם כשמבקר משרד התקשורת האמיץ (אלון זולר) כבר כתב דו"ח חריף בפרשה, לא הפסיקה שתיקת הכבשים. האם שרי התקשורת לדורותיהם עמדו מאחורי זה, בגלל קשריו הפוליטיים של בן בסט, או שהפקידות הכנועה החליטה ביוזמתה לא לעשות דבר?

היום הוגשה עתירה סופר מעניינת לבג"צ על ידי תחנת רדיו שמתחרה עם בן בסט, רדיו תשעים באזור נתניה. האחים אורגד, בעלי התחנה רצו גם הם להקים כך סתם עוד תחנת רדיו ברוסית על חשבון התדר לשיפור קליטה שהם קיבלו. אם רדיו חיפה עושה את זה ורדיו דרום (צביקה שלום, אחיו של סילבן), למה לא אנחנו? משום מה הם לא קיבלו את אותו יחס, שקיבלו התחנות האחרות. הנה כמה פסקאות מהעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד ברק בר שלום:

בחודש מאי 2013 קיימו העותרת והח"מ פגישה בעניין עם יועמ"ש הרשות, עו"ד הלה שמיר. במסגרתה ציין מנכ"ל העותרת את הראיות המצביעות על חשד כבד ללחצים פסולים שהופעלו על הרשות בעניינה של מרשתנו מצד בעלי אינטרסים שונים, לרבות הודאה מפורשת בעניין הן מצד הגורם שהפעיל את הלחצים על הרשות (הבעלים של רדיו השפלה שמפעיל תחנת רדיו ברוסית מר דוד בן בסט) והן מצד גורמים בכירים ביותר ברשות השניה עצמה. העותרת נדהמה לגלות, כי יועמ"ש הרשות לא כפרה בדברים והתחייבה כי מעתה ואילך עניינה של מרשתנו יטופל בצורה הוגנת ונאותה.

לא עסקינן בהשערות בעלמא ובתחושות בטן של העותרת בלבד, אלא בעדויות חותכות:

גורמים בכירים ביותר ברשות השניה  אמרו למנכ"ל העותרת מפורשות, כי דוד בן בסט (המשמש כיו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזורי) מפעיל לחצים כבדים על הרשות השניה בעניין מחשש שמתן היתר לעותרת לפצל את שידוריה לשידורים בשפה הרוסית יפגע בתחנה המשדרת ברוסית שבבעלותו והציעו לעותרת "לרכך" את הצעתה וכך לנסות ולנטרל התנגדויות.

המשך לקרוא

"מקור ראשון" – האם יש פוליטיקה בהחלטת הממונה המתעכבת?

29 באפריל 2014
 

פוליטיקה? אני לא בטוח, אבל גם אמינות גדולה אין שם. מעשה שהיה כך היה:

ב"מקור ראשון" בטוחים שלחצים פוליטיים מעכבים את ההחלטה הגורלית לעתידם. הטענה שלהם היא שזה לוקח כל כך הרבה זמן לממונה על ההגבלים העיסקיים, דייויד גילה, להחליט אם לאשר את מכירת העיתון לשלדון אדלסון, מכיוון שנפתלי בנט בעניין וראש המטה שלו, שלום שלמה, בסיפור.

למי שלא מכיר את הרקע – נפתלי בנט נהנה מגישה ידידותית מאוד ב"מקור ראשון". זו תולדה של עמדותיו, מן הסתם, הקסם האישי שלו, אבל אולי גם החיבור האמיץ שלו לבעלים, שלמה בן צבי. בן צבי איננו יותר. הייתה התמחרות בביהמ"ש ועוד יותר מחוץ לכותלי ביהמ"ש. בנט מאוד רצה שאימפריית "ידיעות", שהוא מקורב אליה, תקנה את העיתון, לפני שייפול במחנה האוייב. האוייב, נתניהו, רצה אותו הדבר בדיוק, אבל הפוך. נתניהו ניצח. שלדון אדלסון הגיש את ההצעה הגבוהה ביותר, 14 מיליון שקלים והנאמן מטעם ביהמ"ש, רואה החשבון חן ברדיצ'יב, בחר בו בכפוף לאישור הממונה על ההגבלים העיסקיים, בכל זאת לשלדון יש עוד איזה עיתון, שבמקרה הוא הנפוץ ביותר בישראל (גם אם קשה לקרוא לו עיתון).

הממונה מתעכב ומתעכב וב"מקור ראשון" בטוחים שהשר שבתחומו נמצאת הרשות להגבלים עיסקיים, שר הכלכלה, נפתלי בנט פשוט לוחץ עליו לא לתת לשלדון את העיתון.

ביום שישי אמרתי כמה מילים בעניין בתוכנית "שישי" של ערוץ 10. דיברתי על המופרכות של הרעיון לאשר את העסקה בכפוף להגבלות שאמורות היו למנוע מאדלסון להשפיע על התכנים של "מקור ראשון" (הממונה הכחיש מאוחר יותר שהייתה כוונה כזאת). התקשר אליי מישהו שמתמצא בעיתון וחפץ ביקרו ואמר לי, בין השאר, "זה לא בסדר. הם עמדו לצידכם כשערוץ היה בסכנת סגירה". בנימוקי ההגנה שלי טענתי כלפיו שפה אין פוליטיקה. אין, הוא תמה? בטח שיש. תשאל את הממונה אם הוא לא שוחח עם בנט או שלום שלמה, ראש המטה שלו, בשבוע האחרון.

צריך להבין את ההקשר – אין לבנט יכולת אמיתית לפגוע בממונה ביום יום. הסמכויות של גילה סטטוטוריות ואסור לשר להשפיע על החלטותיו. מצד שני, זו יחידה שכפופה אדמיניסטרטיבית למשרד הכלכלה, כך שלכאורה יכולה להיות איזושהי השפעה על תקציבים וכו'.

ביום ראשון הפניתי שאלה לדובר הרשות, האם הממונה דיבר עם בנט או שלמה. הוא אמר שהוא יודע שלא, כי כל יום הוא נשאל על כך ושואל את גילה. בכל זאת, ביקשתי שייתן לי תשובה מוסמכת. הוא סימס "אין שום לחץ, גם לא בימים האחרונים". הרחתי התחמקות. כתבתי לו "אני ממקד שוב את שאלתי – האם שלום שלמה או נפתלי בנט דיברו עם הממונה בשבוע שבועיים האחרונים?". דובר הרשות סימס "לא דיבר".

שוב, העובדות הרגו סיפור טוב, חשבתי, אלא שמעשה שטן, אתמול התראיין בנט הלחוץ מהקמפיין כנגדו ברדיו "גלי ישראל". הוא סיפר ביוזמתו שהוא כן דיבר עם הממונה. לטענתו, הוא לא לחץ על גילה חלילה לא לאשר את העסקה אלא ההפך – דחק בו לקבל החלטה כמה שיותר מהר. התקשרתי לדובר. "איך התשובה שלך אליי חיה בשלום עם מה שבנט אמר?". הדובר אמר ששאל את גילה ונאמר לו שהשיחה התקיימה כבר לפני מספר שבועות ואני שאלתי על השבועיים האחרונים. וואלה…  המשך לקרוא

השעיית המו"מ המדיני: על התיזה המקושקשת של נחום ברנע, ארי שביט ויאיר לפיד

25 באפריל 2014
 

ארי שביט כתב את עוד אחת מהתיזות המופלאות שלו, שכתובות כל כך טוב, רק לא מחוברות לעובדות. אבו מאזן הוא סרבן, מחכים לו כל פעם מחדש בנקודת מבחן והוא כל פעם שובק (לשיאה הגיעה התיזה כשהוא האשים את אבו מאזן שלא נסע לחתום על הסכם ז'נבה, כזכור, יוזמה חוץ שלטונית של יוסי ביילין ויאס עבד רבו. על פי ההגיון של שביט, מספר 2 ברשות הפלשתינאית צריך לחתום על ויתורים מפליגים, מבחינתו ולסכן את צווארו הפוליטי, ליוסי ביילין..).

יאיר לפיד נשא נאום קורע לב בו הוא מתלבט יחד אתנו אם אבו מאזן בכלל רוצה מדינה. שוב ושוב הוא חומק, לא חותם, לא הולך עד הסוף. לשיאו הגיע לפיד כשכתב:

"לפני כשנה הצטרפנו לממשלה רק לאחר שקיבלנו התחייבות שנחזור לשולחן המשא ומתן לשלום על בסיס העקרון של "שתי מדינות לשני עמים."

מעניין ממי הוא קיבל התחייבות. המשך לקרוא

התעריפים של עוה"ד שעובדים עבור קק"ל ואיך זה קשור למבקר המדינה

9 באפריל 2014
 

בעקבות תחקיר קק"ל הפניתי שאלה למשרד מבקר המדינה. מה עמדת המבקר בנושא. הבהירו לי שם שהמבקר סבור מיום היכנסו לתפקיד שקק"ל צריכה להיות כפופה לביקורת שלו ואפילו שהוא מתכוון להעלות את זה בפני ראש הממשלה. סחתיין. אומנם הדברים קורים קצת לאט (כבר כמה שנים שזו עמדת משרד המבקר) והמבקר היה יכול להילחם קצת על עמדתו, אבל בכל זאת, יש כאן עמדה עקרונית ונכונות להיאבק עליה. אחרי יום – יומיים שלח לי המבקר פרוטוקול במייל. הפרוטוקול מוכיח שעו"ד אשר אקסלרוד ייצג בעבר את דירקטוריון קק"ל. למה היה חשוב למבקר להראות לי את זה? סיפור מדהים.

כזכור, בתחקיר שלנו על קק"ל פירסמנו שהקרן שכרה עו"ד בשם אשר אקסלרוד כדי שישכנע את המבקר לשנות את עמדתו (אקסלרוד הכחיש וטען שזו הייתה המטרה הראשונית של ההתקשרות ולאחר מכן הדבר שונה. אני מנחש במלוא הזהירות, שהדבר שונה רק אחרי ששאלנו שאלות). אקסלרוד נבחר לא במקרה. הוא מקורב למבקר, פעל פומבית למינויו וביתו של המבקר, יוסף שפירא, עבדה בעבר הלא רחוק במשרד עורכי הדין של עו"ד אקסלרוד (היום אחד משני הנאמנים של בי"ח הדסה). בחוזה שלו נאמר במפורש שיעבוד מול "ביקורת המדינה" ובמו"מ איתו אפילו דנו באפשרות לתגמל אותו על בסיס הצלחה. בסוף, סוכם שזה לא ייראה טוב ושייתנו לו 140 אלף שקלים. כך או כך, הטענה של קק"ל הייתה שאקסלרוד עבד עבורם כבר בעבר, כך שזו לא התקשרות יוצאת דופן. אנחנו עמדנו על גרסתנו שזה חוזה שנחתם במיוחד לצורך הזה. כל זה הוא רק רקע.

מה שמדהים הוא שלמבקר היה חשוב להגן על מקורבו אקסלרוד ולשלוח לנו פרוטוקול שתומך לכאורה בעמדתו של אקסלרוד וקק"ל (הפרוטוקול, אגב, מוכיח שאקסלרוד ייצג את דירקטוריון קק"ל). איך הגיע הפרוטוקול למבקר? המשך לקרוא

ראיון ל"סדר יום" עם קרן נויבך – היעדר השקיפות בקק"ל. 9.4.2014

9 באפריל 2014
 

"בעקבות התחקיר על קק"ל נשאלת השאלה מדוע אף אחד לא מבקר את קק"ל או מפקח עליה? שרת המשפטים ציפי לבני יוזמת הצעת חוק שתכפיף את קק"ל למבקר המדינה והמשנה ליועץ המשפטי אבי ליכט מבקש להפוך אותה לחברה לתועלת הציבור ובכך להגביר את השקיפות בה".

TheMarker: ההסכם החשאי של ערוץ 10 וקק"ל: 14 אייטמים תמורת 1.5 מ' ש'; ערוץ 10: ההסכם לא מומש. 7.4.2014

7 באפריל 2014
 

קק"ל שילמה לערוץ מקדמה של 400 אלף שקל, ודורשת אותה בחזרה בשל אי־יישום ההסכם ■ ערוץ 10: מעולם לא נכנס 
תוכן שיווקי למהדורת החדשות המרכזית ■ קק"ל: אנו פועלים על פי הכללים המותרים בחוק. להמשך קריאה.

למה חדשות 2 צריכים את ההתקשרות הזאת עם קק"ל?

6 באפריל 2014
 

אל תגידו לי כסף. ברור שכסף, אבל כל גוף חזק בארץ היה רוצה לעשות עסקאות כאלו עם גוף התקשורת אולי הכי חזק בארץ וחדשות 2 לא נכנסים להתקשרויות כאלו, אז למה?

קודם העובדות. ברור לי שזה עניין טעון ורגיש כי אני איש חדשות 10 וחדשות 2 מתחרים איתנו וכל הג'אז הזה, אז אני אתן את העובדות הידועות לי בזהירות מקסימלית.

בא אדם בשם שמואל דהן, שנושא בתואר מנהל ההסברה בקק"ל, לישיבה חשובה של בכירי הקרן. הוא מבקש מהם אישור ל -2 מוצרים, לדבריו, שהם פיתחו בעת האחרונה יחד עם חדשות 2. המוצר הראשון הוא מהדורות מיוחדות שתפיק חדשות 2 עבור קק"ל בשלוש שפות שונות. דהן אומר לחברים שהם ישלחו את המהדורות הללו לתורמים השונים ברחבי העולם. בכירי חדשות 2 יקריינו וקק"ל תשלם 100 אלף שקלים לחודש לפני מע"מ או כ – 1.5 מיליון שקלים לשנה. שואלים אותו – למה דווקא חדשות 2 ואפילו, אם אני מבין נכון, מישהו שואל למה לא חדשות 10. הוא אומר שחדשות 2 הכי חזקים ברייטינג (זה נכון) וחשוב לו שהתורמת של קק"ל בצרפת תראה את יונית לוי, כשהיא מקבלת מייל עם מהדורה.

דהן מסביר שיש עוד מוצר. המשך לקרוא

העין השביעית: העובדות הפחות מתאימות. 6.4.2014

6 באפריל 2014
 

חמשת מיליון השקלים שהעבירה לאחרונה קק"ל ל"ידיעות אחרונות" עבור חסות למיזם פרסומי משותף באו במקביל להופעת שורה של ידיעות תצלום מחמיאות שבהן ניתן היה לראות את יו"ר קק"ל אפי שטנצלר במגוון אירועים, כמו גם ידיעות כלליות שהיללו את פעולות קק"ל. להמשך קריאה.

כשלון ה׳תהליך׳ – הצביעות המקוממת של לפיד ולבני

4 באפריל 2014
 

יאיר לפיד הוציא הודעה. אבו מאזן אשם. איזה דרישות בלתי מתקבלות על הדעת הוא דורש. אנחנו מחוייבים לתהליך המדיני, בטח מחוייבים, אבל עם כזה אבו מאזן אי אפשר לעשות שלום. ב״סביבתה״ של לבני גם מדברים על זה שנתניהו הלך רחוק, שהיא כועסת, ממש רותחת על אבו מאזן איך הוא פוצץ הכול.

ללא ספק שני מייצגי מחנה השלום בממשלת נתניהו הצליחו לרשום שיא חדש בצביעות וגועל. כמעט בא לך להקיא מהשטויות שלהם, מהרמאות העצמית, שכל כולה באה על חשבוננו ונועדה לשרת רק אינטרס אחד – להכשיר את המשך ישיבתם בממשלה. אהוד ברק יכול ללמוד שיעור משני הפוליטיקאים החדשים האלה.

קצת עובדות, לא שזה מעניין את לפיד – לבני. ישראל הפרה ברגל גסה ובאופן בוטה את ההבנות עם הפלשתינאים. בכניסה למו״מ הזה, כזכור, המשך לקרוא