ארכיון שנת: 2019

זה לא שיגרתי, אבל לפיד צריך לשבור את מילתו

3 בדצמבר 2019
 

קצת מוזר להתווכח עם יאיר לפיד בסיפור הזה. פוליטיקאי בכיר מעוניין לעמוד במילתו. אמרנו שלא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום אז לא נשב. מילה זו מילה. לא כמו ההוא שמילתו היא רק מילה. אנחנו, העיתונאים, תמיד תוקפים את הפוליטיקאים על הבטחות השווא שלהם. בפעם הזאת פוליטיקאי דווקא רוצה לעמוד בהבטחת הקמפיין המרכזית. יתרה מזאת, איך אפשר לאתגר את הטיעון של לפיד (ויעלון) שאי אפשר להאמין לנתניהו והוא כבר ימצא איזה קונץ פטנט להפר את הסיכומים ולא לעזוב את בלפור. לאיש יש רקורד משובח בתחום הזה. ואחרי כל זה, לפיד ויעלון צריכים לוותר כאן. המתווה המוצע הוא פשרה לא קלה עבורם ועבור "כחול לבן", אבל הוא עדיף על כל חלופה שיש להם.
נתניהו יכהן עוד מספר חודשים, פחות ממה שיכהן אם ייערכו בחירות נוספות. הליכוד קיבלו את דרישת "כחול לבן" לחוקק חוקים שימסמרו את נתניהו להבטחותיו עוד לפני השבעת הממשלה. לא יהיה ראש ממשלה בנבצרות. נתניהו יהיה ממלא מקום ראש הממשלה בנבצרות, נטול סמכויות. החוק לא יאפשר לראש ממשלה לכהן עם כתב אישום על שוחד, כך שנתניהו לא יוכל לחזור לתפקיד כל עוד כתב האישום מעל ראשו. תאריך חילופי ראשי הממשלה אמור להיות מעוגן בחוק (חלק מהחוקים הללו סובלים מבעיות חוקתיות, זה פתח מילוט בעייתי), גנץ לא יצטרך לכסוס ציפורניים אם ביבי אכן מתפטר בתאריך הנקוב. בהצבעות על כינון הממשלה כבר יאשרו הח"כים את ציר הזמנים העתידי של הממשלה. האם לנתניהו יש עדיין איך לברוח? סביר שיש איזה פתח, אבל המבנה די נועל אותו. אם החוק ימנע ממנו כהונה כל עוד הוא מתמודד עם כתב אישום, קשה מאוד לראות איך הוא יכול לערבב את הקלפים מחדש.
גם רוב הנקודות האחרות כבר מוסכמות. בניגוד לתחושה הציבורית שהכול תקוע ובחירות כמעט בלתי נמנעות, המכשול האמיתי כרגע הוא לפיד (וקצת יעלון). כחול לבן כבר לא דורשים וטו על השותפים, הליכוד הסכים לחלוקה שווה של הכוחות בהנהלת הקואליציה ובממשלה, יש כבר סיכום די מתקדם על התיקים הבכירים. זו תהיה ממשלה מוטרפת ומטורללת, שמשתרעת מעפר שלח עד סמוטריץ' (אם לא יעדיף להיות אופוזיציה לוחמת על שר זוטר), מלפיד ועד ליצמן (אם יסכים להיכנס), נתניהו ימשיך לבחוש מבחוץ, כל עוד הוא מכהן כיו"ר הליכוד, אבל תהיה ממשלה, נתניהו לא יהיה ראש הממשלה וזה בטוח עדיף מבחירות נוספות.
בבחירות שלישיות לפיד כמעט לא יכול להרוויח דבר. גם אם גוש המרכז שמאל יחצה את המחסום הבלתי עביר ויגיע ל 61 מנדטים (היום הוא עומד על 57), ספק רב אם גנץ ירצה או/ו יוכל להקים ממשלת מיעוט כזאת. יעלון, האוזר והנדל הם מכשול אחד. בל"ד זה מכשול שני. כבר די ברור שמפלגות מבלוק הימין לא יערקו ומי שחלם על עריקים בליכוד, אמור בשלב הזה כבר להתפכח. בחירות שלישיות לא מקפלות עבור כחול לבן שום הזדמנות גדולה. הם כן מגלמות סיכון. אם נתניהו איכשהו מצליח להגיע עם הבלוק ל 61 מנדטים, או שאיווט מזגזג שוב, כל חלומות הבלהות חוזרים.
הליכוד טוען שהתנגדות לפיד נובעת מרצונו בממשלת מיעוט, בה הוא יכהן כראש ממשלה ברוטציה. נשמע לי קצת עלבון לאינטליגנציה. לפיד יודע שאין ממש סרט של ממשלת מיעוט בראשות גנץ, שתכהן 4 שנים. בכיר בליכוד הסביר לי שלפיד פשוט לא רוצה שגנץ יקבע את מעמדו כמנהיג המרכז-שמאל. הבהסבר מאולץ. לפיד רץ כמספר 2 של גנץ שתי מערכות הבחירות האחרונות והסיכוי שלו להיות שר בכיר עובר רק דרך הכתרה של גנץ. אולי פשוט קשה לנו לקבל מצב שפוליטיקאי מתקשה לסגת ממילתו? יהיה ההסבר אשר יהיה, זה מסוג המצבים הנדירים בהם לפיד חייב להתפשר. ההתעקשות בשלב הזה הפכה ללא רציונלית.

המאמר התפרסם ב"הארץ"

נתן אשל בא לעזרה, החוקרים ספקנים, נתניהו לא זוכר ומתפלא

3 בדצמבר 2019
 

עדותו של נתן אשל בתיק 1000, טובות ההנאה ממילצ'ין ופאקר, נראתה לחוקרים חשודה בלשון המעטה. נתניהו מוציא המון כסף? משלחות של נהגים לקנות סיגרים? אולי בגלל זה אשל לא זומן לעדות? הנה עדותו של המקורב הניצחי ואחריה הקטע הרלוונטי מעדות נתניהו באותו נושא, אחרי שהחוקרים בדקו את עדות אשל. 

בתמצית, אשל בא וטען שאחרי שנפתחה החקירה הוא שלח פקס לנתניהו ובו הזכיר לו שהוא קנה עבורו המון סיגרים לאורך תקופה ארוכה ונתניהו שילם. 

עדות נתן אשל

שלחתי לו פקס. אני שולח לו הרבה המשך לקרוא

המונולוג יוצא הדופן של ראש צח"מ נתניהו – היחקירה שהחלה את הכל

28 בנובמבר 2019
 

תמצית של חקירת ארי הרו הראשונה פרסמתי במהדורת החדשות. יש, לדעתי, ערך גדול לקרוא אותה יותר בהרחבה, גם בגלל תשובות הרו, יותר בגלל אמירות ראש הצח"מ

ב 14.7.2016 נחת ארי הרו, ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר בשדה התעופה. חזר מחופשה במדריד. הוא לא העלה על הדעת מי מחכה לו בשדה. 

מומי משולם, ראש צוות החקירה בתיקי נתניהו: זה לא נעים שבאים ומחכים בשדה התעופה המשך לקרוא

חוקר: הצגה למי? ליריב לוין? נתניהו: בוודאי. חוקר: שיטית ביריב לוין?

27 בנובמבר 2019
 

זו לא החקירה הראשונה של נתניהו בתיק 2000, אבל היא מעניינת במיוחד. תמיד מעניין לראות איך נתניהו, שתואר על ידי מקורביו כאיש בעל זיכרון יוצא דופן, פשוט לא זוכר כלום. אירועים דרמטיים, פגישות, שיחות, לא זוכר. מיד לאחר שהוא לא זוכר, הוא מפריח איזושהי ספקולציה שמנסה ליישר את העובדות, אבל עוד יותר מזה, השאלות של החוקרים מראות כמה גרסת נתניהו בתיק 2000 מחוררת. זה מגיע לשיא כשנתניהו מנסה להסביר למה שלח את ראש המטה שלו, ארי הרו, להיפגש עם יו"ר הקואליציה יריב לוין, במטרה לחפש פשרה שתספק את "ידיעות". הנה קטעים מהעדות:

 

כורש בר נור (ראש יאח"ה): יש לך מושג למה ארי הרו ביומיים האלה המשך לקרוא

עדותה של ה'מונית האווירית' – ספנסר פרטרידג'

25 בנובמבר 2019
 

הכינוי 'המונית האווירית' ניתנה לטייקון האמריקני על ידי יועצת של נתניהו בשם רינה ריגר. היא כתבה – כמו שנתניהו אוהב – ספר טלפונים עם כל העשירים שעוטפים את המשפחה וכתבה ליד כל אחד את מהות הקשר שלו עם נתניהו. פרטרידג' קיבל את הכינוי הזה בגלל נטייתו של נתניהו להשתמש במטוסו הפרטי של פרטרידג' כדי לנוע ממקום למקום. מה האינטרסים של ספנסר? לא משהו קונקרטי. אין לו עסקים של ממש בישראל. הוא מעריך, אולי אפילו מעריץ את נתניהו, אוהב את הקירבה אליו, עוזר מתי שרק צריך. כסף לשכר טירחה משפטי, העסקת אנשים קרובים, חליפות, חולצות, מה שצריך. הנה תמצית עדותו במשטרה. החוקרים התקשו לעתים להאמין. תשפטו בעצמכם.

ספנסר פרטרידג'

הבאתי לו סיגרים. אני יזמתי. המשך לקרוא

עדות נתן מיליקובסקי על ראש הממשלה שזקוק לצדקה

19 בנובמבר 2019
 

הכותרות של עדותו של נתן מיליקובסקי במשטרה בתיק 1000 פורסמו על ידי גור מגידו במרקר, אבל יש ערך לקרוא חלקים יותר נרחבים ממה שאומר קרוב משפחתו הנדיב להפתיע של ראש הממשלה על יחסי הצדקה שהוא מקיים איתו לאורך שנים, על מעטפות הכסף המשך לקרוא

שיחות אילן ישועה עם איריס אלוביץ, שאול אלוביץ וסטלה הנדלר

18 בנובמבר 2019
 

חלקים תמציתיים מהשיחות הללו כבר פרסמתי, אבל יש ערך לקטעים יותר נרחבים. מקרא למי שלא מתמצא. אילן ישועה הוא מנכ"ל וואלה, אתר אינטרנט פופולארי. הוא תפקד כסוכן כפול. מול העיתונאים הציג חזות של מי שנלחם על החופש העיתונאי. מול בעלי השליטה בוואלה ובבזק, הוא הציג עצמו כאחד מהקבוצה, מי שהאינטרסים העיסקיים שלו הקבוצה לפני הכול. הבעלים של הקבוצה הם שאול ואיריס אלוביץ'. איריס הייתה מאוד דומיננטית בקשר מול גברת נתניהו מצד אחד ומול ישועה מצד שני. בשלב מסוים ישועה התחיל להקליט את השיחות מכיוון שחשש שהכול יתגלגל לחקירה פלילית. לאחר מכן, לזכותו ייאמר, הלך למשטרה ומסר את השיחות וכן וואטסאפים ומיילים שמספרים חלק נכבד מהסיפור:

שיחה אילן ישועה – איריס אלוביץ, אחרי ניצחון טראמפ בבחירות 2016

איריס: יש כעס עלינו שם (שם, כלומר בבלפור) המשך לקרוא

הסמסים בין חפץ לישועה סביב הראיון של נתניהו לוואלה – התכתובת הכמעט מלאה והדי מדהימה

7 בנובמבר 2019
 

בתחקיר "המקור" של ברוכי קרא על וואלה כבר סיפר אבי אלקלעי, העורך של וואלה, את סיפור הראיון עם ראש הממשלה נתניהו לפני בחירות 2015. כמה נתניהו לא היה מרוצה, איך ניר חפץ צעק עליהם לחזור ולבצע את הראיון מחדש. אתמול פרסמתי בחדשות 13 סמס אחד מהתכתובת הענפה והמדהימה שהתנהלה בין ניר חפץ, אז דובר משפחת נתניהו לאילן ישועה, מנכ"ל וואלה, סביב הראיון הזה. הנה התכתובת הכמעט מלאה. בסקאלה שבין – '2.5 כתבות בוואלה' ל'העברת השליטה באתר חדשות פופולארי לידי לשכת ראש הממשלה', הסמסים הללו, נדמה לי, נותנים אפשרות לשפוט מה מהתיאורים יותר נכון.

11.3.15 , שישה ימים לפני הבחירות, יום רביעי, 19:44 בערב, יום אחרי שדובי גילהר ראיין את נתניהו, ישועה כותב לחפץ: אני צופה עכשיו בראיון. חושב שביבי עושה עבודה מצוינת וזה יעשה לו שירות מצוין עם כותרת טובה וטקסט טוב, אבל מה שתחליט

21:33 חפץ: חכה חצי שעה

21:37: ישועה: אין בעיה, לא תרצה, לא נעלה, אבל חושב שאחרי עריכה ייצא בסדר גמור. המסרים של ביבי הועברו מצוין. נוריד כמה שאלות מעצבנות. הכותרות והטקסט יתרכזו במה שביבי אמר. איראן – הכול על השולחן, חשיבות הנאום ואי הכניעה לאובמה.

12.3.15, יום חמישי.

10:10 ישועה: שלחתי לך. לדעתי רק ישרת ובגדול את החבר. הכותרות והמשנה מצויינות.

ישועה, מסתבר, שלח את הראיון עם נתניהו, אחרי עריכתו בוואלה לחפץ ולנתניהו ונתן בידיהם את מספרי העריכה. מדהים.

10:12: ישועה: תודיע מה אתם מחליטים

11:24 ישועה: עולים או לא?

11:30 ישועה: אל תגיד לאבי או דוביק כלום!!!! אתה לא קיבלת החומר מעולם! תיזהר!

חפץ: ברור

ישועה: אני אומר שזה ממני. החלטה שלי, כי הבטחתי וזו הפרה של הסיכום המוקדם.

חפץ: אם פעם מישהו יגיד משהו – נתאם בינינו תשובה.

ישועה: אל תפיל אותי

11:47 ישועה: שלח לי כבר את ההערה!!! יש פה הרבה לחץ ובסוף זה יתפלק לנו בלי התיקון

חפץ: שולח. אילן שלא יתפלק. אמרת שלא ישודר.

12:06 חפץ: חכה קצת

ישועה: לא אשדר, אבל אנא שלח לי את ההערה

את הסמס הבא צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין. דובר ראש הממשלה, חמישה ימים לפני הבחירות, מורה למנכ"ל וואלה איך לערוך את הראיון עם נתניהו. איזה מילים בחוץ ואיזה בפנים.

12:15 חפץ: בדקה 3:08 לחתוך החוצה החל מהמילים של גילהר "או שיש אפשרות אחרת". חוזרים לראיון בדקה 5:09 כשגילהר אומר "רק אתמול התפרסמו הנתונים". בלוק נוסף שמוציאים מדקה 5:17 עד 5:24. כלומר חותכים החוצה מהמילים של גילהר "זה לגמרי הממשלה שלך". מילים אלו נשארות בחוץ וחוזרים במילים של ביבי "תזכרו דבר אחד חשוב".

אחרי העריכה, חפץ מבקש לוודא ביצוע

12:16 חפץ: מבקשים שתשלח את הסופי

12:19 חפץ: קיבלת?

ישועה: כן

15:06 ישועה: שלחתי לך סופי לג'ימייל. אשר לי אני רוצה להעלות.

15:11 אשר לי

15:46 ישועה: לא ישודר אלא אם כן ישנו כל מה שביקשתם

17:34 חפץ: תודה

18:32 ישועה: תתקשר אליי בהול!!!

18:33 ישועה: הסיפור עומד לצאת. מבקש שתאשר להעלות לאחר העריכה שעשינו עם כל הכותרות החיוביות. היציאה של הסיפור תזיק לכם פי אלף. דה מרקר מתקשרים אליי. חדשות 20 כנ"ל. זה בחוץ. אתה עושה טעות. תן לי להעלות את זה.

הראיון עלה סוף סוף באזור 20:00 וחיש מהר דורדר במורד האתר עד לקבירתו המעשית. הערב במהדורה אנחנו מתכננים לשדר עוד חלק פנטסטי מעלילות נתניהו והתקשורת.

 

הפרוייקט הסודי של קק"ל לרכישת קרקעות בשטחים – הימניים מצאו קופה, השמאלנים מנמנמים

4 בנובמבר 2019
 

לפני כמה שנים קרה דבר מאוד מוזר. קרן קיימת לישראל, תחת לחץ ציבורי אגרסיבי, הסכימה להכניס לתוך דלתות הארגון הרקוב את הביקורת של מבקר המדינה. מה שהיה חריג זה שמי שהרג את היוזמה הברוכה היו השרים לוין ואקלין, הימין האידיאולוגי של הליכוד. הרגו וידעו למה. באיחור של עשרות שנים, הימין הבין שיש לו מתחת ליד בנק עתיר מזומנים, מפוצץ מכסף, נטול מעצורים וכמעט חף מבקרות חיצוניות. קרן קיימת לישראל. למה שלא נשתמש בבנק למטרות שהמדינה לעולם לא תסכים לממן?

במאי 2018 יצא הפרויקט השאפתני והסודי לדרך. בתקציב קק"ל הוקצו 250 מיליון שקלים לרכישת קרקעות בכל הארץ. אף אחד לא ידע שהכסף שהוקצה למחוז ירושלים בעצם הולך לשטחים. באמצעות חברת בת, הימנותא ירושלים, שרשומה בשטחים, קק"ל החלה במסע רכישות פראי, חסר תקדים, שכלל 6 או 7 עיסקאות בסכום כולל של 100 מיליון שקלים. טירוף. קבלן הביצוע היה עובד ארד, איש תנועת "רגבים", התנועה ממנה בא בצלאל סמוטריץ'. ארד עזר לבצע עסקאות ביריחו ובגוש עציון, קרני שומרון ובבקעת הירדן ושיא השיאים – עסקה לכאורה לקניית בית בכרי השנוי במחלוקת בחברון, אחרי שבימ"ש כבר קבע שמתנחלים סילקו שם שלא כדין משפחה פלשתינית (אני כותב 'לכאורה' כי בהרבה מאוד מקרים התברר שהעיסקאות הללו מזוייפות).

יו"ר קק"ל הוא איש מפלגת העבודה בכלל, דני עטר, אבל במצוקתו הפוליטית – כוחה המידלדל של מפלגת העבודה גוזר מוות על תקוותיו לקדנציה נוספת – הוא נתן יד להשתוללות. עטר הקצה את הכסף האדיר הזה בלי אישור דירקטוריון קק"ל, מאחורי הגב של כולם, תוך שהוא ממנה שניים מהדירקטורים, אנשי ימין, נחי אייל וארנן פלמן, לפקח על מסע הרכישות. מסלול הכסף עצמו עוד לא עד הסוף ברור. כיום יש מי שדורש חקירה חיצונית. איך עבר הכסף? איך נעשו העסקאות? מי אישר את המדיניות החדשה?

היום יתכנס לראשונה דירקטוריון קק"ל לדון במסע הרכישות השנוי במחלוקת. עטר הצטייד בחוות דעת משפטית של השופט בדימוס, ספי אלון. לפי תקנון קק"ל, קבע אלון, אין שום בעיה לרכוש קרקעות בשטחים. השופט צודק, כמובן. לפי תקנון קק"ל, מותר גם לממן הימורים על מרוצי סוסים או לקנות סוכות מוזרות מעץ לבתי ספר (קנו בעשרות מיליונים). למעשה, תקנון קק"ל מתיר הכול. היהודים החכמים שהקימו את הקרן ב 1901 אפשרו לעצמם לעשות הכול עם הכסף. בעשרות השנים האחרונות קק"ל התרחקה מקניות שנויות במחלוקת של קרקעות כאלו. היו קצת השקעות בשטחים, תחת לחץ פוליטי, טיילת, בית מדרש. גם במקרים הללו קק"ל ניסתה להעלים את זה, כדי לא להרגיז את מדינות אירופה, שהיא פועלת בתחומן ואת מפלגות המרכז שמאל, שמאוד חזקות בקק"ל.

לפני קצת יותר משנתיים קק"ל היו תחת מתקפה גדולה ומוצדקת. כדי לשחרר לחץ, הארגון הסכים להעביר למדינה (עוד) 1.8 מיליארד שקלים בשנים 2018-2019, רוב הכסף – 1.4 מיליארד מיד והשאר בהמשך. קק"ל רצתה בתמורה רק שקט מהממשלה. מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ביהירות והכוחניות המאפיינים אותו, התעקש לקבל את כל ה 1.8 מיליארד שקלים עכשיו. המחלוקת הלא נורא גדולה הזאת, הביאה את באב"ד לפוצץ את המו"מ ולחוקק חוק שיכפה על קק"ל לשלם מיסים למדינה. במקום 1.4-1.8 מיליארד שקלים, קק"ל תשלם אחרי החוק 150 מיליון שקלים בלבד. במילים אחרות, "הימנותא גייט" עלול להיות רק המיזם הראשון בדרך להפיכת קק"ל לבנק למימון הימין. דני עטר בדרכו החוצה, אין לו דרך לשרוד, במקומו ינסו להביא איש ימין, קופת הארגון מפוצצת במיליארדי שקלים, תודה לשי באב"ד, מבקר המדינה – ככל שלמשרד הזה יש עוד משמעות – לא יכול להיכנס והתיאבון של המתנחלים בשיאו.

הקרן נטולת ההצדקה הקיומית מצאה לעצמה סוף סוף סיבה להתקיים. למרבה הצער, הסיבה הזאת רק תגרום לנו להתגעגע לזמן שהם ניסו לשכנע אותנו שרק איכות הסביבה מעניינת אותם.

המאמר התפרסם ב"הארץ"