נתניהו וצעדים חד צדדיים – נו, באמת

הרעיון של צעדים חד צדדיים תופס תאוצה מהמרכז ימין ועד המרכז שמאל, אמר נתניהו בראיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג בבלומברג וכבר מתחיל רחש בחש, אולי בכול זאת הוא מבשל משהו. אולי הוא יעשה איזה דבר גדול. בכל זאת, הוא לא רוצה להיזכר רק כראש הממשלה שהביא את ביתו ורעייתו להחלטות הגדולות ביותר. כמה הערות: 1. נתניהו לא אמר איזה סוג של צעדים חד צדדיים פופולארי, לדבריו. סיפוח חד צדדי כמו שבנט מציע עכשיו, או נסיגה חד צדדית? הוא כן אמר שהציבור לא רוצה התנתקות נוספת. אין לי מושג מה נתניהו מבשל, אני מניח שאם זה תלוי בו אז הוא מבשל פסיביות מוחלטת לכמה שיותר זמן, אבל אם איזשהו לחץ חיצוני יחייב אותו אז המקסימום שאני מאמין שהוא יעשה זה פינוי משטחים לא מאוכלסים. לא דרמה ענקית.

2. ארבע פעמים שואל גולדברג בדרכים שונים – מה הלאה, אדוני ראש הממשלה. 4 פעמים נתניהו התחמק. הלוואי שהוא התחמק כי יש לו רעיון והוא רוצה לעבוד עליו בשקט. על פי נסיון העבר (זוכרים את פרק הזמן למחשבה מחדש שהוא לקח לעצמו. מה נגמר בסוף אותה מחשבה מחדש?), הוא מתחמק כי אין לו מושג ועוד יותר גרוע – הוא נשמע כמו סוקר דעת קהל, לא כמו מנהיג. נתניהו מתאר לגולדברג פעם ועוד פעם ועוד פעם מה הציבור הישראל רוצה. יש קונצנזוס שאבו מאזן לא פרטנר ויש קונצנזוס שלא רוצים להיות מדינה לאומית והציבור רוצה ככה ולא רוצה אחרת. אתה קורא ורוצה לצעוק עליו – עזוב שנייה מה הציבור רוצה, מה אתה חושב שטוב לנו? לאן אתה מוביל אותנו?

3. נתניהו מודה (לדעתי, לראשונה) שהאמריקנים העבירו לו את ההצעה הבאה כתנאי לחידוש המו"מ – או שתקפיא את הבנייה באיו"ש, או שתשחרר אסירים כבדים והוא, כך נתניהו, בחר בשחרור אסירים. לכם זה אולי נראה מובן מאליו כי התקשורת מדווחת על כך כבר עשרה חודשים, אבל בכירי הימין הכחישו את זה בנחרצות ובראש וראשונה נפתלי בנט. הוא טען שזו סתם הכפשה מבית המדרש של השמאל שרוצה ללכלך את ההתנחלויות בדם קורבנות האסירים המשתחררים. ובכן, ייתכן שנתניהו לא עדכן את בנט, אבל זו בדיוק הייתה הבחירה של נתניהו. לא להקפיא בנייה ולשחרר את גדולי הרוצחים. קשה לי לחשוב על בחירות פחות מוסריות מאלו (אם בנט לא טרח לשאול על זה את נתניהו, אז זה מראה כמה חשוב לו ואם שאל, מעניין איזו תשובה קיבל).

4. נתניהו החמיא בראיון לנשיא אובמה על התוצאה של פירוק הנשק הכימי בסוריה. קרן של אור, כינה זאת ראש הממשלה ואף ציין ש – 90% מהנשק הזה כבר פורק. אני זוכר היטב את הימים בהם החליט אובמה לסגת מההחלטה להפציץ בסוריה וללכת על ההסדר הזה. נתניהו היה חמוץ ועצבני. הוא תיאר את הנשיא אובמה כחלש (במקביל אליו עשה זאת, כזכור, גם שר הבטחון יעלון) ואת הסיכויים שפירוק הנשק יתממש כלא מעשיים בעליל וחוסר הבנה אמריקנית (טוב, נאיביות) של המזרח התיכון. ובכן, מותר לנתניהו לטעות בהערכותיו. קורה לכולנו. רבים היו ספקניים כלפי הסיכוי שפירוק הנשק הכימי יצליח, אבל יש חשיבות אחרת לטעות הזאת. נתניהו אוהב (מאוד) לצטט כמה צדק בהערכת האיום האיראני ובתחזית לגבי מה שיקרה בעזה וכו'. בחלק מתחזיותיו הוא אכן צדק, בסיפור ההתנתקות הוא משכתב את ההיסטוריה (הוא כזכור הצביע בעד ההתנתקות בכנסת ונזכר להתפטר רק שבוע לפני הפינוי), גם את הסיפור הלבנוני הוא קצת מעוות (נתניהו עצמו רצה לסגת חד צדדית בשלהי הכהונה הראשונה שלו, אבל מערכת הבטחון לא אפשרה זאת), אבל מה שבעיקר הוא שוכח זה את כול הפעמים בהם הוא הילך אימים וטעה. הוא העריך שסדאם חוסיין ישגר טילים לעבר ישראל במלחמת המפרץ השנייה, הוא הזהיר בעבר מהתרסקות המשטר הירדני ועוד ועוד. תזכרו את זה בפעם הבאה שהוא יתחיל עם "אני הזהרתי, כולם צחקו ממני, אבל היום לא צוחקים".

תגובות

תגובות

13 thoughts on “נתניהו וצעדים חד צדדיים – נו, באמת

 1. arie17@netvision.net.il'אריה

  לא צעדים, לא חד-צדדיים ולא נעליים.
  אצל ראש הממשלה שלנו – הכל דיבורים.

 2. gohar.resst@gmail.com'ישראל נורליאן

  תגיד רביבמה אתה רוצה כל הזמן מנתניהוא, עזוב אותו באמשך .הוא ושרה עסוקים עכשיו בנסיעה לאוסטרליה.

  תאר לך מה יקרה לו מרעייתו אם משהוא יתפקשש, תעזוב אותו ותן לו לתכננן את הנסיעה ,כמו שצריך . שיחזור בריא ושלם,.ואחר כך יגיד לנו " מה הלאה". למה מה בוער? אנחנו כעם צריכים להיות סבלניים

 3. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  נתניהו עקבי בקשר לאמת שלו, הוא אומר אותה השקם והערב במרומז ובמישרין, לפעמים דרך יעלון או דרך אחד היועצים שלו:
  הוא לא רוצה מדינה פלסטינית ולא רוצה מדינה דו-לאומית ולא רוצה מדינת אפרטהייד. הוא רוצה לשמור על המצב הקיים בכל דרך אפשרית עם היד על הדופק, העיקר שיהיה שקט יחסי בשטחים עם הקלות פה ושם כדי לאפשר להם חיים סבירים במינון שהוא ויעלון קובעים. הוא מסוגל לתמרן ולתעתע ולמשוך זמן, כי הוא מומחה בדברים האלה. הוא ישאיר אחריו מצב בלתי אפשרי, כמי שאמר: אחריי המבול.

 4. יוסי

  חבל לבזבז עליו מילים. פתיל חשיבה קצר כמו שלו- מזמן לא ראינו. שלפן מהמותן, דעות מטורללות, חי בעולם של הזויים. רואה צללי בני אדם כאנשים בפועל, מדבר בצרורות בבטחון קלסי של גרי קופר בעיירה – מול חבורת חדלי אישים/ות , מדמיין מדיניות מופרכת מיסודה. חבל על הציבור הסרוג השפוי שעומד מהצד ונותן לו לקפץ על כל שטות והבל.נקודת האור שלו- שהרבנים החרדלים נגדו, מסיבות מטורללות אף הן. איש משונה- אך יש סיכוי שישתנה.עם פוטנציאל לפתוח את השכל.
  ביבי- סיפור אחר, לפחות ייצוגי. חבל שאין לצידו כמה מנהיגים בעלי חוט שדרה שלא פוזלים למרכז הליכוד אלא בעלי שאר רוח סמכותי שיכולים להוביל מדיניות שפויה ואינטליגנטית . העם היהודי זקוק למנהיגות ראויה יותר- ואיננה כי העלים אותה אלהים.לא איכשרא דורא, לא כשר הדור, בעידן הנוכחי לא זוכה העם להובלה מדינית מפוקחת. המחיר- ידוע.

 5. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  אין אף אדם רציני בעולם שמאמין למנטרות ולהצגות שלו. כל מה שהוא יודע זה לרקוד על הדם (כמו הפיגוע בבלגיה ובזמן אינתיפאדה 2) ואף פעם אין לו מילה של תקוה לפחות לעם היושב בציון
  זהו, כל מילה מיותרת

 6. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  עם כל הכבוד לכל הממורמרים ממדיניותו של בנימין נתניהו אני בספק אם יוכלו לארגן עצרת מכמה עשרות אנשים בכיכר רבין שהדגל שלה שתי מדינות לשני עמים. להתמרמר במחתרת זו איננה אג'נדה לשינוי מציאות.

 7. gidon.shamir@gmail.com'גדעון

  מיזה זמן רב שאני קורא ,רואה ,שומע וממשיך להתרשם מהמיוחדות שבך ,כישרונך, פרשנותך המלומדת ,המומחיות והדייקנות ,עמדותך העקביות ,מסקנותך וניתוח העובדות.אתה "קרן אור" אני משוכנע ומסכים מאוד לחוות דעתך המשכילה ולדעתי ציבור גדול יותר היה מסכים ומסכים איתך ומבין את דרך חשיבתך ופרשנותך . לכן חשוב מאוד שמאמרך ,דברך ופרשנותך יקבלו חשיפה יותר גדולה לציבור רחב ומגוון.
  אתה לא ניכנע ו/או מתקפל בניגוד להרבה אחרים…. שנכנעים ומשוכנעים מהטכניקות שנתניהו אימץ ולצורך זה משתמש בשירותהם של חברות שמתמחות "בניהול תפיסה" בניגוד לנתניהו מנהלי תפיסה אינם מןמחים לספינים,משום שהם לא עושים ספין לעובדות.הם יוצרים עובדות ולאחר מכן מוכרים אותן לעולם כאמת.ובאמצעות השיטות האלה,שקר גדול יכול להתבסס במהירות על פני הגלובוס,כך ששום חיפוש אחר העובדות לא יפוצץ את בועת הקונצנזוס הציבורי שלמעשה בנוי על שקר.ווזה בדיוק מה שהופך את זה למסוכן כל כך…"ורק קליברים כמוך יש סיכוי למנוע זאת
  .ולצטט את מרק טווין "ההבדל בין גחלילית לברק"
  יישר כח
  גדעון

 8. boazmiller1000@gmail.com'בועז

  איפה נתניהו הודה שהאמריקנים העבירו לו את ההצעה בין שחרור מחבלים להקפאת בנייה כתנאי לחידוש המו"מ?

 9. greda116@gmail.com'אושיק

  אין לך תחום ענין אחר חוץ מביבי???
  תן כבר משהו מועיל נמאס מזעקות הזאב זאב שלך
  כאשר באמת יגיע זאב אתה כבר לא תהיי רלבנטי
  יאללה תן ליכלוך אחר חוץ מביבי

 10. greda116@gmail.com'אושיק

  לגדעון
  זה לא מנומס לדחוף את כל הלשון שלך לתחת של רביב
  זה בעצם גועל נפש אחד גדול. ותבין מזה גדעון

 11. חיייי

  אתה מתחיל להיות דומה לבן כספית.
  מוח קודח ממציא לנו (פטנטים) הערכות פתרונות הזויים.
  לא נעים להודות אבל המזרח התיכון מלא במוסלמים שלא מתנהגים ביאות בלשון המעטה.
  תביט ימינה שמאלה ומעבר להרים תראה מה קורה בכל מדינה מוסלמית קיימת.
  מדינה מוסלמית לצידנו תרצה להשמידנו, לא גזענות אלא מציאות. וכל השאר סיפורים.
  חיי חשובים לי מעוד מאנפף מילים כתובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.